Ferat oslaví v Šeříkovce státní svátek...

  • Číst 2783 krát

Ferat – legendární kapela z Plzně, kterou prošla plejáda výborných a dnes známých muzikantů. 28.10. Šeříkovka v Plzni zažije jednorázový koncert, na které se sejdou staří členové kapely. Jako hosta si pozvali své souputníky tehdejší doby – stále aktivní Fatu Morganu. Scházím se s Danem Krobem, aby nám o akci řekl něco více.

Ahoj Dane, takže hned na úvod, koho tam můžeme čekat? Kdo z vás přislíbil účast?
Účast přislíbil a na zkoušky už jezdí téměř všichni: Marcel Persy Šaman, Roman Velinov, Ota Husák, Daniel Krob, Michal Pošvář, Radek Reddy Kroc, Alan Reisich, Leoš Válka, Martin Ruttner, Dana Jelínková.

Daniel a Marcel
Daniel a Marcel

Kde vznikla myšlenka sehnat všechny staré členy a uspořádat ojedinělý koncert?
Tahle myšlenka je stará víc jak rok. Bubeník Alan společně s kytaristou Otou o tomto koncertu přemýšleli už při koncertech trashmetalového Feratu. Setkaváli se často s prosbou fanoušků, kteří si přáli slyšet znovu písně Feratu z osmdesátých a devadesátých let. A nejlépe v původní sestavě. Proto se tím také začali letos na jaře zabývat, všechny nás obvolali a my jsme šli s nima do toho. Hodně nám pomáhá Pavel Lebeda, který se stará o technické a manažerské zázemí. Také zajištuje plakáty, dopravu na zkoušky a plno dalších věcí pro kapelu.

Alan
Alan

Půjde opravdu o jeden koncert, nebo v případě zájmu je možnost dalších vystoupení?
Vystoupení v Šeříkovce je koncipováno jako unikátní a vlastně v této kompletní sestavě to bude zároveň první i poslední koncert. Dát dohromady tolik lidí, aktivních muzikantů a ještě když každý bydlí v jiném městě od Karlových Varů přes Plzeň až po Prahu není jednoduché. Máme docela nabitý playlist, a je potřeba, aby jsme si písničky po tolika letech znovu oživili a dostali do ruky. Co se týká nějakého dalšího koncertu tak je to teoreticky reálné “Nikdy neříkej nikdy”. Pokud si nás v budoucnu pořadatelé objednají na festival tak je možné že Ferat přijede.

Leoš
Leoš

Byl problém přesvědčit někoho, nebo všichni oslovení reagovali pozitivně?
Všichni reagovali velmi pozitivně a těšíme se, že se v Šeříkovce všichni sejdeme na jednom pódiu Tak jak to bylo před dávnými dobami, kdy jsme jako Ferat v Šeříkovce absolvovali hudební předávky. Tento záznam je i na YouTube.

Zkoušíte? Jak vám to hraje po tolika letech?
Začali jsme zkoušet v sestavě Marcel, Alan, Roman a já. První zkouška byla jen zahřívací a na ní jsme se ujistili, že nám to ještě jde. Na první zkoušce byl taky basák Martin a kytarista Leoš, který vše fotograficky zdokumentoval. Alan je skvělým bubenickým motorem a kapelu drží perfektně pohromadě. Teď už zkoušíme každou neděli a střídáme různé sestavy v takovém složení jak Ferat dříve fungoval.

Martin
Martin

Můžeš prozradit, jaké skladby na vystoupení zazní? Půjde o ucelený průřez existencí Ferat, nebo jen o některou etapu?
Půjde stoprocentně o celkový průřez tvorby Feratu. Zazní písně jako Noční příběh, Lesní muž, Samota, Hamty, Metalová dívka, Dracula, Vem si mě s sebou, Televizní zpracování, Brácha Rainhold,Toluen, Warninhg you a další ... je to kolem 20 písniček. Připravujeme dokonce i Lásky stárnou a Orion s Danou Jelínkovou.

Jaký časový prostor Ferat dostane?
Vypadá to tak že to bude kolem 2 hod. Samozřejmě je možné, že se některé skladby protáhnou, ale to záleží na fanoušcích, jestli si s námi zazpívají a podpoří refrény.

Ota

Ota

Přece jen jste se rozprchli do různých kapel a žánrů – jestli pak zafungovala chemie mezi vámi? Atmosféra je příznivá??
Atmosféra je úplně skvělá, jako by to ani nebylo 30 let, všichni jsou takoví, jakými byli za mlada. Panuje zde kamarádská atmosféra přesně taková jaká ve Feratu to vždy panovala.

Jaký ty máš osobní pocit ze zkoušek?
Jsem nadšený a vždy, při každé písni kterou hrajeme mě překvapuje jak nám to tehdy skvěle hrálo a jak byl Ferat progresivní. Dokonce bych řekl, že některé nové kapely začaly hrát tak jak my jsme hráli před 30 lety.

Reddy
Reddy

Pozvali jste si Fatu, proč právě tahle kapela?
Fata morgána je v podstatě taková alma mater kapely Ferat. O tom by mohl povídat Roman, který byl kapelníkem Feratu a stál společně s Otou, Michalem a Marcelem u jeho zrodu poté co odešli od tehdejší Faty Morgany a založili Ferat. Fata Morgana má proto historicky velmi blízko k Feratu a je skvělé že v rámci vzpomínkového, výroční ho a posledního koncertu s námi zahraje.

Už víte, od kolika celý cirkus začne?
Začátek bude ve 20 hod, kdy Fata odstartuje svůj set. Moderátorem večera bude Petr Korál. Po malé přestavbě kolem 21 hod pak přijdede Ferat a vysaje všem krev....haha

Teď otázka na tebe, jak bylo nebo je složité vyměnit kytarové party z Kreyson Memorial za rychlejší „kvapík“ Feratu?
Hezká otázka děkuji. Už po první zkoušce jsem si opět uvědomil, že jsem na kvapíku vyrůstal a formoval svojí rockovou kytarovou hru. Proti Kreyson Memorial je Ferat stylově trochu tvrdší a bude to obrovská jízda. Je to dost podobné jako když jsem hrál v Arakainu. Posluchači, kteří si Ferat pamatují ví o čem mluvím a ti co Ferat uslyší prvně živě v Šeříkovce budou jistě mile překvapeni.

Roman
Roman

Co vzkážete našim čtenářům??
Rád bych společně s celou partou Ferat posluchačům vzkázal ať si přijdou 28.10. do Šeříkovky užít jedinečný hudební večer k 30. výročí založení plzeňské kapely Ferat.

Tak nasedej....s Feratem uháněj.

Daniel 

Daniel