Deprecated: strpos(): Non-string needles will be interpreted as strings in the future. Use an explicit chr() call to preserve the current behavior in /var/www/clients/client2/web19/web/libraries/src/Filesystem/Folder.php on line 259

Deprecated: strpos(): Non-string needles will be interpreted as strings in the future. Use an explicit chr() call to preserve the current behavior in /var/www/clients/client2/web19/web/libraries/src/Filesystem/Folder.php on line 259

Deprecated: strpos(): Non-string needles will be interpreted as strings in the future. Use an explicit chr() call to preserve the current behavior in /var/www/clients/client2/web19/web/libraries/src/Filesystem/Folder.php on line 259

Deprecated: strpos(): Non-string needles will be interpreted as strings in the future. Use an explicit chr() call to preserve the current behavior in /var/www/clients/client2/web19/web/libraries/src/Filesystem/Folder.php on line 259
Ivo Plaček jde svou cestou

Ivo Plaček jde svou cestou

  • Číst 6747 krát

Když si pustíte na Youtube klip jeho kapely Petroleum – Mephisto The Evil Master, nebo My Little Daniel, dostanou se vám do hlavy melodie, které hned tak nevytěsníte. Nemá rád punkovou scénu mimo legendárních HNF, slyšet ho můžete i v kapele IPAH, na přelomu roku se mu ozvala společnost z USA, Nuclear War Now, kvůli vydání dema "Doom" jeho kapely EKG a dema "Born in a casket", následovníků IMMORTALLITY, po dlouhých 27 letech ... Na jaře to vyšlo jako vinyl ... jak to všechno zvládá dělat naplno, na to jsem se zeptal aktéra Ivo Plačka.

Ivo, vezmeme to od podlahy, kdy jsi propadl muzice a která tě okouzlila?
Muzice jsem propadnul asi v 6 letech, když se mi dostala do ruky deska Olympic v Lucerně a když jsem viděl na obalu bicí soupravu Mirka Hejduka, bylo vymalováno. Následně jsem byl hotový z Petra Nagye, to byl můj velký idol a někdy v 6 třídě se mi do rukou dostalo černé album AC-DC a to byla doba, kdy jsem se začal přeorientovávat na metal.

Jsi muzikant samouk nebo jsi prošel oblíbenou „Liduškou“?
Jsem samouk, i když jsem liduškou prošel, ale když mě nacpali k bicím, trumpetu, na kterou jsem v paneláku zkoušet nemohl, seknul jsem s tím.

Co ty a první kapely? Prošel jsi některými??
Jasně, tenkrát nás začalo pár kluků ze školy různě vrzat, já jsem si sehnal nějaký zbytky bubnů, doplnil jsem to nějakým kýblem a už jsme mastili. První kapela, se kterou jsme byli na nějakém festu v Sokolově, byla EKG, ovšem v úplně jiné sestavě, než která natočila demo "Doom".

V poslední recenzi Rockpalace na kapelu E jsem usoudil, že nejsi velkým příznivcem punku. Takže „Známka punku“ tě neučarovala?
To teda rozhodně ne! Český punk mě přijde odjakživa infantilní, trapný a umaštěný, stejně jako fanoušci tohoto stylu.. Jediná kapela, která má právo užívat titul punk, je u mě HNF.

10687291 913133808697125 5542207612544563694 o

Říkal jsi, že máš rád Hrdiny nové fronty, co následné XIII. století?
Ti už mě tolik neoslovili, i když Štěpány a jejich styl uznávám a alespoň se odjakživa snaží o punc originality a to se cení.

Co posloucháš dnes a na čem především? Oddálil ses svým vzorům z mládí?
Já se naopak k hudbě, kterou jsem poslouchal v mládí, vracím a naopak přestávám poslouchat metal. Nejvíc poslouchám hudbu v autě a jede mi tam klasika, hudba 30 let, filmová hudba, miluju cikánské čardáše, chill out, elektroniku, chytrý a inteligentní pop, mám rád sedmdesátky a osmdesátky, jazz a z těch tvrdších AC-DC, Twisted Sister, King Diamond, Death, Jesu....Já mám strašně velký záběr, snad jen krom toho "punku"...(tfuj tajxl..)

Tajemné Petroleum, představ nám o co tu jde, jak jste vznikli, kde jsi sehnal muzikanty a proč Petroleum?
Petroleum měl být jednorázoví projekt a původně bylo domluveno, že pro Mirka Valentu udělám jednu skladbu (Paradise). Muzikanti jsou stejná sestava, která mě hrála na cd IPAH "Mrchožrout", jen doplněná o zpěvačku Jam Valcors a tympánistu Silenthella. Celé to vzniklo tak, že já jsem se znal s Mirkem ještě když Masterś Hammer nahrávali "Rituál" a "Okultistu", pak se M.H. rozpadli, Mirek odcestoval na 15 let do Anglie a když tam M.H. hráli po svém comebacku, Silenthell mu dal na mě kontakt a Mirek mě oslovil. On tam pracoval u nějaké petrolejářské společnosti a mě napadnul ten název Petroleum.

Musím říci, že klip Mephisto The Evil Master mě jako milovníka černobílých horroru s Maxem Schreckem, Belou Lugosim, Borisem Karloffem učaroval, nejen zpracováním, ale i těžkou muzikou.
Už jsem říkal, klipy vypadají výborně, kdo píše scénáře? Berete si profíka, nebo je to vaše práce? Musím to napsat ještě jednou, Mephisto je brilantní, zpracování na jedničku.
Tohle je práce Toma F. Hanzla, který má už léta mou plnou důvěru.

