Hořický The Legends Rock Fest slaví X. ročník

  • Číst 7500 krát

Top kapely uvidí návštěvníci X. ročníku hudebního festivalu The Legends Rock Fest v Hořicích. Kromě stálic Škwor, Dymytry, Traktor, Komunál či Trautenberk se letos v areálu Zahrada představí velký objev roku 2021, kapela Panoptiko se svou super show, nebo kapela Hairy Groupies, která je asi to nej, co náš glam rock nabízí. Jak jsou připraveni organizátoři, co vše si přichystali a čím překvapí, na to jsem se zeptal Zdeňka Lhoty, který je srdcem, duší a motorem tohoto festivalu.

Zdeňku, začal nám rok 2022. Než se začneme bavit o „Legendách“, jaký byl tvůj rok 2021?
Co se týká festivalu, nemohu se vyhnout ani roku 2020, neboť ze známých důvodů byly právě poslední dva roky přinejmenším velmi nesnadné. Koneckonců vzpomeňme, že u řady (spíše však u většiny) zavedených festivalů byl ročník 2020 a 2021 úplně zrušen. S hlavním motivem nezklamat důvěru fanoušků a navzdory nesnadným podmínkám jsem nesmírně rád, že jsme jako jedni z mála tuto tradici nepřerušili. Pro radost a potěšení fanoušků festival proběhl, jak měl, byť v roce 2020 alespoň s limitovanou kapacitou. S odstupem času jsem za nepřerušenou tradici opravdu moc rád.

Legendy se dostaly do společnosti našich nejlepších festivalů, a to přístupem, přípravou, kapely se velice rády vrací... Jak daleko jste s přípravou, nezaspali jste kvůli covidu?
Uf, to slovo už snad nechci ani slyšet. A zda jsme něco nezaspali? Spíše naopak. Sám do dnešních dnů dělám festival stále při vlastním podnikání, abych měl zajištěné živobytí. Obor, ve kterém podnikám, byl investičně téměř paralyzován. Tuto paralýzu jsem se snažil neprolelkovat izolací a s točeným pivem kdesi v garáži. Veškerý čas byl plně využit k přípravě a ve prospěch další budoucnosti festivalu. Příprava je každoročně opravdu veliká fuška. Tím spíš doufám, že pro všechny přípravy si vytváříme spíše časovou rezervu, což je pro úspěch akce nezbytnost.

273613006 1591320244567433 2017235676325999657 n

Pokud se nepletu, půjde o jubilejní X. ročník – to je dostatečný důvod k oslavám. Chystáte nějaké překvapení?
Jak víš, a s Tebou většina fanoušků, na festivalu každoročně probíhá divácká soutěž o nejpopulárnější kapelu festivalu. Kdybych si chtěl odpověď malinko zjednodušit, povím následující: Prvním krokem je to, že v programu nechybí žádná z těchto vítězných kapel. Závěrečným krokem bude ohňostroj. Tedy pokud nám to městská rada povolí, neboť i ohledně realizace ohňostroje si musíme podle relativně nové vyhlášky požádat o povolení. V každém případě od první po závěrečnou minutu vnímáme jubileum velmi silně a uděláme vše pro to, aby to bylo znát na každém kroku.

Opustili jste kemp Pod věží a vyzkoušeli jste si akci v novém krásném prostředí – Areálu Zahrada. Jak reagovali návštěvníci na změnu?
Změna místa bývá obvykle dosti problematická. Účastníci si předchozí místo obvykle tak nějak zažijí a někdy pak převáží přesvědčení, že nové místo již nemá již své kouzlo, na které jsou fanoušci zvyklí. Tím spíš jsem nevýslovně rád, že v případě The Legends Rock Fest bylo nové místo přijato se všeobecným nadšením. Ono přece jen 15.000 m2 plochy plné vzrostlých stromů, kde má každá věc svoje místo, pouhým pohledem na vás dýchne jedinečná atmosféra... Mnoho účastníků říká, že to místo má svou energii a duši. To vše jsou přednosti, které vás okamžitě osloví. A co víc, dává nekonečné možnosti k další tvůrčí práci. Ten potenciál je skutečně k nezaplacení a za nadšení fanoušků z této změny jsem nesmírně rád.

