Petr Klér o Slade či Suzi Quatro

  • Číst 3463 krát

Většina z nás vnímá koncert z pohledu člověka, který vejde do haly, sálu, či na parket a tam je nějaké pódium či scéna, pár pořadatelů a několik lidí u mixpultu.(Pokud jste nepřišli první, tak i spousta lidí kolem.)
Aby to tak bylo, musí někdy několik desítek lidí udělat svou práci včas a ti pak vnímají koncert ze svého pohledu. Jeden takový pohled přiblížil v rozhovoru Petr Klér, manažer a majitel Umělecké agentury

Jako manažer ses nenarodil... :) Můžeš prosím tě popsat, co tě k vlastní agentuře přivedlo a jak se to rozjíždělo?
Bylo to prosté. Již někdy v roce 1986 jsem měl kapelu, o kterou jsem se staral. Pak v roce 1989 přišla kapela Brix a tam jsem se začal starat tak nějak automaticky o všechno, protože nikdo jiný organizačně zdatný na blízku nebyl.

Proč vlastní agentura, proč ne třeba práce v zavedené agentuře nebo třeba u některého vydavatelství?
Od začátku jsem manažerskou práci dělal poctivě, bez podvodů a s důrazem na přesnost a kvalitu odvedené práce. To se mi už v roce 1992 začalo vyplácet a začaly chodit nabídky od kapel se slavnými jmény. Ze začátku třeba jen sestavit turné o patnácti zastávkách. Pak už to byly projekty celoroční. Po roce 2000 už jsem přesáhl hranice a začal do republiky dovážet zahraniční kapely, což mi zůstalo dodnes. Být u někoho zaměstnaný se mi nechtělo. Měl jsem svou představu, jak pracovat. Poslouchat příkazy „šéfa“, s kterými nesouhlasím a přesto bych je musel plnit, nebylo nic pro mě. Vyplatilo se.

Pohybuješ se v různém prostředí, od firemních akcí po open air koncerty zahraničních kapel. Můžeš je porovnat? Musíš Ty sám něco na typově odlišných akcích dělat úplně jinak nebo funguje podobný mustr na jakýkoliv typ akce?
Univerzální mustr neexistuje. Každá akce má svá specifika. Firemní akce sestavuji dle zadání klienta. Produkce zahraničních kapel je dána požadavky, které přijdou od samotných kapel. Technika, letenky, ubytování, scéna, cattering, atd… Zahraniční produkce je mi bližší, protože co se dohodne, to platí a vše vyšlapuje na minuty, což mi je strašně blízké. Mám rád organizační řád a vždy se mi to vyplatilo. Svědčí o tom chvála ze zahraničí a nově přicházející práce. Oni to mají rádi také. U nás v Čechách je všechno do poslední chvíle „na vodě“, přestože je vše uvedeno ve smlouvě. Pak se začne akce sypat a to mě znervózňuje. Musí to šlapat, jako dobře namazaný stroj.

Setkal ses s tím, že sis sám říkal něco ve smyslu."Jak tohle dopadne? Co teď s tím?? " Jak to dopadlo?
Teď přemýšlím, jestli něco u velkých akcí, myšleno pro tisíce diváků, něco takového bylo. Ťukám na dřevo, ale myslím, že ne. Samozřejmě se vždy lehce chvěji, jestli letadlo s kapelou přiletí tak jak má, jestli technika a personál vše připravil dle instrukcí…

Stalo se, že ses musel rozhodovat mezi zrušením akce/koncertu na poslední chvíli a jeho odstartováním s tím, že víš, že něco je špatně??
Ne. Ne, to se mi nestalo. Vždy jsem vše dotáhl do zdárného konce.

Jak se to pak řeší?? Místo u baru asi řešení nebude...
Napadá mě jedině, že by se mohla dostavit náhlá zdravotní indispozice umělce. To bych pak koncert asi nespustil. U baru se vyřeší mnohé, ale takto závažné situace asi ne. Pak se nabízí několik možností. Vracet vstupné nebo přeložit koncert na jiný termín. U zahraničních kapel se mi to nestalo nikdy. U našich většinou ze zdravotních důvodů hledáme jiné datum koncertu.

Vozíš sem legendy jako Smokie, Slade… jaký máš vztah k těmto jménům??
Velmi kladný, jsou to jména a legendy, které jsme v mládí obdivoval a poslouchal a ikdy by mě nenapadlo, že je za pár let budu zastupovat a sedět třeba se Smokie u jednoho stolu.

