S čerty nejsou žerty

  • Číst 1942 krát

Na stůl do redakce se nám dostalo CD kapely Drzý Čert. CD mě zaujalo nejen hodně kvalitním obalem, ale i tvrdou, přesto ale výbornou muzikou. A protože je pro mne Drzý Čert víc než velká neznámá, vznikl tento rozhovor.

Ve vaší historii jsem se dočetl, že kapela vznikla v roce 2009. A o to víc, že vznikla ze známých muzikantů (Root, Rituál...) takže, kdo dal podmět ke vzniku kapely? Nebyli jste jako muzikanti či ex muzikanti v bývalých kapelách spokojení a chtěli to začít dělat znovu, ale jinak?
Kapelu jsme založili s Jardou Tomanem, když se vrátil z Ameriky a popíjeli jsme pivko. Přišla řeč na hudbu, protože jsme společně v mládí hráli v kapele Demon, tak jsme si řekli, co takhle si zase udělat radost. Oslovili jsme naše kamarády Petra, Milana a Emču… a založili jsme DČ. Jelikož u nás v Novém Jičíně je to metalová líheň, skoro každý muzikant někde už hrál a tak i tito naši kamarádi hráli v kapelách Root, Deflorace, B.B.R. na tom není nic divného… prostě náhoda, známe se všichni od mládí a všichni máme rádi metal.

Nemůžu se nepozastavit nad víc než zajímavým názvem – váže se k názvu nějaká historka, nebo proč název Drzý Čert?
To vzniklo právě na tom pivku, jeden kamarád co jsem ho pořád štval, protože jsem mu dělal naschvály a legrácky v práci mi vždycky říkal „Drzý Čert“ a potom když jsme seděli s Jardou a přemýšleli nad názvem naší kapely, tak jsme si řekli… hej pojďme si dát název „Drzý Čert“ jak je to v té scénce v pohádce „S čerty nejsou žerty“ viz. Dorota Máchalová… stránka 1027, vlevo dole… atd. ale budeme hrát takový old school, až to lidem urve palice! Budou si myslet, že je to nějaká sranda a potom jim to nasypeme… no a nasypali. :-D

Hráli jste v různých kapelách, každý byl zvyklý na jiný přístup, jak probíhaly první zkoušky? Co se týče hudebního stylu, byl pro vás všechny jasný směr. Z jakých jste vycházeli vzorů?
No jde o to, že my jsme hráli v 90-tých letech všichni to, co hrajeme dneska, my totiž nic jiného neumíme než ten starý thrash, black metal… nějakou modernu od nás nečekejte.

Vám se, konečně jako pomalu každé kapele nevyhnuly personální změny. Jak bylo těžké sehnat odpovídající náhradu? Jako vítězové JičínFestu jste jistě jeli na vlně popularity.
Dneska je problém čas, jsme už všichni dospělí chlapi a máme svoje životy, které žijeme, takže když někdo nemohl musel zaskočit, nějaký kamarád z jiné kapely, jak jsem psal výše v NJ to není problém sehnat dobré metalisty. Co se týče JičínFestu, vyhráli jsme ho sice 2x, ale poprvé jsme víceméně byli donuceni našimi fans se zúčastnit a podruhé jsme hráli, jako vítězové předchozího ročníku, takže jsme neměli na výběr a naši fans nás opět poslali na bednu za což jim děkujeme, byli jsme doma a jsme v našem městě celkem výrazná formace, ale zrovna tento typ festivalů není náš šálek kávy… my hrajeme underground a dívat se na malé děti, jak lížou v létě zmrzlinu a provolávat rituální texty mezi poklidné návštěvníky sobotního výletu s kočárky, tak to připadá i nám dost ujeté… ale ten festival prostě nebyl metalový… byla to taková přehlídka… a my jako čerti máme přehlídky rádi… „Bude přehlídka? Já příjdu.“ :-D to je naše motto.

DC promo 2018 05

V roce 2013 vydáváte CD Codex Gigas, na kterém se podílela i black metalová osobnost BigBoss a třeba i Peter Blackie Hošek. Jaká byla spolupráce s těmito známými jmény a konečně, i jak vznikla?
S kluky Jirkou a Petrem se známe ještě z dob, kdy DČ neexistoval… i ostatní „pekelníky“ z black metalového Brna a do Brna to není nikdy daleko a máme tam spoustu fans, je to naše druhá bašta… i když je pravda, že osobně jsme se již dlouho neviděli, ale díky internetu můžeme být v kontaktu. Spolupráce byla výborná, Jirku jsem poprosil o nějaký textík ze šuplíku a poslal mi text na skladbu „Vítěz“, ještě mu dlužím pár panáku… a Blackieho, jsme oslovili kvůli masteringu… kdo jiný může udělat zvuk old school lépe, než on. Jsou to metalové legendy a zároveň naši kamarádi… není to super… kluci zdarec a díky!

