Morava a její Cesty životem

  • Číst 7309 krát

Fany, tak kolikátá deska Moravy to je ve vaší 35ti leté kariéře? Pokud se nepletu a nepočítám DVD tak tuším 12tá?
Musíš o jedno přidat.  Jedná se o naše třinácté album a pevně věřím, že se jedná šťastnou třináctku. 

V jakém obsazení se album nahrávalo?
My od mého návratu do kapely v roce 2015 fungujeme ke vší spokojenosti po stránce lidské a muzikantské v tomto složení :
František Fany Petričko – zpěv, kytara
Jiří Api Novotný – sólová kytara, zpěv
Jiří Jelda Jelínek – bicí, zpěv
Jaroslav Lavička – klávesy
Jiří Toman – basa, zpěv

Kolik tam najdeme skladeb?
Na aktuálně vydávaném CD, které jsme pojmenovali „Cesty Života“ je celkem 10 našich autorských věcí.  

Jak jste na desce pracovali? Společně, nebo jste si posílali nápady a kdo je ve finále podepsán pod texty a muzikou?
Od doby, kdy si náš kytarista Api pořídil u sebe nahrávací studio, natáčíme zpěvy, kytary a klávesy u něj. Má to obrovskou výhodu, že během tvorby má každá nahrávka čas uzrát, aniž by nad muzikantem běžel „taxametr“ a tyto finální podklady pak můžeme přinést do velkého studia, kde se točí pak už jen bicí, basa a udělá finální mix a mastering. Pohoda, kdy točíme s Apim nové věci jen my dva je neskutečná a vždycky je mi docela smutno, když už je u něj vše hotovo. Jinak já si melodické linky a nápady, které přiletí nejlépe ve frontě v Kauflandu, ukládám okamžitě do mobilu, protože jsou jinak v nenávratnu. Po měsíci je pak začnu třídit a ty nejlepší nazpívám a nahraju jen se španělkou a pošlu Apimu. Ten nápad bud“ schválí anebo ne. Vždycky říká, že ho to musí „oslovit“, jinak to nemůže dál posunout.  Já se pak velice těším,  co na mne po čase z jeho studiových beden přiletí a je to fakt mazec. Po hudební stránce je to naše kolektivní dílo - půl na půl. Spousta nápadů a harmonických linek je ryze Apiho. Kytary také tvoří a točí výhradně Api a jsem velice rád, že se jimi ve studiu nemusím až na výjimky zabývat. Texty k našim věcem si píšu od jak živa sám,  jinak to neumím při zpěvu prožít.                                

Je nějaký host na albu, nebo jste si to obsáhli sami?
Vše jsme si obsáhli sami. Ve dvou věcech nám pomohla s vokály zpěvačka Dáša Strnadová.

Kde jste nahrávali a kdo držel ruku nad závěrečným masteringem?
Stejně jako předchozí album „Černobílá“, se zpěvy, kytary a klávesy natáčely ve studiu u Apiho. Basa, bicí a finální mastering se pak provedl ve studiu CH - Records s hudebním režisérem Pavlem Kolaříkem.      

Je v něčem jiná o předešlé Černobílé, přece jen vyšla před 4mi roky?
Tak určitě se lehce posunul celkový sound skladeb a koncepčně je toto album více sevřené. Jinak ale i „Černobílá“ je stále naše velká srdcovka. 

Čtyři roky mezi alby, je to pro muzikanty hodně nebo málo? Kdy se dostaví ten pocit – teď je čas na album?
Tak v první řadě k nám do hlavy musí přilétat nápady a také musí být opravdu dobré, jinak se toho Api neuchopí. Pro nás je ideál tři, čtyři roky mezi alby.   

Pracujete průběžně na nových skladbách, nebo je to u vás nárazová akce?
Každý z nás dvou už má zase plný šuplík nápadů a zima je vždycky to nejvhodnější období, kdy začneme pomalu zase tvořit.  Navíc Api topí dřevem, takže i nadále můžeme nahrávat v trenýrkové pohodě a nezbankrotovat. Když jsme přesvědčeni, že je něco opravdu hodně dobré - jako např. skladba  „Žena“, tak ji rovnou natočíme předem i s klipem, aby roky nečekala, než vyjde na CD.       


