Doga mě nepokousala

  • Číst 2886 krát

Kapelu Doga není nutné nějak sáhodlouze představovat. Mám tady Romana Izziho – kapelníka a motor této smečky a jdeme hned na to. Právě vám vychází nová placka s názvem Hard Werk a já jsem se chtěl zeptat, jestli je tato deska nějak jiná nebo zda jste chtěli něco nového sdělit touto novotinou??
Ahoj, takže tato deska je desátá v pořadí a vychází v podstatě ke třicátému výročí existence kapely. Poprvé se na této desce stalo, že nejsem autor hudby u všech písniček, ale jednu písničku nám napsal někdo jiný. A je to dáno tím, že jsme se potkali s Petrem Cmorikem – trojnásobným slovenským zlatým slavíkem u natáčení filmu „Muzikanti“. Tam jsme si padli do oka a tak jsem ho požádal, zda by nechtěl napsat pro nás nějaký hit a on to udělal. Já jsem to otextoval no a myslím si, že to je klipovka, takže je to hit /smích/

No jistě, každá poslední skladba je hit, zrovna jsem to někde nedávno psal /smích/ jak jinak. No dobře, to se bavíme o autorech, takže obvykle jsi výhradním autorem ty, chápu li to správně??
No mívám textařské hosty – Márdi z Vypsané fixy, ten napsal tři texty a pak Petr Šiška napsal dva, zbytek jsem otextoval já. V minulosti nám v tomto pomáhali J. Nohavica, Lou Fanánek Hágen a taky Aleš Brichta. Takže tak.

Mne jsi ještě nepožádal?!
Aha, vidíš to – to mne nenapadlo /smích/

Nebudeme zastírat, že se už hezkou řádku let známe a pravdou taky je, že v poslední době se nevidíme tak často a je to dané tím, že každý z nás máme ….
To ne - to je tvoje chyba../smích/

Aha /smích/…no a nyní jsi mi ukradl otázku…Jo, takže placka je desátá v pořadí, to už víme. Je o vás známo, že ke každé nové desce také patří nová tematická stage. Bude to platit i v tomto případě??
Ano samozřejmě. Turné začínáme nějak 23.2. v Jilemnici, a bude se jmenovat podle nové placky Hard Werk. Jedeme společně s kapelama Booters a Komunál což jsou naši hosté. Na desce je skladba „Fabrika rock and rollu“ a s tím bude souviset celá scéna – budeme mít pódium něco jako továrnu, když už většina z nás má ty kořeny od černého dělnického řemesla. Jsme ve své podstatě takoví dělníci rock and rollu.

Cover Hard Werk

A ta placka tak nějak koncepčně s tímto tématem koresponduje??
Ne ne, jedná se pouze o jednu skladbu, která dává ksicht celé desce i graficky a tím pádem i tomu, jak bude vypadat pódium na turné.

Teď budu trochu bulvární a pokusím se odkrýt tvé soukromí. Slavíš 30 let na scéně – baví tě to ještě??
Baví mě to, popravdě někdy se rouhám, ale když máš občas tři koncerty za den, tak se stává, že trpím jistou schizofrenií. Vezmi si, že někam přijedeš a začnu tím naším známým „Kurva, jste tady?“ a za pár hodin totéž jinde a aby to nebylo málo, tak za dalších pár hodin totéž úplně někde jinde. Tak to člověku fakt leze už na mozek. Ale přesto všechno je to pro mne štěstí. Ty víš a to mluvím i za tebe, že jsme vždycky tohle chtěli – jezdit a hrát co nejvíce.

Ano, vzpomínám si /smích/. Zrovna nedávno jsem psal takový článek o slávě a všem, co by s tím mohlo souviset a taky jsem tam zmínil, že jsme spolu před nedávnem mluvili a připadal jsi mi unavený a mám pocit, že ses mi i v tomto ohledu svěřil. Kolik máte koncertů ročně, schválně??
Asi 80 koncertů a to v podstatě musíš natlačit do deseti měsíců.

Tak to je pěkná darda, kdyby se to mělo rozdělit na víkendy. Tak to jsem rád, že tě to baví.
No víš, občas se cítím úplně vyšťavený, ale není to kvůli hraní. Spíše je to o tom vymýšlení nových věcí, vymýšlet scénu, točit desky, celá ta organizace všeho. Není to náročné jen finančně, ale i psychicky a to hlavně s vědomím, že se snažíme vše dělat, jak nejlépe umíme.

