Kytarový „brusič“ Petr Katana Farkaš

  • Číst 2848 krát

Naostřená kytara, aparát v železné kleci, aby nikomu neublížil. U toho stojí „krotitel“ Petr Farkaš z kapel Maelström a Henych 666. Po nějaké době jsem byl opět osvícen múzou a chtěl jsem si udělat nějaký „rozhovůrek“ jen tak pro radost svou a věřím, že i čtenářskou. Náhodou jsem jel okolo domku, kde bydlí kytarový „brusič“ Petr Katana Farkaš a hned mi bylo jasné, s kým rozhovor budu dělat. Tak vítej na palubě Rockpalace KATANO a jdeme na to!

Dlouho mi leží v hlavě, proč máš přezdívku „Katana“? Vzpomínám si, kdy jsi mi před léty ukazoval u vás ve sklepě, jak hrát jednu zapomenutou písničku. Přitom jsi hrál na kytaru, zpíval a ještě nějakým nadpřirozeným způsobem jsi mi stačil klepat na kropáč bubenické přechody. Je tedy ta přezdívka daná tím,že to s katanou umíš stejně jako s kytarou?
Jasně, to si pamatuju, byla to tuším skladba nějaké severské kapely, na jméno si už bohužel nevzpomenu, už je to nějaký ten pátek. Každopádně ten můj přednes musel být hodně vtipný, když Ti to zůstalo v hlavě ?. Co se týče přezdívky „Katana“, je to pseudonym u Henych 666. Celý zní Sushi Katana, dříve jsme měli kostýmy, postavy, pro představu, já byl japonská školačka Sushi Katana, na stojanu od mikrofonu jsem měl propíchnutého medvídka katanou, všude krev, na nohou bílý podkolenky, sukni, v očích bílý čočky, prostě radost pohledět ?Luboš Kaštánek (budiž mu země lehká) byl nepraktický lékař Dr. Kaštan, byl celý od umělé krve, vypadali jsme jak z děsivýho komiksu, byla to sranda, hlavně při focení… Takže odsud je Katana. Jinak s kytarou mi to jde o něco líp než s mečem ?

far

Když jsme u kytary, co máš teď za „vercajk“?
Už léta jsem věrný značkám Gibson a Mesa/Boogie. Takže v racku mi zpívá předzesilovač Mesa/Boogie Triaxis, efekt mám Rocktron Intellifex a koncák je Strategy 500 (s tím se dá ozvučit i menší PA systém?) Všechny kousky jsou první verze, poctivá práce, takže pro mě ideální, harmonicky plná syrovost. Box mám taky od Mesy, je to 4x12 typ Rectifire. Kytaru mám Gibson Les Paul Studio z roku 95, těžká poctivá mahagonová kráska s nadupaným snímačem 500T Super Ceramic. Jsem hrozná konzerva, co se týče těhle věcí, léta jsem hledal ten „svůj sound“, tušil jsem už tenkrát, že jinudy než přes Tennessee a Petalumu cesta nepovede. Tahle kombinace je jednoduše geniální.

Vyučuješ hru na kytaru. Jak ale cvičíš ty? Jak intenzivně?
Dřív jsem hrál víc, i sedm hodin denně, dokola jsem cvičil různé techniky, okolí mě muselo mít hodně rádo. Za těch mých bezmála třicet let hraní jsem určitě štval hodně lidí. Fakt jsem jel jeden jeden riff dokola celý den. Dneska tím, že učím, tak i cvičím. Víceméně to moje domácí cvičení, je spíš o vymýšlení nových písní, než o tvrdém drilu.

Ty a Maelström. Co mi o tom spojení řekneš?
Už si neumím představit život bez Maelström. Patříme zkrátka k sobě. Je nedílnou součástí mého života, moje absolutní srdcová záležitost..

