Bouří s Radkem Zíkou - Storm se vrací

  • Číst 3998 krát

Když se řekne supergroup, kdekdo si představí kapely typu Asia, která, ovšem i když dnes už ne na absolutním vrcholu funguje skoro 40 let, popřípadě Chickenfoot, kde je ale další deska spíš science fiction a jmenovat by se dalo i pár dalších, ale všechny tyto projekty měly spíš jepičí život, než aby nějak výrazněji zasáhly do hudební historie. Tímto se omlouvám fantastickým Traveling Wilburys, protože osud byl prostě silnější a Pettyho, Harrisona a Orbisona zkrátka oživit nejde. Ale teď to veselejší a hlavně aktuální téma. Nedávno už jsme se na těchle stránkách zmínili, že v Plzni prožívá reinkarnaci “kapela snů“ minimálně na české poměry, tak se jí dál budeme věnovat. Mimochodem, samozřejmě, že se pohybujeme na malém Českém hudebním rynečku. Ale, když si někdo vyslouží přezdívky jako plzeňský Coverdale, český Malmsteen, nebo nejlepší a nejmenší basák na světě, tak to asi nebudou nuly. A s kým jiným si o tomhle znovuzrození popovídat, než s jedním z původních členů, Radkem Zíkou. Vzhledem k tomu, že Radek zároveň působí ve třech dalších kapelách (Extra Band Revival, Whitesnake Revival a Parademarche) skutečně není nic jednoduchého se s ním v klidu potkat, a tak tenhle rozhovor vznikl během zvukovky E.B.R. “Na Zámku”, v Dolní Bělé. P.S. – Stejně bych tam šel, v minulosti jsem nikdy nechyběl, ale ten kopec je fakt hnusnej.

První nejvhodnější otázka na Tebe zní: Proč Vám to trvalo celých 23 let?
Marku, to je strašně jednoduchý. Nebýt našeho kytaristy Tomáše Krauze, tak by to trvalo klidně dalších 23 let, než bychom vylezli.

Počkej, proč „Nebýt Tomáše Krauze“?
Protože za všechno může on prostě. Všechno si domluvili s Jabkem a mne vlastně postavili před hotovou věc. Bylo to „O nás bez nás“. Dali jsme si první zkoušku, kde jsme zjistili, že to jde a potom jsme si na to všichni kývli. Já jsem nikoho neobíhal a vlastně jsem nebyl ten iniciátor. Za to můžou tady naši mladí.

Mně tady z toho nevyplývá úplně jasně, proč zrovna Tomáš, který vlastně neměl se Stormem nic společného.
To já taky nevím. Protože to asi slyšel a líbilo se mu to nebo já nevím proč. A taky se sám rád dovím.

Tak to se určitě dozvím od něj, protože právě Tomáš bude mým druhým hostem rozhovoru, který je věnovaný Stormu. Každopádně zřejmě musela přijít nová krev, aby se něco pohnulo.
Ještě, že takoví lidí jsou a mají snahu staré a líné lidi dát dohromady. Já bych to asi nebyl schopen dát.

Mě na tom nejvíc fascinuje, že kluk, který neměl se Stormem nikdy nic společného, ho dal po letech znovu dohromady.
No byl. Úplně přesně. To je úplně to samý jako s Whitesnake Revival. Pavel Navrátil odešel a celé to šlo do kytek. Nebýt Marcela Kříže, který teď také bubnuje ve Stormu, tak Whitesnake revival není. Celé to dal dohromady.

Tak teď už chápu, proč v kapele působí Tomáš.
Tak je to daný tím, že si to vymyslel a jednak s Jabkem už hrál v kapele Jabkowitz a navíc je daný tím, že 2 kytary tam být musí. Jabko tam toho hraje hrozně moc a někdo tam musí držet tu fazonu. Když jsme kdysi natáčeli CD, uvažovali jsme i o klávesách, ale zrovna nebyl nikdo po ruce, kdo by se to naučil a vymyslel aranže. Takže 2 kytary jsou ideální, protože i CD je natočené na 2 kytary.

Tím tedy jsme si vysvětlili prvního člena Stormu a teď se bych potřeboval vědět něco o těch dvou dalších. V původní sestavě, která točila Cd byl Zdeny Podskalský a Jirka Mikeš Milý. Oslovili jste je, aby šli hrát?
Samozřejmě. Tomáš je oslovil a já byl za Mikešem v jeho hudebninách, když jsem jel okolo na skútru, že jdu k němu jako na cigáro. Říkal jsem mu, že kluci chtějí udělat Storm, jestli o tom ví. Věděl, ale slušně odmítl z časových důvodů. Takže na bicí hraje zmiňovaný Marcel Kříž, což je člověk vysoce zodpovědný a podle mého velice dobrý bubeník.

