Hroby se otevřely, Fata Morgana slaví 30 let

  • Číst 11383 krát

Fata Morgana zažívá letošní rok 30ti letou existenci. V 80.tých létech docela určitě byla jednou z kapel, která psala historii heavy metalu v tehdejší ještě Československé socialistické republice a svou divokou pódiovou show, ve které nechyběly rakve, ohně byli soudruhům trnem v oku a postrachem všech pořadatelů. Kapela vyjíždí na sérii koncertů s Arakain. Tuto sobotu - 18.3. vystupuje v Šeříkovce v Plzni. Dostatečný důvod sednout s kapelou a položit pár otázek.

Ahoj, v jakém složení vplouvá Fata Morgana do roku svých velkých oslav?
Ahoj, samozřejmostí je ústřední dvojice Roman ´Ajsa´ Hanzlíček a Petr ´Basa´ Neuman. Bez nich by to fungovat nemohlo. Pak je tu Roman ´Sabath´ Benda, který už je ve Fatě 15 let. Druhý kytarista, Jan Vítek je u nás nejkratší dobu, přišel k nám na podzim roku 2014. A bubeník, Jan ´Jimbo´ Hucl. To je nejmladší člen a hraje s námi od svý plnoletosti, což je 7 let.

V kapele jsou pamětníci, kteří prakticky stáli u zrodu Faty Morgany, jak vzpomínají na ty začátky?
Nejlepší vzpomínka je, že v dobách, kdy nám bylo 17 let, na nás chodily tisíce lidí, což bylo trnem v oku tehdejšímu komunistickému režimu. Po opakovaných výsleších na StB byla Fata postupně zakázána na celém Československu. S odstupem času už máme jenom dobrý vzpomínky.

Kdyby vám někdo tehdy řekl, že budete slavit 30 let své existence, co byste mu odpověděli?
Hm… To už tady nebudu.

Jak jsme se zmínili, jedete v rámci oslav velké turné s Arakainem, chystá kapela ještě něco vyloženě svého, kam by pozvala třeba bývalé členy?
Koncert k třicátému výročí jsme uspořádali loni v Plasích a pozvali jsme všechny bývalé členy. Pozvání přijaly i kapely Torr a Ferat, se kterými máme propletené kořeny. Na aktuálním turné tedy FM funguje již 31 let. Ale jelikož Ajsa s Basou se ke kapele připojili až rok po jejím založení, berte to jako třicáté výročí současné Faty.

10257433 896265647050419 3377632131616264537 o

Se jménem Faty Morgany jsou nesmazatelně zapsány jména „Basa“ Neuman a Roman „Ajsa“ Hanzlíček, ale také Dan Šakal“ Švarc. Neuvidíme Švarce jako hosta některého z koncertů?
Určitě neuvidíte. Párkrát jsme ho oslovili, naposledy u zmíněného výročního koncertu, nikdy však neprojevil zájem.

Vaše domovská scéna je Plzeň a okolí, tam vystoupíte 18.3. v Šeříkovce, máte přichystáno něco speciálního? Přece jen byla a je Fata Morgana známá svou velkolepou show?
Samozřejmě. Show máme na každém koncertu a v jejím rámci provádíme i pitvu přímo na podiu. Použita jsou vesměs vepřová játra, do Plzně se však pokusíme sehnat játra lidská -))).

Bude mít Fata Morgana dostatek prostoru v Šeříkovce? Mohou se návštěvníci těšit na oheň, rakve a horror show?
Celé turné je naplánované po kulturních domech a kvůli bezpečnosti se v nich nesmí používat otevřený oheň. Tuto indispozici jsme však vyřešili a ohně nahradili. Rakvička samozřejmě bude, vražda a znásilnění na několik způsobů také. Doražte na koncert a uvidíte.

Jak bude vypadat playlist na tomto koncertě, budete čerpat z CD, nebo to bude průřez celou érou Faty Morgany?
V playlistu jsou skladby od počátků až po dnešek. Dokonce i jedna z připravovaného alba.

Když jsi to nakousknul! Za dobu 30ti leté existence Fata Morgana vydala 3 regulérní CD, což se nám zdá málo. Chybí inspirace, nebo není chuť něco vydávat??
Částečně za to může sedmiletá pauza a částečně vytíženost členů v soukromém životě. Každopádně ale děláme vše pro to, aby album ´Devět bran´ mělo nástupce ještě v této dekádě.

Fata Morgana byla jedna z prvních, která se nebála „ostřejšího“ klipu jakým Obrácené kříže jistě byly. Jak se vám povedlo zmíněný klip vůbec do televize dostat?
Po pádu železné opony byla velká poptávka po hudbě mimo střední proud a tak se povedlo, že jste mohli na České televizi vidět i takový underground. A hlavně máme protekci v pekle, takže Lucifer se postaral o vše potřebné -))

Chystáte ještě nějaký klip, nebo máte pocit, jako spousta jiných kapel že je to dnes už zbytečností?
Videoklip máme v plánu, ale momentálně to není priorita. Musíme nashromáždit dostatek mrtvých lidských těl a mučících nástrojů, což není jednoduché -)

Jak se vůbec jako muzikanti díváte na stahování muziky?
Proti stahování ze zásady nic nemáme. Ale proti koupi našeho CD taky ne.

Je vidět, kapelou se prolínají dvě generace, jak spolu vycházíte?
V pevné harmonii, tvořené neustálým ponižováním, vyčítáním a občas i tělesnými tresty. Sexuální násilí není výjimkou.

Má to vliv i na tvorbu? Přece jen Basa s Ajsou vyrůstali na jiných hudebních základech?
Vliv to určitě má, ale když má někdo dobrej nápad, neřeší se, z jakých základů vychází. Hlavně to nesmí být o lásce, ta je v našem souboru tvrdě zakázána a potírána.

Jak to vypadá s novým CD? Pracujete na něm? Má někdo z kapely tvořit muziku, texty??
Na novém CD pracujeme, ale nechceme nic uspěchat. Tvoříme víceméně všichni.

Vychází Fata Morgana z nějakých hudebních vzorů?
Vychází nejen z hudebních vzorů. Například pro Basu je velkým vzorem pan Babiš. Tento vztah je zvěčněn v textu naší nové písně ´Noční můra´. Uvažujeme, že bysme ho oslovili jako hostujícího figuranta na skladbu Dr. Mengele.

Sledujete dnešní rockovou scénu? Zaujala vás nějaká česká kapela?
Sledujeme celou českou hudební scénu, která je momentálně masivně ovlivňována pořady jako ´Tvoje tvář má známý hlas´. Nebo Šlágr TV, se kterou máme společnou cílovou skupinu – seniory. Když uvážíte, je to logické. Vždyť většina našich písní je o rakvích, kremacích a smrti obecně.

Co vzkážete rockovým fanouškům prostřednictvím Rockpaláce?
Choďte na naše koncerty a kupujte všechno, na čem je naše logo. Děkujeme

FMZ 0880