Ondra Marek a jeho Argos

  • Číst 3180 krát

Fantastickej kluk, věčně rozesmátej s dobrou náladou, plný elánu, srdcař rocker, aktivní muzikant, sběratel vinylů a já nevím co ještě. Jsem rád, že jsem Ondru poznal a jsem rád, když v rámci své práce zavítá do Plzně a staví se u mne na firmě na kávu a pokaždé se náš rozhovor stočí kam? Na muziku! Nejen že obnovil svojí kapelu Argos, ale dokonce s ní v rekordní době vydal perfektní CD (pro mne je to zatím jedno z Top co jsem letos slyšel), takže jsme náš rozhovor stočili na kapelu Agros a její CD. Ondro díky za rozhovor a těším se na další setkání a kávu.

Ondro, nedávno jsi vydal s Roxorem nové perfektní album a už tu držím v ruce album další tvojí kapely. Takže – kde se vzala, tu se vzala kapela Argos, kdy vznikla, a kdo tam s tebou na co hrál?
Rok vzniku je 1988, letos je to tedy třicet let, co jsme založili Argos. V první sestavě se objevili: bubeník Miloš Kubíček, basák Miloš Holub, kytary jsme obsluhovali Jirka Lacina a já. V úplném začátku zpíval Roman Povolný, ale asi po měsíci to spadlo na mě, a tak to zůstalo cca rok.
Druhá sestava byla výměna na postu bicích a basy, tam nastoupili Jirka Böhm a Petr Schön. To fungovalo zhruba do roku 1991. V aktuální sestavě už nehraje Petr Schön, jinak vše při starém. Na jeho místě je náš nejmladší člen Pavel Šebrle.

Proč vůbec Argos vstal z popela jako Fénix? Jedná se o jednorázový počin, nebo máš s kapelou další plány, popřípadě se dočkáme dalšího CD?
No, je pravda, že to zpočátku byla jen taková legrace u piva, ale postupně to nabralo obrátky a najednou tu je CD a dokážeme i něco zahrát -))

36915039 1727089620662353 5056809471137808384 n

Co bylo vaším hudebním stylem? Hráli jste jen svoje skladby, nebo přišly na řadu i nějaké covery?
Když jsme začínali, tak byla škatulka metal, a do té se vešlo skoro všechno. Dneska už je jich miliarda a nevím, do které přesně bychom pasovali. Hráli jsme od začátku hlavně svoje skladby, ale coverům jsme se taky neubránili, jinak to ani moc nešlo.

Zrodil se Argos, jak to v té době vypadalo s konkurencí kolem vás?
Tady v okolí hrával Iras, Benefit, Klaxon, Hever, … a podobné bandy. Zajížděl sem Vitacit, Arakain, prostě typický konec osmdesátek.

Dokázali jste odehrát celou zábavu, popřípadě koncert, nebo jste jezdili s některými kapelami?
Co si vzpomínám, tak jsme pár samostatných zábav měli. V repertoáru bylo cca 40 kousků max. Ale samozřejmě se nám povedlo občas si s někým zahrát – s Irasem i s ostatními kapelami z okolí.

Kdo byl vaším vzorem v té době? Měli jste nějakého favorita, se kterým jste si chtěli zahrát?
Vzory byly spíš zahraniční, ale určitě jsme toužili po tom zahrát si s Vitacitem nebo Arakainem, později s Citronem nebo Kreysonem. Což se nám s Jirkou Lacinou později vyplnilo s Telegrafem.

Vydáváte CD až dnes, tehdy nebyly peníze, nebo chuť?
V podstatě jsme skončili dřív, než k něčemu takovému mohlo dojít, chuť by určitě byla.

Vyšlo CD, co na něm najdeme za materiál? Jde o původní muziku a texty, nebo jste něco museli upravovat?
Samozřejmě je to všechno naše původní, jen se některé skladby už nedochovaly v žádné podobě, tak jsme dost vzpomínali a sem tam něco upravili. Zásahy ale byly minimální, chtěli jsme to nechat, jak to tenkrát bylo.

Trošku nám CD přibliž (v době rozhovoru chystá Honza Holý recenzi na CD), kolik je tam skladeb, zda je tam sestava, jaká s tebou kdysi hrála…?
Na CD je jedenáct znovu natočených skladeb a dvě z jednoho živáku, co se nám zachoval na nějaké kazetě, aby si případní pamětníci mohli zatlačit slzu :D :D. Ty dvě bonusové jsou opravdu poslouchatelné jen pro odvážlivce, prostě taková vzpomínka. Sestava je mimo Pavla, kterého jsem už zmínil stejná, Jirka Böhm-bicí, JirkaLacina-kytara, zpěv a já, kytara a zpěv.

Kdo vám CD vydal, našli se sponzoři? Nebo ho kapela vydala ve svém nákladu?
Sponzory jsme sice hledali, ale jak správně tušíš, tyhle vykopávky nejsou pro ně žádaným artiklem, tak jsme si to vydali sami. Třeba se nám to jednou vrátí, radost je to ale stejně veliká.

Muziku jste si napsali sami, nebo vám někdo vypomáhal? A co texty? Kdo textoval?
Většinu muziky jsme dělali vždycky s Jirkou Lacinou – já mu dodal sem tam nápad, bicí a basu jsme tak nějak dělali společně. Texty jsou moje práce. Dneska bych samozřejmě už něco nenapsal vůbec, nebo jinak, ale nechali jsme to, jak to bylo .