11259348 10206719045594531 3251891199793429248 o

Když mluvíme o muzice, automaticky musí padnou otázka – co ty a kult Masters Hammer?
Mě M.H. učarovali svou originalitou a neotřelým přístupem dávno před tím, než jsem chlapi osobně poznal a někdy v roce 91 jsem s kapelou EKG nahrával u nich v Dejvickém studiu Ivories, první demo. Po rozpadu M.H. mě oslovil jejich baskytarista Monster, abych mu hrál bicí v jeho a Voralovo projektu Septagon Chimera, s kterými jsme nahráli album "Propast bohů". Následovala spolupráce s Necrocockem, nejdříve na klipu "Porucha mechanismu pecí" a potom na albu " Lesní hudba" a na singlu "Die urinal therapy", jeho Kaviar Kavalier.

Mám problém vaší tvorbu nacpat do škatulky, ty sám jsi mi říkal, že jde o avantgardu, co si pod tím má představit člověk, který vás nikdy neslyšel?
Já sám nevím, protože se ničím a nikým neomezuju... Je to v jádru tvrdá hudba, která má asi nejblíže k nějakým soundtrackům, s velkým využitím klasických varhan a pianin. Nutno podotknout, že náš klávesák hraje a poslouchá jen a pouze vážnou hudbu a je to myslím dostatečně znát.

Zpíváte anglicky, myslíš, že česky se nejde tak vyjádřit, nebo myslíte na koncertování venku? A když už jsme u toho jazyka, o čem zpíváte? Texty se mi zdají temné…
Angličtinu preferoval Valenta a např. v písni "My little Daniel", zpívá moje a Aleše Hrnčála dcera v rodném jazyce. Od začátku jsme se zaměřili a máme největší základnu fanoušků v Jižní Americe a španělsky mluvících zemích a do budoucna budeme asi kombinovat obojí. Texty jsou o pomíjivosti života a temné rozhodně nejsou, spíše jdou za světlem a láskou. Je třeba hledat a nacházet a ne soudit jen podle vizuálu v klipech...

Chystá Petroleum album? Jak jste na tom s prací na skladbách? Tohle by mělo vyjít na vinylu!
Chystáme album, i když nás teď dost zbrzdilo několik nepříjemných věcí... Máme zhruba polovinu materiálu a já jsem tomu musel teď udělat přítrž, protože se peru s vážnou nemocí, do toho se nám tady ukázala ta kurva covid, která zasáhla do rodiny jednoho člena a novinkou je, že jsme se rozloučili s panem Valentou... Naopak se k nám přidala nová posila a to Vítek Malinovský, který nahrával sóla na demu "Jilemnický okultista", již zmiňovaných Masterś Hammer a který je znám spíše jako saxofonista z legendární Hudby Praha. O vinylu uvažujeme od začátku, ovšem opravdu nevím kdy...Nyní jsem po úspěšné operaci a chystám se zase točit, tak uvidíme...

Fantastická muzika, cit na hudební motivy, které nejdou vytěsnit z hlavy, chytlavé refrény…kdo pracuje na textech a muzice?
Texty byly výhradně záležitost Mirka, základní hudební motiv také a já to poté celé aranžuji a produkuji do podoby, kterou posluchač slyší. Velkou devízou ve skladbách je klávesák Vítek Janata, bez kterého by to bylo všechno poloviční, a rozhodně bych se neobešel bez mého kytaristy Aleše Hrnčála, který funguje jako taková moje pravá ruka ve všem, na čem zrovna dělám a nedovedu si bez něj vůbec přestavit realizaci čehokoliv, na čem hudebně dělám. Není to pro mě pouze kytarista, je to pro mě opravdový přítel a nesmírně si ho vážím a cením.(Doufám, že to nebude číst, narost by mu rypák a ve studiu by s ním bylo k nevydržení...)

Petroleum 2020

Já jsem ti před chvíli položil otázku proč vzniklo Petroleum v návaznosti na tvůj projekt Ipah. Proč dva projekty? Realizace v jednom ti nestačí?
Tak přišla nabídka na zajímavou práci a já se rád realizuji v zajímavých projektech, IPAH měl čerstvě vydaného "Mrchožrouta“, nechtělo se mi hned dělat další desku, tak proč ne? Teď chci dodělat rozdělanou práci v Petroleu a pomalu se chystám oprášit opět IPAH...

I Petroleum postihly personální změny, tak co se u vás změnilo a jak to vidíš se změnou do budoucna? A s jakými muzikanty popluje Petroluem v roce 2020
Personální změny jsem již zmínil a krom Valenty popluje stejná sestava, doplněná o Vítka Malinovského a řadu hostů, kteří nás zrovna napadnou...

Co koncerty? Dá se vaše muzika prezentovat i na živo? Neumím si představit hrát Mephista v jednu po poledni?
To je zcela vyloučené, i kdyby to bylo hodinu po půlnoci. Nesnáším živé hraní, zkoušky, přesuny a vše spojené s tímto cirkusem, proto se věnuji jen a pouze studiovému hraní.

Ivo, „plná“ republika je Covidu 19, jak se to tohle kapely a tebe samotného?
Viz. odpověď výše

Jaké máš hudební plány na rok 2020?
Dodělat materiál pro Petroleum.

Co vzkážeš našim čtenářům a jaký je tvůj oblíbený klip, který pustíme lidem?
Mějte k sobě úctu, nebojte se dávat najevo lásku a pokoru, není to nic, za co by se měl člověk stydět, ba naopak. Mám v současnosti o čem přemýšlet a vím, o čem mluvím... Oblíbený klip? Tak třeba David Bowie "Blackstar"