Lef de Bard – 35 let poctivého bigbítu!

  • Číst 4011 krát

Kapela Lef de Bard, která vznikla roku 1982 ve Žlebech tehdy pod původním názvem Bard, se chystá i v tomto roce brázdit naše bigbítové vody a myslím, že není od věci si tuhle bandu trochu představit a připomenout. I když zřejmě většina pamětníků zlatých časů bigbítových tancovaček si tyhle kluky dobře pamatuje.

Bard vznikl, jak jsem již zmínil, roku 1982 a to ve složení – Roman Prášek – bicí, Petr Hrubý – kytara, Petr John – basa, Standa Bek – kytara, Zdenka Cetlová – zpěv a o chvíli později kapelu doplnil klávesák Standa Vobořil.
Bard zkoušel v kinosále „Na hrázi“ v rodných Žlebech a poté, co složil v té době povinné přehrávací zkoušky, začal hrát v sálech v širokém okolí v té době ale nejen převzaté věci, ale i vlastní a vůbec ne špatné songy, což tehdy nebylo zrovna obvyklé. V těch letech převážná většina kapel hrála převzaté věci, které rockeři vyžadovali a vlastní tvorba se tehdy době na tanovačkách až na výjimky prostě „nenosila“.

Bard se již tehdy mimo hraní tancovaček celkem s úspěchem účastnil různých soutěží, ale slibně rozjetou kapelu zastavila naše „neohrožená armáda“, když kluky povolala od kytar „ do zbraně“. Roku 1984 po několika změnách ve složení se mezníkem stal rozpad kapely Rotor, z níž do Bardu přichází bubeník Milan Kábela a zpěvák Milan Lukavský. Kapela se přejmenovává na Lef de Bard a s vlastní a hodně dobrou tvorbou vítězí na rockovém festivalu v Čáslavi a poté i v Kutné Hoře, čímž se dostala až do celostátního kola v Příbrami. Tohle uskupení vydrželo až do roku 1989, kdy se datuje ukončení jeho činnosti. Ovšem již roku 1990 hlásí banda návrat a do kapely přichází nové tváře v čele s basákem Petrem Podhájeckým a v roce 1995 natáčí svoje první album.

a

V současné době kapela hraje v klasickém složení a to – Milan Lukavský – zpěv, Pavel Drábek – klávesy, Luboš Noga – kytara, Standa Bek – kytara, Petr Podhájecký - basa, zpěv a Milda Kožnár – bicí. V této sestavě roku 2015 skupina natočila album „Autogen“ a v nedávné době i klip k jejich songu „Máš se, jak máš“.

Více info o kapele i rozpis jejich vystoupení najdete na www.bardrock.estranky.cz nebo jejich facebooku.

Lef de Bard si mimo jiné zahraje i na letošním prestižním festivalu „Odyssea – fest“ ve Vyžicích po boku legendární Odyssey a další nedávno k životu probuzené legendy jménem Iras. O vyžickém festivalu, který se bude konat 17. 6. 2017, náš portál samozřejmě přinese bližší informace i rozhovor s jejím pořadatelem a „bigbítovým srdcařem“ Michalem Kuchaříkem.Myslím, že Lef de Bard patří k již legendám éry bigbítových tancovaček a že nejeden jejich song vás dokáže do těch krásných časů vrátit zpět a to není rozhodně málo!

Takže přátelé, v brzké době na Bardech „Čus bigbítus“. Pepíno Sodomka.