Není tajemství, že ty jsi ještě aktivní v kapele Roxor – co teď? Plánujete s Argos koncertovat na úkor Roxoru, nebo dokážete skloubit ty dvě kapely vedle sebe?
Uvidíme, jaký bude zájem po křtu alba, a tam zrovna hrajeme obě kapely spolu. Spíš to vypadá na přátelské vypomáhání, nemáme zatím žádné mega plány. Ale nějaké nabídky už padly, letos Argos určitě ještě uslyšíte.

Co tvoji spoluhráči? Jsou aktivní jen v Argos, nebo mají závazky i jinde?
Všichni kluci v současné sestavě mají ještě svoje kapely, takže už tím je to s případným vystupováním složitější . Tak třeba Pavel Šebrle, kterého jsem zlákal na basu ten hraje v Telegrafu a tam je to s časem opravdu dost na hraně.

Při našem rozhovoru jsi mi říkal, že Argos po třech letech ukončil činnost. Proč?
Mě a Jirku Lacinu přetáhnul Petr Bašus do rockového Telegrafu. Časem už se nedalo skloubit to hraní ve dvou projektech, tak jsme skončili.

Co vy jako muzikanti? Rozešli jste se do jiných kapel?
Jak jsem předeslal, kytarová sekce byla v Telegrafu, druhý basák Petr Schön po návratu z vojenské služby už ani moc nehrál, a bubeník Jirka Böhm, který nahradil Miloše Kubíčka, také prošel nějaké kapely, než definitivně zakotvil v čáslavském Puncu, kde v současné době hraje i Jirka Lacina.

Napsali jste s kapelou materiál, nebylo vám líto, že by ležel? Vzali jste si do nových kapel nějaké skladby s sebou?
Ty určitě něco víš, že ano? :D Samozřejmě, že nám těch písniček bylo líto, takže ty největší „hitovky“ skončily v Telegrafu, kde se hrají dodnes a vyšly i na CD. Namátkou třeba Křídla andělů, Nezapomeň nebo Tajemství. Mejdan svého času hrával nymburský STRATON.

Říkal jsi mi, že jste se rozešli do různých kapel. Proč jste nešli všichni do jedné? Nebo jste měli rozdílný názor na muziku?
Názory jsme měli tak nějak shodné, ale to prostě tak vyplynulo, už si to všechno pořádně ani nepamatujeme :-)

Byli jste mezi sebou ve spojení, nebo jste se zcela odstřihli?
Ne, žádné odstřihnutí se určitě nekonalo. Během let jsme se i dost často vídali, případně se potkávali na stejných pódiích – jsme pořád velcí kamarádi, jinak bychom to asi znova už dohromady nedali.

37103294 1727089820662333 8470767820974587904 n

Ty máš dobře rozjetý Roxor. Co bylo spouštěcím impulzem k obnovení kapely? Jaký pocit jste z toho měli, když jste se po tolika letech zase sešli na zkoušce?
Jednou jsem tak se srandy plácnul, že by se to mohlo konečně pořádně natočit. Kluci neprotestovali, a když se to doslechnul jeden pořadatel, neváhal a napsal Argos na jeden festival, a tak to vlastně celé začalo. Kapela ještě ani neexistovala a už měla vystoupení :D Pocit dobrý – už při nahrávání jsme se dobře bavili, když jsme vzpomínali, jak to vlastně tenkrát bylo.

Museli jste pilně cvičit, nebo to ve vás zůstalo?
No, bez cvičení se to rozhodně neobešlo, ale nemyslíme si, že by to bylo na jedničku s hvězdičkou. To bychom museli pilovat ještě tak půl roku, ale už nezbyl čas – termín koncertu byl danej, tak se šlo na to. Já osobně na kytaru nehraju už tak odhadem 5-6 let, takže mám co dohánět.

Ondro, jedna z posledních otázek: Sleduju tě podrobně, Roxoru fandím, ale mně jako laikovi se zdálo, že jsi to všechno zvládnul v rekordním čase. Vyštrachal jsi nějaké staré fotky, ohlásil jsi nějaké skladby… a najednou buch, bylo tu CD. Bylo to opravdu tak rychlé, nebo byly tajné přípravy?
Je pravda, že jsme na tom pracovali zhruba tak od ledna, ale dokud nebyly žádné nahrávky, tak nebylo co zveřejňovat a finální produkt se nám dostal do ruky až tak před měsícem – od té doby to je veřejné.

Kde můžeme najít nějaké informace o kapele, popřípadě kam si zájemci o CD mohou napsat a kolik stojí?
Rozhodli jsme se, že nebudeme prozatím dělat žádné webovky, tak nás fanoušci můžou najít na Facebooku jako Argos-CZ a nebo na Bandzone jako Argos. O CD si můžou napsat na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a stojí 150,- Kč.

A na závěr, co Argos vzkáže čtenářům Rockpalace.cz a co jim pustíš za svůj nejoblíbenější klip?
Přijďte se podívat, případně si najděte Argos někde na netu, bude to určitě povedený večírek a rozhodně nebude poslední.Noa klip? jasně že Roxor!