Jak se táhne na životní Šachoffnici s Martinem Kapkem

  • Číst 9815 krát

Setkávám se s vysokým, dlouhovlasým, charismatickým sympaťákem, kterého v davu určitě nepřehlédnete. Zdá se (ostatně jako celá kapela) neustále usměvavý, velmi příjemný a roztomile upovídaný. Při rozhovoru vás překvapí svými znalostmi. To, že kapela Traktor má nasměrováno k metě nejvyšší po vydání nové desky, jeho účast ve Všechnopárty a nastávající nové turné vzbudilo můj zájem, jak to všechno zvládá zpěvák Martin Kapek

Martine úvodem, než se dostaneme k Traktoru, vezmeme tvé mládí, ty jsi mi říkal, že jsi hodil do „Lidušky“. Kde to bylo a na co jsi začal hrát?
Ahoj Honzo, vyrůstal jsem v Ostravě, do ZUŠ jsem chodil jen krátce na nějakou píšťalku a potom jsem asi rok chodil na kytaru. Forma výuky mě ale nebavila, tak jak všechny ostatní… Proto jsem na základní škole propadl fotbalu a každý den kopal do míče. O muzice jsem spíš pouze přemýšlel a přál si jednou mít kapelu. Sranda byla, že jsem neměl kolem sebe vůbec nikoho, kdo by měl nějaké muzikantské cítění. Kolem mých asi 15 let jsem založil první kapelu, kde jsem byl pouze já na kytaru a kamarád Tomáš Kulínský, jehož táta měl doma ve sklepě staré „Amatky“. Tomáš, o dva roky starší, šel brzy na vojnu, tak jsem přemluvil další dva kamarády, kteří vůbec na nic nehráli, aby hráli se mnou. Šel jsem hrát na bicí, což mě moc bavilo a kluci se „naučili“ na kytaru a basu. Bylo to děsivé a moc rád na to vzpomínám. Po civilce jsem odvanul do Hranic k Wizardu.

Kdy jsi poznal, že chceš být muzikantem a jaký druh muziky tě ovlivnil a kdo patřil k tvým favoritům?

Už od svých asi sedmi let jsem byl ohromen Petrem Jandou a Olympicem, období desek Prázdniny na zemi, Laboratoř, Ulice, Kanagom jsem hltal a tam se to stalo. V dětství jednoznačně Olympic, byl jsem z něho úplně hotový, později mě dostala např. Metallica. Bylo to něco naprosto jiného, ohromujícího… později jsem objevoval další a další…

Hned tvoje první kapela byla poměrně známá, byl to Wizard. Vzpomínáš, jak vůbec vznikla, kdy a s kým a co tvořilo váš playlist?

Na střední jsem potkal Vitězslava Ječmena z Hranic, který zrovna založil s Karlem Ferdou Wizard, já měl svůj Capillan a nakonec mě z Ostravy přetáhl do Hranic, za což mu děkuji. Jsem rád, že to tak dopadlo a že jsem do Hranic šel. Do Ostravy se vždy rád vracím, je to specifické město a moje dětství a dospívání. Navíc je to z mého bydliště cca 35 minut jízdy.
Wizard byla kapela, která hrála po zábavách v okolí Hranic. Já tam hrál na bubny. Žádné velké umění to nebylo, ale snaha byla. Hráli jsme zábavy s vlastní tvorbou a převzatou skladbu jsme měli na začátku jen jednu. „Brikety o Judas -))“ Nic jiného jsme ani nedokázali pořádně zahrát. A i to jsme hráli strašidelně -)). Později jsme si dovolili hrát i jiné převzaté skladby. To je ale asi normální přirozený vývoj. Jako velký vzor pro nás byla metalová Tarantula, která byla naprostou někde jinde, hráli skladby, o kterých se nám ani nezdálo. Později jsme se seznámili.

Capec 01

Jak by si definoval styl, který Wizard hrál?

Byl to takový obyčejný bigbítek. Nic náročného. Hráli jsme to, nač jsme měli. Já ty škatulky nemusím. Byl to takový jednoduchý bigbít s veselými, nenáročnými texty. Mysleli jsme si, jak je to super a vtipné. Dneska když to slyším, tak se opravdu usmívám a rád vzpomínám. Byli jsme mladí a naivní -))

Ty jsi začínal jako bubeník, který náhle přešel za mikrofon. Protheus mi v jednom rozhovoru řekl, že už ho nebavilo „nebejt“ vidět a tak šel zpívat. Jak to bylo u tebe?