Legendy každý rok přinesly zpestření pro návštěvníky, ať už to bylo ohromné fotoalbum, rockové pexeso, sloup s orlem, hlasování o nejoblíbenější kapelu festu. Máte ještě něco v „kapse“ pro letošní ročník?
První velikou novinkou, která není na první pohled vidět, ale je to velká věc – dané místo se v rámci územního plánu změnilo i administrativně na plochu přímo určenou pro kulturní a jiné volnočasové aktivity. To nám dává úplně nové možnosti. Takže nová stojka s fotogalerií z roku 2021 určitě bude. Stejně jako pravidelná instalace foto stojek ze všech předchozích ročníků. Ale hlavní výzvou je nyní další zvyšování pohodlí a komfortu. Z hlediska zpestření je námětů celá řada. Jde tedy spíše o to, co se nám při zvyšování komfortu podaří stihnout. Nechci proto nic předjímat. Současně bychom k pátečnímu a sobotnímu programu rádi připravili i nějakou menší zábavu již na čtvrtek, uvidíme.

Co zázemí? Toalety, voda, možnost stanování, parkování, občerstvení? A jak to vypadá s kapacitou návštěvníků?
Osobně se domnívám, že uprostřed areálu se vše kvalitativně posunulo k jedinečnému servisu. Cateringu, co hrdlo ráčí, rovněž široký výběr nápojů, dostatek stanovišť, tedy se nestojí fronty. Letos nejspíš přibude i čepovací zařízení beerjet, jehož výkon dokáže předejít takřka jakémukoli čekání ve frontě. Formou áčkových stolů byla vytvořena řada nových míst k sezení. Co se týká ostatního zázemí, již loni bylo k dispozici padesát toalet, bylo zajištěno jejich zodpověděné servisování, dostatek vody k opláchnutí. Samozřejmě, že vždy je co zlepšovat. Nicméně již loňský model účastníkům přinesl, dle jejich názoru, jedinečnou pohodu.
Co je ale neméně důležitou výzvou, jsou ubytovací kapacity, komfort a servis mimo vlastní festival. I nyní je třeba připomenout, že Hořicko disponuje řadou příjemných kempů uprostřed přírody, krásným prvorepublikovým koupalištěm nabízející velmi příjemné osvěžení. Hořice jsou městem středního školství. K dispozici tedy jsou velmi dostupné studentské ubytovny, dále ubytování hotelového typu a priváty. Tyto kapacity jsou k dispozici i pro dlouhodobější dovolenkové kempování či ubytování. Koneckonců, samotné Hořice a jejich okolí jsou příležitosti k celé řadě dalších aktivit a výletů. Řada účastníků, kteří na festival jezdí doslova ze všech koutů republiky, si jej oblíbili i jako příležitost pro malou domácí dovolenou.
Pak tu máme plochy pro parkování a stanové městečko. Doposud se nám takřka v těsném sousedství vždy dařilo vyjednat dostatek ploch, které byly účastníkům plně k dispozici zdarma. Věřím proto, že tomu tak bude i letos. Ve stanovém městečku jsou k dispozici mobilní toalety (ty chceme letos ještě posílit), cisterna se 4000 l pitné vody, ale i oblíbený nonstop stánek s občerstvením. Rádi bychom zajistili i nějaké sprchy. Tu však narážíme na přívod vody z vodovodního řádu, který zde prozatím není. Tuto službu letos nejspíše nestihneme, ale i na tom se pracuje. Většina účastníků s pojetím takříkajíc „na louce“ v pohodě vystačí. Je však na každém, aby zvolil takovou variantu, která nejlépe vyhovuje jeho preferencím.

V případě, že by se situace změnila oproti současnosti, kdy se lidé již nemusejí prokazovat covid pasy: Potřebovali by návštěvníci testy či očkování?
Ačkoli sám očkován jsem, odmítám vytvářet konfliktní linii mezi očkovanými a neočkovanými. Uvedené náležitosti nijak nezlehčuji, a už vůbec se nehodlám pasovat na znalce. Každopádně v tuto chvíli nezlomně věřím, že vir, který nás tu trápil už dva roky, v tuto chvíli zažívá konečně svůj umíráček. I v nejtěžších chvílích jsme zvládli dva předchozí roky, věřím proto, že tím spíše zvládneme i letošek. Neboli, ptáš-li se spíš na mé pocity, nakolik chci být pesimistou či optimistou: Pokud jsme uplynulé dva roky vždy do poslední chvíle trnuli hrůzou, co se bude dít, pro letošní léto nezlomně věřím, že letos v létě budeme žít již zcela normálním životem. Tedy bez kontrol a jiných omezení. A těším se na to!

