Rosa Nocturna, Angels And Beasts „po anglicku“

  • Číst 6615 krát

Noční růže, jak zní v překladu název kapely a její symhfonic/power metal,  vydali v roce 2022 anglicky zpívané Andělé a bestie, což byl pro mne zajímavý počin. Přiznám se, že symfonický metal, který tahle kapela produkuje, se mi víc než zamlouvá. Kapela staví na výborných hudebních nápadech a pilířem k muzice je velice příjemný ženský vokál, ba můžeme napsat vokály, které mají na svědomí krásky Aneta a Viktorie. Vzhledem k tomu, že Viktorie (Surmová) je hyperaktivní a to nejen ve své kapela Surma, ale i v jiných projektech, kapela vydala klip Vteřiny, chystá nové CD, bylo na čase spojit se principálem tohoto „nočního cirkusu“, ano i koncerty Rosa Nocturna jsou velice zajímavé, Gabrielem a zeptat se, co všechno plánuje „Růže“ na rok 2024.

Ahoj, tak jak se má Rosa Nocturna a jak hodnotíte a bilancujete rok 2023?
Ahoj, díky za optání. My se máme skvěle. Minulý rok jsme si konečně zahráli na Masters of rock. Pro mě osobně to byl splněný sen a do dneška z toho mám ohromnou radost. Obecně jsme hráli víc koncertů, takže se kapela zase dostala víc do povědomí fanoušků.
V létě z kapely odešel bubeník a basák, takže jsme hledali náhradu a naštěstí se podařilo. Jsme zase komplet. Chtěli bychom zde poděkovat Josefovi Spudilovi z Rissly, který nám na pár koncertů zaskočil na bicí a překlenul dobu, kdy jsme byli bez vlastního bubeníka.
A v neposlední řadě jsme se pustili do nahrávání nového alba. Máme hotové a vydané dva singly, ale o tom víc až později.

Pojďme se pobavit o albu Angels And Beasts, které je zatím vaše poslední. Proč jste duplikovali album Andělé a bestie z roku 2020, ale tentokrát je celé v angličtině?
Pokaždé, když se nějaké naše české album dostalo na recenzi do zahraničí, „strhávali nám body“ za češtinu, jen proto, že tomu nerozumí. Přijde nám to trochu zvláštní, ale je to tak. Takže jsme pro tyto případy chtěli mít i anglické album. Navíc jsme chtěli, aby se nám trochu rozšířily obzory i pro sdílení našich písniček v cizojazyčných skupinách na sociálních sítítch.

Jak je těžké/lehké dělat dvojjazyčnou verzi písničky? Přece jen co jazyk, to jiné frázování, volíte jiné téma, nebo se držíte obsahově na stejném tématu?
V podstatě na textu člověk stráví dvakrát víc času. Psaní anglických verzí je ještě náročnější než českých, protože musí proběhnout nějaká kontrola gramatiky, musí se řešit zmiňované frázování a podobně. Psát anglické verze pro mě byla docela hardcore výzva. Ve studiu se pak samozřejmě řeší i výslovnost a přízvuk. V anglických verzích jsme zachovali pokaždé stejný příběh, jen samozřejmě převyprávěný trochu jinak. A pro zajímavost, u písničky Intruders byla nejdříve anglická verze a teprve potom česká Vetřelec.

Albu jste dali nový master, znamená to, že oproti české verzi jste zjistili postupem času, že to jde udělat lépe?
To ani ne, spíš zase o něco pokročila technika a možnosti ve zvuku. Tak jsme toho při té příležitosti využili. Navíc nešlo jen tak vyměnit české vokální stopy za anglické. Byly jednoduše nahrané nově, takže bylo potřeba trochu šáhnout i do celkového zvuku.

Také hostů je pokud se nemýlím o něco méně?
Před nahráváním Andělů a bestií jsme vyhodili na sociálkách výzvu, kdo si chce zazpívat na našem albu. A téměř všichni, kdo se ozvali, na české verzi jsou a můžete je na albu slyšet. Jenže čím více zpěváků, tím je produkce alba náročnější, dražší a pomalejší. Takže spíše z praktických důvodů jsme na anglickou verzi už pozvali jen zpěváky kamarády, se kterými spolupracujeme dlouhodobě a víme, že přijdou do studia perfektně připravení. Dva nováčci, se kterými jsme spolupracovali poprvé a pozvali jsme si je právě kvůli jejich profesionálnímu přístupu a krásným hlasům byli Shirley Tracanna z Wishmasters a Tomi Pizúr z Shot-C.
Takže ano, na albu je hostů méně neř na českém albu, i tak ale pořád hodně.

RosaNocturna promo 4x3

Jaký jste zaznamenali ohlas na anglickou verzi. Nabídli jste jí do světa?
Popravně jsme album sice vydali, ale nijak zvlášť nepropagovali. Obsáhnout jen všechny okolní státy by bylo strašlivě drahé. Jelikož v angličtině nepublikujeme pravidelně, jako jiné kapely, nemáme v zahraničí ani takovou fanouškovskou základu a náš obsah se do zahraničí nešíří spontánně. My jsme prostě česká kapela a tímto počinem jsme si to ověřili.