Jak byste sami charakterizovali CD Codex Gigas několika slovy?
Tohle po mě nechtěj… pro nás je to splněný sen, který se nám nepodařil, když nám bylo dvacet… teď je nám více, jak dvakrát tolik a pořád nás baví dělat metal… i když už to drhne, tak máme zase nějaké zkušenosti a o to je to lehčí… než v minulém století. :-D

Zájem o CD byl i ze zahraničí, dokonce z Argentiny. Co naše média? Přiznám se, že mi vaše deska naprosto utekla v době, když vyšla.
Je pravda, že jsme posílali nějaké CD i do Argentiny a Chile, kde se určitě chceme podívat a zahrát tam, protože tam jsou fakt nejšílenější metalisti na světe… a mělo to fakt výbornou odezvu… venku ani u nás doma, jsme to moc netlačili, žádná mediální kampaň, žádné placené recence, žádné placené hodnocení a články v metalových časopisech a postupem času si CD samo našlo cestu k posluchačům, a to nás velmi potěšilo… nejedeme stylem, zaplať a budeš slavný… to je nám jedno.

Codex Gigas obsahuje české texty, což je určitě fajn a pro mne to bylo velkým plusem. Vycházíte z myšlenky, že i hodně tvrdou muziku lze vyjádřit českými slovíčky?
V naší hudbě, kterou hrajeme, jsou texty a sdělení myšlenky nebo příběhu stěžejním… silné je to, když lidé dostanou kvalitní nářez a texty, kterým rozumí a mohou z nich čerpat… a cestou domů si je třeba pobrukovat… nevím, jak by zněla třeba „Kniha hříchů“ anglicky… to asi nejde.

Na CD se textově podílel BigBoss, co ostatní texty? Zvládli jste je sami, nebo přišli ještě další hosté? Kde jste brali inspiraci?
Jirka „BigBoss“ Valter mi poslal jeden text na skladbu „Vítěz“ jak jsem zmínil výše. Všechny ostatní texty z alba „Codex Gigas“ jsem napsal sám, a tak tomu bude i na novém albu. Psaní textů je takový můj ventil a hlavně mě to neskutečně baví, navíc je to i sdělení našim posluchačům, co vlastně vůbec chceme naší hudbou přenést mezi ně… je to postoj a výraz kapely, který dělá velkou část naši image.

DC promo 2018 06

Po instrumentální stránce jste si vystačili sami?
Na natáčení hostoval náš kamarád Radek „Radoš“ Struhař, který je výborný kytarista, takový barový sólový hráč, alias Jimmy H. a ten nám nahrál pár kytarových vyhrávek, abychom se všichni při natáčení bavili, ale víceméně dnes hrajeme všechno živě, bez jakékoliv pomoci jiných muzikantů popřípadě počítačových samplů, kromě intra a outra.

Vy jste si dali pomalu dvouletou pauzu, proč? Únava, jiné aktivity, syndrom vyhoření? A dali jste si od muziky naprostý „voraz“, nebo někdo z vás psal doma materiál do šuplíčku s tím, že se jednou třeba použije, nebo někdo zaskočil do jiné kapely? Jak jste relaxovali v době nečinnosti?
Dali jsme si tvůrčí pauzu… scházeli jsme se na pivku a samozřejmě někteří hráli i jinde, ale je to hlavně o tom čase, jak jsem již zmínil. Občas jsme se sešli a zahráli, až jsme zjistili, že nastal čas zase něco vytvořit. Nechceme dělat hudbu, protože musíme, ale proto, že nás to baví… a potom to jde cítit i na výsledném albu. Nejsme ničím a nikým svázáni, a to nás strašně osvobozuje.

Po pauze jste začaly jako kapela opět pracovat. Bylo už tehdy jasné, že se opět sejdete? Chyběla vám muzika, chyběl vám Drzý Čert...nebo co bylo tím spouštěcím mechanismem k návratu?
Jasně, že ano, časem to začne chybět… a hlavně se všichni ptali… kdy zase uděláme peklo.