farka

Ty jsi ale odešel z Maelströmu a naskočil jsi do projektu Vlasty Henycha „Henych 666“. Nebyla to pro tebe tak trochu větší změna?
Je to pravda, na dva roky jsem byl z Maelström pryč, potřeboval jsem změnu, jak říkáš. Chtěl jsem zkusit další možnost využít toho co umím. Dostal jsem se do „šestek“ k Vlastovi Henychovi. Obrovská škola, Vlasta je skvělej znalec hudby, nejenom vlastní kompozice skladeb, psaní textů, ale celkově produkce kapely. V šestkách jsem poznal zmíněného Kaštánka, neuvěřitelný kytarista, taky samouk, jako já. Měl zvláštní „špinavej“ feeling, načichlý směsí punku, metalu, blues, prostě super. On byl takový můj protipól, přesto skvělý kamarád.. Já černý Les Paul, on bílý. On robustní postava, já spíš naopak. Já víc technik, on víc rebel. Já hraju jako pravák, on jako levák. (mimochodem, taky jsem levák, ale hraju napravo). Hodně mě naučil, otevřít se víc kytaře, hrát maximálně harmonicky… Zkrátka šestky mě hodně inspirovali, posunuli dopředu, dokonce jsem začal víc zpívat, jestli se to tak dá tedy nazvat. Je vtipný a fajn si zazpívat Kladivo na čarodějnice, když si vzpomenu, že jsem v mládí na tuhle píseň mlátil hlavou na koncertech Törru, kde Vlasta působil… Jinak, s Vlastou, Jirkou Atletem Hladíkem a Honzou Kodetem, pokračujeme dál, je super spolu skládat písničky a hrát, Kaštánek bohužel odešel dřív než měl, hodně na něj myslím…

Možná tě překvapím, ale koupil jsem si CD Henych 666. Než mi ho někdo z kamarádů odnesl z auta,poměrně intenzivně se točilo v přehrávači. Mnoho dalšího kolem tří šestek jsem ale už nikde nezaznamenal. Je to jen můj pocit nebo to skutečně nefungovalo?
Je super, že sis koupil naší placku a ještě víc super je, že se tak líbila, že Ti ji odnesli z auta ? Tak šestky jedou samozřejmě dál, máme naplánované nějaké akce, děláme na nových písničkách. Chvíli jsem s nimi nehrál, to jsem se vrátil do Maelströmu, ale před rokem jsem si u šestek zaskočil jeden koncert za kytaristu, který tam náhle skončil a byla to tak bezvadná akce, že jsem tam zůstal. Pro zajímavost, nehráli jsme spolu dva roky, možná víc a ten koncert jsme dali bez společné zkoušky, rovnou na první dobrou, to bylo super. Takže nakonec funguju u obou kapel.

Teď jsi zpět v Maelströmu a kromě tvého návratu jsem viděl i jiné změny v kapele. Jaký je tedy Maelström dnes?
V Maelströmu proběhly velké změny, po deseti letech odešel zakládající člen Vašek Zelenka a bubeník Kamil Šulan, oba moji velký kamarádi, strávili jsme spolu spoustu perfektních let. Kluci šli jinou cestou a na jejich místa přišli Vašek Bečvář na bicí a Filip Blovský na basu. Zpívá Vasil Koban, velevěrný to člen, výbornej muzikant a kamarád. Rád bych podotknul, že kapela byla během dvou měsíců připravená hrát, kluci to zvládli na výbornou. Křest ohněm pro kluky bylo Kladno. Bezvadná akce, Maelström hodně ožil. Kapela se celkově omladila, Vašek má na bicí děsivou ránu, Filip má rád tvrdou muziku, s Vasilem nás strhli sebou a Maelström je teď tvrdší, živelnější. Natočili jsme videoklip k jedné z prvních věcí s názvem Maelström. Dostala nový kabát, je to s klukama metalmazec?. Budeme točit další videoklip, už k nové písni, děláme na dalších nových věcech, jezdíme po koncertech, je to moc fajn.

farkas

Jaké máš plány do budoucna? Kromě vystupování s Maelströmem máš ještě nějaké jiné projekty?
Víc projektů než mám, bych už asi nepobral. Hraju s Maelström a Henych 666, skládám písně pro Maelström i šestky, učím na kytaru. Sám se v hudbě učím pořád dál, před pár lety jsem se začal učit klasické hudební kompozici skladeb, mám moc rád vážnou hudbu, hlavně smyčcová kvarteta a symfonickou tvorbu. Je skvělé pozorovat, jak hudba boří hranice mezi styly, kdy ti studium klasické kompozice dá poznatky do metalu a naopak. To bych se ale moc rozpovídal a nakonec by jsi mě musel asi zabít, abych přestal mluvit. Hudba je prostě boží a jeden z hlavních plánů do budoucna je u ní zůstat, pochopit co nejvíc z jejího nitra a jasně - dál pokračovat s Maelström a Henych 666 ?

Díky moc pozvání a pokec Peťo, ahoj
I já tobě děkuji Katano!
Pro Rockpalace Šošon