Rockové dračice Kapriola v Lucerna Music Baru v Praze

  • Číst 2615 krát

14. 2. 2017 vypukne v Lucerna Music Baru v Praze pořádný mejdan. Kapela Limetal pokřtí svoje druhé CD – Limetal. V roli kmotrů vystoupí členové kapely Kabát. Že o známé tváře a muzikanty na této události nebude nouze, je víc než jasné, stejně jako o spoustu krásných dam, dívek a slečen. Docela jistě k nepřehlédnutí budou rockové dračice Kapriola, které si Limetal přiveze jako své hudební hosty. Přiznám se, že pro mne je Kapriola velkou neznámou, a tak kontaktuju kapelu ke krátkému rozhovoru.

Jak a kdy vznikla kapela: Pokoušel jsem se něco dozvědět na webu, ale informace jsou víc než skoupé!
Kapriola ve své první fázi vznikla už hodně dávno, v době kdy jsem ještě byla na konzervatoři v Ostravě, ale byl to spíš takový výkřik do tmy a pokus o nějakou napodobeninu. První písničky byly spíš veselé až nijaké, později říznuté punkem. A občas hodně houslové. Stylově jsme se sjednotily až později a chtělo to vícekrát lehce obměnit sestavu.

0Jste ryze dívčí kapela – nechtěly jste muže mezi sebe, nebyl žádný právě po ruce, nebo to tak nějak vyplynulo z okolností?
Nejdříve to byl záměr, líbila se mi představa mít ryze dívčí kapelu (dívčí v té době), ale bylo trochu těžké to dotáhnout do konce. Během existence kapely se tam občas nějaký muž vyskytl. Ale pokud to bylo možné, byly jsme dívčí (ženská) kapela.

Představte nám prosím kapelu.

Jsme 4 baby z ostravského regionu, drsňačky se slabostí pro muziku a hruškovici. Bubenice Mercy – milovnice boxu a čajových dýchánků. Zpěvačka Mar Qui – nejmladší prvek s největší dávkou zodpovědnosti a smyslem pro plánování, basistka Tess the Bass – éterická bytost se smyslem pro hledání a nacházení rovnováhy, já (Dona Michelle) – kytaristka a houslistka, tápající individuum se smyslem pro sebedestrukci a vysávání svých spoluhráčů (spoluhráček).

Vy se jmenujete Kapriola, co znamená název?

Kapriola = bláznivý nápad, něco nepředvídatelného, něco s jiskrou a brilancí (podobnost od italského slova Capriccio z hudebního názvosloví).
Jinak je to i prvek v koňské krasojízdě. A jelikož Ostrava má ve znaku vyskočivšího koně, nabízí se paralela i zde.

Co posloucháte, že jste si zvolily stylově hard rock a heavy metal? To není hudba přímo typická pro něžné pokolení.

Na něžné pokolení je nutné dívat se bez předsudků a potom, nejsme vždycky úplně něžné, spíš naopak. Posloucháme toho hodně a paradoxně se málokdy kompletně shodnem, i když samozřejmě jisté spojovací prvky společné pro všechny by se našly. V 60. až 90. letech se shodnem, později se naše směry mírně rozcházejí :) Osobně mám nevysvětlitelnou slabost pro kapely Opeth, Gojira, Arch Enemy a třeba Disturbed. Nebo In these moments. Nebráníme se paradoxně ale ani jiným žánrům.

Co vzor, našly byste nějaký?

Crucified Barbara

V kapele jste čtyři dámy, prošly jste nějakým hudebním podhoubím, nebo je Kapriola první zásek ve vaší hudební historii?

Máme ve většině případů klasické hudební vzdělání, které obnášelo studium na konzervatoři i na následných úzce profilovaných hudebních školách. Takže se nabízí, že jisté hudební zkušenosti a příležitosti k uplatnění se nám naskytly i dříve, i když v úplně jiných směrech.

Má ještě některá z vás vedlejší hudební projekt, nebo jste všechny věrné domovské kapele?

Já mám více vedlejších projektů, momentálně pracuju na svém sólovém houslovém CD, které bude spíš takový experiment, ani rocková muzika ani klasika, něco úplně jiného, potom chci udělat jedno komerčnější CD z materiálu, který se mi nahromadil a který v Kapriole není využitelný. Budu to prezentovat pod názvem Dona Said Yes, což je projekt, který už fungoval dříve. Projekt od zpěvačky se nese ve stylu „hraju na flétnu a jezdím na barokní interpretační kurzy“, Tereza čaruje ve výtvarné sféře a bubenice má svůj boční projekt „Čajovna“, kam se chodíme uklidnit a popít dobrého čaje.

kapriola 02
Jak jste na tom s vystupováním? Máte za sebou akce, na které jste pyšné?

Na všechny jsme, protože hlavní je, že se podařilo udržet kapelu v chodu za tu dlouhou dobu :) Speciálně jsme pyšné na MOR a na akce s Limetalem.

V Praze vystoupíte s kapelou Limetal, jak vznikla tato spolupráce?

Muselo se být v pravý čas na pravém místě a slovo dalo slovo, i když bylo vyřčeno třetí osobou.

Ve vaší muzice jsou slyšet - ne příliš typický nástroj pro tento styl - housle. Proč housle a jak zapadají do vaší muziky?

Housle jsou můj první nástroj a cesta ke všemu ostatnímu, to je odpověď na to, proč... Momentálně ale používáme housle spíš jako takové osvěžení, moc písniček s houslema nemáme. Dříve to bylo jinak, ale do stylu, který chceme hrát teď, se až tolik nehodí... Jsou tam dvě instrumentálky a jedno sólo na housle a bicí.

Psal jsem, že pro mne jste velká neznámá, jak to vypadá s alby? Kde jste točily a jak se kdo autorsky podílel?

Máme asi 6 alb, z toho za zmínku stojí nejvíce to poslední. Dříve jsme točily hlavně v Ostravě u Mrože (Mrož odpustí, že nezmíním jeho civilní jméno :)), poslední album jsme točily v domácím studiu našeho známého a ve velmi improvizovaných podmínkách na chatě v prostředí lesní samoty, hlavně jsme mohly točit dlouho a několikrát se třeba k jedné věci vracet, než se to vykrystalizovalo. Autorsky jsem pod tím podepsána já a můj hudební bratr Lukáš Musil.

Zůstáváte bohudík věrny českému jazyku, znamená to, že chcete svým posluchačům něco sdělit v rodném jazyce? Nebo nemáte potřebu zpívat anglicky?

Není to až tak o potřebě něco sdělovat, texty jsou dost introspektivní a zakódované, ale hlavně nám sedí více. Angličtina možná přijde na řadu v nějakém bočním projektu :)
14) V Praze vás uslyším poprvé, takže mě zajímá, jaký jste si nachystaly playlist. Průřez všemi alby?
Chceme se držet skoro výhradně posledního alba, protože to nás stylově asi nejlépe vystihuje. Do toho přimícháme housle, ve velmi malé míře...

Jste mladé a krásné, jak zvládáte invaze rockerů do šatny po vystoupení? Manager vše zvládá ohlídat?
Už jsem to říkala, jsme drsné a tvrdé, ohlídáme se samy a Mercy solidně ovládá výpady rukama i nohama :)

16) Co vzkážete těm, kteří 14. 2. přijdou na vaše pražské vystoupení?
Dobře, že přijdete, těšíme se na vás!!! Přivezeme vám odpovídající nálož ostravského zemitého rocku a jsme rády, že budete u toho!!!