Richard ,,Tolky" Tolkner

  • Číst 5782 krát

Mladý, nadějný kytarista - Richard Tolkner, kterého jsme si mohli všimnout jako posily skupiny Miloše Dodo Doležala, na tour Souboj Rebelů.

K hudbě a spolupráci s Milošem Dodo Doležalem tě přivedl otec. Jak jsi někde zmínil, také hudební nadšenec. Dá se říct, že nebýt jeho podpory, možná by jsme o tobě dnes nevěděli?
Myslím, že se to s klidem říci dá, protože on byl ten, kterého napadlo zrealizovat mé nápady ve studiu Miloše Dodo Doležala, a od toho se vše odvinulo.

Byl ti Dodo při nahrávání důsledným mentorem, nebo byly okamžiky kdy tě v tom nechal trochu vykoupat?
Pan Doležal se ke mně choval velmi slušně, nic mi nevnucoval a snažil se mě maximálně podpořit. Vše mi vždy důkladně vysvětlil, nechal mě pracovat, občas přišel zkontrolovat jak to jde a řekl mi svůj názor. Zkrátka Dodo dobře ví, jak někoho zaučit ve studiu! Nejdůležitější pro mě bylo to, že po celou dobu panovala přátelská atmosféra.

Zpěv, kytaru a bicí jsi natočil sám, dalo by se říct, že jsi komplexní muzikant?
V dané chvíli jsem spíše neměl jinou možnost, protože jsem k sobě nesehnal stejně zapálené hudebníky. Do budoucna ale hráči nejspíše budou.

1 sólo cd
Miloš Doležal jr. ti na desku nahrál komplet basu, očekáváš obdobnou výpomoc i v budoucnu?
Určitě doufám, že s Milošem kontakt udržím, a že spolu někdy něco podnikneme. V nejbližší době mu pravděpodobně jeho výpomoc oplatím na jeho projektu.

Jaká byla spolupráce s legendárním producentem Honzou Němcem?
Honza byl také velice ochotný a snažil se mi předat co nejvíce zkušeností, kterých dosáhl. Jedno takové posezení s Honzou u piva mě naučilo více, než tisíc zhlédnutých videí na YouTube. To samé ale platí o panu Doležalovi.

Nabídka hostování na turné přišla během nahrávání tvého cd? Jak jsi reagoval?
Nabídka přišla ve finální fázi nahrávání. Myslím, že se písničky z CD panu Doležalovi zalíbily, jinak bych asi na Souboji Rebelů nebyl. Určitě mě to zaskočilo, ale v dobrém slova smyslu. Okamžitě jsem začal být nervózní a zároveň jsem se jen tak usmíval. Byla to velká šance a díky tomu, že jsem ji dostal, jsem měl možnost zodpovědět tyto otázky.

2 Tolky
Určitě jsi cítil jakousi odpovědnost, když jsi se na jednom pódiu střídal s legendami české metalové scény. Měl jsi trému?

Tréma mě nenechala ve štychu a byla celou dobu se mnou, ale spíše kvůli obavám z technického hlediska. Že praskne struna, nebude mi hrát aparát nebo se mi například rozladí kytara. Po první písničce vždy tréma ustala a nevěřil jsem vlastním očím, kolika lidem se ukazuji. Fantastický pocit.

S odstupem několika měsíců, máš svoji hudební prvotinu určitě důkladně naposlouchanou. Už jsi objevil nějaká místa, se kterými nejsi úplně spokojený, které by jsi nahrál jinak? Nebo je to rodičovská, bezpodmínečná láska?
Určitě tam nějaká ta „předělání hodná“ místa jsou, ale spíše bych je chtěl zahrát lépe, než jinak. Ale myslím, že tímhle trpí většina muzikantů. Není to ale tak, že bych si ty písničky kvůli tomu nedokázal užít. Je to o náladě. Někdy mě to tam štve a jindy, a zároveň častěji, si je užívám a vybavuje se mi průběh jejich tvoření.

Stylově zní tvoje deska výrazně odlišněji, než tvorba kapely ZEROHERO, kde působíš na postu kytaristy. Plánuješ pokračovat souběžně s kapelou, i sólovou tvorbou? Nebo byla deska jen splněný sen a jednorázový projekt?
Rád bych pokračoval s obojím, ale uvidíme co se jak vyvine. Další projekt už v hlavě mám, ale už nebude sólový, ačkoli tam nějaká sóla budou, budu mít pravděpodobně spoluhráče. Do všeho ale skočím až po maturitě.

3 zerohero
Tvoji spoluhráči na bandzone uvádějí, že jsi kytarový ,,crazy head". Co si pod tím máme představit?
Asi, že jsem až tak moc bláznivý, že nedovedou pochopit, jak můžu udržet kytaru. Nebo, že nepřemýšlím nad ničím jiným než nad pražci. Kdo ví. Popravdě jsem se jich na to neptal, ale to označení se mi celkem líbí.

S kapelou jste prodělali nějaké personální změny, nyní se účastníte soutěže amatérských hudebníků - Líheň. Co plánujete dál?
O soutěži nic nevím – asi soutěží beze mě, ale bude to spíš omyl. Právě máme rozdělaných pět písniček na EP, které se už pomaličku sunou ke konci a až EP doděláme, tak budeme shánět nějaké hraní.

Poslední otázka, prožil jsi po hudební stránce naplněný rok. Chtěl by jsi se muzikou živit? Nebo máš i nějakou jinou alternativu?
Muzikou se živit určitě chci, protože mě nikdy nic více nenaplňovalo, ale alternativu určitě mám. Teď jsem před maturitou na SPŠ Stavební v Českých Budějovicích a potom se chystám znovu na střední školu, ale na konzervatoř (také v ČB). Takže pokud úplně „rokec“ nevyjde, budu házet lopatou nebo možná dělat někde chytrého a říkat co jak má kdo hrát.

Díky za rozhovor a přeji další hudební úspěchy.
Také moc děkuji, ahoj.

Pro Rockpalace, Daniel Talanda.