Čus bus Ty Krávo!

  • Číst 2460 krát

Jak vás napadl vůbec takovýhle název pro kapelu?
Čus Martine, název kapely Ty Krávo!, no chtěli jsme něco českého a snadno zapamatovatelného, tak se nám zdálo, že to je ten správnej název pro kapelu. Jak tomu říkáme ,, LIDOVÝ CITOSLOVCE ÚDIVU“. Nic sprostýho v tom není třeba hledat, jako se nám již několikrát stalo, že nám název nechtěli otisknout v nějakém plátku nebo nás s tímto názvem nechtěli jmenovat v rádiu. Cenzura stále funguje!!! Tak to je název kapely TY KRÁVO! Ale jinak sedí nééé ???

Jaké byli vaše hudební začátky, jak jste se formovali a kdy jste začínali koncertovat?

Kapela Ty Krávo! vznikla v únoru 2013, po ukončení, dá se říct, garážového projektu Xift. Jinak já a můj kolega Aleš Bígl 2. kytara a zpěv Ty Krávo! hrajeme ještě v takové komerční kapelce maXband s Maruškou Helichovou a Honzíkem Repšem, kde hrajeme tancovačky a různé soukromé akcičky, je to takovej, dá se říct, dost úspěšnej, letos dvanáctiletej projekt, takovej českej cover popík . Chtěli jsme si však, jak se říká, uspokojit naše rockové srdíčko, jediná volba byla jít do toho a TY KRÁVO! byla na světě. Hledal jsem další muzikanty a narazil jsem na super muzikanta a velkého pohodáře Járu Fouska, se kterým jsme si opravdu hudebně i lidsky sedli. Jinak Jára chodí stále na klasickou kytaru a koncertuje. Bicí to bylo něco, bubeníků je málo tak to byl oříšek, zkoušeli jsme jich několik, ale stále nic až přišel Honza Tuzar, tak se kapela celkem ustálila, koncertovali jsme už po třech měsících zkoušení. Chtěli jsme si natočit CD a to jsme udělali. Demáče jsme točili v Borovnici u Járy Homolky a CD jsme točili u Perta Nedbala v EQuasive Cvikově a Pavouk Records v Ústí nad Labem s Jirkou Pletánkem. CD s názvem ,,…dáme jedno“ bylo na světě a pokřtil nám ho mistr nad mistry bubeníka super člověk Klaudius Kryšpín z kapely Pražský Výběr. Za nedlouho po vydání CD odchází bubeník Honza Tuzar a přichází novej vítr do kapely Thomas Bertossa a je to jízda.

Co máte raději? Open-air akce nebo komornější klubovky? Vím, že máte kalendář hodně nabitej.

To jo, hraní - hraní máme až dost. Myslím, že máme radši větší podia a hraní venku, ale rádi si zahrajeme kdekoli i v klubech třeba v klubu Prdel v Berouně u Martina Hrušky nebo v Praze ve Vagonu, Modré Vopici, kam jsme si pozvali třeba kapelu TRAKTOR nebo kapelu Premier, všechno má svoje. Máme prostě rádi, když je dobrej zvuk jako na naši domovské scéně v Mladé Boleslavi na Rožátově v salónu ,,U KRVAVÉ HNÁTY“ Romana Vondráčka, kde nám světla a zvuk zajišťují naši super kamarádi Eda Votoček a David Skála, dá se říct naši dvorní zvukaři. Pořádáme tam rockové večery, kde nám tam zahráli třeba Ready Kirken, Aleš Brichta, Klauda Kryšpín, Pepa Lábus a spol. atd. atd….

Důležitá otázka - Kdy bude další album? Hodně lidí by ho chtělo, tak něco dělejte proboha…ha ha ha

Nové album :-D, no materiál by už celkem byl. Problém je čas, všichni chodíme do práce, taky dost hrajeme a hledáme studio, kde nám ty naše songy nahrají za rozumnou cenu a v té nejlepší kvalitě. Jinak moc rádi ještě letos.

Jaká je u vás v kapele nálada při zkouškách nebo koncertech? Pohádáte se někdy a kvůli čemu?

Nálada je výborná, ve zkušebně se pěkně pohádáme celkem často, ale vždy k věci. Já jsem prej takovej despota a prosazuju si svoje představy o tom, jak by nová věc měla znít a vypadat!!!, ale to není pravda – moje obhajoba . Jinak si myslím, že jsme v pohodě. Pivo nám chutná a rock n roll máme rádi.

Další důležitá otázka: Kdo dělá muziku a kdo texty? A jak vůbec vznikají texty? A co vznikne dřív? Základ hudby nebo text?

