O Vzpouře kanců s Horstem (Trautenberk)

  • Číst 8525 krát

O úspěchu klatovské kapely Trautenberk nelze pochybovat. Zdárně táhnou mnohými letními festivaly a koncerty a nechávají za sebou dobrou náladu a rozezpívané fanoušky. Energie, která "sálá" z téhle fajn kapely je až neuvěřitelná. Nedávno vypuštěný klip Mužorentka ma za 6 dní pomalu 100 000 shlédnutí a mne zajímaly přípravy a informace okolo nového alba, které se brzo pokřtí, jak se dozvíze z rozhovoru.
A pro všechny ty "škarohlídy mám citát mého oblíbence Járy Cimrmana - „Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.“ Tahle kapela umí muziku parádně.

Pánové, Vzpoura kanců, čtvrté řadové album je hotové, už je oficiální datum, kdy album výjde, jaký z něho máte pocit?
Nové album Vzpoura kanců vznikalo z části v dějinném období, které příliš můzám nepřálo. Byli jsme zapikaní doma a neměli podněty zvenčí, které jsou pro naši tvorbu důležité. I přesto z něj máme parádní pocit. I když jsme vlastně téměř dva roky nedokázali skoro s ničím pohnout, tak nakonec ty nápady přišly a nová deska je na světě. Uf!
Do světa ji vyšleme 15.10.2022 a poprvé v naší historii vyjde i na vinylu, což bude učiněná nádhera.

Křest je už také naplánovaný a kde bude?
Křest proběhne v kultůrním svatostánku vyznačujícím se velkolepou slávou a akustickou entropií, čili ve Velké Lucerně v Práglu ve čtvrtek 27.10.2022. V pátek je svátek, tak se z toho všichni hezky v pohodě vychrupknem. Bude to velkolepá podívaná plná speciálních hostů. Veletočů, čar a kouzel ba i odéru z bulharských voňavek bude přehršel. Zkrátka a dobře, bude to taková ta správná trautenberčí veselice s příchutí klobás.

Na posledním albu Ticho nad pekáčem jste si pozvali Veroniku „Supici“ Borovkovou a Honzu“Protha“ Macků. Najdeme nějaká zvučná jména (mimo vašich) i na Vzpouře kanců?
Ano. Protože Verunku (Supici) milujeme hned po Aničce nejvíc na světě, požádali jsme ji, aby se s námi zase přijela do studia pomazlit a při té příležitosti utrousila notu, či zpěvné slovo do záznamových zařízení. A ona to pro nás udělala ráda. A my byli také rádi. Dále jsme přizvali ku pomoci Verunčina stájového kolegu Fanánka, Matěje Homolu z Wohnoutů, Yettyho z Morčat na útěku, Matyho z Gutalaxu a z domácích luhů jsme si sáhli pro Báru Kováříkovou, která v současnosti exceluje v rockové opeře „Kladivo na pýchu“.

ttb spolecna svihov benik

Jste hodně vytížená kapela, jak dlouho a kde vznikal materiál k novému albu a co je první text nebo muzika?
Materiál vznikal dlouho. Téměř 4 roky. Jak už jsem psal výše, covid nám do toho hodil covidle a přestože jsme měli během lockdownů spoustu času, nápady se jaksi nedostavovaly. Třeba v Mužoretce jsme se nimrali půl roku. Bylo to dost zoufalý období. Ale alespoň jsme si trochu odpočinuli.
Naše halekačky skládáme šuplíkovou metodou. Něco tě napadne, nějakej rým, nebo riff, tak ho dáš do šuplíku. Na zkoušce si vzájemně ukážeme svoje šuplíky a zkoumáme, co jde dohromady. Vznikne základ. Třeba jen refrén nebo nějaká smyčka a od toho už se odvíjí příběh textu, struktura skladby, aranže a tak.

