Asmodeus, Miloš Bešta a Oko Horovo

  • Číst 2220 krát

Klatovský ASMODEUS a Miloš Bešta byli, jsou a budou neuvěřitelným pojmem. Nikdy nepodlehli módnímu trendu. Asmodeus právě vydal své osmé CD (recenzi najdete v rubrice Recenze). Přinášíme rozhovor s leaderem, zpěvákem a kytaristou a duchovním otcem kapely Milošem „Zlým Lábusem“ Beštou.
Miloši ahoj, hned v úvodu k novému albu. 1. dubna bylo cílené datum, nebo jen souhra náhod?
Ahoj. Naprosto cílené. Na Apríla nevíš, zda je to legrace nebo ne. Takže většina fanoušků vyčkávala, co se to aprílového žertíku vyklube.

Jak jsi se k muzice dostal? Vzpomeneš si ještě, jaké kazety jsi cpal do kazeťáku, popřípadě jaké elpíčka dával na talíř gramofonu?
Já se dostal k muzice už ve druhé třídě. Maminka mě tehdy vzala za ruku a odvedla k přijímačkám do lidovky, kde jsem pak celých dlouhých sedm let preludoval na housle. Na střední jsme poslouchali především staré pecky od Citronu, Vitacitu a Arakainu. Ze zahraničních to byla Metallica a Black Sabbath. To se psal rok 1985.

Pokud dobře počítám Asmodeus by mohl letos slavit 30 let, chystáte s kapelou nějakou slávu?
Asmodeus bude slavit 30tiny až příští rok. Rok 1987 nepočítáme, to proběhl na podzim v mojí hlavě pouze nápad, pokusit se založit kapelu. Oficiálně jsme začali zkoušet až v létě 1988, kdy jsme také absolvovali první koncert. Pokud vše vyjde, tak chceme odehrát někdy v polovině roku 2018 několik koncertů. Kolik jich ve finále bude, zatím ještě není rozhodnuto. Mohou být dva nebo také deset. Ale zcela určitě budeme mít k tomuto jubileu připravené pro fanoušky malé překvapení.

Vzpomínáš někdy na svoje začátky? Byly to nádherné pionýrské doby, když Asmodeus začínal. Myslel jsi tehdy, že se dočkáte 30leté existence? Jakou období kapely jsi měl nejraději?
Občas, když takhle povídáme s klukama ze staré party, tak samozřejmě zavzpomínáme na úsměvné historky. Tehdy jsem o tom nepřemýšlel. Naše priorita bylo nahrát první CD, uspokojit sebe, upozornit na to, že nějaký Asmodeus vůbec existuje. Byli jsme mladí a mysleli si, že můžeme zpívat a hrát vše, co se nám líbí. To jsme se ale pletli. Komunistický režim měl tehdy jiný pohled na věc.

Měl jsi chuť někdy s kapelou opravdu praštit?? Je období, na které nevzpomínáš rád?
Nemyslím si, že by bylo nějaké období, kdy jsem si řekl, je konec, definitivně. Samozřejmě vždy, po odchodu nějakého člena skupiny, to bylo těžké. Nicméně jsem bojovník, chci vyhrávat, chtěl jsem pokaždé pokračovat. Dnes vím, že už bych nechtěl měnit sestavu, takže moje působení je přímo závislé na lidech, se kterými spolupracuji. Pokud by řekli – už nechceme – bude pravděpodobně konec.

V řadách Asmodeus kdysi působil také zpěvák a textař Petr Korál, dnes známý hudební publicista. Plánujete nějakou další spolupráci, nebo je to už uzavřená kapitola?

S Petrem jsme doživotní přátelé. Vždyť jsme spolu toho také spoustu prožili. Vždycky intenzivněji komunikujeme především v období nového alba. To se vidíme v jeho pořadu Hard and Heavy na Radiu Beat a navštěvuje mne, když přijede do Klatov. Po textařské stránce si nemyslím, že by naše spolupráce nějakým způsobem v budoucnu pokračovala.

Usmál jsem se tvému aliasu Zlej Lábus -))) Jsi jako kapelník diktátor?
Tento výraz není v historii kapely nějak výrazně zakotven. Já v začátcích skutečně někdy na koncertech skřehotal jako Jirka Lábus a některým mým kamarádům to přišlo setsakra úsměvné. A měli pravdu. Býval jsem docela přísnej kapelník. Dnes už vycházím se všemi spíše jako diplomat a myslím, že už umím zjemnit třecí plochy.