Měl někdo z vás s návratem problém, váhal? Sešli jste se přesně v tom složení, v jakém jste se rozešli? A návratem jste navázali tam, kde jste ukončili činnost, nebo nový Drzý Čert stojí na jiné parketě a dívá se jiným směrem?
Sešli a začali jsme hrát, tak jak jsme se rozešli, byli jsme pořád v kontaktu… jen asi po půl roce bubeník Jarda zjistil, že to prostě časově nedává a dohodli jsme se, že si dává nechtěnou pauzu, ale nedalo se nic dělat. Nový a čerstvý člen kapely je tak Martin „Laca“ Krč (Deflorace, Martyrium Christi) a ten se bude podílet na novém albu a taky na následném krátkém turné ke křtu alba. Změna přišla, když jsme již měli část alba i promo připravené, takže teď možná přichází trochu jiný směr… ale nic výrazného, bude to zase jenom metal i když je pravda, že to nabralo novou šťávu příchodem mistra Martina. :-D

Vy jste začali makat na novém materiálu Navěky prokleti. Jak jste s tím daleko? Máte již daný termín, který by vás tlačil, nebo je to ve fázi příprav?
Máme hotovo asi větší polovinu, teď 6.6.2018 vychází singl, bude v elektronické podobě na Bandzone a Youtube, ale také chystáme, číslovanou, limitovanou mini edici CD v počtu 33 ks pro sběratele se zajímavým designem, která bude k dostání na Satanshop.cz, který prodává náš merchandise. Pokud to půjde dobře, tak ke konci roku vydáme celé album, ale nechceme to uspěchat a chceme vydat kvalitní materiál, jak jsem psal, nic nás netlačí. V létě půjde do světa určitě videoklip, abychom vyplnili mezeru a čekání na nové album.

Můžete už teď nám přiblížit, co chystáte? Kolik skladeb čekat, kdo textuje, jak jste se podělili o muziku, zda texty budou opět česky, jaké budou obsahově......
Texty budou opět česky, na albu bude 8-9 skladeb, možná nějaký bonus. Obsahově to bude opět velmi pestré od pohanských rituálů, přes horrorové příběhy, kousek historie a proroctví… a hlavně trošku toho „Satanismu“. Skladby skládají Milla, Petr, něco dokonce hudebně poprvé i moje maličkost, texty si dělám sám, to mě strašně baví a společně děláme aranže skladeb, navíc Laca je školené ucho, takže to nám teď moc pomáhá v celkové produkci materiálu.

Co koncerty a vystoupení? Plánujete nějakou šňůru, popř. bude Drzý Čert k vidění na nějakém festivalu?
Budeme dělat opravdu krátké turné k vydání desky a fanoušci si nás budou muset najít. Určitě tam bude Morava, Čechy, Slovensko a Německo… snad i ta Chile nebo Argentina. :-D Další plány prozatím nemáme, neplánujeme na tak dlouhou dobu. Festivaly nemáme dohodnuty, tohle se připravuje rok dopředu, takže pokud někdo napíše, vždy se snažíme nějak dohodnout a vyhovět pořadatelům, pokud je to termínově možné.

Sledujete hudební scénu okolo sebe? Je tady nějaká kapela nebo těleso, které vás nadchlo nebo naopak zklamalo? Myslíte si, že je něco v našem malém rockovém rybníčku špatně?
Nadchl mě návrat kapely Masters Hammer, a to ve velkém stylu. Blackie je v tomto tělese naprosto na správném místě. Co je špatně? To, co už jsem zmínil… že si kapely zaplatí, recenze, hodnocení, like na FB, reklamu, dokonce i koncerty na velkých festivalech a dělají více marketing, než hudbu pro lidi. A poslední dobou taky, když si muzikanti mezi sebou začnou závidět… i když není co, jen z pocitu nějaké méněcennosti… nebo úzkosti a strachu, že nějaká kapela je zase na scéně… takové to maloměšťáctví, ale to nás určitě nenasere. ;-D

Jaké má plány Drzý Čert v roce 2018??
Dokončit kvalitní album a pobavit se s našimi fanoušky opět na podiu. A k tomu nějaké bonusy v podobě videoklipu, a taky nějaké překvapení, které si ovšem nechám pro sebe.

Co vzkážete našim čtenářům?
Hlavně se lidi neberte moc vážně… všechno je jeden velký cirkus, jenom život je pouze premiéra… a už se nebude nikdy opakovat… tak doufám, že i to naše peklo na novém CD se vám bude líbit a uvidíme se společně na některém našem koncertě a pořádně si ten život užijeme!
Díky moc za rozhovor, Martin „Kužel“ Volf.

PromoCDcover 768