Opět se dostalo té výhrady a točilo se v exAviku? Ošetřili jste si všechno, nebo vypomohl producent? „Fušovali“ jste do závěrečné masteringové podoby, nebo jste to nechali na exAviku?
ExAvik je naše srdeční záležitost. Je to doma a s Pavlíkem Bromem máme společnou chemii. Rozumí našemu humoru a skvěle nás doplňuje. Stejně jako náš dvorní producent Miloš Bešta (Asmodeus). Oni jsou studnice velkých nápadů a tam kde Trautenberk končí nastupují tihle dva. Takže ano, vypomohl producent. Ono se totiž stává, že člověk nevědomky začne vykrádat sám sebe. Je dobrý mít nad sebou někoho, kdo tě na to upozorní. Nebo tě vyvede ze skladatelské pasti. To Miloš umí. A umí to dobře. Dvě skladby jsme točili v Sono Records a produkoval je Milan Cimfe. Byla to super zkušenost, ale už jen to, že je to daleko a nemůžeš si tam na hoďku odskočit dohrát, nebo dozpívat nějakou pasáž je omezující.
O master se postaral Přemek Haas ze studia PyHa a společně s Pavlem a Milošem to vyladili. K nám už se dostal finální zvuk, který je fakt kulervoucí. Moc se nám to líbí. Je znát, že tomu dali fakt péči. Nebylo potřeba jim do toho kafrat.

Přes veškerou tvrdost (a vaše muzika je velkej nářez) dokážete vykouzlit parádní melodické linky a refrény, můžeme se těšit, že nové album bude opět Trautenberk jak ho známe bez experimentů?
Bude to rozhodně Trautenberk. A oproti Tichu nad pekáčem bude o něco tvrdší a barevnější. Tahle deska navazuje na ty předchozí. V textech se objevují i postavy z minulých alb a celé dílo svazuje příběh, který mnohé osvětluje. Ten bude jak součástí bookletu, tak ve formě videoknížky na youtube. Takže experimenty ano, ale spíše v konceptu, než ve skladbách samotných.

Byla nějaká veselá historka z natáčení? Stalo se něco nečekaného?
Ne, jsme velmi smutná kapela:-))) Takhle. Ve studiu je sranda pořád. Nelze vypíchnout nějakou jednotlivou událost, protože se prostě bavíš celou dobu. On se totiž vždycky snaží jenom jeden a ostatní neví roupama co dělat. A to vede k přežírání, alkoholismu a celkové dobré náladě.

Můžete prozradit, kolik obsahuje skladeb? Jakou bude mít délku.
Vzpoura kanců obsahuje klasických deset skladeb, z nichž jedna je taková ta naše klasická srandička alá Fuk a putna. Na tu jsme tentokrát jako nástroje použili jen lopatu se štěrkem a koště. Celková délka alba je něco přes 35minut.

Něco o obalu prozradit můžete? Taky zastáváte názor, že obal musí zaujmout, přitáhnou oči?
Samojistě. A o to se postaral odborník na slovo vzatý Vojta Woody Troják. Na bookletu vytvořil nimrodí apokalipsu jak ze žurnálu. Obal je naprosto boží a hlavní motiv už je k vidění na našich stránkách a propagačních materiálech. Objeví se samozřejmě i na našem merchi, který už je v předprodeji.

Sejdete se k nahrávání kompletně, nebo každý nahraje svůj part dle času, jaká nálada mezi vámi panuje? Berete to vše vážně, nebo album vzniká v odlehčeném duchu? Je čas na vtípky?
Někdy se sejdeme, někdy zase ne, ale snažíme se být ve studiu spolu co nejvíc, páč tam se teprve ta deska dopéká a lítají tam právě takové ty aranžerské vtípky, které pak vkládáme do skladeb. Vážně se bere jen výsledná kvalita, nikoli samotný proces. U toho je dobrá nálada zásadní.

Jak pracujete na novém materiálu, na zkouškách, nebo si nápady posíláte netem? Potřebuje ještě kapela vašeho rázu pravidelné zkoušky, nebo jen v rámci nového programu si dáte pár zahřívacích kol ve zkušebně?
Už jsem to trochu popsal. Máme zkoušky, když tvoříme. To jsou ty šuplíkový zkoušky, kdy si předáme to, co jsme si doma vymysleli. Ty smyčky si pak nahráváme do kompů a pracujeme na nich doma a posíláme si je. Potom jsou průběžné zkoušky, kdy to hrajeme spolu a odstraňujem hluchý místa. Ve finále se to do těch kompů nahraje na čisto a posíláme Milošovi. No a pak jsou tu ty zahřívací zkoušky, kdy už ladíš playlist pro následující sezónu.

Jak zasáhne nové album do aktuálního playlistu. Už těch hitů máte hodně, hrací čas nejde nastavit…už víte, s čím se na další sezónu rozloučíte a jaké nové skladby nastoupí?
Nové album určitě do playlistu zasáhne a vlastně už tak trochu zasáhlo. Už dneska hrajeme na koncertech asi 3 skladby ze Vzpoury. A ještě určitě přidáme, ale zahřívací zkouška ještě neproběhla, hádky o to, která skladba půjde z kola ven taky ne, takže na tuto otázku je ještě moc brzy.