Kapela od počátku sázela jen na vlastní tvorbu, bylo to cílem?
Ano, vždycky jsme se chtěli prezentovat vlastní tvorbou. Je to ta nejtěžší možná cesta, ale pro mne jediná.

O Asmodeus, když prakticky sídlíte pomalu „za kopcem“ nebylo moc slyšet, není chuť na živé hraní?
Ten, kdo Asmodeus pečlivě sleduje ví, že vždycky odehrajeme k novému albu cca 12 – 15 vystoupení. Ke Kleinerovi to bylo 16 koncertů. Musí si tedy dávat dobrý pozor a počíhat si na ten „svůj koncert“, pokud nás chce vidět live. Jinou šanci totiž nemá. Když ji propásne, má smůlu. Nejsme kapela, která by hrála 4 vystoupení do měsíce. Jsme spíše studiové seskupení s velmi občasným živým hraním, navíc soustředěným jen do určitého časového období. Poslední koncert jsme odehráli loňský rok v dubnu a další budou, jak jsem zmiňoval výše, pravděpodobně příští rok v červnu 2018.

Za 30letou existenci kapela vydala 8 nosičů. Každou deskou se táhne nějaké téma, co dávalo podmět k tématu? Bylo to cílené, nebo vzniklo náhodně?
To bylo různé. Většinou Ti prolétne hlavou určitý nápad na celkové téma nebo koncept. A jindy máš zase chuť tvořit skladby každou s jiným motivem. Když je nápad dobrý, nosíš ho v hlavě i třeba několik let, než se zrealizuje.

Váš vydavatel Franta Březina se specializuje na vydávání vinylových desek. Můžeme se těšit i na nějaký další vinyl Asmodea? Vím, že zatím „na asfaltu“ vyšla jen Prosincová noc.
A také Past na Davida Kleinera, to jsi zapomněl. A hraje na něm opravdu skvěle!!! Další vinyl zatím neplánujeme. Je to obrovská finanční zátěž v porovnání s tím, kolik se jich ve finále prodá.

Oko Horovo je osmým počinem. Opět jsi sáhnul po textaři Honzovi Petričkovi, textoval na muziku, nebo ty jsi psal muziku na texty?
V posledních letech už píšeme stylem texty na muziku. Honza je mistr slova. Dokáže fantasticky zasadit do svahilského frázování češtinu. Nedokážu si představit, že bych spolupracoval s někým jiným. Už jsme si na sebe dokonale zvykli.

Jak jsme již psali v recenzi, tentokrát jste sáhli na téma egyptské téma. Když jsi zpracoval téma Příjezd krále… přišel čas vrátit se do Egypta?
Ne, to vůbec ne. Jsou to naprosto dva odlišné světy. Navíc Příjezd krále dělal ještě Petr Korál. Téma starověkých civilizací je Honzova doména, on je v tom naprosto úžasný, neskutečně sečtělý člověk. Byl to jen a pouze jeho nápad, posadit Oko Horovo právě tam.

Desku jste připravovali prakticky v tichosti, jak dlouho vznikala? Sedneš si a řekneš, začnu dělat nové album, nebo vzniká postupně?
Oko Horovo vzniklo za 4 měsíce i s natáčením. Je to naprosto spontánní deska, složená na jeden zátah. V podstatě to tak je. Když je třeba, sednu ke kytaře a složím píseň.

Nahrál jsi se stejnou sestavou jako předešlé album, což se zatím tuším ještě nepovedlo, podílejí se spoluhráči na nové tvorbě, nebo je to čistě tvým dílem a dílem textaře?
Ale kdepak. Třeba minulá sestava nahrála hned tři alba za sebou, plus dvě odlehčené rockové desky A+ a A+2. Tato nová sestava jde zatím velmi úspěšně, ve stopách předešlé. V rámci tvorby složím kompletní základ a aranžmá jednotlivých písní se pak společně ladí tak, abychom byli všichni spokojeni.

Kde se deska nahrávala?
Nahráváme pravidelně ve studiu ExAvik, které máme v Klatovech. Jedná se o špičkové studio s vynikající akustikou a ještě lepším personálem. Mastering pak probíhá ve studiu PyHa v Plzni.

Album obsahuje 10 skladeb na zhruba 30 minutách, což je stejné jako u některých předešlých CD. Říkáš si méně je více? Nebo nejsi milovník dlouhohrajících stopáží?
Mám rád alba spíše kratší a bohatě nacpaná nápady. Pak člověka nenudí a správně „odsejpají“.

