Jako bájný Fénix 100x vstal z popela Libor Máča Matejčík - Motorband.

  • Číst 7990 krát

Neuvěřitelný rockový dříč, ale i cholerik a totální odpůrce a kritik vládní strategie v „boji“ s epidemií, který měl 100x sílu začít z nuly. Hrál s Křížkem v Kreysonu, s Dodem ve Vitacitu s Brichtou v ABBandu…Přesto jeho srdíčko tlouklo a tluče pro Motorband. Kapela měla na počátku parádně našlápnuto mezi elitu, ale stihl je osud jako kanadské Anvil, místo slávy pád. Přesto se Máča nezlomil a dokázal si vždy sehnat partu skvělých muzikantů a začínat znovu a znovu. Tak moc věří svému snu – Motorband. Už album „V“ (2017) naznačovalo velkolepý návrat podpořeno dokumentem o kapele – Restart, ale až zatím poslední album Černá a bílá ukázalo, jak silná je parta okolo Libora a doufám, (protože Liborovi za to úsilí držím, všechny palce), že to dlouho vydrží a Černá a bílá se dočká důstojného následovníka. V těchto dnech vydávají album i na vinylu, takže hnedle je důvod s i s Máčou pokecat.

Liborem k 35. narozkám Motorbandu jste si dali i vinyl, čímž jste udělali nám, sběratelům analogu velkou radost. Byl vinyl prvotně plánovaný, nebo to přišlo až po úspěchu alba Černá a bílá?
Byl to plán a i doba k tomu nazrála. „Dospělí“ rockeři a metalisti už mají děti z baráku, většinou splacený dluhy, a tak můžou investovat do Hi-fi  gramců a LP. Je to prostě jiná liga na poslech, i ten pocit, když máš LP kapely v ruce. Je to takový vřelejší, osobnější.

A vinyl je hnedle 2LP, proč?
Hlavně proto, že k 35. výročí od založení se to slušelo, udělat něco výjimečného. Osobně z toho mám velkou radost.

Album Černá a bílá už jsme zrecenzovali, dopadlo na jedničku. Já se přiznám, že jsem si poslechl všechna vaše alba, před naším rozhovorem  a Černá a bílá řadím na první příčku společně s Germany. Album V bylo výborné album, ale přece jenom je Láďa o pár levelů výš než Struhař. Co ty na to?
Mám radost, když znalec jako ty, řekne takové hodnocení. Příprava alba Černá a Bílá se výrazně lišila od příprav alb předešlých. Výběr songů probíhal stejně jako u alba „V“ (2017) Měl jsem i teď naskládáno asi 25 nápadů. Ale tentokrát v jiný kvalitě, protože jsem se konečně naučil natáčet a pracovat v „Home studiu“. Mám domácí studio a přeci jen, když už to má zvuk, tak se mi líp tvoří. Výběr songů pak probíhá tajným hlasováním celý kapely. Dle výsledků ankety, jsme pak na zkušebně pracovali na aranžích těch 14 vítězných. Další změnou bylo to, že basista Karel Adam jezdil za bubeníkem Standou Pliskou do Brna, kde spolu pracovali na doaranžování bicích partů a basy. Ty víš, že s Kájou spolupracuju už od dob Kreyson a ABandu a takový přístup, jaký Karel zaujal k albu Černá a Bílá, jsem u něj nikdy neviděl. To víš, že jsem z toho byl nadšený. No a kytarista Vojta Brázda zas jezdil ke mně do Teplic, kde jsme si připravovali kytarový party. To samé probíhalo se zpěvákem s Láďou Korbelem. Takže pak jsme jeli do studia, a každý věděl, co a jak bude natáčet. Prostě profi práce na 100%.

Každopádně jsi měl strašnou kliku na zpěváky, přesto mám pocit, že až Láďa Korbel je plnohodnotným nástupce Kamila. Jak řešíte Láďovo vytížení v muzikálech kontra Motorband?
Já bych to nenazval klika na talentované zpěváky, protože nestačí, mít talent. Víš, stačí se podívat, kde a jak většina z nich skončila. Uspět v jakémkoliv oboru nelze bez snu, víry, píle, zodpovědnosti a tahu na branku. Bez těchto základních vlastností je ti talent k hovnu. Není nic běžnějšího, než svět profláklých talentů. Za nejkomplexnějšího a nejvíc talentovaného já považuju Milana Daima. Stačí, aby tvůj charakter oplýval nezodpovědností, a děláš pak správce sportovního zařízení. Jinak řečeno vrátnýho. Tím nesnižuju práci vrátnýho, každý člověk je důležitý, a každý je přesně tam, kde si zaslouží být.

Co se Láďi týče, tak zrovna nedávno jsme to řešili a vyřešili. Láďa dal přednost Motorbandu. Brali jsme ho s tím, že budeme od září do prosince, pak od ledna do června limitovaní jeho angažmá v muzikálech s nadějí, že se jeho priority otočí. Povedlo se, a jsem za to moc rád. Láďa se aktivoval i jako scénárista a režisér našeho dalšího videoklipu „Ukaž svou tvář“ Premiéra je naplánována na 05. 12. od 19h.

