Excalibur - meč s tím zvláštním...part II

  • Číst 2556 krát

Wilda Buzinkay se nám rozhovořil a tak jsme jeho vypověď nechali v jeho plném podání. Více méně doplňoval Petra Šlapáka, popř podal svůj náhled.

Petr Šlapák nastínil zhruba vznik kapely Excalibur, tak já se pokusím upřesnit některé, možná nepodstatné náležitosti.
S Petrem jsem se seznámil, když přišel do kapely Fuga II po odchodu Míry Moravce a Milana "Kšandy" Řánka /dej mu Pán Bůh nebe/ do vznikající kapely Extra Band. S ním přišel i Zdeněk Bergl /kytara/. Hráli jsme společně se Standou Marhounem jak převzaté, tak vlastní věci v novovlnném stylu. Asi po roce hraní se k nám "vloudil" můj bývalý spoluhráč, kytarista Míra "Bubák" Franěk /dej mu Pán Bůh nebe/, přivedl i bubeníka Vláďu Kubíka a vnikl Kaktus II. V této době si Zdeněk Bergl odsloužil vojnu a po jeho návratu jsme založili Excalibur /složení-Bergl, Marhoun, Šlapák a já/. Míra "Kolben" Kulhánek opustil Sapon a přinesl do kapely pro nás nový, nezvyklý styl - heavy metal. Rychle jsme se zorientovali, předělali naše vlastní skladby a přibrali další převzaté, které zpíval se St. Marhounem Honza Svárovský.
IMG 0002Náš vzor byli ACCEPT, jejichž skladby nám zajistily velkou popularitu a návštěvnost na vystoupeních. Co se týče scény, to už popsal Petr Šlapák. Měli jsme v té době v kapele zvukaře, osvětlovače a dva bedňáky. Pomáhal i šofér, který nás vozil autobusem Škoda RTO. Mohli jsme si tedy dovolit vozit mimo aparatury i spoustu pódiových rekvizit, řádně těžkých. Mezi ně patřil i "slavný" meč, který Standa s oblibou zatínal do podlahy bez ohledu na to, co se zrovna na ní nalézá, třeba nějaký ten kabel, nedej bože noha spoluhráče. Tak se mu zdařilo přetnout hlavní žílu v "páráku", načež jsme hráli bez ozvučení. Technikům se podařilo havárii během krátké doby odstranit, neboť v kabelu byly ještě žíly náhradní. Další humorná příhoda se stala ve sportovní hale v Sokolově na Beatovém festivalu. /Hrály tam mimo nás kapely Oddysea, Boron, Pumpa s Danem Horynou, Automat Band a Coda./ Tehdy nebyl ještě meč, Honza používal ocelový kalich a jiskry mu vždy popálily ruku. Oheň byl neškodný, ale místní požární hlídka byla jiného názoru. Udělila pořadateli na tehdejší dobu velkou pokutu 10.000,- Kčs. Další příhoda, která nás mohla stát zákaz vystupování se odehrála z jara 1988, když byl u Krajského velitelství SNB v Sirkové ulici v Plzni údajně nalezen nástražný výbušný systém. Mezi vyslýchanými podezřelými byl i náš /slavný/ pyrotechnik, zpěvák Honza Svárovský. Nic mu neprokázali, byl na rozdíl ode mne apolitický. Z toho je vidět, že nás měli ve svém bdělém hledáčku a jen vyčkávali na příležitost. Jiné kapely /nebudu jmenovat/, jezdily do SSSR byly prošpikovány konfidenty StB a měly všude otevřené dveře. Nám je chtěli zavřít společně s námi.
Další taková nebezpečná příhoda se stala, když Honza Svárovský vylepil na stavební ohradu na exponovaném místě v Plzni „U Práce“ sérii plakátů Excalibur, kterou vytvaroval do podoby meče. Bdělé a jasnozřivé oko jakéhosi iniciativního soudruha v tomto výtvoru spatřilo podobnost s US raketou středního doletu Pershing a název Excalibur spojil se shodným pojmenováním britského zbrojního programu té doby. A už opět návštěvy Okresního odboru kultury, odpovídání na stupidní otázky, vyvracení vymyšlených nařčení a politických fantasmagorií.

EXCALIBUR koncert
A ještě jedna humorná historka z vystoupení Excaliburu v Kostelci. Standa se svojí neodolatelnou noblesou zvedl hořící meč, načež zapálil zavěšenou papírovou výzdobu, kterou vzápětí blesku rychle odsekl a hořící girlandy padly do davu na parketu. Výčitky dozorujícího požárníka jsem duchaplně převedl na téma odporné chuti piva točeného u zdejšího výčepu. On mi bezelstně odpověděl, abych se tomu nedivil, že "kvetou" švestky!Poslouchám převážně starou dobrou muziku 60-70tých let. WHO, Rolling Stones, Kings, Animals, The Dave Clark Five…V poslední době už zase obdivuji Beatles, pro jejich nepřekonatelnou melodiku a dokonalé aranže!
Líbí se mi Motörhead, Thin Lizzy, Gary Moore a spousta dalších. Z českých kapel uznávám Oldu Říhu – Katapult a Arakain. Ne že bych je poslouchal, ale pro jejich výdrž a věrnost žánru. Líbí se mi Ortel pro jejich texty. Rocková muzika byla vždy protestem proti establishmentu, což dnes už dělají až na pár vyjímek jen oni.
Po „sametové Taškařici „ se všichni členové Excalibru vrhli na podnikání a podobně, tak jsem zůstal sám a po různých projektech s Bavrem – GAMBRINUS BEAT, BEER CONTROL , DANIEL´S /Daniel Švarc – Šakal- THOR/ založil kapelu STARÝ PSI, která po různých obměnách hraje dodnes.
Co se týče vzkazu fanouškům a mladým? Nevěřte tomu, co píší naše noviny! Čtěte mezi řádky stejně, jako my za bolševika a názor si udělejte sami. Dříve to zde vedli hloupí a naivní komunisti, dnes inteligentní vychytralí a stejně všeho schopní „Rádoby demokrati„ - od slova domůkrad!!!