S Chlíffem o Chlíffu

  • Číst 6788 krát

Pánové, od kdy datuje vznik kapely a proč vlastně kapela vznikla? Zdálo se vám, že na naši scéně něco chybí, čím byste mohli doplnit pomyslnou hudební „díru“?
Karlos:
Pandemie mě odřízla od veškeré hudební činnosti. Člověk nemohl vůbec nic. To, co bylo dříve normální, najednou prostě nebylo. Bylo to celé depresivní a už jsem nedoufal, že někdy budu hrát. Do toho přišla rodina a nějaké osobní problémy. Sedím si takhle na gauči se sklenkou myslivce a koukám na stupidity v bedně. Tu mi zazvoní telefon, že začínající kapela, co hraje covery Judas Priest hledají zpěváka. To víte, že jsem ani chvilku neváhal. Z počátku to bylo, takový sranda hraní. Hlavně, že bylo pivko a srandičky. Pak jsme přibrali dalšího kytaristu, začali pořádně cvičit, do toho první, ještě nesmělé koncerty…. To vše nám dalo chuť, posouvat se dál, jak skladatelsky, tak herně. Vzplála v nás energie tvořit heavy metalovou hudbu, na kterou bychom si zapařili s našimi fanoušky. Takže proto hrajeme steel heavy pro pořádný Chlíváky a Chlívačky . Hlavně se něco děje a nesedíme doma na zadku.
Václav:
Vše vlastně začalo rekonstrukcí v domě, kde již ani nebydlím. Na jaře v roce 2021 mi přijel pomoci brácha se strháváním starých stropů. Všude bylo neskutečného prachu. A co si budeme povídat, po práci byla pořádná žízeň. Tak, jak jsme byli zajebaní, vyrazili jsme do rockového klubu „Hospůdka ve Chlívě“. Tam jsem bráchu seznámil s výčepním, majitelem hospůdky a budoucím bubeníkem kapely Chlíff, Líbou. Kluci se dali okamžitě do hovoru, a jelikož máme všichni stejný vkus, tak si ihned notovali. Večer jsme ukončili domluvou, že si půjdeme trochu zahrát (zajamovat). Pak už to šlo poměrně rychle a soukolí do sebe začalo zapadat. Já přišel s basou, aniž bych na ni někdy hrál. Během jednoho týdne jsem se naučil United od Judasů, abych si s nimi zahrál aspoň něco. Dál se připojil Kája, který nám do kapely přinesl zpěv. Jako poslední přišel do kapely druhý kytarista Pavel, který se účastnil našeho prvního koncertu, jako divák. No, zřejmě si potřeboval ověřit, jestli to vůbec za něco stojí. Každopádně jsem vůbec neuvažoval o nějaké díře na hudební scéně. Hráli jsme a hrajeme pro radost svou i fanoušků, kteří na koncert dorazí. Těší nás, že jich je víc a víc….

Máte někdo průpravu z jiných kapel?
Václav:
Většina z nás průpravu mají. Karlos z několika uskupení, zejména Dracu Juicy a Treatment. Prakticky je z nás nejzkušenější. Dále Pavel, který byl s Kájou v Treatmentu. Šaky, náš aktuální sólák, který nastoupil na místo bráchy je s námi od léta 2023. Prošel kapelami jako Balan Marten, Evlin, Deep Day. Líba má taky minulost, ale nechce ji publikovat (smích). Já jsem nehrál nikde a basákem jsem se stal, když nám nevyšel původně zamýšlený člen.

Znali jste se, než vznikl Chlíff?
Václav:
Jak kdo, jak s kým…. Co se týče mě, jsem v Cheznovicích náplava, takže jsem znal Líbu z hospůdky ve Chlívě. Pavel a Karel se znali hodně, přes deset let. Šaky neznal nikoho. K němu jsme se dostali, až když jsme rozhodili sítě na nového sóláka.


Chlíff, to je docela progresivní název, jak jste k tomu přišli, popř. má to větší význam??
Karlos:
Název je podle mého dostatečně chytlavý a sedí to k nám. Neznalí posluchači neví, co od nás mají očekávat, což je super. Rádi překvapujeme.
Václav:
Byla to jasná volba. Hospůdka ve Chlívě byla naše první zkušebna a byl tam i náš úplně první koncert. Vypadá to, že jsme se inspirovali kapelou Arakain, ale prostě to tak vyšlo. S názvem jsem přišel já a i s náhradou V za FF. Kupodivu nikdo neprotestoval.


Hlásíte se k odkazu hard and heavy, kdo je pro vás vzorem?
Karlos:
Každý z nás má své vzory. Shodneme se na klasice….Judas Priest, Iron Maiden, AC/DC, Metallica, Manowar. Já miluji heavy, trash, speed, klasický rock, doom … je toho fakt mnoho. Mám průpravu z domova. Naši jsou kovaní rockeři.
Václav:
Defakto stejná odpověď jako Karlos. Každý má své vlastní favority. Já mám kromě výše uvedených kapel rád od Krucipüsku, přes Arakain po Slipknot, nebo Slayer.