Ty jsi měl, dá se říci vždy štěstí na výborné zpěváky, jen tam žádný nevydržel víc než jedno album proč?
Už jsem to naznačil v předešlé odpovědi. Každý rozchod pramenil v podstatě proto, že těm zpěvákům chybělo něco z těch základních vlastností, které jsou pro úspěch zásadní. Kdyby každý z nich měli míň nadání, ale měli sen, víru, pokoru, píli, touhu, každý jeden z nich mohli patřit k úspěšným a uznávaným osobnostem naší rockové scény. O tom jsem přesvědčen. Samozřejmě nepočítám k nim Kamila Střihavku, který dosáhl velkých úspěchů a tou osobností se stal. Ten mě poslouchal, ale bylo to pod mým přísným dohledem. Haha.

maca do textu

Ještě se vrátím k diskografii Motorbandu – máš představu, kolik jsi pro kapelu napsal skladeb?  Nebudu tě trápit a prozradím ti to. Ze 77 skladeb, které jsou na všech vašich CD, jsi podepsán pod obdivuhodným číslem 74  a tuším, že jsi napsal 12 textů, Máš ještě nějaké nápady vůbec?
Mám momentálně naskládáno na dalších 5 alb. Ha ha ha. Vždycky jsem měl takový pocity a obavy, když jsem dokončil nějaký nápad, jestli ještě někdy něco složím? Teď mám strach, že některý nápady nikdy nespatří světlo světa.

V jakém pořadí pracuješ? Vymyslíš název, pak muziku a finální je text, nebo obráceně? A nosíš kapele kompletní skladbu, nebo základní kostru, nad kterou pak polemizujete a každý si ji upraví k obrazu svému?

Někdy mě napadne první melodie, ale většinou jen motiv, někdy refrén, a pak na něj nabaluju motiv, sloky atd. atd. Díky „home studiu“ mám ty nápady z 70 - 80% dané. Někdy mám song z 99% hotov, že se pak řeší jen detaily. Kapela pak pracuje na struktuře a celkové aranži. Hlavní slovo v tomto má Karel Adam. Je to výjimečný muzikant, a má obrovské zkušenosti z dob Kreyson a ze spolupráce s producentem Honzou Němcem.

Můžeme od vás v brzké době něco zajímavého čekat? Nechystáte klip nebo singl?
5. 12. 2021 zveřejníme nový videoklip a je to masakr. Uvažujeme, že na jaře - březen - duben natočíme singl, který bude předzvěstí nového alba.

Začíná další vlna rušení koncertů … myslíš si, že má cenu něco vůbec plánovat na rok 2022? Už přemýšlíte, jak bude vypadat playlist na příští sezónu?
Máme na rok 2022 už potvrzených asi 10 festivalů. Duben- květen je v přípravě 1. část turné MB 35 let 6 koncertů. Prostě na nich pracujeme, ať se děje co se děje. Na podzim je naplánována 2. část tour 10-12 koncertů.

A co Máča jako muzikant/člověk? Všímáš si muziky a kapel kolem sebe? Sleduješ trendy, máš nějaký nový objev v muzice?
Ale ano, sleduju. Musím, jsem i manažer, tak se učím od úspěšnějších.
Poslechnu si skoro vše nové, jak od českých kapel, tak zahraničních. Musím říct, že některé české kapely dosahují skvělé úrovně a i úspěchů a dělají to skvěle. Fandím Dymytry, aby konečně česká kapela zabodovala i jinde než jen v ČR. Dlouhodobě mám rád Krucipüsk. Na live mě moc pobavili Trautenberk, po kterých jsme hráli na festivalu v Krásné studánce u Liberce. Dělají skvělý show. Musím čtenářům vysvětlit, že já poslouchám muziku jinak. Vždy se snažím hledat na songu něco zajímavého a přemýšlím, proč to tak udělali. Jsem hodně náročný na úroveň zahrání, a jak zpívá zpěvák. Ze zahraničních mě v posledních letech zaujmuli Volbeat, Stone Sour.

Každopádně, Motorband stojí v nynější době na silných základech a ustálila se sestava. Polevil jsi jako kapelník v náročnosti, nebo se ti sešla parta muzikantů, kteří to cítí jako ty a jsou ochotni kapele dát i to pověstné srdíčko??
Tak přesně to se stalo. Ta parta je úžasná a i tým kolem MB je skvělý. Jen ty sračky kolem nás brzdí. Kluci jsou špičkový hráči s naprosto profi přístupem. Víc si nemůžu přát. Teď už jen složit nějaký hit, a je to. Hahahahaha.

Libore, díky za tvůj čas a každopádně jak je tradicí, jaký je tvůj nejoblíbenější klip, abychom ho pustili našim čtenářům, a kde seženeme informace o koncertech a kapele?
Právě ten nový. Osobně považuju song „Ukaž svou tvář“ za můj nejpovedenější. Uvidíme, co na něj budou říkat fans. Ale vzhledem k tomu, že premiéra bude až 5/12 tak si pustíme zatím moje oblíbené Volbeat.

Webové stránky ZDE
Facebook ZDE
Foto: Christina Kiky Junková