Jana Hejčová, produkční The Legends Rock Festu: Nenápadná, a přesto důležitá

  • Číst 7235 krát

Výběr kapel pro příští ročník, servis pro kapely v zákulisí a hladký průběh dění na stage – za vše jmenujeme jen pár věcí, které má na starosti produkční festivalu. The Legends Rock Fest Hořice tu pravou osobu pro tento post před lety našel. Jana Hejčová je oporou organizátorů i při letošním jubilejním desátém ročníku.

Jani, další ročník je přede dveřmi, jak se chystáte?
V tuto chvíli už máme mnoho věcí hotových, ale zároveň denně na něčem pracujeme – v podstatě až do začátku festivalu. Co do začátku – až do jeho konce. I nyní v červnu je ještě třeba něco dodělávat, zařizovat, sledovat, například také kolem propagace a prodeje vstupenek. Kromě toho už vyhlížíme příští ročník a probíhají některé přípravy již i pro něj.

Ono se to nezdá – ročník 2022 ještě nezačal, ale už je třeba pracovat na ročníku 2023, že?
Přesně tak. Již nyní se pracuje na programu pro příští ročník a zařizují se některé věci, které vyžadují dlouhodobé plánování, jinak by na ně bylo pozdě.

Co nového jste pro návštěvníky pro další ročník připravili? Kde se – pro neznalé – festival koná?
Festival se koná v Areálu Zahrada v Hořicích ve východních Čechách, v městské části Libonice. Červenou obloukovou lávku pro pěší je vidět z dálky – a právě po ní (nebo autem kolem ní) se do areálu dostanete.
A co nového jsme si pro další ročník připravili? V současnosti je důležité upravovat a vylepšovat průběžně areál a jeho zázemí – toho se budou týkat obě novinky. Tou první je beerjet, zařízení na čepování piva, díky čemuž budou fanoušci obslouženi rychleji. Tou druhou je nasvícení stromového porostu v areálu. Vyzkoušeli jsme si to už na nedávném maturitním plese, který se v areálu konal, a příjemně to přispělo k večerní atmosféře.

Kdy se pouští do areálu a jak to vypadá s kempováním?
Hlavní nápor očekáváme v pátek zkraje odpoledne (pouští se v jednu), ale je možné přijet už ve čtvrtek večer, nechat se odbavit (vyměnit si vstupenku za náramek, obdržet festivalové noviny a hlavně víčko na hlasování o nejoblíbenější kapelu festu) a vyhnout se tak největšímu pátečnímu návalu. Kdo potřebuje, může samozřejmě přijít i později. Kempování je možné na louce u Areálu Zahrada, kde stejně jako loni vyroste stanové městečko a plocha k parkování. V kempu bude opět cisterna s pitnou vodou a toalety, dokonce v něm bývá nonstop stánek s občerstvením. Je samozřejmě nutné chovat se jako slušný návštěvník a udržovat čistotu.

Kvůli covidu se místo jednoho ročníku festivalu konala menší jednodenní verze nazvaná Malý, velký fest, další ročník se konal již klasicky ve dvoudenní podobě, ale s omezenou kapacitou – a vy jste se zrovna roku 2020 přestěhovali z areálu Autokempu Pod Věží do Areálu Zahrada. Jaká klady má Areál Zahrada a jak tobě osobně se tam líbí?
Areál Pod Věží byl pro mnoho fanoušků s festivalem spojený, už kvůli určitému symbolu a dominantě – Masarykově věži samostatnosti. Přesun do Areálu Zahrada byl ale podle mě dobrým krokem. Například je snazší se na festival dostat, je to blíž. Areál Zahrada má navíc spoustu místa k odpočinku ve stínu, příjemné prostředí v přírodě. Užili jsme si tam již dva zmíněné ročníky a věřím, že ten letošní bude ještě lepší.