417578945 1048876886169932 5871872249425385953 n

Co se týče stylu, z jakých „kořenů“ jste kdo vycházel?
Karlos:
Snažím se do naší hudby vložit ducha, starého, dobrého heavy metalu 70. - 80. let. Mám rád tu energii, sound a oheň. Heavy metal má mnoho tváří a prvků. Mám rád ty klasický klišé v textech a v image. Jsem staromilec a ta doba je pro mě TOP. Nebojím se, ale i jiných vlivů. Je spousta inspirativní hudby.
Václav:
Vzal bych tu otázku trošku jinak. My jsme skládali, tak abychom ty kořeny měli všichni přibližně stejný. Takže Judas.

Máte za sebou první počin, jak a kde vznikal, jak jste se podělili o texty, muziku?
Tak náš první počin vznikal ve studiu u Dědy u Kuby Mésároše v Rokycanech. Z plánovaných čtyř dnů jsme tam nakonec byli týden, což byl porod. Projevila se tam hlavně naše nezkušenost a nesmělost. Od té doby si troufám říct, že jsme daleko zkušenější hráči i skladatelé. Díky drilu, díky novému kytaristovi se to posouvá dál a dál. I když pořád jsme na začátku. Snad dostaneme jednou Chlíff do co nejvíce domácností. O texty se povětšinou dělím s Kájou. Jednu věc napsal Líba. Hudbu dělal brácha s Pavlem.

Jak pracuje Chlíff? Nový materiál vzniká na zkouškách, nebo už moderně pracujete, jak se dnes moderně říká home office? Posíláte si riffy….
Karlos:
Materiál vzniká porůznu. Někdy přinesu text já, někdy Václav. Jindy mám v hlavě spíš hudbu a s Pavlem dáváme do kupy riffy a pak to společně kompletujeme. Šaky posílá riffy a nápady přes WhatsApp, takže je to pokaždé různé a nikdy to není nuda.
Václav:
Asi se shodnu s Karlosem. Vzniká to pokaždé jinak. Vše co vzniká a má to trochu cenu, snažíme se zaznamenat na telefon, pak to doma cvičíme, inovujeme a většinou další zkoušku se k tomu vracíme.

Navážu ještě jednou na jednu předchozí otázku. Na vašem profilu BZ píšete, že se snažíte šířit slávu metalových Bohů. Kdo to u vás nyní je, nebo jsou?
Karlos:
Metaloví bozi jsou naše idoly, jejichž oheň chceme dál nést a šířit slávu po koncertních podiích.
CHLÍFF A STEEL HEAVY PRO VŠECHNY !!!
Václav:
Každý máme své vlastní. Shodneme se na těch Judas.  Ale je mraky kapel, které toho mnoho dokázali a přitom nejsou úplně protěžované médii. Letos celá banda zavítáme na inspiraci do Německa na Storm Crusher festival. Zde uvidíme pro nás neznámé kapely, které hrají někdy líp, něž některé protěžované.

Vaše EP obsahuje pět skladeb, doplňujete hraní nějakými covery? Pokud ano jakými?
Náš aktuální playlist jsme doplnili minulý rok třemi novými songy a občas to doplníme o covery Judas Priest, Black Sabbath a Arakain. Záleží, kde hrajeme a jaké je publikum.

EP má pět skladeb, zůstalo vám ještě něco v šuplíku a chystáte se i na plnohodnotné album?
Václav:
Myslím, že máme s Kájou připravený texty tak na dvě CD. Tím myslím texty, které jsou skoro, nebo úplně hotové. Kája má tu skvělou vlastnost, že ty texty nosí i s hudbou. Já to mám trošku jinak. Buď mě nějaká hudba inspiruje, nebo naopak ji implementuji do jamu.

Sledujete dění kolo sebe, jiné kapely?
Václav:
No, když to vezmu z hlediska vědomostí, borec je Kája. Ten snad zná i kapely, které zná jen on a nikdo jiný. Je to taková encyklopedie rockových dějin. Co se týče živých vystoupení, tak ty má zase v merku náš manažer. Aktuální dění sledujeme, protože když pořádáme nějakou akci, tak hledáme, s kým bychom si zahráli. Snažíme se držet podobný styl, aby to nebyl totální pelmel. Zrovna teď přemýšlíme o kapele na podzimní akci v Cheznovicích.

Kde se lidé dočtou o kapele informace o koncertech, kde máte merch?

Václav:
Tak zatím je to Facebook, Bandzone a Instagram. Tyhle platformy spravuji já a manažer. Je to naše kolektivní dílo. Do budoucna přemýšlíme i o www stránkách, ale to je zatím hudba budoucnosti. Co se týká merche, tak ten máme vcelku propracovaný. Nyní je uložen v bedně doma, ale na koncertech to vše vytáhneme a můžeme konkurovat Vietnamcům v pohraničí. Od CD, samolepek, klíčenek, kalhotek přes trička, až po mikiny. Co nemáme skladem, dodáme. Teď jsme dělali jednomu fanouškovi tričko 5XL.

Jaké plány máte do roku 2024?
Nechat se profesionálně vyfotit v zajímavém exteriéru (snad nás vyfotí Luděk Blovský), natočit nový singl (otestovat nové studio) a zkusit natočit videoklip. Potom skládat, pilovat a hlavně koncertovat. Ve výhledu už je nějakých 20 koncertů, tak snad to všechno dopadne….

A jaký klip máte nejraději, ať ho našim čtenářům pustíme.
Judas Priest – Panic Attack


Díky za rozhovor. CHLÍFF PRO VŠECHNY !!!!

Na rozhovor pro ROCKPALACE odpovídal Karel Matějka (zpěv) a Václav Červený (baskytara)