I malé vydavatelství může být zajímavé

  • Číst 6576 krát

AHOJ, NEŽ SE DOSTANEME K TVÉ ČINNOSTI NA UNDEGROUNDOVÉ SCENĚ, NA ÚVOD SE ČTENÁŘŮM KRATCE PŘEDSTAV
Ahoj, zdravím všechny milovníky kvalitní hudby. Jsem jen obyčejný fanoušek a sběratel hudebních nosičů z malého městečka na severu Čech. Život si zpestřuji hraním na bicí a občasnou realizací kazet a CD. Více se asi dočtete níže...

NYNÍ SE DOSTÁVÁME K TVOJEMU VYDAVATELTVÍ A DISTRU. KDY PŘIŠEL TEN PRVOTNÍ NÁPAD A CO BYLO PRVNÍM VYDANÝM TITULEM?
Počátek Dead Maggoty Productions sahá do roku 2006 kdy jsme vydali s kapelou Nekrolog první demo „Death 'n' Roll“. Vždy jsem chtěl mít nějaké logo a pod ním realizovat metalové ug nahrávky! Kamarád, co v tu dobu hodně kreslil loga pro kapely a mimochodem i pro Nekrolog, mi udělal k narozeninám logo DMP. Od té doby jsem ho používal i na plágoše pořádaných koncertů. Logo se pak objevilo na třech nahrávkách Nekrolog z let 2006-2013, takže žádná závratná aktivita. Pak Nekrolog na věky usnul a já se pohyboval v žárově odlišných vodách a Dead Maggoty Productions spalo. Pořád jsem si hrál s myšlenkou vydat jiné nahrávky kapel, které třeba už nejsou aktivní, ale jsou kvalitní a mně se líbí! Věci co bych si rád zařadil do sbírky, ale kolují jen někde na internetu... Na konci roku 2021 přišel ten čas, kdy se to zlomilo. Oslovil jsem kamarády z thrash metalové kapely Fatal Punishment zda by nechtěli vydat jejich první EP na kazetě. Tím se vše nastartovalo.

CO VŠECHNO JSI VYDAL DO DNEŠNÍHO DNE?
Teď v únoru 2024 vyšla nahrávka s číslem 023. Všechny mé vydání lze dohledat např přes web Discogs: https://www.discogs.com/label/2935982-Dead-Maggoty-Productions?page=1
Těžko vybrat jeden titul mám radost ze všech! Každé další vydaní je u mě svátek a hřejivý pocit z toho, že jsem něco dotáhl dokonce.

JAK VYPADÁ TVUJ EDICNÍ PLÁN NA LETOŠNÍ ROK ANEB, NA CO SE FANS MOHOU TĚŠIT?
Tento rok vypadá velice slibně a bude nejsilnějším rokem DMP. Celkově by mohlo dojít na 10-14 nahrávek z českého podzemí! Na každou z nich se strašně moc těším!!! Dokonce by mělo dojít na lisovaný vinyl ve spolupráci s kapelou. Nerad odtajňuji plány, dokud aspoň nezadám danou nahrávku do výroby. Aktuální nahrávky u DMP jsou v únoru vydané kazety. První je nová a zároveň poslední deska death/doomových Somnus Aeternus - A Nightmare Lit by a Dying Star. Druhou je death metalová palba v podání desky „Within Destruction“ od Nahum! Obě nahrávky mají velice vydařené obaly a hudebně jsou vyzrálé a kvalitní v daném žánru! Další tituly by se měly zveřejnit na konci března nebo začátkem dubna.

VYDÁVÁŠ TITULY NA VŠECH FORMÁTECH (CD, LP, MC) NEBO ZALEŽÍ NA TITULU?
Převážně se jedná o kazety a CD ale občas realizuji i řezaný vinyl tzv lathe cut. Snažím se vždy vydat věc pouze na jednom formátu. Už jen pro to že to jsou limitované edice. Ale celkově mám rád všechny formáty, takže je to vždy otázka na daný titul.

V JAKÉM NÁKLADU TITULY VYDÁVÁŠ A JAKÝ JE O NĚ ZÁJEM?
Všechny nahrávky dělám v limitovaných edicích, kazety pouhých 50ks a lisovaná CD 150ks. Ale není to vyloženě pravidlo. Ten zájem je fakt individuální věc. Dalo by se říct, že jsem stále na nule a to je velice příjemná věc. Vše co se vrátí, opět vrážím do dalších nahrávek. Na jednom titulu se prodělá a druhý je v plusu a pokryje ztrátu z prodělečného. Ono celkově na kazetách se nedá vydělat skoro nic, tam při tak malém množství je člověk rád že se mu vrátí výrobní náklady. U CD je to jiné, ale je třeba titul, který mám vyprodaný s to je CD Deprešion a pak jsou jiné tituly, kterých se prodalo třeba jen 30ks... Ale já jsme je chtěl vydat a stojím si za nimi. Navíc vše má svůj čas, nemohu chtít vše vyprodat během pár dní.

