Melissa - Jako voda

  • Číst 6639 krát

Mám rád obě Melissy, jak od Mercyful Fate, tak tu z Kutné Hory, která sice nehraje žádný heavy metal, ale u mne, milovníka středověku, gotických hradů a filmů typu Excalibur její muzika přináší zklidnění, duševní pohodu a relax. Sleduju pod drobnohledem jejich tvorbu a tak mi neušel nedávno vydaný videoklip. Pro vánoční šíleství a zdravotní potíže rozhovor pár dní ležel, ale myslím, že i přesto je aktuální.

Petře, nový klip, chystá se snad nové album?
No, asi ano. Sice ještě nevíme přesně nějaké datum a podobné detaily, ale postupně v kapele probíráme, jak by to mohlo vypadat. Jaké skladby, jaké pojetí obalu atd. Máme volné ruce. Chtěl bych ale, aby bylo dokončeno nějak na jaře, aby nejpozději na letních akcích, které snad budou, bylo k mání

Klip je jako pilotní singl z chystané desky?
Po Bailaríně je Jako voda z nových druhá písnička, ke které je video a nebude poslední. Neřekl bych že singl, i když asi plní podobnou funkci. Nedávno jsme se ale dohodli, že zkusíme pro ukrácení čekání nebo prostě na ukázku udělat promo EP/ video. Jen digitálně a bude to ochutnávka z nových písniček, videí, snad nějaké info k nim a tak. Taková kompletace toho, co zatím postupně pouštíme ven a na čem pracujeme. Další etapa nahrávání písniček nás ještě čeká a ještě je třeba další dopsat a nazkoušet. Já osobně mám kolem kapely letos víc práce, než když se smělo hrát. Teď jen, aby to bylo příště někde vidět. Pravděpodobně to tentokrát zkusíme s pomocí posluchačů a fanoušků přes Startovač, tak určitě se bude hodit každá možná podpora. Vždycky jsme chtěli udělat všechno na maximum našich aktuálních možností. Třeba nám tahle cesta otevře další dveře. Uvidíme. V každém případě, pokud se vám videa od Melissy líbí, šiřte je dál. Pomůže nám to.

Jak se vlastně zkušený muzikant, kterým jsi, připravuje na nahrávání klipu? Zpracováváte scénář sami, nebo to konzultujete, máte kompletní přípravu několikrát na zkoušku, než se ozve: klapka Melissa poprvé?
Nevím, jak to dělá zkušený muzikant, ale já jen vybíral a případně konzultoval místa a trochu popřemýšlel, co bychom, kdybychom, pokud to půjde a pak to byla víceméně improvizace v místě a čase. Kolemjdoucí měli pochopení a nevstupovali do záběrů a podobně. Samozřejmě jsem kvůli tomu musel oběhat nějaké zařizování, na lesní cestě třeba uhrabat otisky kol od traktoru, aby se nedostaly do záběru, dovézt něco k pití. Okouknout odkud nebude v záběru vadit třeba sloup el. vedení atd. . Prostě trochu promyslet, co chceme dělat, ale jinak se řešilo vše až na místě. Příště to zkusíme zase jinak.

Bekule Šustrová 4

Kde se točil?
Až na jeden, který se kvůli cizí nespolehlivosti nepodařilo ani začít točit, druhý, který se nepodařilo dokončit, a Bailarinu, která je ze studia Street Sound v Pardubicích, je vše z Kutné Hory a jejího okolí. Děvečka je ze zámku Kačina, Hlas srdce ze zříceniny belvederu na Vysoké, Apokalypto je z okolí hradu Sion, Legenda je u menhirů nad Kutnou Horou, Okamžik a Plamínek jsou přímo z Kutné Hory a nejnovější Jako voda je z areálu zahradnictví Hortis mezi Kutnou Horou a Čáslaví. Tímto zde, s dovolením, děkujeme personálu za vstřícnost, ochotu i občerstvení. Točili jsme za běžného provozu, jen jsme si nechali poradit, kdy je slabší provoz, abychom měli víc klidu a moc nepřekáželi.

Jak dlouho se točí a zpracovává řekněme 4 minutový klip?
Jak u koho. Dnes se klipy točí běžně i na mobil a stejně mají milion shlédnutí. My točili s lidmi, kteří to pro nás udělat chtěli, třeba to studovali a měli nějaké vybavení a pak to použijí při svých referencích jinde. Natáčeli jsme většinou v průběhu jednoho dne, maximálně dvou. V tom hraje roli třeba i počasí. Pak se třeba dva dny, podle toho jak byl čas, klip stříhá, dobarvuje apod. Někdo jen barvy dělá třeba dva dny, ale to v našich podmínkách nějak nebylo potřeba. Tady už se dostáváme k věcem, kterým nerozumím a musím spoléhat na tvůrce videa. Nedávno za mnou ale přišla Lucka, které se trochu stýská po divadle, že má nápad na další klip, vlastně už dva, ale že by to chtěla trochu jinak a hlavně by chtěla, abych jí do toho nekecal. Tak jsem jí slíbil, že to zkusím, ale že to tedy uděláme celé jinak. Oslovil jsem dalšího člověka s jiným úhlem pohledu a Lucka připravila nějaký scénář a tuším, že oslovila asi deset herců, kolegů z ochotnického divadla a víc fakt zatím nevím. Ještě jsme scénář neviděli a covid to vše zdržel. Bude to ale na písničku Šašek a bude to zase trochu víc do historie. Jen nás čeká schůzka na místě natáčení, kam musíme dojet probrat co a jak uděláme. Víc ti k tomu řekne třeba někdy příště Lucka sama.

