Petr Priessnitz z muziky mám rád všechny styly

  • Číst 7051 krát

Petře, pojďme na naprosto základní otázku a to jak si se k muzice dostal? Pamatuješ se ještě na první desku, která tě ovlivnila?
Dobrá, no tak sestra hrála na kytaru, máma na housle, děda na housle, strýc na housle a praděda byl učitel hudby, takže jsem už někdy od třetí třídy začal s akordy. No a potom jsem měl velké štěstí, že od šesté třídy základní školy mě vzal do učení pan mistr Theodor Vokoun, starší pán, který v dobách své slávy hrál s R. A. DVORSKÝM A jeho MELODY MAKERS, což byla v té době u nás špička. Dokonce pro něj i složil nějakou tu píseň. 

Ty jsi hráč na basu, to je mimo zpěvu (k tomu se dostaneme později) tvůj první nástroj? Nebo jsi začínal třeba s houslemi, klavírem? Učit se na hudební nástroj byl čí, nebo koho přání?
První nástroj, jak už jsem předeslal, byla kytara, protože hrála starší sestra a učila mě základní akordy. No a po zamilování se do rocku a heavy metalu, jsem vzhlížel k basové kytaře, jelikož byla větší a robusnější a já jsem také dost velký chlap, tak jsem v 17 letech zareagoval na požadavek jedné kapely, co hledá basového kytaristu a začal trénovat, prostě jsem šel jinou cestou.

V roce 1989 z rozpadu ATTO vzniká Skylla. Název odvozen z řeckých bájí? Kdo tam s tebou tehdy byl a co jste hráli?
Byl tam se mnou Jindra Lev na bicí, Rosťa Matějka na kytaru a Ota Hruška na kytaru (Hever) Hráli jsme pár vlastních věcí, mimo jiné píseň „Skylla“, no a potom jednou Rosťu Matějku v krakovanské hospodě, kde jsme zkoušeli, napadlo, že bychom se mohli jmenovat podle této skladby SKYLLA, no a všichni souhlasili. Tak a už to bylo.

Pro mne docela zajímavá změna přišla v roce 1990, kdy se do kapely dostali Mirek Tullinger (ex Hever metal) a Roman Černý (ex Tlustá Berta, Klaxon) Obě kapely měly v té době už zvučné jméno, jak se ocitli ve Skylle? (jsem velký fanda Heveru)
Tahle sestava byla pro mě dosti zajímavá, i když bohužel trvala asi něco jen přes jeden rok, ale chodilo na nás mraky lidí, např. Králíky v Orlických horách, tam mohl kulturák prasknout ve švech, na to vzpomínám ještě dnes. No a Mirek Tulinger byl můj kamarád, dobře jsme se znali a taky protože jsme bydleli kousek od sebe, asi kilometr. Nakonec se z něj stal skalní člen kapely, bohužel brzy odešel a hraje teď už někde v muzikantském nebi. Budiž mu země lehká.

Tobě se do kapely povedlo dostat ještě jednoho mého oblíbence a tím je Dan Vecka (Polymetal nebo zkráceně „Polyš“ byl můj další velký favorit). Vy jste tou dobou měli za sebou i nějaká dema a nebylo tam někde období, kdy ses chopil mimo basy i mikrofonu?
Tak ano, s Danem jsme se poprvé potkali někdy v roce 1993 a hráli jsme spolu také nějaký čas ve Skylle, ale zůstali jsme v kontaktu i na dále a občas jsme si někde zahráli. No a co se týče mého zpěvu, tak já jsem vlastně zpíval od začátku nepřetržitě i když se tam vystřídali třeba Roman Černý, Luboš Šudoma nebo Sváťa Chalupa, tak jsem stejně pár skladeb  při vystoupení zpíval já, no a když zpěvák zrovna nebyl, tak celý:-).

Klasická Skylla šla k ledu někde okolo roku 2000, proč rozpad? Vyhoření muzikantů, existenční období….???
No bylo to všechno dohromady, lidi nechodili, děti se nám narodily a už toho hraní bylo moc. Bubeník Vašek Husa si založil tanečňák Husbery a já osobně jsem měl osm let pauzu. Hodně jsem podnikal, zaměstnával lidi a neměl jsem na hraní chuť ani pomyšlení. No a doma jsem neměl ani žádnou kytaru prostě 100% detox.

rockpalace s iras

Co tě nakoplo, že v roce 2018 opět stavíš Skyllu? Stále jde o Skyllu nebo od kdy datuješ zrod Skylla CZ? Měl jsi potřebu obě kapely odlišit? A co si dělal v této pauze, dal jsi muzice zcela vale?
No ono to bylo vlastně už v roce 2010, kdy mi zavolal bubeník Vašek Husa, jestli si nezahrajeme u nich v Pečkách jen tak ve zkušebně. No tak jsme to zkusili a ono to tam bylo na první dobrou přesně tak, jak před deseti lety. Takže jsme šli hned do studia a natočili CD Waterloo (2010), které se celé vyprodalo.
Potom tedy Skylla začala tak nějak trochu hrát, ale grády jsme tomu opravdu dali až v roce 2020 natočením CD „Tora Tora“ a změnou názvu na SKYLLA CZ, což značí celkovou změnu, jak v obsazení stylu, textech atd.

