Legendární Slade a Dave Hill

  • Číst 7327 krát

V hudebním světě magické jméno. Ač jsme neměli možnost je v té době vidět živě, přesto jsme s jejich muzikou ráno vstávali a večer chodily spát. 100x přehrané a slepované pásky a kazety, ze kterých nám zněly vyřvávačky jako Get down and get with it, Cum On Feel the Noize… Slade se stali vzorem pro mnohé další kapely a společně s Bowie, Quatro, The Sweet, Gary Glitter začali psát dnes už historii legendárního nástupu glam rocku a stali se velkou legendou. Nikdy by mě nenapadlo že, když jsem kdysi bral do ruky alba jako Slade In Flame, Old New… bude mi jednoho dne umožněno dělat rozhovor s jedním ze členů této legendární kapely pro náš hudební server rockpalace.cz. Tady je, pan Dave Hill!!

Dave, v Česku jste už po několikáté, jak se vám u nás hraje?
Velice rád přijedu do České republiky. Měli jsme tu mnoho úžasných vystoupení, publikum, pro které hrajeme je také fantastické a zná všechny písničky Slade. Bude nám potěšením k vám přijet znova.

S jakou sestavou přijíždí Slade 2023 do Čech?
Dave Hill - sólová kytara a vokály
John Berry basa, housle, hlavní vokály
Russell Keefe klávesy, hlavní vokály
Alex Bines - bicí

rockpalace slade

Jak bude vypadat setlist? Můžeme se v Plzni těšit na velké hity Slade jako Far Far Away, Everyday…?
Playlist, který hrajeme, obsahuje všechny nejlepší skladby Slade včetně Far Far Away, My oh My, Everyday, Cum on Feel the Noize, Gudbuy T'Jane a myslím, že publikum bude spokojené a společně si užijeme skvělou show.

Jaký je to pocit, že jsi tehdy se Slade byl u toho, když jste psali historii glam rocku společně s Glitterem, Sweet, T. Rex…a zapsali se nesmazatelným písmem to rockové historie?
No, byli jsme přitom, kdy se všechno změnilo s vynálezem barevné televize, oblečení, do kterého jsem se rád oblíkal na Top of Pops bylo skvělé, hudba byla vzrušující, účastnily se velké kapely a všichni jsme měli originální nápady a vzhled.Pro mne to bylo nejlepší období mého života, bylo to zábavné a vzrušující, nazvali to GLAM ROCK, ale bylo to víc než to, bylo to GLAMFANTASTICKÉ.

Nejde se nezastavit u tvých kostýmů, i díky jim byla kapela Slade nezaměnitelná, kde jsi čerpal inspiraci?
No, když jsem byl malý, koukal jsem na mnoho muzikálů. Dostal jsem skvělé nápady a odjel jsem do Londýna hledat světlé oblečení, protože jsem si všimnul, že účinkující ve světlém se vždy blýskají a je důležité, aby si mě všimli, hlavně na jevišti… Zaměstnal jsem dva lidi, aby mi vyrobili speciální kostými pro různá představení, rád jsem přicházel s divokými nápady a oni mi je vyrobili a stal jsem se velmi okázalým, což se fanouškům líbilo. Mnoho lidí si naladilo kanál jen proto, aby mě viděli, jaké oblečení si příště vezmu. Udělal jsem si divoký kostým se stříbrnou opěrkou hlavy, o které jsem si myslel, že je egyptská, takže jsem ho měl na sobě v televizi. Naše píseň Cum feel the Noize se dostala rovnou na první místo. Někteří lidé mě nazývali THE Metal Nun, (metalová jeptiška) How Rock and Roll is that.. (co může být víc rock n roll?)...haha

Můžu se zeptat, co ti muzika dala a vzala? Udělal by si něco jinak, kdyby byla možnost?
Muzika mi dala všechno a neudělal bych nic jinak. Přišli jsme ve správné době. Měli jsme Elvise, Chucka Berryho, The Beatles, Rolling Stones a mnoho další skvělé hudby, ze které jsme se mohli učit, byly to neuvěřitelné časy v hudebním průmyslu a hráli jsme z počátku spoustu muziky, kterou ovlivnila  Amerika. Pak ale přišel náš manager Chas Chandler a řekl nám, abychom si napsali vlastní písně, a to jsme take udělali, a tak se naše skvělé songy dostaly do hitparád. A začalo se dařit. Skvělý život!

