Jarek Filgas startuje se svým Bandem...

  • Číst 7746 krát

Především Argema, ale i Premier, Bagr... to jsou kapely, ve kterých stál za mikrofonem a byl nezapomenutelnou osobností těchto „smeček“ . Jarek Filgas se vydává v roce 2018 opět na hudební dráhu, ale protentokrát za jeho zády nestojí žádná z těchto jmenovaných rockových veličin, ale jeho vlastní Band. Dostatečný důvod se tímto rockovým muzikantem setkat a prohodit pár slovíček.

Jarku, jsi už rockový veterán, vzpomeneš si na svoje hudební začátky?
Samozřejmě, rozhodujícím okamžikem byl koncert skupiny Turbo někdy v roce 1985, kterýho jsem se jako teenager zúčastnil a to mě rozsekalo natolik, že od tý chvíle jsem už v hlavě neměl nic jinýho, než muziku. :-)

Ty jsi nejprve hrál na bicí, aby si pak přešel na zpěv. Chodil jsi do nějaké Lidovky, nebo patříš k muzikantům samoukům?

To období za bicíma bylo velmi krátký, již záhy ve mně kluci objevili daleko větší talent pro zpěv a já jsem jim za to dodnes vděčnej, neboť jako bubeník bych se asi moc neprosadil. Jsem samouk, začal jsem poslouchat světový rockový bardy a chtěl to umět jako oni.

Jak to bylo s tvými vzory, co jsi kdysi poslouchal a ovlivnila tě některá deska k tomu, aby se z tebe stal rockový muzikant?
K mejm vzorům patřili třeba David Coverdale, Steve Perry nebo Sammy Hagar, prostě obrovský silný hlasy.

Premiér, Vivian, Bagr, ale především Argema, to jsou mimo jiné tvoje někdejší známé působiště, jak vzpomínáš na tu dobu? Která z kapel ti sedla nejlépe?
Každý působení mělo něco do sebe, v Premieru jsem se učil profesionalitě, Argemu jsem spoluzakládal, přišly první alba, první hity, v Bagru zase třeba neuvěřitelná pohoda, bez stresů, každý období prostě mělo svý, ale asi nejlíp jsem se cejtil s mým Bandem, tam jak muzikantsky, tak i lidsky bylo vše naprosto v pořádku, super parta, super pecky, dodnes na to spousta lidí v dobrým vzpomíná.

488u

Tehdy jsi měl pomoc ke startu kapele Reach, ale z toho mráčku moc nepršelo, proč?
Protože ze strany managementu této kapely šlo spíš jen o velký hlásání, ale skutek utek...ale aspoň jsem se tam potkal s Mirkem Junákem, luxusním kytaristou, se kterým pojedeme i teď.

Nějakou dobu jsi jezdil na halfplayback- teď jsi postavil živou kapelu, co tě k tomu vedlo?

Právě to ježdění s halfem, od pořadatelů těchto akcí začaly přicházet různý nabídky i na vystoupení s kapelou. Chvíli jsem se tomu bránil, protože jezdit sám na half je neuvěřitelně pohodová věc, je to jednoduchý na zvučení, organizaci, na náklady atd. A já si po dvaceti letech ježdění s kapelama potřeboval "vorazit". Ale čas nakonec dozrál, já oslovil lidi, o kterejch vím, že patří ke špičkám ve svejch oborech, jsme dlouholetí kámoši a nová kapela byla na světě.

Kapelu jsi nazval JBF – můžeš představit členy?

Tak na bicích bude Pavel SASA Sasín, ten hrál v mým Bandu už dříve, na klávesy můj nejletitější souputník Adam Titz, ten byl taky v mým Bandu a byl i v Bagru, basovou kytaru zmáčkne Jirka Blažek, bejvalej basák z Argemy, se mnou hrál chvíli v Premieru a na kytaru již výše zmíněněj Mirek Junák - ex Wayn, se mnou v Reach. Já osobně jsem z těchto jmen nadšenej a dle prvních reakcí i ze stran
muzikantů se tady podařilo něco, co by mohlo mít časem zajímavej dopad na českej rocknroll.

