Čekání na další výzvu

  • Číst 3070 krát

Petr Bob Šťastný - basák skupiny Turbo. V létě jsme se v přítmí šatny domluvili na rozhovoru a tady je po několika týdnech výsledek.

Bobe, jsi už na pódiích „rutinér“ hrající spoustu let. Zklamalo tě za ty roky něco až tak, že jsi měl chuť přestat?
Ne, zatím mě to ještě nenapadlo. Všechno má i své stinné stránky, nic není jen růžové, ale hraní s kapelou je a bylo u mě vždy na prvním místě, samozřejmě až po manželce.

Samozřejmě. Mimochodem, kolikrát ti vynadala, že ty máš muziku a ona zas bude sedět doma sama?
Tak to už nevím, spíš si vzpomínám, že mi vynadala, když jsem se vrátil. No tak to je normální, takže vše v pořádku.

Máš svou oblíbenou basu, na kterou prostě „jen“ hraješ a neřešíš nic nebo sleduješ a slídíš, jaký další nástroj, aparát, struny si koupíš?
To je přesné, stále slídím. Vždycky, když řeknu, že už si nic nekoupím, tak přijde neodolatelná nabídka a já to nevydržím. Naposledy jsem si pořídil vintage Marshall hlavu 7400 s bednou 2x15“. Skvělej kousek. Jinak mám oblíbenou svojí basu G&L, kterou jsem koupil v roce 1998, když jsme po delší pauze začali zase hrát s Turbem.

Čtyři struny nebo pět?
Těžké. Přirovnám. Skotská whisky je destilovaná dvakrát, zatímco irská whiskey třikrát. Irové tvrdí, že jejich je lepší, když destilují třikrát, skotové zase říkají, že stačí dvakrát, když to umíš. Tak asi takhle. Já rád obojí.

Díky podobnosti s pohádkovou postavou sis svého času asi užil dost komentářů. Bavil ses tím nebo tě to spíš iritovalo?
Mně to nevadilo, rád si dělám srandu sám ze sebe. Dokonce jsem jeden čas tvrdil, že jsem Rumburakovo (Lábusovo) brácha a většinou mi to věřili. Sandokanem jsem byl také rád, byl to svalovec a fešák.

20170818 0332 01 male

Setkal jsem se s názorem, že jet hrát padesát km je zbytečné a daleko atd. Jak se ty stavíš k cestování kvůli vystoupením?
Když chceš hrát pro lidi, tak se cestování nevyhneš. Muzikant, když už se konečně dostane na pódium, tak to musí předvést a pojede světa kraj, když o to lidi budou aspoň trochu stát.
Prostě, když mi koupí lístek na vlak, dají přiměřený honorář a teplé prádlo, pojedu i do Jakutska :) :) .

Máš oblíbenou nonstop pumpu?
Ne. Stačí, když si tam můžu odskočit a koupit další pivo, jasně, když neřídím.

Tullamore Dew nebo Rebel Yell ?
Tullamore, drsná země ….........

Rozumíš showbyznysu?
Jasně, něco předvádíš a snažíš se to prodat.

Chápeš ho?
Ne.

Riffy nebo melodie ?
Ty si dobrej. Víš jak to myslím.. :)

Riff je také melodie. Ale pokusím se, nějak po svém. Úderný riff posluchače většinou hned zaujme a dobrá melodie je pak chytí. Takhle bych doporučoval to dělat. Když se nad tím ještě zamyslím, dá se melodie zaměnit s riffem, čili s krátkou melodií a jaký je v tom rozdíl? No, radši toho nechám, zeptej se ještě hudebních kritiků, ti o tom budou vědět víc.

Vzhledem k dnešním trendům je to možná paradox, ale největší hity Turba se vyznačují i tím, že nemají blbé texty. Jak moc jsou pro Tebe texty v písních podstatné?
Myslím, že text je neoddělitelná část písně a hodně na něm záleží. Nějaký blábol může zazdít i pěknou melodii a naopak oduševnělý, třeba skoro vyprávěný text, posluchače zaujme. Teď, co je ale blábol? Někdo se směje při filmu, když komik dostane dortem nebo upadne, pro jiného je to klišé. Je těžké to hodnotit, každý to má jinak. Asi největší symbióza nastává, když si autor textuje svou hudbu. Může tak nejlépe vyjádřit své pocity a přenést je na posluchače. A ti mu to uvěří nebo ne. Sorry, trochu jsem asi odbočil od tématu.

Ne, ne, v pohodě....

Je po všech těch letech nějaká výzva, ať už s Turbem nebo mimo domovskou kapelu, kvůli které by sis řekl.. to stojí za to, jdu do toho, ať se děje co se děje?
Snad přijde, budu se těšit.

Kde se na tebe a Turbo můžeme těšit v příštích týdnech?
Třeba 30. září. Pernštejnské Jestřebí spolu s Kern a Titanic. Přijďte se podívat.

Pro Rockpalace Petr Kohoutek