Rozhovor s kapelou Fajer

  • Číst 7121 krát

Fajer, pánové, jak se dala tahle kapela dohromady? Znali jste se před vznikem kapely?
Určitě jsme se neznali. Po ukončení činnosti v kapele „Sroks“ jsme s Honzou (bicí) hledali uplatnění anebo muzikanty k založení nového tělesa. Po roce a půl jsem dostal kontakt na Milana (kytara) a ten znal zase Dana (zpěv). Po první schůzce jsme se dohodli a začali zkoušet (basa, kytara, bicí, zpěv). Posléze jsme přibrali kytaru (Dan ml.) a klávesy (Jirka). Kapela byla komplet.

Máte před Fajer nějakou hudební, muzikantskou historii? Předpokládám, že Fajer není vaše první kapela.

Každý z nás už to někde zkoušel. Někdo více, někdo méně.

Jak jste si rozdělili nástroje, bylo to předem a jasně dané, nebo se někdo z vás musel maličko hudebně přeorientovat?

Nástrojové obsazení bylo jasné. Je prostě dobré, když každý ovládá ten svůj nástroj. Jednotlivé posty jsou obsazeny následovně – zpěv: Dan Muczka, kytary: Milan Trávníček, Zdeněk Leščinský, baskytara: Pavel Sroka, klávesy: Jirka Novák, bicí: Jan Sroka.

Cítíte muziku všichni stejně, nebo dochází ke kompromisům a co demokracie? Mnoho kapelníků má názor, že demokracie do kapely nepatří.
Muziku cítíme každý po svém a to je, si myslím, dobře. Zatím jsme se, co se týče hudby, na všem dohodli. Vždy musí někdo ustoupit pro dobrou věc a zatím se to daří. Jsme dobrá parta.

Co dalo podnět, že jste se stali muzikanty a z jakých vzorů jste vycházeli?
Myslím si, že to máme asi všichni stejné – láska k muzice - radost ze hry – kůň na celý život. A když to šlape, tak dvojnásobnou radost. Co se týče vzorů, tak opět to má každý jinak, ale obecně Whitesnake, Machine Head, Judas Priest, Deep Purple, Pink Floyd, J. Schelinger, Beatles, Death.

Fajer 1

Dá se říci, že jste poměrně mladá kapela, vznik v roce 2017, vezmeme li v potaz dva covidové roky. Máte pocit, že jde ještě dnes v našem malém rockovém rybníčku prorazit?
V covidové době jsme pilně zkoušeli a vyšly nám i nějaké koncerty, takže nebylo tak zle (neživíme se tím). Ale s tím proražením na našem rockovém poli už je to horší. Většinou to mají podchycený velcí hráči na trhu (rádio, televize, fesťáky) a pro ty začínající je skoro nemožné se prosadit ve většině rádií nebo na velkých festivalech. Je spousta začínajících kapel, které hrají o mnoho lépe než „profíci“, ale mají smůlu, protože se o nich většinou neví. Chybí tady rádia pro začínající kapely nebo jim dát alespoň šanci ve velkých rádiích, což se na Rockpalace nevztahuje.

Má regionální kapela ještě dneska šanci přesvědčit promotéry velkých akcí, aby dostala i ona prostor?
Většinou nové kapely tu šanci přesvědčit nedostanou a oni nemají kde. Na různých soutěžích to vesměs už je dané, i když se to tváří férově.

Máte za krátkou existenci dvě alba s vlastní tvorbou. Od prvopočátku jste do toho šli s touto myšlenkou, nebo to byly nejprve covery slavnějších kapel a postupně jste přešli na vlastní materiál?

Od samého začátku jsme věděli, že když hrát, tak to svoje. Hrajeme jen a jen vlastní muziku. Nemáme v repertoáru žádný cover a ani jsme se o to nepokoušeli.

Jak si rozdělujete práci na skladbách, jde o kolektivní souhru, nebo nosíte jednotlivé nápady a ty pak zpracováváte, je nějaký stálý textař, nebo si vokalista píše texty do pusy, jak se říká sám…?

