Noty pro mne nikdy nebyly, říká Radek Plachetka z Komunálu.

  • Číst 8484 krát

S Radkem Plachetkou, kytaristou z Komunálu jsme si jednou večer takhle povídali na FB, až z toho vnikl docela zajímavý rozhovor o tom, jak začínal, dostal se ke Komunálu a o muzice jako takové…

Radku kdy jsi začal vnímat muziku jako takovou?
Tak určitě to bylo hodně brzy, myslím, že můžu říct, že to bylo doslova od kolébky. U nás doma prakticky pořád něco hrálo, takže tomu nešlo uniknout.

Předpokládám, že k tomu, aby si ses stal rockovým muzikantem, něco předcházelo, kde vzniknul ten impuls?
Asi když jsem poprvé slyšel takový ty pro mne hodně zásadní alba jako Master Of Puppets, Keeper Of the Seven Keys.. apod., ale tehdy to bylo spíš zbožný přání. Takový největší zlom přišel, když mi v mých 17 letech, můj kamarád David řekl, že si doma na kytaru hraje nějaký věci od Metalliky nebo Sepultury. To pro mne bylo naprosto neuvěřitelný. To přece není možný, aby uměl tohle zahrát? Pak jednoho dne přijel ke mně domů, naladil moji starou ruskou kytaru, kterou jsem dostal od našich ještě na základce a od té doby ležela někde v koutě, no a zahrál mi Enter Sandman! No tvl, jak je to možný! No a to byl ten impulz.

Jsi muzikant samouk, nebo si se někde poctivě učil noty a od počátku to byla kytara?
Jsem samouk. Notičky to tehdy nebylo nic pro mne. Stačily mi tabulatury. Tehdy se daly sehnat originál taby na Metalliku, Megadeth, Slayer. Vždycky jsme se složili na origoš, pak to rozkopirovali a už jsme jeli. Myslím, že origo taby Megadeth Youthanasia byly nějak moc drahý, tak je tehdy jeden kámoš prostě v tom krámě švihnul a pak nám je donesl. Jinak ano vždy jsem chtěl hrát na kytaru.

Měl jsi nějaké vzory, ke kterým si vzhlížel, co jsi poslouchal???
James Hetfield, Dave Mustaine, Jeff Watters, Alex Skolnick…….

Než jsi zapadl do Komunálu, kdysi Exzému z komunálního odpadu a následně Komunálního odpadu, hrával jsi v nějakých školních kapelách?
Moje první kapela po cca roce pilného cvičení se jmenovala ZA?ENE neboli Zázrak se nekoná. Myslím, že to nebylo tak zlý. Složení bylo klasicky 2 kytary, basa, bicí a zpěvák hrál ještě na saxofon.  Já měl vždycky hrozně rád dvojhlasný kytary ala Iron Maiden, a tak jsme to tehdy hráli dvojhlasně se ságem a bylo to úžasný!  Pak jsem měl ještě jednu kapelu souběžně se ZA?ENE… No a pak po společném koncertě s Komunálním odpadem přišla nabídka od Luby.

S jakým aparátem jsi začínal a na jaký hraješ dnes?
Začínal jsem na tehdy dost ceněnou kopii Marshall od p. Kopálka, kterou mi sehnal můj bratranec, ani nevím kde.  Jinak se přiznám, že jsem pár aparátů vyzkoušel, ale nejvíc mi vyhovuje Marshall. Po 11 letech používání JMP 1 s koncovým zesilovačem 9100, (přesně jako Iron Maiden) jsem teď přešel k JVM 410H. Prostě jsem „Marshallista“.

Jak často jsi cvičil hraní na kytaru a jak je to se cvičením teď?
Když jsem začínal, tak jsem u toho vydržel klidně 8 hodin denně…. No a teď? Musím odpovídat?

plachetka text

Zavzpomínej na začátky Komunálu, bylo to těžké, sranda, měli jste vizi, kam se dostanete?

Začátky byly krásný, veselý, nespoutaný…. Prostě jsme si to užívali naplno.  Skvělý bylo to, jak jsme byli všichni zapálený. Zkoušelo se 2x týdne, většinou se i minimálně jednou týdně koncertovalo. Já měl tehdy souběžně zmiňovanou kapelu ZA?ENE, takže jsem v podstatě hrál 6 dní v týdnu.

Těžko říct jestli se tomu tehdy dalo říkat vize… Měli jsme jen přání, kde si ještě zahrát, s kým si zahrát a tak. Tohle vše se během let tak nějak z těch přání a tužeb posunulo do roviny poctivého plánování veškerých aktivit kolem kapely, ale i rodiny. Najednou jsme sami viděli, že už to taková sranda není, a že už je potřeba tohle všechno začít brát tak nějak víc vážně a zodpovědně.

Vy jste se stali hodně brzo fenoménem „Chlumecka“ a okolí, dnes už máte rozsah po celé republice, přemýšleli jste někdy, kdy přišel zlom a vy můžete jít dál?
Těžko říct. Já si myslím, že jsme to asi úplně takhle nevnímali. Určitý zlom samozřejmě nastal po té, co byl v roce 2009 odejit manažer

Kapela tehdy o vše přišla. Zůstaly jen písničky. Doslova! Ten nový rozjezd, to jak jsme se dokázali semknout a postavit se znovu na nohy, to bylo sice hodně těžký období, ale zároveň to bylo krásný.  To byl asi ten největší zlom.