Jak už je zvykem, i obal je na patřičné úrovni, kdo je autorem? Necháváš autorovi volnou ruku, nebo mu nastíníš svou vizi?
Autorem je malíř a grafik Radovan Hrabý ze Sušice. Má v podstatě volnou ruku, nicméně před zahájením práce s ním vše potřebné probereme.

Na obalu mě zaujala motýlí křídla, pojí se k nešťastné události, nebo je tam autor nakreslil spontánně?
Motiv obalu byl nakreslen už dávno předem v rámci prací Radka Hrabého. My jsme ho oslovili, zda by byl ochoten, tento motiv postoupit pro Asmodeus.

U jakého vydavatelství album vyšlo a kde si ho lidé můžou objednat nebo koupit?
Album vyšlo u našeho dvorního vydavatele firmy Magick Disk Musick Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., kde ho mohou naši fanoušci objednat přes E-shop www.madmusick.cz

smodeus nikdy nevydal žádný „živák“ a ani Best Of (nepočítám li tvé Bešt Of) neuvažujete, že nadešel čas třeba na DVD? Vaše koncerty byly pověstné.
Právě na Běšt-Off je záznam z koncertu a na další DVD se opravdu zatím nechystáme. Možná, někdy, nevím. Není to na pořadu dne.

Kde můžou fanouškové najít nějaké informace o kapele?
www.asmodeus.info nebo https://www.facebook.com/asmodeuscz/

Vrátím se k tobě, onehdy jsi byl za mnou v Klatovech v nemocnici a mluvili jsme spolu o projektu A+, jak to vypadá s jeho životem? Je natrvalo u ledu, nebo jen dříme?
Vyšly dvě desky A+ (2004) a A+2 (2007). Je trvale u ledu.

S A+ jsi realizoval to, co nešlo použít s Asmodeus?
Bylo to takové moje písničkovější druhé já.

Působíš i v jiných projektech, nebo působíš „jen“ jako producent kapel?
Dělám produkci jiných skupin. Snail, Mortifilia, Lord, Trautenberk, V současné době skládám společně s Honzou Petričkem rockovou operu Kladivo na pýchu (dokončení cca podzim 2018). Předtím jsme dělali muziku a texty pro klatovské Lordy , na jejich dvou albech 1000 poschodí a Čekání na jaro. V jiných skupinách jako hráč nepůsobím.

Občas zahlédnu tvoje jméno jako producenta u některých kapel, s Asmodeus máš málo práce :-))))?? Nebo je tam hudební přetlak energie?
To ne. Mohu si dát nohy klidně nahoru. Ale mě muzika baví, a proto ji dělám rád a s chutí.

Jako producent sleduješ naši scénu? Je v poslední době nějaká kapela, která tě vyloženě zaujala?
Moc mě baví poslední deska kapely Cruel - Entelecheia. Je opravdu skvostná.

Uvidíme v nejbližší době Asmodeus živě? Nové CD prakticky zavazuje ke koncertu, nebo jsi nad živým hraním zlomil hůl?
Jak jsem již zmínil. Pravděpodobně se objevíme před fanoušky na několika koncertech příští rok v červnu.

Každopádně jsi velmi dlouhou dobu na scéně, neuvažuješ o sepsání svých pamětí a historie kapely? I když Asmodeus nebyl hudbou pro masy (což asi bylo i tvým úmyslem), přesto byl, je a bude neuvěřitelným pojmem.
Do knihy se zatím pouštět nechci, i když by to bylo rozhodně zajímavé. Každopádně bych ji nemohl sepsat já, ale spíše Honza Petričko. Já nejsem ten správný psavec .

Miloši děkuju ti moc za tvůj čas, je tu něco, co nebylo řečeno a o co bys chtěl říci našim čtenářům?
Vzkaz je jednoduchý. Mějte rádi hudbu. Poslouchejte a podpořte Asmáč koupí posledních dvou desek Past na Davida Kleinera (CD, LP) a Oko Horovo (CD) v originále v e-shopu vydavatelství : http://www.madmusick.cz/online_store/CD/ASMODEUS-Oko-Horovo-digipack-CD-2017.html Nestahujte je v pochybné kvalitě bez textů a obalu. Až budete držet výpravný booklet v ruce a poslouchat originál, dáte nám za pravdu. Díky za rozhovor.