Protheus si Zavislostmi plní svůj sen

  • Číst 7614 krát

Na 12ti zastávkách po Čechách se zastaví se svým parádním sólovým albem Honza „Protheus“ Macků (Dymytry) – Závislosti. Startuje se v Pěnčíně u Turnova 30/9 a končí se 5/11 v Mrákově u Vaška Sladkého. Nebude chybět ani plzeňská rocková Šeříkovka 7/10. Album Závislosti je po všech stranách pro mne top a na koncerty se osobně o to víc těším. S Honzou se vždy výborně pokecá, nejen o muzice (oba jsme dřevorubci v původním povolání, jen on s titulem Ing. a Ph.D. -)) a tak jsem si nemohl nechat ujít příležitost z něho dostat informace k nastávajícímu turné, které startuje za pár dní.

Honzo, jaké je to po tvé tuším po 20ti leté hudební kariéře držet v ruce vlastní sólové album?
Hraju mnohem déle, než dvacet let. Dvacet let jsem v Dymytry, což je teda mazec :D
Závislosti jsou moje soukromá zpověď a radost a já jsem neskutečně nadšenej z toho všeho! A taky trochu hrdej sám na sebe, že jsem se k tomu dokopal.

Každopádně, jak to všechno zvládáš, stále učíš na Fakultě lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity, jsi v Dymytry, máš rodinu, dostavuješ dům, píšeš texty (Lucie Bílá, Arakain…) Co rodina na tvoje všechny aktivity? Jak dělíš čas?
No... musím říct, že už to je trochu za hranou. Všechny moje profese jsou hodně vyčerpávající a všechny se musí dělat pořádně a poctivě. Do toho dvě malý děti, barák... Řeknu Ti, že někdy už trochu polykám andělíčky a moje tělo už mi taky dává signály, že je čas vyhodit kotvu. Až dojedu svoje tour, mám v plánu velkej relax. Pak haly s Dymytry a pak celý leden do Latinské Ameriky a věnovat se jen rodině a místním nápojům :)

Ta deska je víc než výborná, musel jsi i přestože je to tvoje deska dělat kompromisy, které jistě řešíte v kapele, nebo to bylo vše pod tvou „taktovkou“?
Nemusel jsem dělat nic. Velká výhoda sólovky je, že jsem sám svým pánem a nemusím s nikým diskutovat. Samozřejmě jsem si v mnoha věcech nechal poradit. Produkci jsem nechal na Wendelovi Dreiseitlovi (Bombjack studio), hodně mi pomohl Pavel Balko z Traktoru. A spousta dalších lidí. Držím se toho, že každý má dělat svoje řemeslo – grafiku dělá grafik, na bubny bubnuje bubeník. A já mám kolem sebe ty nejlepší z nejlepších. Tak to nechávám na nich. Ale poslední slovo mám já :) A děkuju za pochvalu.

Šel jsi do alba po nějakém hlubším „plánování“ co jak bude, nebo sis sednul a začal psát, kde se zrodila myšlenka na vlastní album?
Ta myšlenka asi vrtá v hlavně každýmu, kdo hodně let hraje sto koncertů ročně pořád se stejnou kapelou :) Prostě to tak nějak vyplynulo. Plánuju všechno na hodně kroků dopředu, mám třeba rozvržený celý příští rok. Jen se pokaždý nestačím divit, co nám osud přinese a kdo všechno hodí do mých plánu vidle :)

Co pošta? Když jsme domlouvali první termín rozhovoru, říkal jsi, že lítáš na poštu a podepisuješ každý den „kvanta“ CD. Takže fanoušci album přijali asi dobře? A ani se jim nedivím.
Jedu jenom přes zásilkovnu :) Nášleh byl v prvních dnech hodně intenzivní. Malinko jsem se z toho hroutil, že to nedáme a že budu muset emigorvat do Ulanbátaru. Naštěstí moje žena zachovala klid a rozvahu a pomohla mi se z těch doslova stovek a stovek zásilek vyhrabat. Album se mým milým fans líbí, baví je. Takže spokojenost maximální!