Já jsem chtěl vždy hrát na bubny. Když ale chyběl v Capillanu kytarista, tak jsem brnkal na kytaru. Sice děsivě, ale brnkal. Když odešel týden po natočení druhé desky „Co se děje se?!“ zpěvák Michal Juráň do USA za prací, tak jsme zkoušeli hledat zpěváka, ale nikdo nám buď stylem, nebo lidsky nesedl. Po dvou letech tápání a hledání, jsme Wizard rozpustili, s Karlem jsme pokecali se Standou a založili lážoplážo formaci s odlehčeným a ironickým názvem Traktor. Už jsem se naštval a začal zpívat já. Bylo to nejmenší zlo. Vzali jsme na bicí Pavla, na klávesy Barnyho a toto je prazáklad kapely. Nikdy to vůbec nebral tenkrát úplně vážně. Před natočením až třetí desky Tmel jsme si řekli, že do toho dáme všechno a začneme to dělat buď pořádně, nebo vůbec.
Nikdy jsem neměl potřebu stát jako leader vepředu, tyto ambice jsem neměl, ale ani se tomu nebránil. Aspoň si to nějak neuvědomuju. Tak se to nějak všechno samo přihodilo okolnostmi. Ale jsem za to rád. Za mikrofonem se cítím jako doma!

Vy jste s Wizardem vydali dvě CD, Motorka a Co se děje, obě byly úspěšné. (Dnes obě patří ke sběratelským raritám). Šlo vaše autorské skladby? A vůbec, jak na tu dobu vzpomínáš?

Jak už jsem říkal, na Wizard vzpomínám s úsměvem a hezkou nostalgií. Bylo to fajn období. Bylo mi přibližně 22-24 let a bylo to super. Jednalo se naše autorské sklady. Muziku jsem psal s Kájou Ferdou a texty „vynalézal“ Daniel Pecha, dnes známý jako Daniel Camera (fotograf a kameraman)

Končí Wizard a začíná Traktor, vím, že to tak jednoduché nebylo, ale jak došlo ke spojení ex muzikantů z Tarantule a ex muzikantů Wizardu?

Taky už jsem o tom něco řekl, ale původní spojení v roce 2001 bylo Standa Balko, Karel Ferda a já. Já hrál na bicí, měli jsme zpěváka a klávesistu, se kterými jsme chvilku hráli převzaté skladby na pár zábavách, ale později, někdy v roce 2002 jsme se rozhodili že budeme hrát tvorbu vlastní, já šel zpívat a za mě přišel Pavel Balko. Barnyho jsme objevili v ZUŠce v Hranicích, bylo mu tenkrát 17 let.

Takže výborně, máme kapelu, zbývá název. Jak vznikl název Traktor? Mám zajímavou historku s vaším názvem. Když jsme hráli poprvé v rádiu od Traktoru song „S vlečkou se to táhne líp“, musel jsem předkládat seznam skladeb a následně dramaturgovi pracně vysvětlovat, že nejde o „sranda“ kapelu, ale že to berete vážně a že za vámi stojím. Stejný problém jsem měl onehdy na regionální Primě s Komunálním odpadem -)), proč právě Traktor?

Tuto otázku už jsem zodpovídal 39845321 krát. Myslím, že už odpověď fanoušci znají. Naposledy jsem na ni odpověděl a vysvětlil Karlu Šípovi v pořadu Všechnopárty, který se bude vysílat 25.1. ve 21:30 a v sobotu ráno na ČT 1. Pořad má cca 1.000.000 sledovanost, proto myslím, že to už po shlédnutí budou všichni vědět a až to nemusím pořád opakovat. Opravdu se oprostěte od JZD a hnoje… Traktor znamená něco jiného… Toto slovo je původně odvozeno z latiny, Trahere…

Co nám řekneš o Všechnopárty?
Bylo to moc příjemné, Karel Šíp je veliký profesionál a pohoďák. Žádná křeč. Opravdu první liga, no snad jsem to ustál:-)).

Vy jste dokončili veleúspěšné turné a jste před prahem nového tour, jak jste si odpočinuli?

Jsme odpočatí, natáčení desky nás stalo hodně sil, ale už jsme zase plni energie!

Než tě vyzpovídám o turné, řekni mi o CD Šachoffnice, kdy jste vyprodali celý náklad za pár dní. Jak deska vznikala? Ty píšeš texty, kde bereš inspiraci ke skladbám jako Sybil, Láskožrouti….

