Na nové vlně s Karlem Vodičkou a kapelou Kern

  • Číst 4061 krát

Karle, není jednoduché klást otázky ohledně Kernu v nějaké časové linii. Pojďme prosím pro tuto chvíli trochu skákat kariérou Kernu sem a tam.

V Kernu jsi působil, pak jsi pauzíroval, aby ses vrátil do kapely, a rovnou jako kapelník... Jak to? :)
No nedá se to přesně takto definovat-nehrál jsem cca v období 1995-2003.V roce 2003 jsme se po vzájemné dohodě opět sešli v původní sestavě na "Remember Tour" za účelem odehrát pár koncertů. Tato sestava fungovala automaticky - bez jakéhokoliv managementu a tzv. "kapelníka". Faktem zůstává, že jsem měl vždy prsty v rozhodujících počinech kapely - jako vydání nové desky, DVD atd... No a takto to funguje dodnes.

Co se tehdy přihodilo, že se Kern dostal do situace, kdy se z tv hitparád dostal na akce, kde hrál ve dvě ráno pro 12 lidí? Ke cti vám slouží, že jste to nezabalili, ale odvedli svou práci na 100 procent.
Ani nevím, kdy hrál Kern ve 2 ráno pro cca 20 lidí.... :) … Takto to prezentoval tehdy v médiích Jarda Kronek, aby zdůvodnil svůj odchod. Když jsem to četl, tak jsem se smál a když se někdo někdy zeptal na můj názor na tuto záležitost, tak jsem - stejně jako Tobě – odvětil, že se toto tvrzení nezakládá na pravdě. Tím ale nechci ani v nejmenším naznačit, že je Jára Kronek lhář.... Pouze hledal nějaký důvod ke svému odchodu - to tak prostě někdy je a u muzikantů obzvlášť.... :) .

Karlos 1

Trochu bych ještě navázal... Historie kapely na stránkách končí rokem 2005. Shrneš a doplníš prosím ještě tuto část dějin Kernu?
Moc této otázce nerozumím- nevím na jakých stránkách je to takto uvedeno. Kapela hrála Remember Tour tuším cca 4-5 let. Poté odešli 2 členové - Libor Machata a Jarda Kronek a založili kapelu Alband - ta funguje dodnes. Kern po jejich odchodu fungoval dále - na post zpěváka přišel Pavel Vacek a na basu Roman Kupčík. V roce 2015 přišel do kapely současný zpěvák Míša Konečný a s ním jsme natočili nové CD "Hrnu to k tobě".

V kapele proběhlo X personálních změn. Momentálně máte právě zmíněnou desku „Hrnu to k tobě“ . Jak se jí daří?
Nám na tomto albu hodně záleželo. V historii se udělalo několik zásadních kroků, které malinko osvětlím: 3. album "Ztráty a nářezy" vyšlo u Tommü Records a kapela hrála to, co se od ní tzv. Očekávalo - fans album přijali výborně a kapela byla v pohodě. Pak jsme udělali album "Totální tunel" - kapela otočila o 180 stupňů styl a dopadlo to tak, jak dopadlo. Nám se deska líbila a mj. se mi líbí dodnes. U fans propadla - byť kritika psala v superlativech. K podobné změně došlo i u alba "Síla zvyku"- nemohu se k tomuto albu vyjadřovat, anžto jsem tam nehrál. Jde o změny, které fanoušci dost těžko vstřebávali - zde se dostávám k odpovědi na otázku... . Na albu "Hrnu to k tobě" jsme chtěli držet cestu nastolenou v 80.-90. letech. Myslím si, že se nám to podařilo.

Michal 1

J.A. Kronek byl určitě - mimo jiné – dlouholetým poznávacím znamením Kernu. Na nové desce zpívá Michal Konečný. Brali jste změny u mikrofonu jako risk, nutnost nebo šanci a novou výzvu?
Změna na postu zpěváka je vždy veliké riziko - je ještě daleko větší v našem případě, kdy se vyměnila taková "persona" jako Jára. Chtěli jsme hlavně sobě a pak lidem ukázat, že je každý nahraditelný. Někdy to déle trvá, ale s tím se nedá nic dělat. Michal je myslím plnohodnotným nástupcem Kronka - ať si každý udělá svůj názor sám po poslechu alba.