V našem úplně prvním rozhovoru, který jsme spolu dělali, jsem ti řekl, že ty texty nejsou zas tak blbé (což je u mne výraz pro tu nejvyšší kvalitu). Tvoje texty mě přivedly k Dymytry a tady je to nádhera. Myslím, že titulní Závislosti je pro mne docela jistě tvůj top text a myslím, že jeden z nej, co jsem kdy na naší scéně slyšel. Jak vznikne tak silný emotivní text?
Opět děkuju za pochvalu. Říká se o mě, že celkem umím napsat rockový texty :) Ale to nechávám na posouzení fanouškům. Inspirace vždycky tak nějak přijde. Někdy si ta pecka sedne víc, někdy míň. POkaždý se snažím napsat ten nejlepší text, jaký umím. Jak pro sebe, pro Dymytry nebo třeba pro Lucku Bílou...

Jednu skladbu věnuješ i městečku Železná Ruda, proč sis vybral právě Rudu? (opět nádherný text)
To byla píseň doslova na objednávku pro tohle krásný město. Mára Ztracený (místní rodák) byl asi moc drahej, tak oslovili mě :D A je z toho hezká věc, co lidi baví a hrajou jí dokonce i v hodně komerčních rádiích, kam bych se s metalem nedostal nikdy...

Když píšeš text, koukáš občas do Pravidel českého pravopisu, nebo jsi tak zdatný češtinář? U tvých textů si říkám, jak je čeština krásná.
Měli jsme na základce super češtinářku. Myslím, že mě naučila obstojně pravopis. Ale musím říct, že jak stárnu, už některý věci zapomínám a třeba s a z už mi nejdou tak, jako před lety :D Naštěstí jiný věci mi jdou líp a vydržím o dost dýl, než před lety :D

S vazbou na tvoje texty by mě zajímalo, co jsi míval ve škole ze slohu? -))
Vždycky jedničky. Nekecám... dokonce jsem napsal knihu povídek, který podle mě nejsou úplně blbý. A v Angličtině! Ale jako o všechny neznámý umělce ani o Strejdu Protha, coby spisovatele, nebyl moc zájem. Tak mi vyšla alespoň „Teorie stavby strojů“. Je Ti jasný, jakej to je bestseller viď :D

Ale zpět k desce, v klipu Proth je zpět si v závěru zahraje i můj někdejší kamarád z Plzně Tomáš Kraus (kdysi byl první, kdo mě zaučoval jak dělat weby, dokonce za mnou po mém úrazu jezdil domů) známý i pod jménem DJ Toxik, Kde jsi k němu přišel? A až se s ním potkáš, tak ho pozdravuj.
S Tomem jsme kamarádi a doufám, že jednou i spoluhráči. Teda až bude mít alespoň trochu času. Udělal toho pro naši scénu hodně, co se týče propagace, reportáží atd. Je to profík a frajer... a pozdravy vyřídím!

Když jsem u úvodního songu Proth je zpět, má tam i poměrně silný motiv harmonika. Byla tam zamýšlena jíž v úvodu, nebo na ni přišlo až při samotném nahrávání?
Byla tam od začátku. Chtěl jsem svoji muziku trochu šmrncnout Jihem. Ale teda, že se mi podaří dostat na desku Matěje Ptaszka, což je jeden z top foukačkářů na světě, a tím myslím fakt top, tomu bych nikdy nevěřil. Matěj je legenda a velká hvězda foukačkářskýho světa. A dal tý muzice velkej šmrnc.

Album má i výborný zvuk z Bomb Jack studia, které je známé svou kvalitou zvuku i prostředím. Deska vznikla i pod dohledem jeho majitele (WendelDreiseitl) jak se ti s ním spolupracovalo? A konečně i s ostatními muzikanty. Nevznikly rozdílné názory? Poděl se s námi o nějaké ty „zákulisní“ drby -))
S Wendelem jsme si fakt sedli do noty. Nechci svoje desky už dělat nikde jinde a s nikým jiným. Je to skvělej muzikant, producent, zvukař i člověk. A s nikým jiným jsem při natáčení v pět ráno neopejkal buřty v kotli na uhlí :D Myslím, že jsme spolu fakt vychytali styl práce. A jsem moc vděčnej Pavlikovi Balkovi, že nás seznámil.

Vzhledem k muzikantům, které na desce máš a kteří mají závazku k domovským kapelám, našli jste společný čas a nahrávalo se jednotně, nebo každý na svůj part jezdil dle jeho času?
Bylo to krapet složitější. Ale většinu věcí jsme nahráli buď já, nebo Filda Litera a Wendel. Ostatní muzikanti figurujou na desce spíš jako hosté.