U nás píšeme texty a hudbu prakticky všichni, ale nejplodnějším členem kapely je bezesporu Milan. Chodí to u nás tak, že se většinou rozešle nová skladba všem. Každý si složí svou linku tak, jak to zrovna cítí a na zkoušce to dá celá kapela dohromady. Poslední slovo má samozřejmě autor. Všichni jsme schopni většinou napsat hudbu s textem. V krajním případě dodá text Dan. Tím, že nás tolik skládá, tak není tvorba stejná.

Pomalu bilancujeme rok 2022, vydali jste dost dobré album, co se vám ještě povedlo a nepovedlo v tomto roce?

Nedařilo se nám najít druhého kytaristu, ale to se v říjnu změnilo. Vítej mezi námi, Zdendo (druhá kytara).

První album Vzplanutí jste nahráli hned v roce vzniku kapely, to jste byli tak plodní, že jste ihned dali dohromady materiál na už tehdy poměrně kvalitní album?
Na albu „Vzplanutí“ jsme dělali dva roky (od roku 2015). Jednak jsme museli zjistit, co kapela dokáže dát dohromady, a pak poskládat a naaranžovat skladby.

Překvapilo mě (příjemně), že obě alba jsou lisovaná. Máte pocit, že se ještě dnes kapele vyplatí investovat do studia a dodat fanouškům plnohodnotný materiál, než jít cestou jen Spotify, popř cestou singlů na YT?
Aby to mělo trochu budoucnost, tak se alba lisovala. Navíc odpovědí na druhou část otázky je, že my jsme taková starší generace a pro nás mít album v ruce něco znamená. Samozřejmostí dnes je i vydávat alba prostřednictvím sítí. Je ale smutné, že se prostředky vražené do studia nevrátí. Taková je doba.

Fajer 2

Alba jsou ve vašem nákladu, je problém dnes sehnat distribuci, nebo jsou nabízeny nevhodné podmínky a raději si na vše dohlížíte sami a jde raději, když vám do toho nikdo nekacá?

Alba jsou většinou v naší režii, ale nutno podotknout a taky poděkovat, že vždy se na vydání podílel nějaký sponzor. Co se týče distribuce, tak alba jsou v digitální formě na Supraphonline, v okolí nějaké obchůdky a hlavně na koncertech. Vše prodáváme za symbolickou cenu a náklady se nikdy nevrátí. Děláme si radost a taky tak trochu reklamu. Ještě se ptáte, jestli na vše dohlížíme sami. Tak trochu ano, ale určitě si necháme poradit.

Váš názor na stahování muziky a vztah k internetu a streamovacím službám?

Kdysi měl člověk radost, když si koupil LP nebo CD. Vše pečlivě hlídal a archivoval. Co si člověk nekoupil, neslyšel. Dnes je jiná doba, jiná generace. Vše se dá najít, stáhnout a poslechnout na internetu. Je to asi jednodušší, ale držet CD nebo LP v ruce, je asi lepší.

Vaše poslední album se jmenuje Stáří… není pro sraby!!! Inspirací byl stejnojmenný film, nebo jde o náhodu?
Inspirací pro název alba ten film určitě nebyl. Skladba se stejným názvem, po které se celé album jmenuje, vznikla o hodně dřív než film. Shoda náhod!

V závěru nám prozraďte, kde najdeme informace o vás, kam vás můžou promotéři kontaktovat… a máte li nějaké plány na rok 2023?

Veškeré info o kapele FAJER najdete na našich stránkách www.fajer.cz včetně kontaktů.
Plány na rok 2023 je práce na skladbách pro nové CD, samozřejmě koncertování a pořádně se sehrát s naším novým kytaristou Zdeňkem.

Děkujeme za váš čas a co vzkážete našim čtenářům a do úplného závěru jaký váš klip jim v rámci propagace alba Staří…není pro sraby!!! Pustíme?
Vašim čtenářům bych popřál, aby si naše album užili. Na novém klipu se zatím pracuje, takže až příští rok.
Vážení čtenáři a posluchači, ať se vám hodně daří, splní se vám i ty nejtajnější přání. To vám z celého srdce přeje kapela FAJER.
P.S. Třeba se někde uvidíme naživo!!!