Štěpán Smetáček o Zemětřesení 2018

  • Číst 2987 krát

Přidáváme předposlední ze série rozhovorů k plánovanému turné po 25 letech. Na otázky tentokrát odpovídal Štěpán Smetáček. 

Minulou sestavu svedly v roce 1992 dohromady výsledky posluchačské ankety Černá vrána zaměřené na českou metalovou scénu. Na jakém tvém tehdejším hudebně-kariérním základu pro tebe lidé hlasovali v kategorii nejlepší bubeník?
Patrně hlasovali hlavně kuli mému hraní se skupinou Arakain. Ale nebylo zanedbatelně ani těch, kteří si mě spojovali se skupinou Řetěz, pražskou metalovou kapelu, s kterou jsem hrál před tím.

25 let je dlouhá doba a spousta dnešních mladých rockových fandů v roce 1993, kdy vyšel opus Zemětřesení, nebyla ještě ani na světě. Pro potencionálně nové fandy muziky Jirky Schelingera ve vaší interpretaci přibliž také ještě, jak probíhala tvá hudební pouť od toho roku do současnosti…
To je strašně obsáhlá otázka. NA mých stránkách www.smetacek.com je seznam, co jsem dělal. Každý si to může najít.

Pokud se to vůbec slovy dá vyjádřit, můžeš popsat, jaké to byly pro tebe pocity oživit a hrát tehdy vlastně i veřejně neznámou muziku takové osobnosti české rockové scény, jakou byl Jiří Schelinger?
Pro mě to bylo celé neznámé. Seznamoval jsem se s tím až během práce na albu a koncertech.

Když Jirka Schelinger tragicky zahynul, bylo ti pouhých 10 let. Vnímal jsi už tehdy Jirkovu muziku a pokud ano, jak jsi ji jako dítě vnímal?
Neznal jsem hudbu, jen možná několik notoricky známých hitů. Ale neuměl jsem je přiřadit ke jménu Jiřího Schelingera. Pop music se u nás doma nesledovala a já jsem se zajímal spíš o zahraniční vzory.

Považoval jsi a považuješ váš projekt Zemětřesení v jeho podstatě za Jiří Schelinger Revival, nebo za Tribute To Jiří Schelinger?
Rozhodně tribute.

Upřímně, očekávali jste od eponymního alba projektu Zemětřesení, že se tenkrát kolem něho spustí takový humbuk a že se z něho stane jeden z nejprodávanějších tuzemských titulů první poloviny 90. let?
Neočekával jsem nic. Byl jsem na začátku své dráhy.

Když už vás svedly dohromady výsledky posluchačské ankety, proč jste se rozhodli dokončit a natočit Jirkovy písně, které on sám pro svou tragickou smrt už dokončit nestihl? Proč při muzikantských potenciálech, kterými jste dozajista disponovali, nevzniklo album autorské?
Všichni jsme měli svoje projekty, nebo trvalé kapely. Toto byl jen nápad, jak fanouškům něco nabídnout za jejich přízeň.

Z jakého důvodu vyšel záznam vašeho koncertu z turné konaného v roce 1993 neaktuálně až o celých osm let později?
Nevím. Řekl bych, že přišla nabídka.

Zkuste popsat, jaké to pro vás a pro fanoušky bylo, když jste v roce 2009 jako Zemětřesení vystoupili na veřejné hudební oslavě padesátin Aleše Brichty, načež záznam odehraných tří písní se poté objevil na DVD A.B.50 True Live...
Byl jsem celkem překvapen, že to po těch letech znělo dobře a nebyli jsme nervózní.

V letošním květnu vyšel a v červenci se ještě objevil také ve vinylové podobě debut Zemětřesení v reedici doplněný o dva bonusy, kterými jsou opět tehdy Jirkou Schelingerem nedokončené skladby Zima a Pohřeb přítele. Jak se ještě jinak letošní verze alba liší od té původní?
Budu jen opakovat, co napíšou ostatní. Šlo hlavně o remaster. Blíže viz. Dodo.

Zmíněné dva bonusy nazpíval Jirkův bratr Milan. Pro letošní podzim chystáte druhý počin s dalšími písněmi, které se tenkrát potencionálně mohly objevit na Jirkově albu. Kdo je nazpíval a kdo bude zpívat na koncertním turné, které chystáte, když Aleš Brichta se ze zdravotních pohnutek pokračování projektu nemohl zúčastnit?
Špatné časové informace: Album je ve fázi nahrávání. Já mám své party natočené. Postupně se bude dohrávat a nazpívávat. Zpívat budou všichni zúčastnění, tj Aleš, Milan Schelinger i Miloš Doležal a patrně ještě nějací hosté, či sboristé. To nějak ještě vyplyne.