Olomoucká metalová legenda - Miroslav Spilka

  • Číst 6973 krát

V době, kdy jste s muzikou začínal, určitě nebylo snadné dostat se k tvrdší zahraniční produkci a ta česká nebyla ještě tak daleko. Co Vás přivedlo k metalu?
U nás doma měli rodinnou kapelu. Tak jsem žil v tónech od narození. Tehdy to byla dechovka. Když jsem byl na základce, poslouchal jsem rádio Luxembourg a když jsem byl větší, koupili mi rodiče magneťák na který jsem si nahrával desky, co kolovaly po Olomouci. Takže….Uriáši, Deep Purple, Yes a mnoho dalších. Moje první desky v útlém dětství byly Olympic 4 a The Matadors. V deváté třídě mi naši koupili první kytaru elektrickou…Vicomt….a pak už jsem jen sháněl lidi do kapely, což mi zůstalo až do dnes.

spilka

Když máte klid a čas, pustíte si doma hudbu? A pakliže ano, poslechnete si spíš ,,old-school", nebo se zajímáte i o nováčky na scéně?
JJ. Pro vzpomínky a hezkou chvilku poslouchám staré kapely, ale i nové mě zajímají. Z těch novějších jsem se nejvíc nadchl pro Avenged Sevenfold.

Váš syn David, se také mimo jiné věnuje hudbě. Je těžké se dnes v muzice a hudební branži obecně uchytit/uplatnit?
Není to těžké. Je to nemožné. Ale když to děláte s láskou a dobře….určitá šance tam je.

calibos

Sám jste prošel skupinami jako Skramasax, Calibos a nyní Perseus, takže by bylo docela snadné hrát už jenom písničky, co jste za život složil. Vy jste se ale přesto vydal cestou nové tvorby, přičemž nezapomínáte i na staré, ověřené hity. Znamená to, že máte stále elán a chuť tvořit?
JJ. To mám. Ale nemusím. Skládám písničky spíše z donucení, když je potřeba mít co hrát. Hi hi hi ….ale nyní mám v Perseovi muzikanty, co skládají skvělou muziku a já se omezil pouze na výrobu zpěvové linky a text. Takhle mi to vyhovuje. Kluci jsou mladší a cítí to moderněji. Jsou velice dobří skladatelé. Když jim to tak jde, nepletu se jim do toho. 

Co Vás při psaní písní inspiruje? Múzy, nebo vycházíte z každodenních situací?
To je strašně různé. Může to být ze života, z knih, z filmů….prostě co mě napadne.

spilka v televizi

Máte kromě muziky nějaké další hobby? Měli jsme možnost Vás vidět v několika filmových rolích, takže herectví?
Herectví bych tomu neříkal. Spíš komparz se štěstím. Byl jsem několikrát vybrán na mluvenou epizodu. Nejvíc to bylo s Trojanem ve filmu….Osmy….kde jsem hrál disidenta, co mu dal podepsat chartu…….JJ, kolem filmu mě to baví strašně moc.

Vloni jste oslavil půlkulatiny. Máte nějaké plány a sny, které by jste si ještě rád splnil?
Stačí mi pokračovat v tom co je a dělat to co nejlépe. Je to životní styl a mě stačí v tom zůstat.

perseus

Na závěr se zeptám, plánujete turné? Festivaly? Kde Vás můžeme letos vidět?
Letos objedeme už v březnu republiku v turné s Kreyson memorial. Je tam hodně koncertů. Těším se na to. I festivaly nám přichází. Tak mám radost. Podrobnosti budou na mém Facebooku…Miroslav Perseus Spilka a taky na stránkách kapely.
Mimochodem. V současné době zpívám zpět i v kapele Calibos. Navíc nacvičujeme i akustický projekt…..tak se nenudím.

Děkuji za Váš čas a přeji úspěšnou sezónu.
Já moc děkuji za zájem a za otázky. Mějte se všichni moc hezky. 
DT