Vláďa „Gumáček“ Koudelka – rocker v důchodu

  • Číst 7230 krát

Na pódiu byl k nepřehlédnutí, rocker a „šoumen“ každým coulem. 30 dlouhých let je jeho jméno nerozlučně spojeno s tancovačkovou legendou Benefit. Vláďa byl i hostem rádiového Rockpaláce na rádiu Šumava a hodinu jsme se mohli bavit o nové desce, kterou tehdy Benefit vydával, všude s ním se táhla dobrá nálada. (Já ho snad nikdy neviděl naštvaného, budu se muset zeptat jeho synátorů, jestli se uměl někdy vůbec rozčílit). Vzpomínám na večer v Motolské nemocnici, kdy před mojí 13. tou operací jsme s Gumáčkem přes FB prokecali asi dvě hodiny o bigbítu a furt bylo o čem povídat. (Vláďo, jednou to musíme dokončit-)). Když jsem se doslechl, že odešel do rockového důchodu, musel jsem ho hned vyzpovídat, jak si důchodu užívá a zda neukápne nějaká ta slzička.

Vláďo, tak ses rozhod jít do hudebního „důchodu“. Co tě k tomu vedlo? Vždyť vitalita a energie na koncertech z tebe byla cítit na sto honů.
No ona ta vitalita a energie se už pomalu krátila na takových padesát honů a nejvíce na začátku pracovního týdne, kdy tě všechno bolí, a lížeš si rány. V posledních letech měl Benefit docela napilno a já už vloni ztrácel pomalu dech. Už jsem někde napsal, že bude lepší odejít s dobrou vzpomínkou na Gumáčka, než být trapným skřehotavým a hopsajícím staříkem.

482385 478852892164391 334007344 n

O tvých hudebních začátcích jsme se na stránkách Rockpalace už bavili, ale přesto, když tak přemýšlím, tak Benefit byla tvá největší hudební láska, víš kolik si v dresu Benefitu odehrál vůbec roků?
Něco málo přes 30 let. Byly krátké pauzy, vždy když se mi narodil Matěj a Kuba, ale pak jsem dostal od Milana "povolávací rozkaz" a já zase nastoupil do Benefitu.

Dokážeš oživit a podělit se s námi o vzpomínky na první koncert s Benefitem?
To bylo ve Starém Kolíně. Plný barák cca 600 lidí a mi tam přijeli bez Jirky Obsta. Asi se bál, jak to všechno dopadne, ale Milan se rozhodl, že to stejně dáme. Vzal si jeho písničky na starost a já dával ty moje. Pódium dlouhé jak Lovosice a já měl pocit, že na něm ta kapela není vůbec vidět. Tak jsem začal běhat a hopsat od jednoho k druhému. Dohráli jsme v pohodě a pak přišlo druhé hraní.. už nevím kde to bylo a to už i s Jirkou Obstem. Začal jsem zase vyvádět a Jirka veřejně prohlásil, že jsem jako gumovej a že jsem Gumáček. A od té doby to tak zůstalo.

Odzpíval jsi spoustu písní za benefiťáckou éru – teď už to můžeš prozradit, byla některá, kterou jsi vyloženě nesnášel a naopak, ta, kterou jsi měl vyloženě rád? (Za sebe se přiznám, že nesnáším skladbu – Tenhle rock n roll je náš, ale já jí nemůžu slyšet ani od Kiss)
Nesnášel se nedá říci, to bych jí nezpíval, ale rád jsem neměl "Matku Zem", neseděla mi, byla taková divná, neurovnaná, ale co naděláš, lidi ji měli rádi a dodnes nám jí připomínají. Rád mám Dům dětských duší, Anděl, Cikánskou dívku a Šibenici.