Používáte v klipu živou muziku v pozadí, zapojené nástroje, nebo je to vše jako a otevíráte pusy „na prázdno“?
Jelikož jsme klipy dělali jen na akustickou muziku, tak při tom normálně hraješ. Musíš. Ony by ty pohyby rukou, a pro zpěv platí to samé v případě třeba mimiky obličeje, nevypadaly přirozeně. Musíme tedy hrát a Lucka zpívat jako vždy. Rozdíl je v tom, že to můžeš točit i s horečkou a můžeš to zopakovat. Máme ale samozřejmě studiovou hudbu k dispozici, protože to pro obraz musíš zahrát úplně stejně a hlavně ve stejném tempu, jako je studiová nahrávka. Hrajeme tedy skutečně na nástroje, ale musíme se přitom trefit do puštěné muziky ze studia, aby se pak při střihu dal synchronizovat/ srovnat obraz se zvukem. Když je v detailním záběru vidět, že levou rukou držíš jeden akord, tak nemůžeš ve zvuku mít ve stejné chvíli nějaké sólo. Hlavně Lída si hlídá, aby neměla v záběru ruku na jiném tónu, než jaký v ten moment skutečně hraje. Lucka musí taky zpívat, protože jinak to prostě nevypadá dobře. Adam taky nemůže hrát třeba na tamburínu jindy v puštěné písničce a jindy v obraze. Respektive, natočit se to dá, ale střihnout to pak musíš na správné místo.

Stává se vám, že u klipu nedodržíte stopáž oproti studiové nahrávce?
To jde myslím jen ve dvou případech. Pokud v obraze předchází hudbě děj nebo naopak na konci skladby je ještě další záběr nebo scéna bez hudby, a pak, pokud natočíš video z koncertu a použiješ skutečný záznam zvuku té skladby. Ta mohla být zahrána třeba v lehce odlišném tempu nebo v jiné verzi. Jinak nám ale musí obraz a zvuk sedět. V klipu máš zvuk právě z té studiové nahrávky. Třetí varianta ještě je, když „přiznáš“, že obrazové zpracování je jen doprovod dané písně. To je případ těch videí ze světových turné apod., kde jsou ty nejlepší záběry a nemusíš to rovnat přesně do dané hudby.

Bekule Šustrová 1

Proč právě Jako voda?
Chtěl jsem pro první videa dvě odlišné skladby a Bailarinu jsme dokončili jako první, tak se i první vypustila. Klip Jako voda se sice točil venku ještě za tepla, do základů studiové nahrávky, právě kvůli tomu zmíněnému tempu a stopáži, ale finální verzi písničky máme jen pár dnů. Někdo už ví, že se často pohybujeme tématicky v trochu „přemýšlivých“ polohách, pomalejších tempech a nevím, jak to přesně nazvat, ale nechtěl jsem právě jako první novinku vypouštět další takovou píseň. Jasná pro klip byla od začátku, protože jsme jí mezi prvními i nahrávali, ale právě pro ten kontrast jsme nejdřív dokončili Bailarinu, která je svižnější a jako jedna z mála i veselejší a až jako druhou jsme dokončili tuto, která je možná pro Melissu trochu typičtější.

Chystáte další klipy, nebo až bude celé album?
V dalších videích se zase vrátíme trochu do historie. Aktuálně máme v plánu dvě, možná tři. Zmíněný klip k písničce Šašek a pak možná na kratší instrumentálky. Teď netočíme celé album najednou, ale postupně, jak dokončujeme písničky a je volno ve studiu, tak jezdíme pracovat. Momentálně jich máme natočených šest, tři budeme zkoušet a ještě něco vyberu. Hudebních základů mám doma dost už i na to další album. Jedu tak rok a půl napřed oproti tomu, co je zrovna od Melissy slyšet a vidět.

 Co na konec?
No, je to pár dní od zveřejnění klipu a jestli můžu, chtěl bych už teď poděkovat za absolutně super odezvu a reakce na novou písničku. Tolik chvály se čte moc hezky. I když Melissa není typicky masová záležitost, to procento spokojenosti lidí, kteří mají takovou muziku rádi je fakt vysoké a pro mě zavazující. Nemůžu vypustit pod jménem kapely nějaký blábol a když už chytračím občas v recenzích a někomu něco vyčtu, nemůžu udělat stejnou chybu u nás. Jo a taky bude každým dnem venku nová podoba našeho webu, tak na to jukněte. Vše podstatné je přehledně tam a každý den jsme alespoň chvíli na nějaké síti k zastižení a já osobně se snažím odpovídat co nejdřív to jde. Děkujeme i Rockpalace, Rádiu Samson a Rádiu Blatná za neutuchající podporu. Pokud se vám písnička Jako voda líbí, bude se vám určitě líbit i nějaká další od nás. Děkujeme moc a hezký zbytek roku všem.
Www.melissamusic.cz
foto: A. Šustrová