Carpatia Castle na vlně gotiky

  • Číst 7093 krát

Pravověrných gotických kapel je u nás opravdu méně, než šafránu. Člověk by je spočítal na prstech jedné ruky a ještě by to mohla být rukou ne příliš šikovného truhláře. Vedle toho mála, co naše gotika nabízí, ať už jsou to nekorunovaní králové kapela XIII. století nebo venku bodující Cathedral in Flames, zvědaví jsme na další počin M. Lipského a jeho Projektu XIII, tak docela určitě sem patří i Carpatia Castle. Jelikož od Alchymisty uplynul nějaký ten čas, byli jsme zjistit, co se v táboře CC děje.

Carpatia Castle, hezký název, jak jste k němu přišli?
Ahoj, název Carpatia Castle vznikl v devadesátkách v hlavě, dnes již bývalého baskytaristy. Je to výstižný název pro naši textovou tématiku kde se kloubí vampyrismus, gotika, tajemno, ale i skutečné legendy a historie.

Hlásíte se ke gotickému rocku, definujte nám gotický rock, jak by měl vypadat? Je to o textech, kostýmech….
Gotický rock podle nás souvisí jak s hudbou, tak i s módou, ale především se sdílením myšlenkového sdělení melancholických nálad a melodií. Někdy melancholii vystřídá romantismus, texty jsou plné tajemna, hororu a poselství. Gothic rock má stále pevnou základnu fanoušků a o tento žánr je stále zájem, což nás těší.

Je vás kapele dost, jak je to s vámi a hudebními směry? Jste všichni na jedné vlně, nebo každý posloucháte různou muziku? Z jakých vzorů vycházíte?
Myslím, že srdce každého člena výrazně tluče v rytmu rocku a metalu, ale někdy třeba i v rytmu historického folku. Všichni jsme ovlivněni různými styly. Naše violoncellistka má klasické vzdělání, kytarista Milan začínal v punkové kapele, druhý kytarista Josef holduje thrash metalu. A když dáš takhle smýšlející lidi do jedné místnosti, tak vyprodukují hudbu, kterou hrajeme

Váš poslední počin je z roku 2021, co nový materiál? Pracujete na něm?
Díky za tuhle otázku, ano, na dalším CD se pracuje. Aktuálně se budou dokončovat poslední nástřely z asi 17 otextovaných skladeb. Poté bude následovat selektování, kdy se budeme rozhodovat, které na další desce budou a které musí ještě uzrát.

Máte už vizi, jak bude vypadat další CD, co se týče názvu?
Každé CD v naší hudební historii znamená jistý posun, ať už zvukový, či stylový a i nadcházející album nebude výjimkou. Název dalšího CD je velice snadno odvoditelný, protože je už vlastně vepsán v bookletu Alchymistova grálu a pozorný fanoušek už jistě ví, jak nazveme náš další počin.  Děláme to takhle celou dobu.  

Jak vzniká nové CD Carpatie? Nosíte postupně riffy, části skladeb … nebo sednete a řeknete tak, teď vznikne nový materiál? Popište nám systém vaší práce. Jak se podílíte na muzice/textech?
Většinou kytarista Milan přinese do zkušebny hudební nástřel skladby s textem a tam na ní všichni pracují, dotváří aranže, rytmy, sbory a celkovou atmosféru.

Máte poměrně dobré texty, kde čerpáte inspiraci? Máte své místečko, které 100% zabere, kam se uchylujete k doteku “můzy“, nebo je to náhodné?
Texty vznikají impulsivně a spontánně. Někde člověka osloví silné téma, které stojí za zhudebnění a myšlenky se dají do pohybu. Některé texty jsou venku za pár minut. Naopak jiné bych námahou přirovnal k operaci mozku: D. Inspirací nám je nám historie. Ať fiktivní, či skutečná.

rockpalace carpatia2023 clanek

Nelze přehlédnou leadera kapely Veroniku, jak pečuje o svůj hlas? Má nějaké rituály na rozcvičení před vystoupení?
Verča zpívá nejraději v autě, když jezdí do práce, tam si může svobodně řvát :-D. Ale samozřejmě procvičuje své hlasivky i klasickým cvičením nejen hlasivek, ale i dechu, aby pak v kostýmu zvládla celé vystoupení, přeci jen v tolika vrstvách oblečení a s utaženým korzetem to není sranda.

Nelze nepoložit otázku, zda Veronika neuvažuje o sólovém albu, jak je dnes poměrně v módě u spousty kapel?
V současnosti o sólovém albu neuvažuje, ale průběžně pracuje na několika menších projektech, kdy připravuje předělávky, covery různých skladeb, některé již umístila v ukázkách na sociální sítě, k dalším teprve ladí videoklipy. Ale je to spíše relax a koníček, než nějaké výrazné ukročení od kapely.