Vypadá to, že jste víc než oblíbený fest, máte samá zvučná jména – Dymytry, Traktor, Škwor, Trautenberk…kapely se k vám asi rády vracejí?
S radostí můžu potvrdit, že ano. Kapely, které k nám jezdí už několik let, si chválí hlavně oddanost fanoušků na Legendách a pohodovou atmosféru v zákulisí. Někteří vyzdvihují, jak dobře o ně bylo postaráno. To vše je zásluha pořadatelského manželského páru Zdeňka a Bobiny Lhotových, a samozřejmě celého týmu, který se stará, aby kapelám nic nechybělo. Naší velkou devizou oproti jiným festivalům je také domácí občerstvení v zákulisí – jen se zeptejte například kluků z Limetallu na škvarkovou pomazánku. Určitě vám potvrdí, že se rádi vracejí už jen kvůli ní.

Ty jsi produkční Legend, můžeš našim čtenářům přiblížit, co všechno práce produkční festivalu obnáší?
Nejdříve je to dramaturgie festivalu, tedy program – výběr kapel, domlouvání konkrétního dne a času vystoupení, podepisování smluv... Když se festival rozběhne a kapely přijíždějí, je potřeba, abych je přivítala a postarala se o vše, co potřebují, aby měli zajištěnou šatnu, občerstvení... Zároveň dohlížím na hladký chod dění na stage – aby každý byl tam, kde má být, naopak aby nikdo nestál, kde stát nemá a nepřekážel velmi rychlému provozu v zákulisí, aby byly dodrženy časy a délka vystoupení kapel, a mnoho dalších věcí kolem toho. Dále potřebuju mít v merku auta, která přijíždějí a odjíždějí do zákulisí – zásobování, auta kapel, auta s merchem, s technikou...je toho moc. (úsměv)

V zákulisí se tedy staráš o vše okolo kapel, lítáš pomalu se stopkami, najdeš si čas vůbec nějakou tu kapelu poslechnout? Co si určitě letos nenecháš uniknout?
Popravdě? Při tomto provozu je téměř nemožné vidět koncert nějaké kapely od začátku do konce nebo aspoň z poloviny. Na největší srdcovky se ale snažím urvat se aspoň na chvíli. Určitě budu ráda, když se mi to letos podaří na koncert Aleš Brichta Projectu.

Letos poprvé vystoupí na Legendách například Panoptiko a Hairy Groupies. Co by měla udělat kapela, aby měla šanci vystoupit na Legendách?
Výběr kapel do programu závisí na mnoha věcech. Během celého roku hodně navštěvuju klubové koncerty v regionu i jinde. Často právě tam uslyším naživo kapelu, která mě zaujme natolik, že ji pak pozveme. Kromě toho dám i na doporučení od někoho, jehož názoru si vážím. Zároveň se snažíme dát příležitost i regionálním kapelám.
Někdy kapely píší samy. Některé zaujmou, jiné ne. Je důležité, aby kapela podávala dobrý výkon naživo a aby hudebně zapadala do celkového konceptu festivalu. Zároveň je určitě velkým plus, když kapela nabízí něco originálního – zažili jsme už celtic punk (Pipes and Pints), metal-rap (X-Core), EDM rock (Blitz Union), symfonický black metal (Welicoruss). Hairy Groupies přinesou letos poprvé glam rock.

Zmiňuješ klubové koncerty – ale co v létě? Chystáš se na některou akci z letošní bohaté letní hudební nabídky?
V červnu mě čekají dvě akce, na které se opravdu těším – Prague Rocks, kde vystoupí mí velcí oblíbenci Metallica a Five Finger Death Punch, a tradiční FOE motosraz v Jinolicích. V létě pak Hard and Heavy Open Air Fest Velké Hamry, Hliňák fest Sekeřice, festival Benátská! u nás v Liberci, další tradiční motosraz MotoLužany...a určitě spousta dalších, podle situace.

Co vzkážeš návštěvníkům Legend a jaký tvůj oblíbený klip jim pustíme?
Aby se hlavně dobře bavili a aby se jim fest vydařil k jejich spokojenosti. Aby se k nám příští rok zase rádi vrátili a užili si fajn dva dny s oblíbenou muzikou. A moc jim děkujeme za přízeň – někteří k nám jezdí už léta, a i z dálky.
Pustíme klip k písni IOU od Five Finger Death Punch. Je to jedna z kapel, na jejichž koncert vždycky ráda vyrazím.

Všechny inoformace najdete na The Legends Rck fest 2022