Jak do toho buší Vojta Sedlák

  • Číst 3835 krát

Mladý bubeník, který vystupoval společně s Kapriola naší redakci tak nadchnul svým výkonem, že jsme s ním udělali rozhovor. Věříme, že o Vojtovi ještě uslyšíme.

Ahoj Vojto, kolik je ti let?
Zdravím všechny příznivce rockové a metalové hudby ! V dubnu mi bude 15 let.

Určitě každého bude zajímat, jak jsi se dostal k muzice?
K muzice mě přivedli rodiče. Od mala mě učili poslouchat rockové velikány. První kapela byla Queen, pak přišli Kiss a nakonec AC/DC. Od té doby jsem věděl, že budu muzikant. Svůj první koncert, na kterém jsem byl, byli právě Kiss v osmi letech. Byl to neskutečný zážitek.

Jaká muzika tě baví, co posloucháš?
Dneska poslouchám už tvrdší kapely. Např. Metallica, Motorhead, Slayer, System Of A Down, Rage Against The Machine, Sepulturu, Lamb Of God, Meshuggah, Judas Priest, Tenacious D. Někdy mám zase chuť si poslechnout Led Zeppelin, Black Sabbath, Jimyho Hendrixe. Takové ty staré, klasické pecky. Ale někdy si rád poslechnu i Jazz a Blues.

Proč sis vybral právě bicí??
Právě od poslechu prvních kapel jsem se rozhodl, že budu bubeníkem. Ti mě vždycky fascinovali. Ze začátku to nebyly bubny jako takové, ale spíše to byly hrnce, pokličky a vařechy. Od sedmi let jsem začal chodit do hudebky.

Jsi samouk nebo chodíš někam  na hodiny?
Dodnes chodím na hodiny k Patriku Benkovi. A nehodlám v tom přestat. Ještě nic neumím (smích)

Jak často cvičíš?
Snažím se aspoň tři čtyři hoďky denně. O víkendu jsem ve zkušebně od rána a většinou příjdu k večeru. 

Máš nějaký bubenický vzor?
Mám jich sice víc, ale zmínim se jen o těch pro mě nejlepších. Z českých bubeníků to je Miloš Meier a Patrik Benek, ke kterému mám to štěstí chodit na hodiny bicích. Ze světových to jsou Buddy Ritch, John Bonham, Benny Grab a Tomas Haake.

Hraješ jen na bicí, nebo ovládáš i jiný nástroj?
Sem tam si brknu do kytary, ale jen tak ze srandy. Spíše se věnuji jen těm bicím nástrojům, djembe, conga a různým shakerům.

Jak se dá základní škola skloubit s heavy metalem?
Pamatuji si, že jednou v dějepise jsem byl vyhozen ze třídy kvůli tomu, že jsem se neudržel a musel jsem si přehrát písničku o lavici co jsem měl v hlavě. Mám štestí na učitele, kteří mě v hudbě podporují. Spolužáci však poslouchájí pro mě vraždící rap a pop music. Ale i přes to mám ve třídě plno kamarádů. 

Co rodiče? Máš v nich podporu, nebo tě brzdí?
Kdybych neměl takové rodiče, nejsem tam kde jsem teďka. Mám je moc rád a oni mi zase rádi ve všem pomáhají a podporují mě. Což jsi myslím, že je to nejduležitější.

Co tvoje hudební kariéra, hrál jsi nebo hraješ v nějaké kapele?
Ve dvanácti letech jsem spolu s kamarádem Robinem, založil první kapelu, která hrála covery.  Minulý rok mě oslovila kapela Helpness, kteří mě požádali o spolupráci. Odehráli jsme spolu koncert a natočil jsem s nimi dvě písničky na jejich CD. Dneska hraju s novou kapelou Necessary. Zatím cvičíme a chystáme se na svojí tvorbu.

Máš ambice i jako textař nebo skladatel???
Zatím jsem to v sobě neobjevil. Ale rád iprovizuji a baví mě to.

Sleduješ naší scénu? Máš nějaký objev, kapelu, kde by sis chtěl zahrát?
Z českých kapel poslouchám Dymytry, Visací Zámek, Hentai Corporation, Stroy, a nedávno sem si oblíbil i hudbu Limetalu. V budoucnu bych si přál stabilní kapelu s častějším hraním. Rád bych si třeba zahrál s Dymytry. Mým snem je zahrát si na podiu spolu s Milošem Meierem, je to ale asi velká troufalost­­? (smích).

Já jsem tě viděl společně s Kapriolou, jak ses dostal do ryze dívčí kapely?
1.ledna 2017 mě oslovila Dona Michelle, kytaristka z Kaprioly, jestli bych mohl zaskočit za jejich bubenici v Lucerně Music Baru. S Donou Michael jsme se potkali na hudební škole v Opavě. Bylo to pro mě velké překvapení a byl jsem moc rád.

Sedly ti skladby Kaprioly? Plánujete ještě nějakou společnou akci?
Skladby mi sedly. Něco jsem si do nich vlastního přidal. Za tři týdny jsem musel umět na zpaměť formy skladeb a po pár zkouškách jsme jeli směr Praha. Akce jsou zatím v plánu dvě a to koncert společně s Dymytry 2.6. v Benátkách nad Jizerou a druhý den v Kladrubech u Plzně. Takže určitě se stavte.

Co tvoje plány na rok 2017? Nerýsuje se nějaká deska??
Letos mě čekají přímačky na školu. Což je asi tento rok nejdůležitější. Ale budu dělat všechno proto, abych se někde dostal a koncertoval, protože to je to proč hraju a neustále mě to baví. Dále se bude chystat společný projekt s Donou Michael, ale je to zatím tajné co se bude dít. Jsem zvědavý co bude tento rok.

Máš nějaký web, Facebook…. Kde si lidé můžou o tobě zjistit nějaké informace?
Web zatím nemám, ale jsem na Facebooku pod jménem Vojta Sedlák, kde si mě můžou lidé přidat nebo mi napsat, třeba se i na něco zeptat. Rád odpovím.

Co by jsi vzkázal čtenářům Rockpalace?
Je fajn, že existují tyto stránky o hudbě. Přeji vám všem hodně dobré muziky k poslechu a podporujte své oblíbené muzikanty. To je to proč to děláme a baví nás to. Zatím se mějte a zase někdy!

vojta