Hodně nás tehdy podrželi naší fanoušci. Ostatně naše fanoušskovská základna, to je něco na co jsme neskutečně hrdí. Troufnu si říct, že tohle se jen tak nevidí. Když sleduju kolik lidí se díky Komunálu spojilo dohromady…..
Z různých koutů republiky se sjíždějí na koncerty. Schází se společně na oslavách apod. Je to fakt až neuvěřitelný jak tohle funguje. Děkujeme!

Máte za sebou poměrně bohatou diskografii, od první placky Komunál Live až po poslední Naše věc je hodně znát váš hudební posun, byl spontální, nebo jste na sobě tvrdě pracovali a cítil jsi sám, že se CD od CD zlepšujete?
Je těžký tohle hodnotit. Ne, že bych ten posun neslyšel. Samozřejmě, že bez toho, abychom se snažili posunout, by to prostě nešlo.

Vždycky jsme se snažili, aby ta další deska byla jiná, lepší, aby nikdo nemohl říct, že jsme zůstali stát na místě. A to se nám myslím docela daří.

Změnil se způsob práce na skladbách oproti minulosti? Skládáš ty jako kytarista nebo to necháváš na druhých? Nosíš v hlavě nápady, nebo si je zapisuješ? Prozraď „recept“ jak vzniká hit
Dříve to fungovalo tak, že když měl někdo z nás nápad, tak s ním prostě přišel na zkoušku a tam se to tak nějak doladilo do finální podoby. Někdy se taky samozřejmě stalo, že někdo přinesl skladbu, jak se říká od A do Zet a nebylo potřeba ji měnit.  Velkou výhodou u Komunálu je to, že se v průběhu let změnili autoři hudby. Dříve jsme se více angažovali já a Erny a v současné době je to spíše Filip a Bart.  To je myslím hlavní důvod toho, že se kapela neustále posouvá a nestojí na místě. No a texty, tak ty jsou výhradní záležitostí Luboše.

Co se týče mých nápadů, tak samozřejmě mám v PC svůj "šuplík" kde si nahrávám svoje nápady a podle toho co se hodí, tak to nabídnu pro Komunál.  Musím se, ale přiznat, že po narození mých dvou dcer už zase tak plodný, co se týče skládání muziky, nejsem.

Recept na hit?  Má ho vůbec někdo? Myslím ten recept.

Je pro vás snadné/nesnadné vymyslet nový hudební nápad? Nejste kapela jednoho hitu, třeba váš Talisman se držel onehdy 50 týdnů v Šumavské pětce.
No vidíš Talisman! A to je zrovna písnička, kterou jsem tehdy hrál pod jiným názvem se ZA?ENE. V Komunálu jsem jí oprášil a dostala trochu jiný kabátek a tehdy ji nikdo za hit rozhodně nepovažoval. Vůbec spousta songů vznikla tak nějak spontánně. Někdo začal něco hrát, druhý se přidal s dalším motivem, Luba si do toho začne něco broukat a už to jede.

Myslím, že když jdeš na zkoušku s tím, se máš hit, tak to tak většinou nedopadne.

Jak cítíš ty jako muzikant, nynější stav okolo muziky, využíváš nějak volného času, nebo si píšeš do šuplíku?
Musím se přiznat, že to nesu hodně těžce. Jsem zvyklý na určitý životní styl. Od svých 15 let jsem doma moc víkendů netrávil a teď je to pro mě prostě jiný. Nejsem typ člověka, který si sedne večer k bedně a shlédne s manželkou večerní program.  To pro mne není. Navíc poslední půl rok jsem si sledování televize v podstatě zakázal. Některý věci prostě nedávám. Štvou mě a pak špatně spím a jsem protivnej…. A to prostě nechci.

Potřebuju muziku, koncerty a vše kolem!

Volný čas trávím samozřejmě, jak jen to jde s rodinou. Snažím se v rámci možností zvelebovat okolí našeho domečku a taky se samozřejmě snažím skládat muziku.

Vás letos čekala vyprodaná Lucerna, termín nevyšel ani na podzim, je nějaký termín na rok 2021?
Ano nový termín je 9.4.2021

Jaký je tvůj názor na celkový stav muziky, bude se hrát v příštím roce? Myslíš, že vynucená pauza bude mít vliv na naší rockovou scénu?
Chci být v tomhle ohledu pozitivní. Věřím, že se v příštím roce hrát bude a taky možná naivně, ale chci věřit, že se vše brzy vrátí do starých dobrých koleji.

Radku k závěru na čem, kde nejvíce a jakou muziku posloucháš dnes? Jaká CD by sis vzal na opuštěný ostrov?
Doba pokročila, takže ani já tomu neuniknul. Muziku nejvíc poslouchám v autě a v telefonu. Hodně muziky poslouchám i na Spotify.

Výčet mých současných oblíbencůj….IN FLAMES, TRIVIUM, AVENGED SEVENFOLD a dost často se teď vracím k BULLET FOR MY VALENTINE a MACHINE HEAD.

Na pustej ostrov bych si asi vzal výše jmenované a samozřejmě i klasiku, ke které se průběžně stále vracím.

Já ti děkuju za rozhovor a tradiční otřepaná věta (která musí padnout), co vzkážeš vašim věrným KO fans a našim čtenářům a jaký je na You Tube tvůj nejoblíbenější klip, ať ho čtenářům můžeme pustit.
Buďte zdraví a pokud možno pozitivně naladěný. Věřte v lepší zítřky a zůstaňte při nás!

Můj oblíbenej klip… Tuhle songu mám roky i jako vyzvánění. IN FLAMES - RUSTED NAIL