Je perfektní, že jsme za pár dní prodali první várku nosičů. To já tedy nečekal a našim fanouškům moc děkuji! CD vznikalo přirozeně, jako desky předchozí, měli jsme akorát trošku jiný systém natáčení. Texty dělám z poloviny já a z poloviny Karel Ferda. Vše je ze života, jen vnímáme, co se děje kolem a sbíráme inspiraci. Nic víc. Vzpomíná, že se Sybil měl jmenovat 20.12.2012, to měl být jeden z konců světa, myslím… Láskožrouti mě napadli na dálnici u Vyškova, jak jsme jeli z nějakého rozhovoru z Prahy. Na to si vzpomínám. Téma je vždy nejdůležitější, pak už to nějak sepíšu -))

Máš ještě nějaké náměty na další CD? Jak vzniká u tebe text? Sedneš a řekneš, tak teď něco napíšu, nebo vznikne spontánně? A musíš mít na práci klid?

Je to pokaždé jinak, ale většinou je to tak, že se mi text postupně „louduje“ do hlavy a nosím určité fráze dlouhodoběji v hlavě a jednoho dne to sepíšu na papír. Ale potřebuji mít na to klid a být sám. Nějaká témata a náměty už mám. Ale na další album je hodně času. S hudebními nápady je to podobně. V hlavě se mi honí mnoho melodií a až uznám, že je čas, tak si to nahraji a pustím klukům. Ale hlavní kostru a aranže děláme kolektivně. Je to práce všech.

Jsi vytížený člověk, jak relaxuješ a nabíráš síly?

Nemám ani pocit, že jsem úplně extrémně vytížený. Někdy máš období, že lítáš skoro měsíc v po republice, jelikož mám ještě uměleckou agenturu a pořádám občas nějaký koncert, či divadlo. Na druhou stranu se taky stane, že mám dny i týdny volna a umím odpočívat.

Jedna podpásovka, už jsi chtěl někdy s muzikou seknout?

Ne! Nikdy! To nejde! Jediné těžké období bylo, když odešel z Wizardu zpěvák, ale nikdy jsem nepřemýšlel, že s tím seknu. Ve finále moc děkuji, že se to tak všechno stalo. Asi to tak mělo být.

Jsi známý člověk, lidé tě potkávají, jsi tvář kapely, jak se vyrovnáváš s popularitou? Snažíš se chránit své soukromí?

Popularita se příjemná, znám se se spoustou fajn lidmi a našimi fanoušky, kteří jsou rozumní a ví, že nemůžu patřit jenom jim. Na druhou stranu se občas najde i nějaký zfanatizovaný jedinec, který umí jít za hranu a je to docela nepříjemné, protože neumím poslat někoho do prdele. Dnes může na sociálních sítích vyjadřovat kdokoliv, kolikrát je to šílené. To je ale něco, co nedokážu nijak změnit. Navíc u nás žije nemálo hokejových trenérů a hudebních kritiků a někteří tedy umí psát recept, jak by to udělali, kdyby to uměli. Jejich výlevy jsou občas nepochopitelné, ale to je to stádium /milován a nenáviděn/, do kterého Traktor dojel. Proti tomu jsem se naučil obrnit. Už se neposeru ani z toho plácání po zádech, ani z některých urážek. Jinak lidi kolem sebe mám rád, mám nemálo dobrých kamarádů. Nejraději jsem ale doma u nás v té naši vesničce, střediskové -)) Čím jsem starší a nacestovaný po tom našem tankodromu, tím víc vyhledávám klid a teplo domova -)) Rodina je základ!

traktormartin 02

Šachoffnice tour startuje v Plzni 15.2. v Depu 2015, s posledním turné Prach a vzduch jste si nastavili laťku hodně vysoko, máte nás ještě čím překvapit? Bude v něčem jiné, než to předešlé, co se týče stage….

Plzeň už je zcela vyprodána, za což děkuji našich skvělým fanouškům a slibuji, že se budeme snažit, aby se Vám koncert líbil. Chystáme, myslím, zajímavou scénu. Vybrali jsme 19 skladeb, snad se Vám trefíme do Vašeho vkusu. Ti, kteří nestihli sehnat vstupenky do Plzně, tam ještě mají možnost v Karlových Varech, Českých Budějovicích a případně v Praze. Není to zas až tak daleko.

Martine, jak si se změnil ty jako muzikant, co posloucháš dnes za hudbu? Sleduješ hudební dění okolo sebe? Je tu kapela, která tě překvapila?

