Melissa koketuje s folkem i rockem

  • Číst 2293 krát

Když dostanu nahrávku pro mě neznámé kapely, tak se o daném uskupením snažím zjistit nějaké informace. Tak to bylo i v případě kapely MELISSA. Co jsem zjistil? Hlavně jsem našel, že tohle jméno nosí celá řada kapel u nás i v zahraničí. Že by za to mohla postava z Melissy z desky mého oblíbence Kinga Diamonda? Těžko říct, ale tahle MELISSA je něco úplně jiného. Hned pochopíte proč.
Kapela MELISSA z Kutné Hory podle údajů na internetu produkuje folk metal. Promo maxisingl „Zpátky na stromy“ zdobí černobílý obal s motivem stromu a přírody jako takové. Hmm, to bude zajímavé, říkám si. To by se mi mohlo líbit.

Jenže ona ta deska je víc folk než metal. Pouhých 19 minut je rozděleno do 6 skladeb. MELISSA používá pro rockovou muziku netradiční postupy. Opravdu je to víc folk než rock nebo metal. Nahrávce poměrně výrazně dominují housle Lídy Hákové a křehký hlas zpěvačky Jany Odehnalové. Sestavu dále tvoří Adam Langr, který hraje na baskytaru a flétnu, Pavel Pečenka obsluhuje perkuse a bicí. Kytary má na starosti Petr Kohoutek.
Zatímco první dvě písně „O lodích a zemi“ a „Království pavučin“ se nesou spíš v poklidném až lehce ponurém rytmu, samá akustika, housle, kytara, bubínek, třetí song to rozsekne. „Virgilius“ podstatně zrychluje a nutí nohy k tanci. Následující kompozie „Poslouchám déšť“ je melancholickou instrumentální skladbou. Do šumění deště hrají jen tklivé housle a pod nimi brnká akustická kytara. Z této melodie mi běhá mráz po zádech. Ty housle jsou prostě nádherné!

A ještě víc se mí líbí dvě poslední písně. Elektrická verze „O lodích a zemi“ je podstatně rockovější. Tahle varianta se mi líbí podstatně víc. Elektrická kytara a klasické bicí místo bubínku dávají skladbě úplně jiný šmrnc. Závěrečná svižná instrumentálka „Beltain“ je opravdovým svátkem. Beltain drželi staří keltové večer 30. dubna, slavili tak příchod jara, tepla a zrození. Protože mi za oknem svítí sluníčko, tak to jaro úplně cítím.
Pro MELISSU je maxisingl „Zpátky na stromy“ celkem třetí nahrávkou a zároveň třetí promo nahrávkou. Snad se brzy dočkáme plnohodnotné desky, kde by kapela mohla rozvést své nápady na větší ploše. Budu na to hodně zvědavý!

Jan Holý