Teď skoro soukromá otázka na ní, vzhledem k tomu, že se částečně zajímám o urbex, narazil jsem s touto souvislostí na jméno fotografa Michala Seidla. Jde o shodu jmen, nebo je to někdo z přízně?
Musím upřímně říct, že moc Seidlů osobně neznám, jelikož táta mého táty jej opustil, když byl malý kluk, takže z této strany „rodiny“ mi nikdo nic moc neříká, je to tedy i v tomto případě pouze shoda jmen, ale kdo ví, jak jsou naše kořeny propletené, třeba je to můj strýc nebo bratranec

Ale zpět ke kapele, vaše koncerty a vystoupení se vyznačují vysokou úrovní, mají choreografii, myšlenku, zkrátka je to pastva pro oči. Máte nachystané pro letošní sezónu nějaký posun? A otázka, jde se ještě někam posouvat v rámci možností?
Jsme rádi, že si toto neseme sebou, že kam přijede Carpatské spřežení, tam je opravdu živo, jelikož jen na podiu nás vystupuje nejméně 6 hudebníků a 2svícnice, někdy i nějací další hosté a účinkující. S tím ale souvisí i nějaký pohyb po podiu, který jsme u svícnic upravili tak, aby jejich ladné pohyby doplňovaly styl a rytmus každé skladby. Pohyb hudebníků na podiu nám lidi často chválí a ptají se, jak často vše trénujeme. Víte, naše zkušebna je tak malá, že se tam hýbat nedá, takže vše je absolutně spontánní a nikdy jsme se žádné pohyby neučili a ani nechceme, chceme si tu naší hodinku na podiu užít a prožít ve vší volnosti. Co se týká nějakého posunu, určitě by se daly přidat led panely a stěny a třeba promítat za námi videoklipy ke skladbám, ale ne každé pódium má technické možnosti a prostor na takové věci, takže do nové sezóny ladíme spíše vizuální stránku věci a zkoušíme možná i nějaké novinky.

U mne patříte ke kapelám, které nedělají nic „napůl“, stejně jako dokonalé koncerty, máte i klipy na vyšší úrovni, až jde o Bathory, nebo můj oblíbený Fantom… jak vzniká album, jste nám lehce prozradili, jak vzniká klip? Námět, scénář, výběr skladby…máte odborného poradce, s kým to konzultujete, nebo všechno řešíte sami?
Každý videoklip vzniká v hlavách nás všech. Každý člen řekne, jakou má vizi a jaké scény vidí při dané skladbě. Pak si sedneme a řekneme si, jaké scény jsme schopni zrealizovat a od toho už se vše odvíjí, přípravy, hledání vhodných lokací a lanaření našich přátel do nových rolí. Všechno většinou řešíme sami.

No a do třetice musím pochválit úroveň vašich alb a obalů. Máte pocit, že se ještě vyplatí v době streamování investovat do klasických nosičů, vyprodukovat obsáhlé a kvalitní obaly … není jednoduší vše dát na Spotify, Apple….?
Asi jsme stará škola, ale pořád vidíme toho fanouška, který tleská na závěrečnou skladbu našeho vystoupení a pak zamíří na stánek s naším merchem, kde se jde podívat na album, otočí zadní stranu a hledá tu svou skladbu, která ho oslovila nejvíc. Letos jsme zamířili poprvé na streamovací platformy, ale pořád to CD má pro nás nějakou tu přidanou hodnotu, jsou tam fotky, texty, můžeme tam poděkovat a to díky zůstane vepsáno navěky. To prostě aplikace zatím neumí.

Když jsme u fyzických nosičů, určitě by se vaše alba dobře vyjímala na větším formátu, jako je vinyl. Nechystáte se v rámci dokonalosti vydat i touto cestou?
Ano, už jsme o tom vedli několik debat, jen se vždy zasekneme na tom, jaký výběr skladeb fanouškům touto cestou nabídnout. Takže je rozpracováno několik verzí, použít čistě gotické a metalové skladby, nebo naopak všechny se středověkým nádechem, uvidíme, až nastane ten správný čas, určitě dáme vědět a nějaký počin vznikne a bude to, doufáme, opět luxusní záležitost.

Kde najdeme veškeré informace o kapele, koncertech?
Všechno se snažíme házet na náš facebook a instagram, samozřejmě také na web a hodně fanoušků je propojeno s osobními profily každého z nás, takže většinou píšou rovnou Verče nebo Milanovi, Zdeňkovi, co je nového, kdy bude který koncert a my jim vždycky rádi vše zodpovíme a často pokecáme i o životě a normálních věcech, myslím, že většina naší fans základny jsou spíše už přátelé, o kterých navzájem víte, jak žijou a jak se mají a to je moc fajn a jsme za takový vztah moc vděční.

Já vám děkuji za rozhovor, a co vzkážete našim čtenářům a jaký klip jim doporučíte?
My moc děkujeme za rozhovor a všechny čtenáře srdečně zveme na náš facebook, na youtube a z klipů doporučujeme poslechnout jich více, jelikož každý je trochu jiný. Jemná Carpatie vás vezme na toulky osamělé cestovatelky, drsná Bathory vám zamotá hlavu, jelikož videoklip je plný nádherných ženštin, pomalá Arges vás bude kolébat příběhem lásky, Hejsek nebo Kat Mydlář vás rozeskáčou svými dobovými rytmy. Doufáme, že se vám Carpatia Castle vlije do žil a těšíme se na nějakém koncertě naviděnou.