Hejtman vás Vítá v pekle s novým albem

  • Číst 6993 krát

Kdysi jsme se tuším s Ygraen Orlok seznámili na jednom z koncertů XIII. století, kde mi mimo jiné představil svůj někdejší projekt Orlok. Byl jsem se na kapelu jednou podívat v Praze. Ygraen má ještě kapelu Hejtman s kterým si zahrál na populárním Basinu. No a Hejtman vydal nové album, takže bylo třeba starého kamaráda trošku vyzpovídat.

Než se pustíme do Hejtmana, pojďme zavzpomínat na „hraběte“ Orloka. Při našem rozhovoru jsi mi říkal, že asi spí na věky. Došla inspirace? Změna hudebního zaměření….? Naplňuje tě Hejtman více?
Ahoj Honzo, to už nejmíň mandel roků, co jsme požvanili naposled co? No letí to jak svině, to je bez diskuze.
Ode všeho trochu, inspiračka i trošku složitější koncertní produkce. Hejtman je v tomhle ohledu syrovější a energičtější.

Dá se říci, že název tvého kdysi projektu Orlok má vazbu na slavný film z roku 1922 Nosferatu, symfonie hrůzy, předlohou byl Stokerův Dracula, ke kterému tehdy vdova po Stokerovi nedala souhlas, tak se tam hrabě jmenuje Orlok a ztvárnil ho skvěle Max Schreck?
Je to přesně tak. A protože sem plešatej, mám tapíří rypák a na uších chlupy – říkají mi tak.

Tak, než si vezmeme pod mikroskop vaše nové album, kdo je v současné době členem kapely a jaký post zastává?
V současné době je sestava Hejtman následující:
Ygraen: zpěv, kytara
Önslaughter: sbory, kytara
Zero: sbory, baskytara
Plechy: sbory, bicí
Všechny tyhle borce jsi mohl slyšet už v Šanov, Marry B, nebo v Debustrol.

rockpalace hejtman 01

Vzhledem k tomu, že jsem na Spotify slyšel již celé album, musím říci, že se mi hodně líbilo. Dá se říci, že vliv Motorhead je v kapele slyšet?
Moc díky a naprosto správně! Akorát dnes mi kamarád psal, že to je takovej vočáchlej špinavej kříženec Motörhead a Master´s Hammer. Prostě po česku uklohněná salakvarda našich oblíbenců.

Takže Welcome To Hell, alias Vítejte v pekle, vzali jste si název z prvního alba Venom, nebo to vyplynulo z textů?
Věř mi jako, že se Ygy jmenuju, že to fakt vyplynulo z textu a s Venom mi to došlo vlastně až teď, jsem trochu pomalejší.

Kolikáté album Hejtman vydává a nota bene, Hejtman, kde jsi našel ten název?
Vítejte v Pekle je třetí plnohodnotné album, mezitím samozřejmě byly nějaký ty singly a splitka...prostě ty klasický voprcávky, aby to vypadalo, že něco děláš, ale na celý album si línej. Název jsme si vymysleli v hospodě. Původně jsme plánovali, že budeme vystupovat v těch koženejch tyrolských laclokraťasech a bude to hodně cool a všichni se poserou smíchy. No jenže pak jsme zjistili, kolik ty píčoviny stojí, tak jsme se na to vykašlali a přeměnili to v dirty rock´n´roll outfity, což znamenalo zkurvit si křiváka odstřihnutím rukávů a koupit si u vietnamců kovbojskej klobouk za stopade. Myslim, že jsme do těch dirndlů měli investovat, páč s tim teď Trautenberk maj docela úspěch. 

Kde jste natáčeli, jak jste si rozdělili práci? Jak dlouho trvala práce na albu?
Natáčeli jsme v druhý polovině minulého roku ve studiu MP Sound našeho bubeníka v Jirkově. Takže náběry měl na starosti on a odborný dohled náš basák Zero, páč má největší trpělivost. Nakonec jsme to časově samozřejmě přeťápli a prcali se s tim ještě teď začátkem ledna.

Co produkce, mastering…. obal jsem neviděl, zatím, takže vše ve vaší režii?
Produkci si zatím řešíme my, takže nám do toho nikdo nekecal…pominu-li drobný dohadovačky mezi náma, jestli vole tam bude hrát dvojšlap, nebo to bude dž dž dž, prostě ty vyprcaný detaily, který to nakonec vytáhnou, nebo dojebou. O mix a mastering se postaral Otyn z Vyškovského studia Davos a musim říct, že jsem čuměl. Nejenom, že to udělal v rekordním čase, ale ty vole on z toho udělal skoro hudbu.
Ne fakt jsem měl radost, jak to svým uměním pozvedl. Titulka obalu je už venku, tak na ní mrkni na fb, nebo na Spotify – věřim, že se ti bude líbit. Jinak vydání je zatím v naší režii, čimž máme samozřejmě sekeru jak svině a budem muset jezdit tak patnáct let, abychom to splatili…ale řikám ti, že dáme radši i poslední trencle do zastavárny, než aby album nebylo. Takový jsme jednozáviťáci, prostě to milujeme.

rockpalace hejtman 02

Zaujaly mě i texty, kdo je psal a kde hledal inspiraci?
Texty jsem psal já a inspirace klasika politika, čt2 – hlavně ty černobílý dokumenty, co nejsou česky a tak. Snažim se to dycky trochu odlehčit, aby to bylo zábavný, ale zároveň aby mi to lidi věřili.