Pracuješ s lidmi a kapelami jako Turbo, Tublatanka, Leona Machálková, ale taky Slade, Nazareth, Suzi Quatro... Měníš svůj přístup vůči každému z nich nebo i oni respektují Tvá rozhodnutí a můžeš si tzv. "jet po svém"?
Přesně tak. Je to o důvěře. Oni si mě jako manažera vybrali z nějakého důvodu. Pravděpodobně proto, že jsem svoji práci odváděl poctivě. Jedu tedy po svém.

Jak vůbec vznikla spolupráce třeba právě se Smokie,je to veliké jméno i ve světě.
Spolupráce se Smokie vznikla na základě doporučení od skotských Nazareth. Okolo roku 2000 jsem pro ně dělal větší turné, které se povedlo. Všude plné haly, organizačně vše šlapalo jak mělo. Někde v Anglii se Smokie zmínili,před Nazareth, že hledají někoho schopného pro koncerty ve Východní Evropě. Nazareth doporučili mne a mojí agenturu, no a to se pak otočilo i v případě Slade nebo Suzi Quatro.

Mají tyto celebrity nějaké speciální požadavky ohledně servisu tady u nás?
Nemívají, jen mívají větší catering a kladou velký důraz na techniku. Vše je podloženo ale smluvně a mnoho měsíců dopředu ja jasné, kdo má jaké požadavky a tím pádem se dá vše nachystat a dodržet smlouvy. Pokud dostanou vše, co dostat mají jsou v naprosté pohodě.

Smokie, Slade, Quatro, Nazareth, jak spolu vycházíte mimo scénu? Vím, že Smokie už děláš pár let, dá se říci, že je mezi vámi přátelství, nebo si tato jména ponechávají rezervovaný odstup?
Přátelství je silné slovo, ale víme o sobě, píšeme si jak emaily tak sms. Máme na sebe přímé telefony a někteří mě zvou do svých sídel na dovolenou, každopádně ještě jsem to nevyužil.

Stále se budu točit okolo Smokie, Slade…. Tato jména byla zvyklá na ohromné naplněné mamutí haly, jak se jim koncertuje tady v Čechách? Přece jen sem přišly z jiného světa?
Myslím, že se jim zde koncertuje velmi dobře. Jejich první koncerty v Čechách a na Slovensku bežně navštěvovalo 6000 – 7000 lidí. I dnes se to stále pohybuje okolo 3000 osob. A podmínky tu mají stejné jako v Londýně nebo Hong Kongu.

Je kapela, kterou by jsi chtěl tady v Čechách „udělat“? Existuje nějaký tajný sen??
Tak sen snad ani nemám, jasně že sleduju nové nadějné kapely a sleduju hudební trend, abych byl v obraze, ale žádný konkrétní objekt nemám.

Co je pro tebe rozhodující před začátkem spolupráce? Chceš ty lidi nejdřív nějaký čas znát osobně nebo třeba jen finanční potenciál? S kým, nemyslím konkrétní jméno, ale třeba povahově, bys nepracoval, protože ani případný zisk "za ty nervy" nestojí?
Nejdřív se zamýšlím nad tím, jestli je daný umělec či program prodejný, jestli má kupní sílu. Pak přichází na řadu zvážení té osobní roviny. Pokud je ten umělec povahově závadový, tak u mě šanci nemá.

Aktivní jsi - pokud vím - u nás a na Slovensku... Co další expanze??
Je to otázka nabídky. Pokud by třeba přišla nabídka vyvážet naši hudbu do jiných států, tak se tomu vůbec nebráním.

Má agentura nějaký web, kde se lidé mohou dočíst o kapelách které zastupuješ?

Ano, veškeré informace o mých aktivitách, akcích lidé najdou na WWW.PETRKLER.CZ

Co poslouchá Petr Klér a jak relaxuje?
Rád poslouchám ticho. Za 30 let muziky je to balzám na nervy. Pokud něco poslouchám, tak vše napříč hudebním spektrem a zaručený relax je pro mne příroda a cestování do hezkých míst, kdy člověk může všechno hodit za hlavu.

Chceš sdělit něco, na co jsem se nezeptal a dá se zveřejnit?
Ne.

Tak děkuji za Tvůj čas a přeji hodně příštích úspěchů..
http://petrkler.cz/

S Petrem Klérem pro Rockpalace Petr Kohoutek