Jak se vůbec dnes dají sehnat kvalitní muzikanti? Měl jsi jasno, koho do nové kapely chceš, nebo byl nějaký konkurz?
Měl jsem jasno hned, koho chci oslovit, ale musel jsem zjistit, jak se k tomu kluci postavěj. Naštěstí se nikdo nerozmejšlel a šel do toho okamžitě. Samozřejmě letos jsou ještě trošku problémy s doladěním koncertů, neboť kluci ještě hrají ve svejch projektech, a já i nadále vystupuju sólově, proto letos v létě pojedem jen cca 10 akcí, ale přiští rok to bude určitě víc.

*Kde navážete v hudební tvorbě? Půjde stále o melodický rock? Nebo přitvrdíte?
Rádi bychom trošku přitvrdili, syrovější kytary nemůžou ničemu uškodit, nicméně melodičnost bude opět rozhodující, moravský kořeny se zapřít nedaj. :-)

band new1

Jak jsem říkal v počátku, máš velmi bohatou hudební kariéru, jak bude vypadat playlist JBF? Půjde o průřez tvojí tvorbou, nebo chystáte zcela nové songy?
Půjde o průřez celou mojí kariérou, tzn. ty největší pecky ze všech kapel, kde jsem hrál. Takže vlastně permanentní tok hitů v tom nejlepším provedení. :-)))

Nová kapela, nový koncertní program, dočkáme se i nové desky, popř. jak jste s ní daleko? Máš nějaký termín, kdy by měla vyjít?
Desku dáme určitě, ale kdy to bude, ví Bůh. Máme něco rozdělanýho, něco už je hotový, průběžně se scházím s Mírou a doděláváme detaily. Určitě bych chtěl ještě letos vypustit první singl, eventuelně i s nějakým klipem. A na podzim naši sestavu posílí ještě jeden muzikant (jméno zatím ponechám v tajnosti) a pak bychom mohli album dotočit a snad příští rok vydat.

Kdy máš naplánovaný start s kapelou JBF? Stihnete ještě nějaké letní festivaly?
První akce s JFB byla 26.5. na Pšovských slavnostech(u Toužimi) a další je pak 9.6. na Motákfestu v Třeběticích u Dačic.

Jak koukáš na dnešní hudební scénu? Myslíš, že o rockovou muziku je stále zájem?
Mám pocit, že zájem pomalu, ale jistě narůstá a je to logický, naše rocková generace přivádí na akce svý potomstvo, které díky svejm rodičům doma poslouchali bigbít, takže nejsou zkaženi nějakou diskotékou či jinejma úletama, takže rockovou budoucnost vidím dobře. :-)

Sleduješ dneska tvorbu kapel, v kterých jsi hrával? Popř. sleduješ vůbec naši scénu a je tu něco, co tě příjemně překvapilo? Zaujala tě některá kapela?
Je pravdou, že v těch mladejch rockovejch kapelách je spousta plebsu, ale to bylo ostatně vždy, to dobrý se nakonec vyloupne a bude určovat trendy. A co se bejvalejch kapel týká, určitě rád poslechnu, co teď dělají, třeba některý nový věci od Premieru jsou lahůdkový.

Píšeme rok 2018, změnil se u tebe hudební vkus o proti minulosti? Co si poslechneš dneska?
Já už se asi nezměním, budu stále poslouchat melodický věci s pořádným zpěvákem. Takže kdykoli můžu Whitesnake, Journey, Van Halen, ale i Toto, Stinga nebo Collinse. Poslední dobou mě nepřestává udivovat Deen Castronovo, světovej bicmen a neuvěřitelnej zpěvák v jednom.

Jak vypadá tvůj relax?
Plznička u Pinkasů nebo u Zlatýho tygra. :-)

Můžeme najít někde aktuální info k tvé nové kapele třeba o chystaných koncertech....?
Já už používám jen facebook, takže buď na mým soukromým profilu, nebo na stránce JFB.

Děkuju za rozhovor, těším se, až tě s novým bandem uvidím na nějaké akci, co by si vzkázal našim čtenářům a jaký oblíbený klip našim čtenářům Jarek Filgas pustí??
Vašim čtenářům chci popřát plný léto nepropršenejch rockovejch akcí a že se s klukama z JFB těšíme na setkání tváří v tvář. :-)
A jedna oblíbená pecka od zabijáka jménem Steve Lukather.