No málem jsi mi odpověděl na další otázku – Jak je důležité si udržet fanouška, protože se domnívám, že toto je důležité obzvlášť... Co??
Právě tím vším se snažíme těm fanouškům vracet to, co oni dávají nám. Proto taky děláme například takovou tu dovolenku s Dogou…mimochodem už třináctý ročník. Na tuhle dovolenou se může v podstatě přihlásit kdokoliv prostřednictvím našich stránek, kde najde informace no a pak jsme prostě s těmi lidmi cca tři dny, kdy společně kalíme, bavíme se a prostě si to všichni užíváme. Troufám si říct, že jsme jedna z mála kapel, která chodí takzvaně mezi lidi…a to děláme běžně. Taky proto pijeme zelenou, Jack je totiž dost drahý a stejně kdybych ho pil, tak pak nejsem schopen vylézt na pódium. V tomto ohledu je zelená vhodnější protože nemá tolik voltů, aby mě to sundalo.

A samozřejmě nechceš zruinovat fanouška tím, že si řekneš o Jacka…chápu li to správně??
Přesně tak, přesně tak..

Tak to je docela ohleduplné. No když už mluvíme o těch setkáních – vím, že vám funguje fanclub – to řešíte přímo vy nebo to má na starost právě tento fanclub ??
Tak abych to uvedl na pravou míru – my žádný fanclub nemáme. Kolem Dogy tak nějak spontánně vznikl jakýsi Dogaclan a dokonce mám pocit, že to nikdo neřídí, teda abych nikoho neurazil. Prostě to samo nějak funguje, já to vlastně ani nechápu. Jsou to lidé z celé republiky a jezdí jich asi snad padesát – možná šedesát těch ortodoxních. Teď někdy hrajeme kupříkladu v Lužinách v Praze unplugged koncert – to je vlastně pivovar. Máme totiž i své vlastní pivo Beerstriker 14 stupňů…ale abych to dokončil - prostě tam přijede třeba padesát fanoušků, mají domluvené ubytování no a pak si to nějak užíváme…

Takže chceš říct, že oficiální fanclub tedy nemáte???!!
Ne nemáme /smích/

Tak to čumím, to teda Dogaclan pak funguje dokonale, protože já žil v tom, že prostě máte fanclub a hotovo. No tím to asi má daleko větší hodnotu, když to vzniklo takhle neorganizovaně…Nyní vás čeká jistě řada koncertů a já se nechci ptát, kde všude budete hrát. Spíše by mne zajímalo, zda nechceš některý konkrétní koncert nějak vypíchnout a který by to byl.??
Turné začíná příští rok, takže bych rád vypíchnul koncert 3.3. v Bonver Aréně – bývalá hala Tatran v Ostravě, kde by v podstatě mělo celé turné startovat.

Aha, takže počítáte s tím, že by to mělo být, jakože nějak větší??? Kromě Komunálu a Booters počítáš ještě s nějakými hosty??
Určitě ano, ale ještě v tom nemám úplně jasno – možná Marta Jandová, Pavel Kříž …uvidíme.

Rozumím a chápu souvislost – dobrý nápad. Tak jo. Nyní otázka, která nebude úplně originální – Máš ještě nějaký třeba hudební sen???
Mám sen vydržet co nejdéle /smích/

No a to jsem se taky chtěl zeptat – máš nějaký záložní plán, co bude, až skončíš, studio, producent, něco v hudební branži?? Přeci jenom je nám oběma kolem padesátky, co si budeme namlouvat…
Víš, já mám rád kapely, co do toho dávají všechno a my se snažíme o to samé. Nemám rád takové ty stojící kapely, mám rád třeba AC/DC a kapely podobného typu, co se týče výkonu na pódiu. Musí tam být energie. Až tohoto nebudu schopen, tak si myslím, že bych to už dělat neměl.

No právě - někteří lidé nemají právě dostatek té správné sebereflexe a je jedno jestli to je sport nebo muzika. Pak to už může působit trapně. No dobrá, ale co bude dál??
No já doufám, že už pak nic nebude /smích/

Jakože pak umřeš nebo co /smích/?? Takže, opravdu žádný záložní plán – producent nebo tak něco s těmi zkušenostmi??
No já myslím, že ta doba kdy tohle dávalo smysl, už je dávno pryč. Dnes už v tom nejsou peníze. Dnes se svět digitalizoval, lidi si cokoliv stáhnou. Desky se sice točí, ale je to spíše tvá vizitka, prezentace, ale finančně to dávno není zajímavé.

Takže umřít na nahatém ženském těle nebo na pódiu – máš to tak jako já???
Přesně tak..., a snad mi zůstane něco málo peněz, abych nemusel už nic dělat, doufám.

