Kabát pokřtí v Lucerně nové CD kapele Limetal

  • Číst 8736 krát

Pomalu ale jistě se blíží start do další sezóny kapely Limetal. Vše odstartuje křest nového CD. Vytáčím číslo na ultra produktivního muzikanta Juru Šperla, abych ho pro vás vyzpovídal.
Juro, vánoční svátky jsou za námi, jak jsi je prožil? Odpočíval jsi aktivně, nebo jsi opravdu dal nohy na stůl a vypnul hlavu?
Ahoj Honzo. Proběhlo to tak, že jsem si udělal grog, pak kafe, otevřel pivo, dal nohy na stůl a prokrvenou hlavou usilovně přemýšlel, což je můj každodenní rituál, takže by se dalo říct, že jsem svátky strávil v činorodém ruchu, jak pravil klasik.

Každopádně víš, co bude následovat za otázku – Limetal a nové CD, jak jste daleko?
CD je právě teď ve výrobě.

Jak vůbec deska vznikala? Byli jste nachystaní, nebo se dělala na koleně ve studiu, dopisovaly se texty na poslední chvíli, nebo byla pohoda?
Myslím, že trocha stresíku k nakopnutí není na škodu, ale songy byly docela dobře připravené a tak panovala spíš pohoda a my si to užívali.

Už máte termín, kdy ho pokřtíte a kde? A budou hosté?
Křest proběhne v pražském Lucerna Music Baru 14. února a bude to fakt zajímavý večer se spoustou překvapení. Snad už můžu prozradit, že křít budou Kabáti, ale mezi pozvanými jsou i další osobnosti z naší hudební scény. Support budou ostravské rockové šelmy Kapriola.

Jste velmi zdatní muzikanti, obešli jste se na CD bez hostů, nebo tam najdeme nějaké překvapení, v jakém obsazení jste desku nahráli?
Jak šel čas a deska dostávala jasnější obrysy, tak nám docházelo, že jsou songy příjemně barvité. Najednou se doslova nabízely nevšední aranže, a tak se na CD nakonec podíleli i takoví muzikanti, jako třeba Boris Urbánek (klávesy), Mirek Linhart (akustická kytara) nebo Jan Lstibůrek (dudy).

Kde se deska nahrávala a kde se dělal mastering?
Limetal tvoří parta ostřílených rockerů, kteří už mají něco za sebou, ale když to celé začínalo, tak padlo rozhodnutí, že půjdeme novou vlastní cestou, s moderním, avšak pořád rockovým goovem, s kvalitou v muzice i textech. Takže to logicky chtělo i moderní sound. Ve studiu Bomb Jack jsme našli spřízněnou duši, Wendela Dreiseitla, který s námi doslova srostl a pracoval na CD k všeobecné spokojenosti od náběrů až po mastering.

Můžeš už nyní prozradit název a kolik bude skladeb a krátce je přestavit?
Můžu. Album se jmenuje prostě Limetal, je tam dvanáct pecek a jako bonus jedna věc v rádio verzi.

Měli jste jasnou představu jaké skladby na CD budou, nebo jste museli diskutovat a každý měl jiné favority?
Měli jsme jasno v tom, že už nejedeme ve starých nedemokratických kolejích, a proto má každý (!) na desce svůj zásek, přesně podle hesla "pryč starým pořádkům". Kdysi to bylo v kapele tak, že majitel ochranné známy řekl, že bude mít na desce většinu a ostatní se nějak podělí o zbytek.

obal cd

Zužitkovali jste všechen materiál, nebo zůstalo něco v šuplíku?
To není šuplík, ale almara. Máme věcí na dvojalbum. Nezapomeň, že v Limetalu dělají muziku fakt všichni.

Je tam nějaká skladba, o které soudíte, že bude hitovkou?
Myslím, že z tohoto pohledu je CD výjimečné, protože ať ho vypneš v kterémkoliv okamžiku, zůstane ti v palici zakořeněná právě ta poslední melodie. Případný hit určí sami naši fanoušci, ale asi to nebudou mít jednoduché.

Co klip? Bude?
Právě se píše scénář. A to hned na dvě věci najednou!

K desce samotné. První CD jste vydali hodně rychle a vycházeli jste ze skladeb bývalé kapely, které jste museli zdárně přetextovat. Jak vypadá nové CD? Sáhli jste po zbrusu nových skladbách?
Ze starých skladeb už tam nezůstala ani nota, ovšem na koncertech o některé původní zásadní songy fanoušci nepřijdou.

Skládali jste všichni společně, nebo jste se o skladby podělili?
Jak už jsem naznačil, všech pět muzikantů se na desce podílelo autorsky, přesto si troufám tvrdit, že zní pestře a přitom kompaktně.

Jak to vypadá s texty? Klobouk dolů, jak se vám povedlo „popasovat“ s přetextováním starých songů od někdejší kapely! Vím, že je to tvoje dílo, dostal si na novém CD opět prostor nebo je to dělba práce?
Chlapi mi dali důvěru, takže jedenáct textů je mých, jeden pak napsal Petr Harazín.