Materiál je kompletně původní? Texty duo hitmakerů Hort/Prasopes muzika zbytek kapely? Nebo se podíleli někteří z vašich přátel přátelé?
Materiál je původní až na jednu skladbu, o které nebudu víc prozrazovat, páč to je překvápko.

trautenberk rockpalace vzpoura kamcu

Že Vzpoura kanců vyjde na CD je jasné a co v nynější době stále populárnější vinyl? Jaký je vůbec váš vztah k vinylům?
Náš vztah k vinylům je milostný. Zejména Anička se s nima ráda mazlí a má jich celou sbírku. A proto i naše nová deska vyjde na asfaltu. Z toho máme náramnou radost.

Není pro vás problém na vánočním koncertě vyprodat plzeňské Depo i 2x, co letos, chystáte se do Depa v Plzni?
Depo letos bohužel už neproběhne. Místo dvojitého Depa uděláme jednu monstrózní Lucernu.

Nový klip Mužoretka je parádní, viděl jsem, kolik lidí ho online sledovalo. Dal by se nazvat i Kterak Anče do kapely přišla -))). To asi bylo v Klatovech pozdvižení, když se točil? Bude asi posledním zveřejněným singlem, teď už příjde pravděpodobně přímo album?
Ano. Mužoretka připravila půdu pro příchod Vzpoury kanců. A pozdvižení měli zejména pánové, když uviděli naši krásku Aničku v tom přilehlém mažoretkovém kostýmku. Ale zvládali to s gráciií. V Klatovech totiž žijí samí slušní lidé:-)
Události v klipu zapadají do zmiňovaného příběhu. Takže Ano, dalo by se to nazvat „kterak Anče do kapely přišla“, ale je to jen zlomek celkového napínavého děje. Zbytek zvíte až s vydáním alba.

Viděl jsem vás v backtage mockrát, ale vždy mezi vámi panuje skvělá nálada, dokážete být i někdy nasr…?
Hele, moc ne. Kdysi jsme si po koncertě vyčítávali chyby, ale postupem času jsme došli k závěru, že ani jeden z nás není Satriány, nebo Fredie Mercury, takže si nemáme co. Už si z toho děláme prdel. Ostatně proto si nás na ty festivaly pořadatalé asi zvou, abychom tam vnesli humor a divočinu, taže řešit blbosti je kontraproduktivní. Pokud se někdo z nás před koncertem nevypne do neschopnosti hrát, tak není nač se stresovat. Ale to se stalo snad jen jednou a asi by bylo hloupý tady teď veřejně říkat, že to byl bubeník Jiřík a stalo se to v Kolíně, a že si z toho nic nepamatuje, tak si to necháme radši pro sebe.

Máte své místo a jméno na naší scéně, jakou radu jako zkušení matadoři dáte malým, začínajícím kapelám? Jak se buduje cesta k úspěchu?
Na cestu k úspěchu si milí mladí přátele vezměte s sebou velkou lásku k tomu co děláte, léta neúspěchů, chuť dřít, nadsázku, vtip, drzost, chápající okolí, šikovné lidi z různých branží okolo sebe a kurevskou dávku štěstí. A Aničku!

Letos jste byli ozdobou festivalů, jistě se vám plní i kalendář na rok 2023? Zaujala vás letos některá zajímavá kapela? Sledujete kapely okolo sebe?
Kalendář máme naštěstí plný téměř dva roky dopředu, tak snad nám do toho zase někdo nehodí vidle. Většinou se potkáváme pořád se stejnými kapelami, takže na nějaké narážení na novinky nedochází a nesledovat kapely okolo nelze. Tomu se nevyhneš ani kdybys chtěl. Ale je dobré vědět co dělají ostatní, inspirovat se a rozvíjet se díky tomu. Takže jo, sledujeme jak kapely okolo sebe, tak zahraniční hvězdy. A zahraniční hvězdy sledujou nás. Je to vidět. Treba Rammstein nám ukradli nejen riff v Panu Pilousovi, dokonce nám šlohli celou písničku o Aničce a teď se dokonce začali převlékat do bavorských kostýmů. Tady je vidět, že ta vzájemná inspirace vzkvétá.

Co vzkážete našim čtenářům?
Věřte v laskavost bůčku, přátelé.
foto: J. Beník