Ty jsi, pokud se nepletu, nastoupil do Benefit v roce 1983, jak ti sedly skladby, které byly napsány pro Jirku „Kaničku“ Stacha, došlo k nějakým úpravám?
Studijní materiál byla tenkrát nádherná nahrávka živáku s Jirkou a já se podle ní našprtal všechno, co zpíval. Něco se vyřadilo proto, že to kluky už nebavilo hrát a koukalo se po novém trendu. Hodně se na Kaničku vzpomínalo a vzpomíná a jsem moc rád, že jsem mu snad neudělal ostudu. 

14370048 1061430797239928 933390327365405510 n

Dáváš hudbě vale definitivně, nebo máš v plánu si občas zajamovat s nějakou lokálkou??
Hudbě nemůžeš dát nikdy definitivně vale, ale jamovat s lokálkou vážně nechci i když se občas s Benefitem možná svezu....jsem věrný :-)

Měl jsi v tom rockovém kolotoči vůbec čas sledovat nějak scénu okolo sebe? Našel sis kapelu, která tě zaujala?
Moc času vážně nezbývalo, jen jsem občas něco zaslechl na fesťáku, nebo tak, ale jsem Čech a mám rád kapelu Trautenberk :-)

Zabrousíš teď na nějaké koncerty jiných kapel? Vzpomeneš si, na jakém posledním koncertu jsi byl??
Naposledy jsem byl v Letňanech na Ozzym a Cooprovi a teď mně čekají Uriah Heep v Plzni. No a vzhledem k volnému času se snad porozhlédnu kolem sebe na Klatovsku, kde teď žiji se svojí rodinkou.

Řikal sis někdy, až nebudu lítat každý víkend po koncertech, budu mít čas udělat.... je něco? Nějaké koníčky, na které bude teď čas?
Koníčků moc nemám..nebyl čas, ale chtěl bych trochu splatit dluh mým kamarádům, příbuzným a rodině. No a pak jsem blízko Šumavy, tak to si tu krásu užiji v tom svém důchodovém věku :-)

Na aktivní muziku jsi nám už odpověděl, tak se zeptáme na tu pasivní. Představ si - houpací křeslo, z krbu sálá teplo, sklenka vína po ruce... po jakém albu by si sáhnul, aby ten relax byl dokonalý?
No popsal jsi to hezky. V takovém případě u vína bych sáhl po Genesis, u kořalky po Rammstein a u piva po Krucipusku.

Vláďo, ty jsi byl na naší scéně neuvěřitelně dlouho, do koncertu jsi dával vždy celé hlasivky, přišla někdy chvíle, kdy tě nechaly na holičkách? Pečoval jsi nějak o svůj hlas a co by si dnes poradil začínajícímu zpěvákovi, na co si má dávat pozor?
To se jistě stane každému, ale dá se to vychytat. Nesnaž se při zvukovce ukázat, jak umíš řvát vysoko a nahlas, abys měl rezervu i při koncertě. Trochu se rozezpívej před hraním, když tě nečeká vystoupení šetři hlasivky...třeba na fotbale to asi nepůjde, no a pak je tady zázračná Vincentka (fuj) 

Díky za tvůj čas a tradiční otázka, co vzkážeš našim čtenářům a jaký je tvůj nejzamilovanější klip, který jim pustíme?
Kdo si pamatuje zlaté časy bigbítu ví, že návštěvnost upadá díky možnostem nových technologií. Na kole, vlakem nebo pěšky už se asi těžko někdo někam vydá. Přesto v nás stále zůstává věrnost k hudbě, kde stříká pot. Díky Vám, kteří jste nikdy nelitovali někam vyrazit je ještě stále pro koho hrát. Poznal jsem Vás za ta léta od Kolína až po Prachatice moc a chtěl bych Vám všem poděkovat za přátelství a také věrnost k Benefitu a muzice vůbec. Bez Vás by to chcíplo a nebylo pro koho hrát. Díky a někdy, někde rocku zdarec :-)

No a klipy, ty mám oblíbené dva