Na desce jsou místa, kde je změna zpěváka téměř neznatelná a vše šlape jako dřív. Překvapilo mě, či spíše jsem byl zvědav jestli to tak bude, že přes ty zmiňované personální kotrmelce má nová deska vcelku jasný „rukopis“ Pořád je to Kern. V čem to je? Kdo je nositelem toho rukopisu ?
Nositelem rukopisu je celá kapela - před započetím práce na albu jsme se dohodli, že bude kapela znít jako Kern - akorát zvukově to bude jinde, jako např. na starších albech. Se zvukem jsme na 100% spokojeni. Dělal to Standa Valášek v Šopě a nyní spolu pracujeme na dalším albu.

Robi 1

Ta typická melodika je kolem Brna normální? To tam máte tak všichni? :)
Ani nevím, co se hraje v okolí Brna a na Moravě. Bohužel nemám čas tuto scénu sledovat.Pohybuji se dost po festech s technikou - na větších festech se moc kapel z Moravy neobjevuje. Asi jen Root - ten je zcela někde jinde nebo Dark Gamballe - ty mám moc rád.

Mohu poprosit o pár slov k desce, kterou jsi již zmínil, na které nehraješ a v diskografii Kernu jsem jí nenašel ? Jde o album „Síla zvyku“ . Nevyšla už jen jako Kern, ale jako J.A. Kronek a Kern, na obalu je info., že desku nahrála skupina Kern, ale v sestavě.....atd. Jde o Albertovu sólovku ve stylu L.Křížek a Kreyson nebo kam si to mám zařadit?
Desku "Síla zvyku" samozřejmě znám - několikrát jsem ji velice pozorně poslouchal. Nemohu říci, že je to špatná práce - produkci dělal Milan Cimfe v Sonu.V této linii je vše OK. Jde o album, které opět zcela evidentně vybočilo z linie, která byla vždy Kernu vlastní. Nevím kolik se toho prodalo, ale faktem zůstává, že se mě na tuto desku z fanoušků nikdo neptal - ani na můj názor atd. Tato deska ale rozhodně nebyla sólovým počinem Jardy Kronka - za tím si stojím. Šlo o práci celé kapely a takto to prezentovali.

Roman 1

Je tu v poslední době skoro móda se kvůli kapele a jménu handrkovat, ne-li soudit... Vám se nechce? :) Všichni bývalí i současní členové jsou v pohodě? Dáte si spolu skleničku?
My se nikdy soudit nebudeme. Např. členové Albandu občas shlédnou náš koncert, u nás je to stejné, co se týká Albandu. Jináč, skleniček jsme spolu doposud vypili až moc a nemíníme v tom něco řešit. Žádné žabomyší války a pomluvy. K čemu by to bylo..?

Vypadá to, že Kern teď šlape, máte desku, nový management... takže, co bude dál?
Kern šlape v pohodě- děláme na albu, které vyjde na jaře 2018. Bude to Best of. . Vše nahrané se současným zvukem, žádné převratné změny v aranžích. Chceme fanouškům vytvořit album, které zmapuje historii kapely. Bude tam cca 15 starých hitovek + bonus 2 novinky. Moc se na album těšíme. Zatím se vše vyvíjí nad očekávání dobře. No a chceme hrát a hrát a hrát. Pro lidi a také pro sebe... abychom hráli v nasazení jako kdysi.

Slavek 1

Věnuješ se i zvukařině. Jak tě oslovují nebo neoslovují nové technologie a možnosti v muzice?
Zvukařině se teď moc nevěnuji. Kern mi bere hodně dechu.... Mám ale práci za FOH pultem moc rád. Teď spolupracuji - když mi čas dovolí - s Jirkou Jelínkem. Vlastní můj oblíbený aparát Nexo Alpha a pult je Yamaha QL 5. Je to digitál. Něco jsem na tom již dělal a byť jsem zastáncem analogových technologií, tak mohu směle říci, že práce na tomto pultu je fakt super. No, ale to je na delší diskuzi....

Tak o tom třeba někdy příště
Děkuji za rozhovor.

http://www.kern-remember.com

Pro Rockpalace Petr Kohoutek