Do řady! vydávají svojí úspěšnou „Vejtřasku“ v reedici

  • Číst 7559 krát

Do řady! vydávají svojí úspěšnou „Vejtřasku“ v reedici, jakožto páté elpíčko a to je nemalý důvod přibrzdit v Bílině na kus řeči za Vladimírem Volmanem, který má mimochodem přepsaných vinylů na triku uctihodných 23!

Ahoj. A opět jsme tady.
Ahoj, ahoj. No nenudíme se. Teď sice nehrajeme, ale vinyly se musí točit, tak připravujeme další reedici naší řadovky.

Dáme pár vět, pár řádků o reedici alba Do řady! Vojenský 3 nápravový speciál.

Od roku 2017 jsme se pomalu rozjížděli na vlně vinylů a začali jsme asi největším prodejním hitem Join The army ?!, který vyšel na vinylu na začátku devadesátek, nicméně v době, kdy vinyly byly už na ústupu, proto se vydalo na tehdejší dobu v extra malém nákladu (1 100 Ks) což paradoxně zvedlo cenu prvních lisů do nehorázných výšin (pokud jí vůbec seženete, tak se na discogs prodávají i za 290 euro). Pár posledních kusů z nás vytahali nejrůznější „fanoušci“ pod různými záminkami, aby je pak obratem násobně přeprodali.
Vydali jsem společně s Véva rec. další naše tituly. Logicky scházela poslední tzv „ řadovka“, takže teď v nastalé pauze ideální konstelace.

Jen na začátek. Ono toto album vyšlo na CD a MC u Střílek records. Proč jste si to tenkráte vlastně neudělali sami?

V roce 2000 to nebylo úplně tak jednoduché a málo kapel si to vydávalo samo. Věřili jsme tomu, že nám i malý label je lepší, než nic. K velkým firmám nebylo vůbec jednoduché se prostřílet, internet byl v plenkách. Dneska je to všechno jednodušší. Tehdy ti sice nikdo nezaplatil studio (dneska už vůbec ne), ale alespoň ti dal podíl nákladu v nosičích a ty jsi mohl něco prodat na koncertech, pokud jsi se tomu trochu věnoval. Tehdy se merch na koncerty moc nevozil, bylo to v plenkách. Kapely se “styděly ” prodávat vlastní tvorbu, musel vydělat někdo jiný.
Takže jsme to poslali Střílkovi, který tady byl asi jediný před PHR rec. a stejně jako nám udělal Join the Army ?! a Amnestii na CD a kazetách, tak udělal tuhle desku.

reklama v3s 2

Po dlouhé době tedy vše vychází na LP. Rozepiš to. Jak dlouhé, kolik skladeb, jaký náklad, barva alba atd .... Eventuelně i cena.

Deska je průřezem toho nejlepšího od V3S. Některé skladby V3S jsem již zařazovali na naše předchozí alba (Dost nám to vadí, Konzervy), ale zbylo pořád dost věcí, které jsme chtěli zaznamenat. Deska je dlouhá lehce přes 32 min, takže jsme splňovali časový limit pro regulérní LP z hlediska délky záznamu. Technicky jsme mohli využít vyšší přenosovou rychlost 45 rpm, čím bude zaručena vyšší kvalita přehrávání. Obsahuje celkem 14 skladeb. Je zde např. jiná verze skladby rádio Jerevan (skladba vyšla na kompilace miss Punk od f. AG kult v devadesátých letech).
Na desce jsou použity u některých skladeb klávesy a synthy ( to obstaral můj bratr Hynek Volman)
Celá desky byla nahrávána jako DIY produkce (Udělej si sám - Do it yourself), s tehdy dostupným vybavením a možnostmi zkušebny.
Obal je podle mě pro prodej důležitější, než sám obsah desky. To je prostě fakt. Každou desku si v krámě nebo na koncertě nepřehraješ a když ti padne obal do oka, tak jdeš po ní a Petr je mistr karikaturní zkratky.
Protože jde obsahově o písničky V3S z období 83 – 86 (předchozí kapela, kde hrál Rajtora s Volmanem), byla použita na artwork karikaturizující kresba Petra Rajtory - přední maska vozidla V3S, poznávací značka kapely. Artwork v podstatě drží původní koncepci, jen byla více „zmilitarizována“, trochu taková nadsázka k tématické grafice v popisu. Přílohu tvoří oboustranný plakát 30 x 60 cm s koncertními záběry kapely z tohoto období, plus boční křídla s texty alba.
Vybíral jsem z cca 200 fotografií. Nakonec byly vybrány 2 titulní fotografie od Vojty Floriana a Petra „osobiče“ Osoby. Oba záběry považuji za nadstadardní produkci, myslím, že méně je v tomto případě vice a 2 dobré záběry stačí. Fotky použité na vodotisk pod texty byly upraveny pro tento účel. Opět použity záběry z tohoto období.
LP vyjde ve 300 ks nákladu. Vlastní deska je tzv. color vinyl, vybrali jsem tendenční barvu swampgreen. Je to pěkný khaki odstín a tématicky ladí se strukturou obalu. Autorem kreseb je zpěvák petr Rajtora, stejně jako u předešlých společných desek.