Texty píšeš výborné, vysoce převyšující „originál“, kde bereš inspiraci? Na prvním CD byla občas slyšet slovní hříčka, které evokovala narážku na někdejší skupinu, jaké témata jsi zpracovával nyní?
Mám rád verše odjakživa, pořád si ještě třeba pamatuju básničky z dětství, a ten kladný vztah se ve mně projevuje furt. Například E. A . Poe a jeho Havran - to mě sejme spolehlivě pokaždé, až z toho mrazí. Když mám zlost, tak čtu Prokleté básníky, když mám vypito, tak Fr. Gellnera, na pohodu naše klasiky. A málokdo ví, že nesochal-li, tak psal výbornou milostně-zoufalou poezii Michelangelo Buonarroti a Erbenova Kytice, to je sbírka silných metalových veršů!
Ale vrátím se k písňovým textům. Zastávám názor, že kvalitní text je nedílnou součástí dobré úspěšné písničky. Příkladů jsou tuny. Vostárek se přesně trefil do jednoduché muziky Katapultu, Špalek píše takové slogany, až jsou z toho hymny, Nohavica je natolik nápaditý, že musíš každou věc doposlouchat až do konce, Kryl měl nekonečnou slovní zásobu a dokonalé verše, co se ti vryjou do paměti, atd. Bez takových textů by to prostě už nebylo ono. Někde má slovo svoji váhu, jinde naopak. Jen si vem, kolik odporných slovních obratů a vaty je v textech našeho popu. Hrůza pomyslet.
Takže se snažím nejdříve pořádně naposlouchat muziku, nechám se jí inspirovat a vybírám téma, které by bylo pokud možno neotřelé a co nejlépe vystihovalo tu atmosféru. Pak se to začíná vrstvit, až je toho přebytek a tak zase musím škrtat. A když to klapne, tak to má ten správný tah jako celek. U vlastních věcí píšu většinou text zároveň s muzikou. Jo, musím říct, že mě to fakt baví.

Zajímavý byl i obal na prvním CD, který byl vlastně jakousi výpovědí a plný sdělení – jako Pikové eso – pocta zesnulému Lemmymu.... Opět bude obal mít hlubší význam?
Tenkrát to mělo svoji váhu. Všechny ty alegorie a jinotaje úzce souvisely s obsahem. Byl v tom zakódovaný vzkaz našim fanouškům, jak tu vzniklou situaci vidíme a cítíme. Třeba to pikové aso (karta smrti) mělo daleko širší význam. Malíř Petr Vašíček tehdy pracoval na plátně metr na metr a dost se s tím nadřel, aby splnil zadání, takže jsme mu dali pokoj a zvolili míň pracnou fotocestu.

Mluvil jsem s Fanym před vánocemi (rozhovor s ním patří k druhému nejčtenějšímu rozhovoru za rok na našem serveru! Za 24 hodin přes 2800 přečtení!!! Překonal Jardu Bartoně o pár čísel), bylo vidět, že má dobrou náladu a že v kapele je výborná atmosféra, vydrželo vám to i po dobu nahrávání?
To jsou nadpozemská čísla, nezbývá než pochválit všeobecný zájem o informace i web samotný! Víš, náladu v kapele posiluje právě ta skutečnost, že lidi mají o Limetal skutečný zájem. My děláme muziku pro naše fanoušky opravdu srdcem a já vím, že oni to cítí. Prostě žádný kalkul, proto je v tom ta pohoda.

Byla doba, kdybyste se zabili? Jak řešíte problémy, příjdou –li?
Jsme pacifisti. Případné malichernosti řešíme mírovou cestou, např. já pivem a půlkou.

limetal titulka clanek

Ty jsi s bývalou kapelou nahrál jedno CD, kdybys měl popsat náladu, pocity atmosféru dříve a nyní? Je tam rozdíl?
To už je hodně dávno, všechno bylo jinak. Nedá se to srovnávat. Právě jsem tenkrát přišel do kapely, kterou jsem odjakživa zbožňoval. Ve studiu nahrávali Bartoň a Vlasák, u baru čekal na svoje party Hranický. Chápeš toho obyčejného synka z Darkova (= mně)? Naprosto splněný sen. Byla to jízda. Teď na nejnovějším CD jsem tvrdě makal, často po nocích, ale to si vůbec nestěžuju, právě naopak. Mám stále velký respekt ke všem personám v Limetalu a práce s těmito osobnostmi mě obohacuje a oblažuje!

Limetal, ač jste ostřílení hardcovníci je mladičká kapela vznikem, přesto už máte dobrou základnu a postavení na rockové scéně. Kde vidíš váš poměrně rychlý úspěch?
Poctivá muzika, na koncertech nevypustíme jediný tón, jedeme na sto procent. Bavíme sebe i ostatní.

Vy jste navzdory pokusům vás zastavit hráli celý rok a hlavně v létě jste byli na mnoha festivalech, jako např. Poříčský Basinfirefest – jak se na vás přijali jak pořadatelé a konečně i fanouškové? Přece jen ta neuvěřitelná aféra prolétla celou republikou a leckdy byli pořadatelé zastrašováni.
Něco ti povím. Ani ti "nejzasvěcenější" nemají tušení, kolik hnoje a špíny je v té kauze. Ale teď snad už i ti největší pitomci musí pochopit, že Limetal stojí na vlastních nohou a že nám jde jen o muziku a na ty sračky serem. Hluboce se skláním před těmi, kteří nás po celou dobu podporovali a podporují.

Jak jsi mi naznačil, 14.2. v Lucerně odstartuje velký mejdan. Nové CD si tam budou moc fanouškové už zakoupit?
CD bude v proději už asi týden před křtem, ale na místě bude samozřejmě taky.

Představíte nový koncertní program, nebo jen některé starší songy nahradíte skladbami z aktuálního CD?
Budeme hrát skoro všechny věci z nového CD! K tomu ty největší starší pecky!

Bude i nějaké speciální podium?
Bude pyrotechnika, koncepční LED obrazovka, nové show, budeme z toho křtu točit video a možná... příjde i kouzelník!

jura do clanku

(první část rozhovoru)
Druhou část rozhovoru s Jurou Šperlem přineseme v nejbližších dnech a bude především o kapele Ingott