Hard Cafe projde Ohněm Miloše Dodo Doležala

  • Číst 6224 krát

Zdravím tě Miloši. Takový rozhovor spolu děláme poprvé i když se známe. No, ono je to vlastně můj úplně první rozhovor vůbec. Blíží se jeden z tvých mnoha koncertů a to konkrétně 1.4. v karvinském Hard Café. Vím, že tam hráváš pravidelně, ale minulý rok jsi vynechal. Jaký byl důvod??
Většinou jsme tam hráli předvánoční termíny, ale termín ke 3.letému otevření Hard Café jsme domluvili už rok předem. Myslím, že vynecháním jsme nic nepokazili. Věříme, že právě naopak.

Jako support jsi tentokrát zvolil Andy Marshall band a hlavně Jerem I. Ta první kapela je celkem tradiční, ale Jerem I - to je pro mne tak trochu překvapení. Kde jste na sebe narazili??
Jerem I nám zavolali ke konci února, že jim vypadla na konci března ze zdravotních důvodů kapela na páteční klubové Hodonínské akci. Věděl jsem, že se chystáme v sobotu do Karviné, tak jsme jim na páteční společnou akci kývli a pozvali jsme je na oplátku v sobotu. Navíc Džora znám už mnoho let a vždy se rádi vidíme. Byla to domluva, která vznikla jednoduše bez velkého plánování.

Jak se ti líbí muzika Jerem I.?? Případně Ondry Maliny z Marshallů??
Hudbu obou kapel na netu pravidelně zachycuji a líbí se mi, co dělají. U obou kapel je předpoklad, že to bude dobré hudebně a budeme k sobě celkově blízko i názorově.

dodo 01

Znám tě jako rebela a samorosta a vím, že si často nebereš servítky. Připadáš mi jako taková samostatná jednotka, která má tendenci vystačit si se vším sám. V dnešní době to není obvyklé. Co tě sere nejvíce na české rockové scéně??
Být samostatnou soběstačnou jednotkou má své výhody. Dělíš cokoliv jen na situace, kdy se ti chce do toho jít – nebo nechce se ti do toho jít. Neznáš variantu, měl bych to udělat, i když se mi nechce, protože jsem Tam něco dlužen atd…Snažím se mluvit jasně a přímo, protože to krátí vzájemné trápení při dohodách. Neříkám nic strategicky, nemlžím, pak může někdo nabýt dojmu, že si neberu servítky. Je zvláštní, že být přímý je v současné době bráno jako nezvyklé, či neslušné. Když ale řeknu, že do něčeho jdu a dáme si na to ruku, pak už přes tu dohodu nejede vlak. Alespoň z mé strany. Zvykl jsem si na model z minulého století, kdy se dohody držely a moderní technologie, díky kterým se schůzky ruší pět minut předem smskou, nebyly k dispozici. Neřekl bych, že mě na scéně něco vyloženě štve, protože jsem se za posledních několik let na scéně opět zorientoval a vím, co od koho mám čekat.