A jak to, že je tedy Marcel ve Stormu?
No to vzniklo tak, že Marcel měl s Jabkem kapelu nebo spíš projekt, kde bylo několik výborných muzikantů, např. Béďa Cígler a právě i Marcel Kříž. Měli pár věci, které nazkoušeli, ale dál se to nehýbalo. Marcel byl více méně logický krok, když měli spolu už něco za sebou. Jabko měl vždycky problém s každým, ale s Marcelem určitě ne. Třeba v tom jejich projektu se vystřídalo asi 30 baskytaristů, než někoho našli.

Takže jsme si vyjasnili 2 členy a teď bych chtěl ještě vědět story okolo chlapíka, kterého jsem nazval, nejlepším a nejmenším basákem na světě. Myslím tím samozřejmě Julu Sládka
A v tom já zase nemam prsty.

Ale vždyť s ním hraješ v Parade Marche.
Hele já to fakt nevim. Zeptej se příště Tomáše. Ten to bude vědět. Pro mě to byla už postavená parta a já tam vlastně přišel poslední. Oni už měli 2 zkoušky za sebou, když já jsem tam přišel.

Takže teď vás čeká po 23 letech křest Cd, to si myslím, že je dokonce světový rekord.
No je to tak. Smích….

Proč ta deska po vydání neměla podporu a proč se křtí až dneska?
My jsme to vydali, ale nebyla k tomu připravená žádná podpora, žádné koncerty. Prostě nic. Po vydání jsme se sešli s klukama v Clubu 21. Bylo tam tehdy strašně moc lidí a jenom jsme to zapili. To bylo celý a nic se dál nedělo.

Proč?
Protože Zdeny a Mikeš hráli v Alici a měli našlápnuto s Danem Bártou a já jsem hrál tenkrát v Německu s jednou kapelou. Byla to divná doba, která navíc týhle muzice moc nepřála.

Dát dohromady desku není úplně sranda. Veškerý hudební materiál je Jabkův ?
Vše je Jabkovo až na dvě. Ty přinesl Mikeš.

A texty?
Zdeny Podskalský a Honza Petričko.

A co vůbec Zdeny Podskalský? Oslovili jste ho, ať jde hrát?
To já nevím. Zeptej se Tomáše. Předpokládám, že mu určitě volal.

Dobře. Jdeme dál. Pro mě prostě nazkoušet a vydat CD je strašně moc práce. Nebo ne?
4 měsíce jsme na tom dělali. A pak jak jsem říkal, to bohužel zhaslo.

Ale teď se to rozsvítilo a čeká vás křest a plzeňská premiéra. Kdy a kde to bude?
Bude to 3.11. v plzeňské a teď znovu otevřené Šeříkovce v Plzni.

Řekneš mi k té akci víc?
Zeptej se Tomáše. Smích…..

Když se podívám na vaše CD, tak vidím 10 písniček a to by podle mne na samostatný koncert rozhodně nestačilo. Chystáte nové věci?
Už děláme nové. Jednak hrajeme pár coverů, ale hlavně děláme na nových skladbách.

Takže můžeme počítat s tím, že by někdy mohla vyjít deska Storm 2?
Určitě. Já Ti prozradím jednu věc. Ten projekt, který měl Jabko, vygeneroval několik Jabkových věcí a navíc Míra má i další materiál, kdyby se nepoužily věci z toho projektu.

Zapadá to do koncepce Stormu?
To je jasný, protože je tam vidět jeho rukopis. Časem Jabko vyzrálo, tak je to drobet hustější, ale ten rukopis tam je. Chceme každopádně dodržet hardrockový a melodický směr, který nehodláme měnit. To se mi líbí.

Dobře. Co bude po křestu?
Máme v plánu se Stormem objet ten náš plzeňský kraj. Jak festivaly, tak i několik samostatných koncertů. A pak se uvidí. Několik koncertů už máme na příští rok naplánovaných. Tak snad na nás budou nás lidi zvědaví.

Díky Ráďo, a my se teď už jen můžeme těšit a doufat, že tenhle comeback bude stát zato. A vlastně, proč by neměl ?
Pro Rockpalace Marek Kupka

Radomil Zika 1000