Nelze přehlédnou v kapele dvě krásné zpěvačky, které k symfonik metalu patří. Někdo někde řekl, že žena v kapela = se svár mezi muzikanty, jak je to u vás?
U nás to rozhodně neplatí. Kromě našeho benjaminka za bicími, který teprve dokončuje školu, jsme už všichni ženatí, zadaní a máme děti. Chceme dělat hudbu a hrát koncerty, takže kapela je místo, kde si společně plníme svoje sny. Jsme takoví pracovní partněři v hudbě. Samozřejmě jsme kolektiv dobrých kamarádů. Pořádáme společné grilovačky, jezdíme na dovolenou nebo si pomáháme na zahradě.


Co Viktorie Surmová, nyní má svou kapelu Surma, stále s ní počítáte, co se týče spolupráce? Přece jen těch aktivit má povícero?
Jak říkáš, Viki rozjela svoji kapelu a má plno dalších projektů. Navíc teď od nás bydlí docela daleko. Takže spolupráce s ní už není tak častá jako dříve. Nicméně určitě neskončila. Při vhodných příležitostech s námi vystupuje, naposledny třeba měsíc zpátky v Ostravě, a počítáme s ní i na nové album.

Takže většina práce na koncertech je na vaší zpěvačce Anetě?
Je to tak, aktuálně hrajeme repertoár, který zvládne zazpívat Aneta víceméně sama. Občas ji ještě growlem podpoří Petr.

Nicméně už nějakou dobu hledáme zpěváka, který by se k nám přidal. Máme hodně duetů a hodně písniček pro chalapa, takže byschom toho chtěli využít i naživo. Kdyby měl někdo ze čtenářů chuť to s námi zkusit, ať se určitě nestydí nám ozvat.

Co nový materiál? Máte něco rozděláno a zaděláno? V jakém jazyce plánuje nové album?
Ano, letos vydáme nové album. Bude rozhodně celé v češtině. Přeci jen čeština je náš rodný jazyk a fanoušky máme tady doma. Už jsme vydali sva singly. Prvním byla písnička Čarodějka, druhý – Vteřiny - jsme vydali i s klipem, který můžeta najít online. Hotové máme další zhruba čtyři písničky, které čekají na studio. A několik dalších rozpracovaných. Takže materiálu je už teď, na začátku roku, hodně.

Vy jste nedávno vydali na YT kanálu nový klip Vetřelec z alba Andělé a bestie, tentokrát jste volili jednoduchý klip oproti někdejším pompézním/velkolepým klipům jako Alegorie smrti a další. Máš pocit, že náročné klipy jsou zbytečná investice?
Vetřelec, to rozhodně nebyl klip, to jsme chtěli jen dát písničku na YouTube, tak jsme k ní vybrali ilustrační obrázek. Naopak do klipů se vyplatí investovat. Dobře natočený klip s dobrým nápadem je pro kapely jedna z nejúčinnějších možností propagace.

Ty píšeš texty, jsou dobré, kde bereš inspiraci?
V každodenním životě. Člověk neustále prožívá určité situace, život ho zavane jednou tu, pak zase támhle. Čte, dívá se na filmy, vnímá okolní svět, přírodu a cítí. Já tyhle emoce sbírám a pak z nich tvořím texty a příběhy. Mám dlouhý soubor, kde si tyhle bleskové myšlenky a postřehy zapisuji. Je to třeba jen jeden verš nebo jen nápad. Při psaní textu se pak k tomuto souboru vracím a to, co mě znovu osloví, pak proměním v nějaký příběh.

Kde můžou lidé najít informace o kapele, něco si o ní přečíst, zjistit…?
Ideální je začít na našem webu www.rosanocturna.cz. Tam máme odkazy na všechny naše sociální sítě. A samozřejmě pak jsou zajímavé informace a rozhovory i na různých webzinech, jako je třeba ten váš. Jsme moc vděční, co pro kapely děláte. Je to pro nás jedna z forem propagace a bylo by to bez vás o dost složitější.

A prozradíš nám na závěr plány na rok 2024?
Jak už jsem zmínil, určitě bude nové album. Snad se konečně zadaří i nějaký další hrany klip. No a chtěli bysme zase co nejvíc hrát. To nás baví, kvůli tomu to děláme.


Co vzkážeš čtenářům, a jaký klip jim doporučíš?
Podporujte svoje oblíbené kapely, choďte na jejich koncerty a kupujte jejich merch, bez vás fanoušků by totiž žádná kapela nebyla.
Pokud bych měl doporučit klip, tak si nenechte ujít naši novinku VTEŘINY. Dělali jsme si ho s kapelou sami pomocí loutek a stínohry. Jeho zpracování je docela netradiční.