Je nemálo zajímavých kapel, které u nás mapuji. Jako dramaturg MKZ Hranice jsem jich pár poznal. Druhá věc je vydržet a hrát a hrát a trochu riskovat. Kdo nehraje, nevyhraje -))
Co se týká zahraničních kapel, mám své stálé blížence, jako například Extreme, Pink Floyd, Rush, ELO, Deep Purple, Joe Satriani, Beatles, Queen a spoustu dalších z tvrdších partiček např. Metalliccu, Megadeth, Slayer, Antrax, z novodobějších Muse. Je spousta opravdové a osobité muziky.

Jak se díváš jako aktivní muzikant na rozmach internetu, různé ty Spotify, Itunes…. Stahování muziky?

Já to nějak neřeším. Je to asi přirozený vývoj. Taky si občas pustím muziku přes telefon do sluchátek. Já jsem ale stará škola a mám rád v ruce CD a booklet. Teď dostávám hlavně od syna vinyly, tak si asi pořídím časem nějaký kvalitní gramofon. Prosím, poraďte, jaký -)) Koupím si houpací křeslo a fajfku a budu rozjímat u krbu -)) Ale to ještě počkám pár let.

Ptám se většiny muzikantů, má cenu ještě dnes točit CD?

Pro nás určitě! Pro mě vždy mělo cenu točit album a regulérně ho vydat!

Na čem si ty pouštíš muziku? Patříš k zastáncům vinylu, CD, mp3?

Z 90% si pouštím muziku na CD v autě. Jsem tam často sám, mám klid a nikoho tím neomezuji.

Co pro tebe znamenají Pink Floyd? (Ptám se, jelikož když se potkáváme, máš většinou triko s logem této kapely a tuhle kapelu miluje jeden z mých synů)

Pink Floyd je jedna z kapel, které se mi moc líbí, asi před 15 lety jsem se do nich teprve pořádně zamiloval. Škoda, že jsem je nikdy neviděl dohromady. Pouze sólové koncerty Davida a Rogera, což ale taky je krásné. Jezdíme s ženou Petrou docela dost po koncertech.

Traktor, jak se zdá má dobrý recept na soudržnost, hádáte se v kapele vůbec? Už jsem to říkal Pavlovi, že když se vidíme, je stále samý úsměv, ty jsi také pokaždé rozesmátý jako sluníčko…

Občas si umíme vyměnit názory ohledně například textu, míchačky ve studiu, seznamu skladeb, které budeme hrát. Občas skřípu zubama, když není můj názor akceptován, ale nemíním se kvůli tomu nervovat, je nás v kapele pět a hádkami nic nevyřeším. Už jsem se naučil některé věci neřešit a naučit se, že ne vše musí být podle mě. Je to sice někdy nelehké, ale nemám sílu. Většinou si umíme naslouchat a být empatičtí. Už na to máme věk.
Jsem optimista, na světě vidím většinou to dobré a hezké. Nemá cenu se kabonit, stejně ti to nepomůže.

Nemůžu se nezeptat, Traktor, společně s Komunálem mají úžasný fanklub, jak se tak dobrý FC dá sehnat? Kdo ho organizuje?

S Komunálem jsme kamarádi, jsou to fajn lidi a spousta našich fandů jsou i jejich fandové. Naše všechny společné fanoušky tímto zdravím a těším se na koncerty. Doufám, že se všichni ve zdraví a pohodě opět uvidíme. Fanklub je fantastickej a žije svým vlastním životem, máme tam šikovné lidičky, kteří si všechno sami organizují, jsme jim za to vděční a je paráda, když vidíš z pódia známé tváře, ať hrajeme, kde hrajeme, jezdí za námi – DĚKUJEME!!

Martině strašně ti děkuju za tvůj čas, co vzkážeš našim čtenářům a vašim Traktor fans a jaký tvůj nejoblíbenější klip jim pustíme? A těším se, až se v zákulisí Depa s tebou a s kapelou setkáme.

Všem přeji pevné zdraví a pozitivní pohled na svět. Jsou černá a bílá pole na šachovnici života, tak ať stojíte hlavně na těch bílých polích! Já bych všem pustil Horizont!A slíbená soutěž, dnes bude těžší, jelikož vstupenky do Depa jsou vzhledem k tomu, že je Depo vyprodané vzácné. Díky Traktoru budeme soutěžit o 2x2 vstupenky a soutěž má dvě otázky, na které je nutné odpovědět a pokud možno správně.

Traktor vznikl spojením dvou kapel – jaké to byly a Martin tu vyslovil slovíčko Trahere. Co znamená?
Uzávěrka soutěže je 10.2. o půlnoci a odpovědi pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Výherci jsou Jana Prokopová a Luboš Ptáčník. Gratulujeme!

 49273727 1092349657642779 7856104331005657088 n