Se Skyllou CZ máte za sebou pár CD, alba Watterloo a Tor Tora mají „válečný“ obal, jste příznivci militarismu?
Já bych neřekl, že jsme příznivci militarismu, spíše historie a ta je vždy zajímavá a je potřeba ji připomínat.

Nejnovější album Svatý grál, u toho se zastavíme, jelikož je aktuální. Jak vznikalo? Lehce, nebo byly „porodní bolesti“? Tuším, že si říkal, že jsi převážně autor?
Porodní bolesti nebyly, protože vše bylo dané a mnou naplánované.

Skladby na Svatý grál byly komplet nové, nebo jste sáhli do šuplíků? Ptám se, protože první dvě skladby pro mne působí jako z jiného světa. Jak Vikingové, tak Svatý grál vysoce dle mého názoru převyšují songy na zbytku CD, jak po textové, tak hudební stránce. Jak se na to díváš ty?
Máš pravdu, ano. Ty rozdíly jsou možná tak trochu v mé hlavě, ale bohužel nebo bohudík to tak mám, když mě napadne nějaká písnička trochu z jiného stylu, je mi líto jí nenatočit a prostě ji tam dám. Je pravda, že některé nápady byly použity z doby, kdy Skylla končila a v sestavě Vašek Husa (bicí) Mirek Tulinger (klávesy), Pavel Pokorný (Rimortis) (kytara) jsme zkoušeli pár mých nápadů bez textů, někdy  před dávnou dobou. Jsou to písně „Ruku mi dej“ Každej den se pivem nalejvám“ „Ber a dávej“. Já jsem to otextoval a předělal jsem trochu původní nápady (muziku) jinak a prostě použili jsme to. Máme tam také dva covery „Patrona z Války“, kterou lidé znají v country verzi od Honzy Vyčítala a „Sag Ihm“, německá věc od Rolanda Kaisera.

Vy z nového alba máte už i klip na jakou skladbu jste ho nahráli?
Klipy máme dva a to na písně „Každej den se pivem nalejvám“ a „Hej, já jsem hospodskej“ Začali jsme záměrně od těchto jednodušších údernějších věcí a skončíme každopádně „Svatým Grálem“ někdy o  Vánocích :-)
Prostě chceme, aby SKYLLA CZ  měla během roku 2023 natočeny videoklipy na všechny skladby, které CD „Svatý Grál“ obsahuje.

Není v kapele nějaká cimrmanolog? Jelikož když koukám na datum vydání vašich alb tak je 1.1., 4.4., 2.2. Krásně zapamatovatelná data, Jde o úmysl nebo náhodu?
No vidíš, tak to jsem si ani nevšiml, ale asi na tom něco bude:-) Že by? :-)

Petře, teď ještě trocho k tobě, tebe je taky slyšet v dalších mých „miláčcích“ v kapele Iras, kdo by z pamětníků neznal sekeromlat, Kladivo na čarodějnice, Jan Hus… jak si se k Iras dostal ty a jakou tam máš funkci?
Mě oslovil v roce 2016 Ivan Dvořák kytarista IRAS, že chtějí come back IRAS a dal mi lano, tak jsem souhlasil, jelikož IRAS jsem znal a hudba je to dobrá a hlavně autorská, což je pro mne velice důležité.
Já v IRAS hraju basovou kytaru a občas nějaký ten vokál. Dne jsem v IRASu už 6 let a doplnil jsem do repertoáru dvě vlastní skladby “Kazisvět“ a „Stůj zpříma“ Vše je na YouTube k dispozici.

Co posloucháš v dnešní době? Došlo u tebe k hudebnímu vývoji, nebo jsi jako já se zakopal v hudebních „starobách“? A na čem a kde?
Neposlouchám nic jenom rádio a mám rád skoro všechny styly hudby a to doslova.

Jsi už taky pamětník, jak se díváš na různé streamovací platformy – Spotify, Apple music…a jak se jako rockový veterán díváš na návrat klasických vinylů?
Pokrok nezastavíš, takže moderní platformy plně využívám k propagaci svých věcí, ne jako konzument. No a vinyly jsou pro sběratele asi super, přeju jim to, ale pro mě osobně to nemá žádný význam a nic mi to neříká:-) Z toho vyplývá, že když jsem chtěl před časem nějaké staré songy od Skylly oživit,  musel jsem si vypůjčit demonahrávky od sběratele, archiváře a kamaráda Ládi “Špíny“ Špinky ze Starého Kolína, protože já nemám nic :-)


Petře, díky za tvůj čas, kde najdeme info o tvých hudebních aktivitách, co jim vzkážeš a jaký tvůj nejoblíbenější klip našim čtenářům zahrajeme?
Tak nejoblíbenější hudební klip je pro mne asi ten náš poslední

SKYLLA CZ – Hej, já jsem hospodskej“

Odkazy na mojí tvorbu jsou:
IRAS ZDE
BÍLÝ TESÁK ZDE

Já také děkuji za rozhovor a zdravím všechny fanoušky dobré muziky.