Tak texty píšu jen já Petr Pytlák Říha, občas večer dám plastovou dvojku bílého nebo pivo, pivo, pivo, pivo … sednu k počítači a jde to samo. Jinak témata jsou jasná, to jsou rýmované vlastní prožitky nebo příběhy přátel, ale hlavně musí být veselo. Nemáme rádi texty, kde lezou mrtvoly z hrobů a po zdech stříká krev atd… Myslíme, že nasranejch lidí je na světě dost a muzika nám byla dána pro pobavení a relax nebo nééé ??? Napíšu text a mám lehkou představu o hudbě, tak to přinesu na zkoušku a muziku dáváme dohromady všichni - prostě klasika.

Jaká muzika se vám líbí? Samozřejmě kromě té vaší nebo čím jste byli odkojeni v pubertě, co vás ovlivnilo a co vás dnes ovlivňuje za muziku
?
S klukama máme vcelku podobnej vkus. Máme rádi takovej jednoduchej rock n roll . Nej pro nás jsou AC/DC, KROKUS s těch mladších třeba AIRBOURNE, SEVENTY SEVEN ale je jich hodně, prostě takovou rockovou klasiku třeba KISS, JUDAS PREIST, ACCEPT, STATUS QUO, DEF LEPPARD nevím taky DEEP PURPLE, NAZARETH … no není to nádhera, když zahrajou tyhle kapely, každej ví, co je to za kapelu, rozumíš, co chci říct. Jinak si myslím, že dnes hrajou kapely hodně stylově podobně. Když jde dnes člověk na čučku třeba na fest, tak za chvílku nevím, co která kapela hrála – zdá se mě jedna kapela jak druhá. Omlouvám se všem, je to můj názor, ale i tom jsme v kapele mluvili a jsme všichni stejného názoru. Proto taky hrajeme stylově něco jiného!! :-D

Kdo řídí na výjezdy? Losujete nebo je někdo kdo nepije? Notabene, dáte si alkohol před hraní a při něm nebo až po?

Většinou řídíme, tak toho moc nenapijeme, protože jsme každej odjinud, ale když to za nás vezmou manželky tak umíme moc a to fakt stojí za to -- DEATH. Tak dáme jedno i klidně před produkcí :-D

Při množství vašich akcí, co vás motivuje, když hrajete tak často a nemáte ponorku někdy?

Myslím, že nás motivuje …… (trocha fráze) … láska k muzice, potom určitě lidi kamarádi, kteří nás i naši pokleslou muziku mají rádi. No a ponorku znám jenom Žlutou od Beatles. Ne všude je něco, jsme jen lidi, ale a tom to je, kdyby vše klapalo jak na drátě a to by byla za chvilku nuda nééé? Zatím nám ten vlak jede!!!

A jak to snášejí vaše drahé polovičky? Jezdí s vámi nebo trpělivě čekají doma u rodinného krbu na vás, až se vrátíte ze štace?

Musíme říct, že manželky s námi jezdí na akce celkem často. Máme výhodu, že nás podporujou a fandí nám. Díky holky Ivet, Jarko, Viky a Kateřino. Dokonce i rodičové, Eva a Jarda Fouskovi, velká podpora. Od Thomase bubeníka na naše koncerty jezdí dokonce občas i rodiče z Německa od Mnichova – to je super, ne?

Zapomínáte hodně věcí na koncertech? Narážím na bubeníkovu stoličku, kterou jsem mu odvážel, když jí u mne v rockáči zapomenul.

Jojo to umíme, už jsme se s některýma hračkama rozloučili, ale Martine u tebe se nic neztratí taky jsme jednou u tebe zapomenuli krabku CD a dokonce jsi nám i nějaké prodal -- tobě velký dík se těšíme do BEROUNA DO PRDELE. Stojan na 5 kytar někde taky bloudí po vlasti atd…

Poslal Vás už někdy někdo s vaší muzikou do prdele?

No poslal, už se nám to stalo, ale to byl asi nějakej člověk s větší inteligencí --- většinou nás lidi chápou, děláme muziku pro zábavu s nikým nezávodíme a nikomu taky nedržíme hlavu u repráků jinak do PRDELE nás zvou a to jsme moc rádi!!!!

Na závěr se zeptám, co plánujete dál? A kde Vás můžou fanoušci v nejbližší době vidět?

Naše plány, no druhé CD a hrát :. Do konce léta máme cca 20 akcí, tak je ve zdraví odehrát . Kde nás můžete vidět a slyšet …. dáme jedno třeba v rockáči Prdel v Berouně u Martina , potom nás čeká několik motosrazů, fesťáků a taky třeba akce METALOVÁ MISS v Dolním Bousově u Sobotky atd atd .. prostě se na vás moc těšíme a taky se těšíme na to, že si zahrajeme na společných akcích s kapelama jako třeba DEBUSTROL, ALEŠ BRICHTA TRIO, MILOŠ DODO DOLEŽAL, TOTÁLNÍ NASAZENÍ, MORČATA NA UTĚKU, DYMYTRY atd…

Jinak nás a koncerty najdete na http://bandzone.cz/tykravo?at=news

A třeba Facebooku MOC SE NA VÁS TĚŠÍME !!!
Pro Rockpalace Martin Hruška