Na desce jsi zavzpomínal i na své bubenické začátky, jak to to šlo s paličkami v ruce? S tím se nabízí i otázka, po celou dobu koncertu zůstáváš za mikrofonem?
Nic moc :D Ale nějak jsme to dali. Příští desku už bude bubnovat Domíno Reissaus, který se mnou jede i naživo. Já budu mezitím ležet u Wendela u bazénu :D

30/9 startuješ první sólové turné, pro vás v tradičním Pěnčíně, můžeš už představit kapelu, která tě bude doprovázet? A bude to stabilní kapela, nebo plánujete alternace?
Kapelu mám fakt úžasnou! Jsem na ní hrdej a moc mě baví, jak ten stroj žije. Ono by to ani jinak nešlo, s ohledem na to, na jakou ligu jsou lidi zvyklí v Dymytry. Na bubny Domíno Reissaus, kytara Miloš Knopp, basa Dave Csenge a překvapení na závěr – Filda Litera KYTARA! Všechno jsou to velký mazáci a profi hráči. A já mám v plánu si je hýčkat :)

Co kapela? Zkoušíte, nebo zase dáte den dva v Pěnčíně na rozcvičení?
Máme za sebou první zkoušky a od středy bude velká generálka v Pěnčíně.

Na albu Filda (Filip Litera – Komunál) hraje i na kytaru, myslel jsem, že je to zarputilý basák -)))
To asi většina lidí. Filda je přitom kytarovej virtuos. Budete čubrnět, jak to sladký dřevo hladí.

Co podium a show, přece jen jsi z Dymytry zvyklý na precizní scénu, co sis připravil pro nás?Spokojíš se s tím, co ti místo nabídne, nebo máš svoji vlastní stage…
Vzal jsem to trochu z jinýho konce – žádný plameny a hudryhudry. Spíš muzika, nálady, hraní si s emocema a tak. Radost ze života, z toho, že jsme spolu... Ale i tak přijede scéna velkým kamionem a bude fakt velká. Až se toho všeho trochu bojim. Ale kdo se bojí....

U domovské kapely máte k ruce i pár lidí okolo, teď asi všechny starosti toho kolotoče leží na tvých bedrech. Musíš v rámci svého turné mnohé slevit z toho, na co jsi zvyklý?
Díky sólovce jsem si uvědomil, co všechno kolem nás dělá tým. A taky o co všechno se stará náš kapelník Dymo. A jsem rád, že si to můžu vyzkoušet. Dost mě to nakoplo a taky mě to pěkně rajcuje! Pokud přijdou lidi a já doufám, že přijdou, bude to fakt silná droga a já ji chci znova a znova!

Bude celý playlist postaven jen na tvém albu, nebo máš nachystaný i nějaký „bonbónek“ v podobě coveru…
Na dece je deset věcí, takže celý večer s tím nevystačíme. Mám vymyšlený super covery. Věřím, že to bude dobrá show. No a pak to bude chtít co nejdřív druhou desku, aby bylo víc materiálu :D

Jedna otázka tady musí padnou a myslím, že bude zajímat všechny fandy Dymytry. Teď jedeš svoje vlastní turné, ale až zase „zadují rohy“ z Dymytry ke „steči“, budeš tam na ´podiu stát i ty?
Samozřejmě!

Předpokládám, že na turné nabídneš i „merch“ který se bude odvíjet od alba.
Jasně. Zrovna zítra si jedu pro asi půl kamionu merche. Nejsem žádnej troškař :D Merch bude brzo i na protheus.cz

Co sdělíš našim čtenářům, za RP ti přejeme, ať se ti na turné daří, docela určitě nás na pár koncertech uvidíš a snad bude i čas na tvé dojmy. Já ti držím všechny palce… a jako klip pustím Rudu, která mě „očarovala“ (jako celá deska)
Moc děkuju! A všem fans vzkazuju jediný – „choďte na koncerty, do divadel, za kulturou, krmte svoje duše a srdce. A nenechte se zmást tou bestií, co tvrdí, že všechno je špatný a nic nemá cenu. Život je super a muzika je s náma!“ A doražte na moje první sólový tour!