Vaše hity Get Down And Get With It (kdy se podle mne začala psát sláva Slade), Coz I Luv You, Gudbuy T´Jane, Gudbuy Gudbuy… znějí skvěle i dnes po tolika letech, jak si vysvětluješ, že Slade je velký pojem ještě dnes?
Myslím si, že když napíšete tak skvělou hudbu jako my, stane se nadčasovou klasikou a znělo to skvěle už v době, když jsme jí hráli poprvé, a zní skvěle i teď. Proto věřím, že tyto písničky jsou vyjímečné z významného období v historii hudby. Mnoho mladých i starších lidí chodí na naše koncerty a mají nás rádi, říkají, že naše písně je stále dělají šťastnými a mají určitou zábavnou stránku. Slade uměli napsat rockové melodie, které se záhy staly velkými hity. Na melodičnost jsme dávali vždy důraz

Čím jsi chtěl v životě jako malý kluk být? Muzikantem? A když jste začínali, přišlo ti na mysl, že budete vzorem pro mnoho dalších kapel?
Když jsem byl malý, nebyl jsem si jistý, čím v životě budu. Cítil jsem, že jsem muzikantský typ a můj děda David Libby byl klasický klavírista, ale v té době jsem ještě neobjevil kytaru, bylo mi 13 let. Potom přišel Rock and Roll a muzikanti, kteří ho hráli, měli kytary, tak jsem poprosil otce, aby mi kytaru koupil a ta se pro mě stala zářivým světlem. Začal jsem se tedy učit hrát nejdříve populární hudbu padesátých a potom šedesátých roků. Založil jsem si skupinu, se kterou jsem žil a když mi bylo 18 let, odešel jsem z práce, nechal jsem si narůst vlasy a stal jsem se profesionálem. Nejlepší věc, kterou jsem udělal, a moje rodiče stáli za mnou, bylo úžasné cestovat, hrát na koncertech po Spojeném království a v zahraničí, je to ta nejlepší věc, když v životě najdete něco, co milujete.A pokud jsme se pro někoho staly vzorem, je to jen dobře.

Jak se díváš na velký návrat vinylů a co říkáš na digitální platformy jako Spotify, youtube, iTunes…
Myslím, že před lety to bylo jiné, protože si lidé kupovali desky, když chtěli slyšet muziku, nebo jí polslouchali v rádiu.  Museli jsme si našetřit, abychom si mohli koupit desky s muzikou, hlavně alba. Ale ve většině případů to byly aspoň singly umístěné v hitparádách. Pro mne to byla doba vinylů a gramofonů, hudba byla pro mládež nejdůležitější, byly to časy bez počítačových her. Jednoduše jsem se zamiloval do hudby a děvčat, ale nakonec se věci změnily, protože teď mají své místo YouTube, iTunes, Spotify a konec konců, všichni stále poslouchají naše písničky na těchto platformách a to je moc dobře.

Co nový materiál a album? Není v plánu?
Mám mnoho skladeb, které jsem napsal během lockdownu. Takže jsem přemýšlel o solovém albu, které ještě udělám. Některé skladby jsou tak trochu v duchu Slade, všechno je možné.

Děkuji ti za rozhovor a co vzkážeš rockerům, kteří se chystají na váš koncert s Nazareth do Plzně?
Chtěl bych vzkázat fanouškům Slade, kteří milují naší muziku: “ Bylo mi potěšením hrát velkou roli v hudební historii pro vás všechny. Myslím, že si všichni pamatujete moment, kdy jste poprvé poslouchali naši muziku. Těšíme se, že vám všem zahrajeme v České republice. Svělí lidi a skvělá zem. Poj´dme vnímat naši hudbu společně.

pro Rockpaláce HH
překlad Peter Haluza
koncert Slade/Nazareth pořádá hudební agentura Petr Klér