Pro mne bylo docela překvapení tvá účast na turné Rebelie Rebelů právě v souvislosti s tvým rebelstvím. Jaké bylo a jel bys znovu, pokud by taková nabídka přišla?? Vím, že to není poprvé, ale jaký je návrat z velkých prostor do těch klubových???
Ohledně turné souboj rebelů jsme s R.Pařízkem mluvili už víc jak rok před realizací, kdy nebylo nic jisté. R.P. se u mě stavil, jestli nevím o nějakých dobrých muzikantech a zároveň jestli bychom něco společně jako kapely neudělaly. Během dalších hovorů, jsme doladili zbytek a bylo vyřešeno. Pak jsme se všichni potkali až na tiskovce, kdy vše jelo podle plánu. Koncerty byly skvěle navštívené a podle reakcí fans bylo vše, jak má při takových akcích být. Pár diskutujících na netu se mě snažilo v té době zatáhnout do diskuzí ohledně problému Citron/Limetal, nebo Křížek/Krob…Není to můj boj, takže nevidím důvod se k tomu nějak zásadně vyjadřovat. Pár lidí se mě na netu ptalo taky opět na vztah s Křížkem. S Láďou přes 25 let nespolupracujeme, ani nic neplánujeme, máme každý svou cestu. Na podzimních koncertech jsme se potkali minimálně. Všechny kapely měly podpisovky, focení s fans, pravidelné zvukovky a spoustu jiných povinností. Bylo to hodně podobné s festivalovou sezónou, kdy se kapely míjí ve spěchu. Pro mě je nejdůležitější čas strávený na podiu s mými spoluhráči. Program turné byl vymyšlený dobře, během 4 hod zazněla spousta dobrých songů. Dali jsme si to „na max“. Přechod do klubových prostor mi nedělá žádné potíže. Děje se to každý rok, kdy se ukončí festivalová sezona. Pokud by byla šance účastnit se podobných akcí a být opět u toho od začátku, nemám s ničím problém.

Tvé karvinské kořeny jsou obecně známé. Karviná se často chlubí tím, že je líhní těch správných rockerů a že má hodně slušnou základnu. Ty jako „starý“ harcovník k tomu jistě máš co říct a tvůj vztah ke Karviné je tak trochu vrtkavý, podle mne. Jak to tedy vnímáš ty doopravdy?
V Karviné už nežiji přes 30 let. To je asi ta největší vrtkavost. Aby byl někdo takový ten kovaný patriot, musí v tom městě opravdu naplno žít. Takže můj pohled bude spíš širší. Já jsem měl možnost potkat spousty muzikantů od nás i ze zahraničí a zjistíš tak, že líhně dobrých muzikantů jsou všude. Pokud jsem mohl, tak jsem tvorbu karvinské scény podpořil. S tím jsem nikdy neměl problém. Karviná kulturně žít umí, kvalita tam je, o tom není pochyb, důkazů je pro to hodně.

dod 02

Osobně jsem odpůrce všech těch revivalových paskvilů, ale teď mě tak napadá, že na to, že jsme revivalová velmoc, tak nevím o žádném revivalu Miloš Dodo Doležal. Napadlo mě to právě v tuto chvíli . Není to divné, pokud se tedy nepletu??? Čím si to vysvětluješ??
Revival děláš většinou proto, aby si měl zajištěnou návštěvnost, aby si za co nejméně kreativity dostal maximum peněz, pokud možno si to zahrál s prstem v nose a nemusel si u toho moc přemýšlet. Myslím, že jako pohodlná předloha pro revival tedy neposloužím ….Ale existují i revivaly, které to dělají z respektu ke svým vzorům, neházel bych všechny do jednoho pytle. Jde to poznat. Potkal jsem naopak ale pár revivalů, které mi vážně tvrdily, že to hrají líp než originál. To už je trochu za hranou.

Tvůj koncert v karvinském Hard Café je současně oslavou tříletého výročí existence tohoto klubu. Následuje tedy velmi obligátní otázka – Co bys klubu nepřál k tomuto výročí???
Co bych klubu nepřál? Rozhodně bych klubu nepřál, aby kluci dostali chuť to zabalit.

Když dáváš rozhovory, která otázka tě nejvíce vytáčí??Pokud to není právě tato 
Nevytáčí mě nic Rudo, ale už dej pokoj 

Díky za rozhovor a upřímnost.Ted bys mohl pozvat na 1.4. fans do karvinského Hard Café a říct jim, co je čeká…
Rád bych všechny pozval 1.4. do Karvinského Hard Café na oslavu 3.výročí otevření klubu. Uslyší hodně hudby a mohl by to být pro ně příjemně strávený rockový večer.Víc asi není potřeba dodávat. Taky díky!

dod 03

autor: Rudolf Schweser