Jak se srovnáváš s kritikou??
Těžce

Ať už na tvojí osobu, nebo na kapelu??
Proto já nejsem na Facebooku, aby mě tam někdo kritizoval a já ani pořádně nevěděl kdo to je. A těch příčin je samozřejmě více. Víš, když mi to dotyčný člověk neřekne rovnou přímo do očí, tak to pro mne nemá valnou hodnotu. Taky to nedělám, abych někde psal a kritizoval. Pokud se mi muzika nebo kapela nelíbí, tak pak ani nemám potřebu se k tomu vyjadřovat. Proč bych to měl dělat?? Já to prostě nechápu.

22046808 1844106385617801 6097770038834989312 n

Popravdě – občas se setkávám s kritikou na vaší kapelu, ale vzpomínám si, že jeden s argumentů, který jsem použil, bylo to, že jsem nikdy neslyšel, že by jste si brali prachy od předkapely za to, že si s vámi mohou zahrát na rozdíl od některých jiných kapel v té „vyšší lize„
No ono se to někdy dělá, že se z toho třeba zaplatí plakáty nebo něco podobného. Pokud si vzpomínám, tak jsme to možná udělali jednou, ale to nebyly prachy jakože do kapsy, rozumíš...

Ano, tomu já dobře rozumím a taky to chápu, pokud se kapely dohodnou, že se z toho uhradí takové ty promo věci, reklama, plakáty a podobně, ale to jsem na mysli neměl..
Ano, jsou kapely, které si ty peníze berou ale jak říkám – my jsme to udělali asi jednou a ty peníze nám spíše byly nabídnuty a tak se z toho myslím zaplatily plakáty…Ale peníze za to, že si s námi někdo zahraje, tak to se nestalo nikdy.

To mě těší, protože já z takového přístupu mám docela kopřivku, je to divné.
Nejhorší je, že na to přistoupí ty kapely – proč by za to měly platit??

No já to částečně chápu, že jde o jakési zviditelnění a šanci se ukázat širšímu publiku. Jednodušší je, když má někdo na takové věci sponzorské peníze a nejde to z vlastní kapsy, když už na to přijde.
Hodně dostávám maily nebo mi lidi telefonují, že si s námi chtějí zahrát a já s tím celkem nemám žádný problém. Říkám – zavolejte pořadateli, domluvte se, nám to je opravdu jedno. Fakt vůbec nedělám, abych poslouchal něčí cédéčka, jestli s námi mohou hrát nebo ne. Je mi jedno jaký styl daná kapela hraje, to nehraje roli.

Tradičně děláte v Karviné vánoční koncerty….
Se těším, že si konečně zahrajete s námi s tvojí Messalinou /smích/

Ano, taky se na to těším, že to konečně vyšlo …
Ale my jsme vám to nabízeli už několikrát…

Jezus, já vím, vždycky nám do toho něco vlezlo, jsem si toho vědom. To už jsme probírali po telefonu přece...
No a proto jste tam, kde jste /smích oba /

No asi jo. Je důvod těch vánočních koncertů v Karviné to, že jste původně z Karviné??
No ano, kapela je původně z Karviné, ale nutno říci, že v Karviné nyní už žije jenom Mrňus / bubeník/..ale ano, je to ten důvod.

Ještě se cítíte jako karviňáci nebo už to je jinak??
No víš, já už žiju 12 let v Nýdku a v Třinci jsem už 15 let, takže se už cítím více jako třinečák. V Karviné jsem prožil všechny ty začátky, všechno, to prostě nezahodíš…chápeš.

Je něco na co jsem se nezeptal??
Nevím, pro nás je nyní důležité zmínit tu naší novou placku Hard Werk, je tam jedenáct tracků. Je tam také jeden bonus – duet s Martou Jandovou, což je song právě z filmu Muzikanti. Deska právě nyní vychází. Samozřejmě současně s tím je pro nás důležité nadcházející turné s kapelami Booters a Komunál…

Kapelu Booters mám hodně rád, troufám si říct, že to jsou kamarádi a fajn lidi. Tak jo, děkuji za fajn rozhovor, že sis našel na mne a Rockpalace čas. Přeji vám, ať to ještě dlouho a dobře hraje a my dva se za pár dní uvidíme – budu se těšit..
Taky velký dík a zdravím všechny fans a čtenáře Rockpalace….

Pro Rockpalace Rudolf Schweser

poznámka redakce – Doga s Komunálem vystoupí 22.12.2017 ve Spáleném Poříčí!!

Doga 2018 01