Kolik je tam skladeb, sice budeme dělat recenzi, ale pojď nám skladby představit tvýma ušima.
Na cd je 10 skladeb, které v krátkosti uvedu.
Vítejte v pekle – téma posmrtného života a identifikace mravní příslušnosti, hudebně kvapík.
Bastard – téma společenské nepřizpůsobivosti a nihilismu, hudebně klasickej ubírák.
Alkoholik – téma kontrastu negativ závislosti a epikurejství, hudebně pomalejší těžkej kvapík.
Jiný druh – téma sociálního zařazení a individuálního ztotožnění, hudebně šlapavka.
Plata o Plomo – téma finanční orientace a komparace hodnot, hudebně hitovka.
Píseň černých vran – téma religiózní negativity a pozitivity akčních filmů, hudebně tisíckrát hajhetka.
Exorcist – téma církevní problematiky a sexuální orientace, hudebně rychlá hitovka.
Na prach a na popel – téma funerálních schémat a vliv smrti na sociální skupiny, hudebně furt Háčko.
Roma Victor – téma zvědomení se a zhodnocení dosavadních cílů jedince, hudebně vopakovačka.
In Memoriam – téma citové nevyrovnanosti se smrtí, hudebně smutná, ale upřímná pocta.

Chystáte na některou skladbu klip?
Určitě ano, zatím však vybíráme vhodnou skladbu. Posoudíme podle ohlasů.

Už teď vím, že je album víc než povedené, určitě si zaslouží turné. Plánujete?
Děkujeme a moc si toho vážíme. Turné už nám začalo 19/1 v Teplicích a až do 4/5 každý víkend.

Chystáte se sami, nebo budete mít hosty, popř. budete hostovat vy s někým?
Leden a únor jedeme společně s thrash legendou Debustrol a od 1. března nás čeká 18 koncertů s rock´n´rollovou legendou Krucipüsk. V létě pak fesťáky a pak už budem tak všechny srát, že se rozpadneme.

Nelze přeslechnout tvůj hlásek, co hlasivky? Jak o ně pečuješ? Vydržíš takto zpívat po celý koncert?
Na rovinu – strašný…takže vincentka a během koncertu jen voda s šungitem. Nechápu jak ti borci dávali ten chrchlák třeba třicet dní po sobě. Já dám pátek, sobota a týden to kurýruju.

Album má výborný obal, kdo je autorem a ten kozel na řetězu byl grafikem dodatečně dosazen, nebo byl přítomen „fotosession“?
Však si psal, že jsi ho neviděl (dodatek autora - zadní starnu s info) Ne, fakt z toho máme radost. Vymysleli jsme si totální píčovinu, že obal bude plnej strašně dárknes objektů, no a vole náš kámoš mistr Martin Rytych to dal – prostě borec. Nejdřív si nás nafotil, jak čubky z hustlera a pak k nám vymodeloval ty píčoviny. Jako živej kozel byl fakt původně v plánu a naše kamarádka Natálie dokonce mailovala nějakejm kozím farmám a vymejšlela si jak svině, že jsme castingová agentura a potřebujeme nafotit propagační materiály a podobný kraviny – a voni jí normálně psali, že není problém a že jsou ochotný půjčit i kůzlata. Jenže pak si Önslaughter uvědomil, že má v ruce držet útočící kobru a normálně se zesral a nešel do toho – nechápu.

Nezbývá se než se zeptat, jak jste s albem spokojení vy, jako muzikanti?
Absolutně, reálně jsme nečekali, že z toho budeme mít takovou radost. Teď doufáme, že se to bude líbit i fanouškům.

Co plány do roku 2024? Stále je ještě relativní začátek roku.
V podstatě jednoduché, jezdit hrát, tančit a propagovat novou desku a snažit se dělat lidem radost, páč jsme prostě šašci a rádi se předvádíme. Taky bychom rádi natočili ten zmiňovaný klip a pak dotočit dvě singlovky.

Album vychází 1/3, (objednat si ho můžete pomocí našeho banneru), bude i někde v distribuci? Vím, že je na Spotify, budou na dalších streamovacích platformách? A co vinyl?
Určitě, v nejbližší době bude k poslechu i na Apple music, Youtube music a podobně. Fyzický nosič pak bude k dostání od 1. 3. na našem eshopu a v distribuci vybraných prodejen, které upřesníme.
Vinyl plánujeme ke zpracování ve druhé polovině roku, otázka je jak dlouho jim to bude trvat, páč čekačky v Loděnicích jsou někdy až rok. Nedávno mi někdo říkal, že tam svou desku lisovala i Madonna a přijel tam prej konvoj bezpečnostních opatření, aby to nikdo neslyšel dřív než to vyjde – no během nanosekundy to prej bylo v píči a nahraný na uloz.to.

Kde najdou lidí informace o vás nejen koncerty, ale merch….
Merch a přehled koncertů najdete na našich stránkách  a aktuální dění na našem facebook profilu a Instagramu, kde se snažíme být aktivní a přidáváme storýčka a videjka viď.

Co vzkážeš našim čtenářům a jaký tvůj nejoblíbenější klip jim pustíme?
Díky moc za pozornost a ať se vám daří. Těší mě, že rokec pořád jede! Jeden z mých oblíbených klipů je Scream od Misfits – parádní hitovka i klip!

Mějte se a díky za rozhovor

Jirka & Hejtman
Rock´n´Roll