Melissa má nové album pomalu na dohled.

  • Číst 7225 krát

Byť bude akustické, hostují na něm kromě harfistky Pavly Novotné a Matta Diesela/ Sabrage, i rockeři Martin Vajgl z Olympicu na bicí a z Turba Petr Bob Šťastný na basu.
Melissa tím sice lehce a decentně, ale přeci jen připomíná své bigbítové kořeny, i když se album jmenuje Folk.
Vyjít by mělo do začátku letních prázdnin.

Takto ho vidí zpěvačka Lucka Strnadová.
Než se dostaneme k albu. Pokud to není tajné, prodělala jsi Covid. Co to pro zpěvačku, sopranistku znamená a obnáší?
Ano, Covid jsem prodělala v únoru a dá se říct, že stále nejsem plně v kondici. Jako zpěvačku mě to samozřejmě dost omezilo a to hlavně při dýchání, momentálně mám pocit, že se více než technice zpěvu musím věnovat technice dechu, abych mohla fungovat co nejrychleji tak jako dřív. Taky mi ten hajzlík sebral tak padesát procent energie a fyzičky, která je ke zpěvu taky potřeba.

Na rozdíl od dřívějších nahrávek bude Folk druhé album ve stejné sestavě. Máš pocit, že se to nějakým způsobem projeví na výsledku?
Určitě. Když budu mluvit sama za sebe, tak už vím, jak písně lépe uchopit, jak se s tím hlasově vypořádat a taky jsme s kapelou víc sehraná parta a to mi dává i větší jistotu v tom co dělám, přeci jen jsem dříve zpívala pouze klasickou hudbu a občas nějaký muzikál.

Na Taverně jsi písničky "zdědila" prakticky hotové. Teď jsi měla k ruce už první dema. Měnila jsi Ty sama nějak přístup k jejich zpracování nebo podání?
Tavernu jsem opravdu podědila od předchozích zpěvaček i tak jsem ale donutila Petra a Lídu k úpravám tónin. Něco bych zkrátka nezazpívala tak, aby to k něčemu bylo, takže úplně beze změn to nebylo. Folk je už úplně o něčem jiném, myslím, že Petr dobře odhadl co si může dovolit napsat, chápe můj hlasový rozsah a tak se s tím celkově dá lépe pracovat. To taky znamená, že mě písně víc baví, lépe se mi zpívají a vlastně si je tak sama pro sebe tvořím. Například první co udělám, když mi Petr pošle nahrávku (a to je něco, co vlastně asi ani on neví), tak si čtu text a v hlavě si stavím vlastní příběh, který nemusí úplně korespondovat s významem písně, když mám tohle vše hotové, tak teprve přichází na řadu práce s hlasem a to už je taková klasika jako frázování, intonace. Pak to většinou zazpívám na čtené zkoušce a Petr mi k tomu řekne své připomínky. Je to náročný, ale moc hezký proces.

V souvislosti s předchozí otázkou: Na desce budou klasické akustické skladby s perkusemi, kytarou a houslemi, ale taky jedna s bicími a basou. Jak se ti nahrával zpěv do rytmiky, se kterou se normálně na pódiu nepotkáváš?
To je vlastně taky zajímavý moment. Já jsem nahrávku s bicími a basou dostala právě až po prodělání Covidu a šlo se nahrávat zrovna asi v nejhorším období, kdy mi bylo celkem zle a hlas byl úplně jinde, než měl být, takže paradoxně jsem se soustředila na to abych co nejlépe píseň nahrála a vůbec jsem nevnímala, že je něco jinak než normálně.

lucka text

Představ trochu písničky z alba prosím.
Představit písničky z alba krátce asi nelze. Já pevně věřím, že každý, kdo si CD koupí si na něm najde něco svého.

Dokončit desku chcete s pomocí kampaně na Startovači. Co myslíš, vyjde to?
Jasně! Předem děkujeme moc za podporu.

Děkuji za rozhovor. FOTO: Miloš Truhlář
Album můžete podpořit zde: pomocí STARTOVAČE