Ivo Plaček o Petroleum

  • Číst 7019 krát

Vzhledem k tomu, že Verbalia byla pro mne jedním z TOP CD roku 2021, zajímalo mě, zda bude mít tohle pestré, zajímavé CD následovníka. No a kde to nejlépe zjistit, než u autora a mozku tohoto projektu Ivo Plačka.

Ivo, je to rok, co jsme vybrali v RP Petroleum - Verbalia jako jedno ze čtyř alb roku 2021, jak si za ten rok vedlo? Bylo o ně zájem?
S BLACK BARN byla domluva samozřejmě o procentech z prodeje a jako u většiny firem dostane kapela nějaký kusy k prodeji a to co jsem dostal, bylo do dvou měsíců rozprodaný. Ohlasy jsou výborný a možná to předčilo moje očekávání, protože o to projevila zájem většina distribučních a vydavatelských společností, který si to vzali pod svá křídla a podle ohlasů se to líbí, což je podle mne na projekt, který jsem si notabene vymyslel, úspěch.

Co ty pracuješ na novém albu Petroleum?
Album "Verbalia" mi dalo tak zabrat, že jsem měl nevolnosti při slově hudba asi do října 2022 a pak mi to nedalo a začínáme se zase scházet s Alešem, ladíme zvuky a po Novém roce začneme zase něco tvořit.

Co nápady? Jak je vlastně zpracováváš? Zapisuješ, nahráváš??
Vždycky si potřebuju zapamatovat ten nosnej motiv, tak to si nabroukám do telefonu a ve studiu ten motiv s Alešem dál rozpracuju a texty si zapisuju.

Můžeš nám přiblížit proces, v jakém pracujete? Pracujete společně, nebo ty nachystáš základy….jak to vlastně trvá a čím vším musí skladba a celé album „projít“, než dostane finální podobu a jde do distribuce?
Většinou nosím nápady já, jakožto „nekytarista“ je kolikrát složitý Alešovi vysvětlovat, co po něm chci, ale zaplať pánbůh, mi Aleš rozumí a spolupracuje se nám spolu skvěle. Proces jedné skladby nám zabere vždycky minimálně půl roku, protože to chceme mít načančaný a respektujeme čas lidí, který s námi spolupracují. Celý proces vlastně proběhne od třech základních tónů, který jsem schopný vyloudit na kytaru nebo na klávesy a podle fantazie nebo hudby, která mi už hraje dohromady v hlavě, nahráváme nástroje a zpěvy, který tam chceme a pak to dál dolaďujeme, střiháme, dohráváme atd.

Verbalia byla velmi bohatá na hudební nástroje, plánuješ takovou pestrot i na novém albu?
Samozřejmě jo a velký překvapení u nás bude hostování asi největší legendy industrialu u nás, ale jméno zveřejníme až po nahrání první skladby s ním...

Na albu Verbalia jste měly některá hudební základy od Valenty, vaše spolupráce definitivně skončila? Bude to už jen tvoje tvorba?
Naše spolupráce skončila, a pochopitelně Petroleum bude můj projekt s lidmi, který mě jsou schopní nějak obohatit a který jsem já schopný respektovat.

Máš už jasno, kdo na albu bude? Kdo tvoří tu hlavní páteř kapely, opět Aleš a ty? Přizveš i opět některé zajímavé hosty?
Z větší části tam bude stejná sestava a jak zmiňuju výš, bude tam pár hostů, který zveřejním, až to bude aktuální, ale můžu už teď prozradit, že je to špička s přesahem do zahraničí.

Verbalia byla částečně s anglickými texty, jak to plánuješ teď?
To záleží na Chymusovi,  který po mně chtěl sepsat příběh, který si otextuje a víc se u Chymuse nemusím starat, jelikož jako vždycky odevzdá špičkový výsledek.

Když jsme spolu mluvili, říkal si něco o koncepčním albu, o čem konkrétně bude?
25 let jsem dělal v krematoriu a jsem plný funerálních příběhů, který jsem sepsal a otextovat si to chce Chymus, kterého považuju za jednoho z nejlepších textařů u nás. Celý se to bude točit kolem Smrti a potom...

Petroleum

Oproti původnímu plánu k velké škodě nevyšla Verbalia na vinylu, co nové album? A proč z toho vlastně sešlo?
Celý jsme to odevzdali člověku, který dělá strašně tvrdou muziku a zvuk kapel, který dělal se nám hodně líbil, tak jsme ho oslovili a v podstatě splnil naše požadavky. Ovšem při zadání na výrobu LP se ukázalo, že je to všechno nahulený do parametrů, který vinyl  nezvládne a celý by se to muselo přemíchat. Což by nás stálo dalších 15-20 000 a to se nám po všech těch peripetiích, který celý to vydání předcházelo, opravdu nechtělo absolvovat. Pokud by se našel nějaký štědrý sponzor, který by tu míchačku zalepil, nejsem proti!

Jsi známý svým odporem k živým koncertů, nic se v tvém postoji nezměnilo? Petroleum prostě živě neuvidíme?
Ne.

Co datum? Máš v hlavě datum, kdy by album mohlo vyjít?
Nemám. Nedovedu naplánovat natočení dobrý desky, to musí prostě správně uzrát.

Jinak se blíží Vánoce, jak se těšíš a jak u tebe vypadají ty dokonalé Vánoce? Jak je budeš trávit? Televize, knížka…???
Mám rád klasický Vánoce s živým stromkem, dárky, kaprem a salátem, pohádkami v televizi a hlavně se mi začínají děti rozutíkávat do světa, tak se těším, až se sejdeme celá rodina ve zdraví, to je pro mne nejdůležitější.

A co poslední dobou, co tě vytočilo, nebo potěšilo?
Strašně mě sere politika a rozdělení společnosti, který tady nebylo takhle radikální od třicátých let. Těší mě, že se to liberálům začíná pomalu ale jistě hroutit.

Ty jsi taky sběratel vinylů, přibyl ti nějaký ten zajímavý kousek do sbírky?
Nejzásadnější alba Hany Hegerové, který jsem docela dlouho sháněl a Michaela Jacksona a na koncertě Dead Can Dance jsem si doplnil sbírku LP, které jsem ještě neměl.

Máš oblíbenou muziku, ke které se vracíš častěji, nebo rád objevuješ „nové světy“?
Spíš jsem konzervativní a vracím se ke klasikům, miluju Dead Can Dance, vážnou hudbu, pop a elektroniku od 70 do 90 let a hlavně metal a rockovou muziku poslouchám minimálně, mám rád ty klasický alba Iron Maiden, AC-DC, Accept, Helloween, Motorhead, Ozzyho, King Diamond, Venom, Bathory, Death, atd atd. Z nový hudby toho moc neznám a když, tak zajímavou elektroniku, moderní metal mi nic neříká.

Konec roku je za dveřmi, patříš k lidem, kteří si dávají na další rok závazky, co chceš dokázat, udělat, zbavit se…., nebo na tohle „nehraješ“?
Na to seru. Když chci něco dokázat, nepotřebuji k tomu přece datum, abych to splnil, a udělám to hned.

Ivo, díky za čas, kde najdeme info o Petroleum, co popřeješ našim čtenářům a jaký tvůj oblíbený klip jim pustíme?
Přeju v týhle zasraný době každýmu co možná nejšťastnější život a snad hudba pomáhá překonat leckterý vopruzy. A najdete nás na FB