Album prezentujete klipem Poslední anděl, nese se celá deska v tomto duchu? Budou další klipy?

Pět věcí z alba jsou vyložené „kytarovky.  Srdcovka pro mne je Apiho orchestrálka „Osud“.  
Sluší nám od jakživa pomalejší věci, tak jsme se vrátili ke konceptu naší první desky „Morava“, kde je to půl na půl.   

Název alba Cesty života je „zavádějící“ má hlubší význam?
Myslíme si, že hodně posluchačů si v tomto albu připomene svou cestu, kterou v životě prošel.       

Nové album 35let na scéně s Moravou… není to důvod k oslavám? Chystáte něco?
My výročí neslavíme. Raději křtíme nová CD. Toto pokřtíme pokřtěno teď v Třebíči na koupališti 27.09.2022.      

35let, držíte stále ten stejný směr v muzice? Co vaše vzory kdysi a dnes? A kdyby ti někdy v počátcích Moravy řekl, že budeš hrát ještě za 35 let, jaká by byla tvoje odpověď?
Každý z nás aktivně poslouchá trochu jiný žánr. Ale shodneme se např. na tvorbě kapel jako je Disturbed.  Např. „Sound of silence“ si pouštíme pokaždé,  když končí pozdě v noci nebo k ránu natáčecí den. Jinak každý aktivní muzikant  v našem věku mi určitě potvrdí, že v dobách, kdy začínal,  určitě nepředpokládal, že vydrží tak dlouho a nerozpadne se.       

Dokážeš spočítat, kolik muzikantů kapelou prošlo? A co ty měl jsi chuť někdy s muzikou seknout? Koukal jsem, že jsi měl „mezi kapelní“ pauzu, je tajemství důvod? Z původních člunů zůstali jen poslední dva „Mohykáni“ jestli se nepletu?

Důvodem odchodu byly velké životní komplikace v mém osobním životě. Bylo to pro mne jedno z nejtěžších rozhodnutí v mém životě. Zajímavé také bylo, že ke mně pak skoro 6 let nepřilétl žádný nápad. To se vrátilo, až jsem byl zase s Moravou.    
Jinak ke dvoum „mohykánům“ musím přiřadit i našeho bubeníka „Jeldu“, který se k nám připojil v roce 1991 těsně před natočením CD „Morava“. Jinak u nás se střídali hlavně basáci. Ex- basáků Moravy bylo myslím pět a kdyby někdo z nich nezahálel a včas sbalil Veroniku Žilkovou, mohli být nyní i na každé konzervě od tuňáka.    

Často se muzikantů ptám, má v dnešní době význam ještě točit plnohodnotné CD, nebo je lepší se vydat cestou singlů a YT? Jaký je váš přístup ke službám jako Spotify, iTunes….?
Určitě singly jsou cesta – viz. naše „Žena“ kterou jsme na youtube umístili v roce 2020.   
Co se týče Spotify a iTunes, tak na obou už máme vyřízený účet  a je zde kompletní album Černobílá. Stejně tak tam umístíme i nové CD. V procesu je i zařazení všech našich alb na tyto platformy.    

Co koncerty? Máte už něco na rok 2023? Jaké jsou plány? Pojedete turné k albu? Kde najdou lidé info o vašich aktivitách?
Aktuální koncerty najdou naší fanoušci na našich webovkách: www.morava-rock.cz
Album „Cesty života“ pak můžou získat na našich podzimních koncertech anebo prostřednictvím e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Co vzkážeš našim čtenářům a klip je jasný, bude to Poslední anděl. Souhlasíš?
Ano. Klip jsme od začátku plánovali natočit na písničku „Poslední anděl“ a 10.8.2022 měl premiéru na našem kanálu na youtube.      

Jinak chtěl bych všem Vašim čtenářů popřát hodně zdraví, optimizmu a pozitivních myšlenek, protože jen tak je šance, že se jejich přání a sny zhmotní ve skutečnost. Je jedno geniální přísloví. Pozor na to co si přeješ, může se ti to splnit.