Hajnej sežral psa, Anička je kus, Kuba mele hubou… prostě Trautenberk!

  • Číst 3290 krát

Každý určitě zná Krkonošské pohádky. A právě na tomhle tématu vznikla klatovská kapela Trautenberk. Chtěla jsem se o téhle zábavné bandě dozvědět víc, tak jsem je vyzpovídala.

Ahoj, děkuji, že jste si udělali čas. To, že vznikla myšlenka založit kapelu v baru, se o vás ví nebo snadno dočte na vašich stránkách. Mě by ale zajímalo, jak vás zrovna napadly Krkonošské pohádky?
Než jsme došli k názvu Trautenberk, tak samozřejmě padala řada návrhů, tak jak to bývá. Tenkrát se poprvé projevila strategie kapely. Když nevíš, začni si klást otázky. Tak jsme došli k odpovědi, že inspiraci budeme hledat ve známých záporňácích. Při pohledu na Obrouše už bylo pak víceméně jasný, koho vybereme. Obrouš, to byl od pohledu jemnostpán a byla by náramná škoda tohohle charakteru nevyužít.

Svůj žánr jste pojmenovali po svém – tanz metal. Kdo přišel s tímhle nápadem a proč?

Těžko říct. To tak nějak vyplynulo podle toho, co jsme hráli. Samotné nás ta naše muzika nutila ve zkušebně poskakovat, přinášela a přináší dosud radost. Původně měly být texty na vážno, jenže Obrouš.... Tomu by to prostě nikdo nesežral. Na něm bylo vidět, že je dobrák a vážná nota mu prostě nejde. Proto se to velmi rychle stočilo do humorna a označení tanz metal bylo něco jako vedlejší produkt tohoto veletoče.

Když jste začínali, měl někdo z vás už zkušenosti z jiných kapel?

Všichni. Bubeník Jířík byl svého času schopen hrát v pěti kapelách zároveň a ještě dělat bedňáka v Katapultu. To je rekordman. Jinak jsme si všichni prošli těmi nadšenými začátky, hráli pro pár lidí v klubech a doufali, že se jednou přijde na koncert podívat někdo, kdo nás někam vytáhne. Pak přišlo rozčarování, že nikdo takovej po koncertech nechodí. Zklamání, nechuť, rezignace. Jenže když to v sobě máš, tak prostě potřebuješ tvořit. Jinak to tvoje vyjadřování je takový neúplný. Máš pocit, že světu neříkáš všechno. No a uběhne pár let, tak se to nějak semele, ty jsi s novou partou ve zkušebně a už víš, že na všechno je ta kapela sama. Na skládání, na sebepropagaci, na všechno. Už na nikoho nečekáš. Prostě to zkusíš jinak.

„Anička jo to je kus“ a to platí hlavně u vaší Aničky (smích). Bylo nějaký přemlouvání nebo si Anička dobrovolně vlezla do šatů?

Cha! Andula sama přišla v šatech. V čem jiným by koneckonců měla přijít, když je to holka jako lusk? Než se z Aničky stala Anička, byla to jen ošklivej a tlustej Honza Suchý z Klatov (promiň, Suchare, to máš za tu sežranou sekanou:-)). A teď? Jakou udělala Andula s tou svojí parádou díru do světa? No? Každej ji chce. Každej!!! A ona to ví.

Na akcích po vás lítají podprsenky. Necháváte si na památku podprdy, které si majitelky nevyzvednou?

Majitelky většinou při podpisovce hrdě nahlásí, že ony byly těmi, které metaly své spodní prádlo na pódium, ale nedožadují se navrácení. My si tak ve zkušebně vytváříme sbírku. Už jich tam jářku kolem stovky bude.

OBRfest se blíží. Podle čeho jste se rozhodli oslovit kapely, které s vámi vystoupí?

Měli jsme své favority. Loni jsme projezdili spoustu fesťáků, potkali se se spoustou kapel a pomalu si to oťukávali. Morčata byla v podstatě jasná volba. Potkali jsme se loni párkrát a pokaždé byli výborní.
A pak jsme chtěli pozvat ještě někoho místního. I tady jsme měli své favority. Na facebooku jsme udělali anketu a tím si svou volbu potvrdili. Večer otevře Haxna.

Našli byste společnou vlastnost s pohádkovou postavou Trautenberk?
Ano. Laskavost, vstřícnost, soucit s poddanými a poctivost. Dále cit pro přírodu, smysl pro humor, empatii a obětavost. Jo a ještě skromnost. Hlavně skromnost!!!

Během pár let vystupování už jste vydali Tady je Trautenberkovo, Hladová srna a Himlhergotdonrvetr. Plánujete tenhle nebo příští rok vydat další?

Plánujeme na podzim proniknout do studia a vymazlit tam další placičku. Už na ní máme připraveno cca sedm kousků, z nichž tři už na živo hrajeme. Název zatím nevíme. Nejspíš si zase budeme muset začít klást otázky. U Himlu to bylo stejně.

Děkuji za rozhovor. Chtěli byste ještě na závěr něco sdělit?

Není zač. Jo chci. Andulko, ta kachnička se zelím dneska k obědu byla výtečná.

Pro Rockpalace Miri Koky Kokošková