Mimo desku. Zavzpomínáš občas na doby kdy jste hráli jako Vojenský 3 nápravový speciál?

Mám tady teď stažené demáče z koncertů z té doby. Budeme připravovat live verzi, průřez tvorbou a tam budou také vybrány některé koncertní verze z „vejtřasek“ , jako například Interhotel, Máme strach a další. My jsme vlastně od devadesátek měli v repertoáru průběžně různé skladby od V3S např. na youtube je možné najít koncertní ultrarychlou verzi Schönes Prag s Pavlem Vimrem (zpěvák , který natočil LP Join The army ?!), postupně jsme je měnili a střídali. Pamatuji si, že jsme hráli Krást a brát, Máme strach, Konec interhotelu, Ani hnout a věci co jsme měli na deskách (Dost nám to vadí, Jerevan, Konzerv).
Tehdy byl v sestavě za bicími Dan „Baset“ Městka – výborný a úsporný bubeník, který navíc velmi dobře zpíval – šlapalo to dobře.

Ono, jasně poptávka je, tak proč to nevydat. Nepřemýšleli jste udělat pár koncertů, jako Do řady Vojenský 3 nápravový speciál? Jen jako vzpomínku? A pak se k tomu nevracet, po koncertním vystupování.

V současné době asi nehrajeme nic z této desky, nicméně jsou tam vypalovačky, který si dovedu představit na playlistu, Ani hnout, TV mafie, Konec, Interhotel.
Jestli se rozjede opět koncertování, tak určitě zařadíme tyto věci. V repertoáru máme cca min 75 věcí. Všechny nejde zahrát na jednom koncertě, takže vybíráme nejlepší a nejtučnější sousta.

Kdy budeme vydávat knihu?

Až si vyléčím ruku a budu v menším poklusu. Moc aktivit, chce to čas.

To jen okrajově s tou knihou. To budeme samozřejmě avízovat včas, teď jsi po operaci, takže problém hrát i psát. A co operace, budeš mít hybné prsty?
No lepší se to, je to v podstatě banalita ale kytaru ještě neumáčknu. Začnu cvičit těsně před koncertem, hlava to nezapomněla a když tak to uhraje pravá ruka.

Album Do řady! Vojenský 3 nápravový speciál se poprvé na koncertech v prodeji objeví kdy tedy? A kam máte všude namířeno?

V prodeji bude od 26.11. 2021, pokud vše klapne, jako, že by mělo.
Hraní je naplánované od 16.12 (Praha Unijazz), ale uvidíme jak to bude. Včera už nám zrušili Chomutov (17.12), tak uvidíme - leden Vimperk, Beroun atd.

Ono 300 kusů není málo, ale ani mnoho. Budeš dělat eventuelně dolis? Protože nevim jak CD, na kazety se lidi začali také ptát, ono jde do mody opět páska. Jsou ještě někde?
MC jsou dnes taková trochu rarita. Asi pár posledních MC jsem vyprodal . Cd asi zatím ne. 300 ks je pro underground takovej střed, myslím, že se to prodá. Pak by následoval dolis. Tedˇ nás to bude čekat u poslední desky - Myslím to upřímně.

Takže tak jako vždy. Budeme včas informovat o veškerém dění okolo kapely Do řady! Díky za rozhovor ohledně informací pro naše čtenáře.
Díky za rozhovor a točte vinyly, analog je analog.

Vladimír Volman - fb ZDE

Pro Rockpalace Alan, edit. Tomáš Pošvanc, foto: Vojta Florian