JAKÉ JSOU PODMÍNKY PRO VYDÁNÍ CD, MC U TVÉ FIRMY?
Často mi chodí nabídky na vydaní nějaké nahrávky i ze zahraničí. Já se ale chci věnovat pouze českým popř. slovenským nahrávkám. Podmínky jsou velice specifické. Jde ale spíš o to že realizuju hudbu, co mě se osobně líbí a mám stále dost nahrávek, co bych rád vydal. Takže mě klidně může kontaktovat kdokoliv, ale šance není moc velká. Navíc já aktivním kapelám nemám moc co nabídnout. Vím, že aktivní kapela chce mít nahrávku ve více kusech u sebe na akcích a nabízet jí fant, to je logické. Při limitovaných edicích toho kapela moc nedostane... Ale opravdu je to na domluvě a přístupy dané kapely.

UNDEGROUNDOVÁ SCÉNA JE SPÍŠ STAVĚNÁ NA VÝMĚNĚ. TAKY DĚLÁŠ VÝMĚNY?
Ano občas dělám i výměny. Ale zrovna u kazet při 50ks limitech to moc nemá smysl. Třeba u CD už je to lepší, tam se dá měnit i při limitu 150ks. Například CD Deprešion šlo často i do světa. 30ks šlo do Japonska k vydavateli Darker Than Darkness, který teď ve velké míře realizuje re-edice českých nahrávek z 90. let. Také se snažím třeba podpořit kapelu i tím že od ní koupím více kusů nové nahrávky a pak je nabízím společně se svými tituly. Často se stává, že kapely svoje novinky moc nepropagují a fans o nich moc neví. Proto udělám malou reklamu na svém facebook profilu a sdílím odkaz na ně i danou hudbu a zároveň nabídnu pár kusů k prodeji.

PŘI PRODEJI POUŽÍVÁŠ POUZE FB, NEBO MÁŠ E-SHOP?
Nemám oficiální web, takže ani e-shop. Nejvíce jsem aktivní na facebooku, kde i fans nejčastěji píší například přímo pod fotky vydaných titulů. Také často vše řešíme přes emaily. Také se občas najde pár lidí, kteří napíšou přes instagram, který mám, ale nevyužívám tak často jako FB.

NECHTĚL SES NĚKDY PUSTIT I NA VYDÁVÁNÍ ZINŮ?
Nooo to je poněkud jiné odvětví, na které musí mít člověk jiné zkušenosti. Za vydáním zinu stojí vždy velká práce, je to běh na dlouhou trať. Vážím si všech lidí, kteří jakákoliv zine nebo časopis realizovali. Rád takové lidi podpořím, ale sám si na realizaci svého časopisu netroufnu. Na to nemám dostatečný slovník ani čas. Musím zmínit třeba Parambucha zine, který mě neskutečně baví, a vždy se těším na další číslo! Nebo slovenský Metalscena zine. Oba zmíněné časopisy mi pomáhají s propagací nahrávek! Velké díky posílám! Osobně jsem dlouho odebíral Pařát a ten na scéně dost chybí. Sám bych na to ale neměl, možná občasné přispívání je reálné. Ale již teď často bojuji s nedostatkem času

KAPELÁM VYDÁVÁŠ POUZE NOSIČE A NEBO TŘEBA I TRIČKA, MIKINY?
Zatím zůstávám pouze u hudebních nosičů. I když jsem už občas přemýšlel o realizaci nějakého merche k určité desce. Jedno je ale jisté. Snad během jara udělám malou sérii triček / mikin a čepic Dead Maggoty Procutions. Motiv na ni realizovala kamarádka Tereza Kowolowská, tatérka a malířka, která má v Praze své Black Rooster Studio ( https://www.instagram.com/blackroosterstudio/ ). Takže sledujte facebook a pokud mě budete chtít podpořit a nosit moje logo budu nesmírně rád!

MÁŠ SVŮJ KANÁL NA YOUTUBE NEBO NA OSTATNÍCH SÍTÍCH, KDE SI MŮŽOU LIDI POSLECHNOUT A ZKOUKNOUT KAPELY CO VYDÁVÁŠ, POPŘÍPADĚ NABÍZÍŠ V DISTRU?
Ano na YT najdete i kanál DMP. Je tam pár nahrávek, které jsem vydal. Ale jsou to pouze nahrávky kapel, které nemají svůj vlastní profil. Také je tam pár raritních demáčů ze severu Čech.

TOTO JE PRVNÍ ČÁST ROZHOVORU, NEMÁŠ JEN VYDAVATELSTVÍ, ALE JSI I HUDEBNĚ ČINNÝ, VE DRUHÉM DÍLU ROZHOVORU SE BUDEME VĚNOVAT TVÝM HUDEBNÍM PROJEKTŮM. NA CO SA MŮŽOU ČTENÁŘI TĚŠIT?
Ano jak už jsem zmínil v úvodu, občas také sedím na stoličce za bicíma. Momentálně jsem aktivní v kapele Origin of Infinity, která se točí více kolem death metalu modernějšího pojetí. Dalším jménem je projekt Deacompose to Ashes, který je pro milovníky oldschool black metalu!

Děkuji za prostor a příště nashle!

DEAD MAGGOTY PRODUCTIONS
www.facebook.com/deadmaggoty
www.instagram.com/dead_maggoty_productions
www.discogs.com/label/2935982-Dead-Maggoty-Productions
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.