Pročetl jsem si seznam kapel a máte velikou pochvalu. Koukal jsem, že se ti vrátil naprosto top výběr kapel, z čehož mám velikou radost. Dle mého názoru jsou to mimo jiné kapely Panoptiko, která nabízí fantastickou show a pro mne je objevem roku 2021, a kapela Hairy Groupies, kterou jsem ti doporučoval už při předchozím festu a která patří k tomu nejlepšímu u nás v glam rocku. Jak jsi narazil třeba právě na Panoptiko? Přece jen nejsou na scéně tak dlouho.
Program má na starosti kamarádka a festivalová kolegyně Jana Hejčová. Vše spolu samozřejmě komunikujeme. No a jak vše vzniká? Něco jako ideový základ je v našem případě tvořen jakýmisi třemi hlavními pilíři. Záleží nám na tom, aby v programu naše rockové stálice, legendy. Pak, aby si fandové našli svoje srdcovky, tedy skladby, u kterých se jedinečným způsobem často rozezpívá celý dav před podiem. Do třetice je vše zaměřeno na objevování mladých, talentovaných a energických kapel. Vše a vždy výhradně s vlastní autorskou tvorbou. Tento level jsme nasadili od prvního ročníku a jsem nesmírně rád, že jsme neuhnuli k nějakým multižárům a že věrnost rockovým fandům držíme pevně dodnes. No a jak se vše nakonec sestaví, na to jsi vlastně odpověděl za nás. Nasloucháme hlasu věrných festivalových účastníků a ti program v postatě významně sestavují za nás. Pochvalu Janě samozřejmě rád vyřídím.

Předpokládám, že bude k dispozici i parádní „merch“ a jak to vypadá s aktuální nabídkou? Nabízíte opět zvýhodněné sety a jaká je cena…. A kde si je zájemci mohou koupit?
Děkuji za tuto otázku, neboť i v tomto směru jsme si dali k dnešnímu opravdu hodně záležet. K dispozici je tradiční, dárkový set pro dva. Je tvořen dvěma tričky dle vlastního výběru (k dispozici jsou pánské, dámské i pro děti), dvěma celofestivalovými vstupenkami a jako bonus fest samolepkou zdarma. Účastník s celofestivalovými vstupenkami pak na pokladně obdrží zdarma osmistránkový festivalový zpravodaj. Ten poskytuje účastníkům řadu užitečných a praktických informací. Dále účastník obdrží pamětní látkový ID pasek s logem festivalu. Vše včetně stanového městečka a parkování zdarma. Prvních sto účastníků na pokladně obdrží festivalovou placku, limitovaná edice 100ks atd. Co se týká samostatných vstupenek, v těchto dnech bychom měli již prodávat pouze jednodenní vstupenky, zvlášť pro pátek, zvlášť pro sobotu. Avšak co se týká dárkového setu pro dva, jeho koupi považujeme i něco jako projev sounáležitosti, jeho prodej s celofestivalovými vstupenkami zůstane proto zachován. Navíc, kdo si tento set zakoupí, může si spolu s ním zakoupit i další libovolné množství celofestivalových vstupenek. Každopádně je třeba doplnit, že včasný nákup je vždy výhodnější, než pozdější. K objednání a dodání je přímo na festivalovém webu: www.thelegendsrockfest.cz, sekce obchod.

Ptát se tě na jakou kapelu se nejvíc těšíš, by asi nebylo moc taktické, tak na co se na festivalu těšíš nejvíce všeobecně. A vůbec, co ti ten festival dává, kolem a kolem jsou to jen starosti.
Zdendo, díky za tvůj čas, co vzkážeš našim čtenářům, a já jim pustím klipy kapel jak Panoptiko, tak Hairy Grupies.
Upřímně můžu říct, že příprava festivalu dnes představuje již dva roky příprav. Je třeba vykomunikovat a domluvit stovky dohod, od klíčových po nekonečno nejrůznějších organizačních detailů. Je to někdy opravdu náročné. V těchto dnech jsem slyšel, že odhození respirátorů je na spadnutí. Leč, že hodně lidí je z důvodu strachu bude nejspíše nosit dále. Zde je třeba připomenout, že poslední roky nebyly normální. Naopak byly velmi nenormální, normální byl život před nimi a život po nich. Kromě skvělého programu je festival především příležitostí k řadě přátelských setkání, obrovským přívalem energie, jedinečnou atmosférou. To vše je zážitek natolik skvělý zážitek, pro který stojí za to tohle všechno připravovat. Tím spíše, nechť už opravdu neváháme ty respirátory odhodit, nechť neváháme vše využit k návratu k radostnému životu. My proto uděláme max., přijďte si to vše užít, těšíme se na vás.