Rozhovor s kytaristou Horizontu Lukášem Chovancem

  • Číst 6968 krát

Horizont má za sebou jarní tour s kapelou The Dees Four a s kapelou Kosmonopol. Mimo jiné na toto téma jsme vyzpovídali nového kytaristu kapely Horizont. Lukáš nám prozradil perličky o tour, ale i o kapele, jak to chodí, co je čeká a co kapela Horizont chystá.

Luky, tak jak se hraje v Horizontu?
Musím říct, že je to lepší a lepší, nejen po hudební stránce, ale hlavně po té lidské. Aspoň já osobně teda cítím, že se pomalinku smazává ta role nováčka a cizího člověka v kapele, a kluky už trochu znám a oni mě. Přesto si myslím, že je stále co objevovat (smích)

Co jarní tour, jak se ti hrálo, co kapela Kosmonopol a The Dees Four?
Hrálo se mi dobře, především druhá část tour, kdy už jsem měl najisto v ruce naše nejnovější písničky a mohl jsem si naplno užívat koncert jako takový. V Kosmonopolu i The Dees Four jsou moc fajn lidi a myslím si, že společné chvíle v backstage jsme si všichni užili, dobře jsme pokecali, lehce popili a bylo nám dobře. Jediné, co moc nepřálo tour je dnešní špatná doba, kdy si lidé odvykli chodit na kulturní akce a česká kultura teď podle mě zažívá menší dobu temna.

Kdo v kapele vede a má slovo alfa omega?
No, takovou hlavou a mozkem v kapele je určitě Honza. Neřekl bych, že je vyloženě nějaký lídr, co má právo veta. Na jednu stranu je v kapele nejaktivnější, co se týká skladatelské a textařské činnosti. Nicméně není ten typ, co přinese svou písničku a řekne, že to bude přesně takto nebo jinak. Vždy vše zkonzultuje s celou kapelou, jestli to má vůbec smysl a když jo, tak každý k tomu řekne nebo přidá své.

Co pro tebe Horizont znamená?
Horizont s velkým H pro mě teď znamená hlavní hudební náplň a taky fajn a v pohodě lidi, se kterými lze tvořit hudbu a funguje to. Ale i horizont jako takový je pro mě důležitý, beru to jako něco, co ohraničuje to známé a mým okem viditelné od toho neznámého, co je právě za oním horizontem. Ale vidím v tom právě i tu kapelu. Mnohdy jsme na té hranici, kdy se rozhodujeme, jestli se pustíme do něčeho nového a pro nás neznámého anebo ne.  Právě v těch chvílích stojíme mezi známým a neznámým a stáváme se Horizontem.

DSC03921

Už jsi s klukama zažil pořádnou kalbu?
Upřímně, ještě úplně ne. Zatím jsem zažil jen lehké popíjení, navíc nejsem zrovna typ, co by vyhledával kalby, ale jednou za čas si ji rád užiji. Po koncertech většinou hned balíme a jedeme domů, takže podle mě to chce jen správnou akci, kde toto půjde stranou a bude chuť si trochu užít.

Co chystáte, proč Horizont jde formou singlů a jak ty to vnímáš?
Je v plánu vydat jeden song dřív, než se naplno rozjede sezóna. Tak snad to uskutečníme. Jít cestou singlů sebou přináší spoustu výhod, především pro kapelu – není nutné shánět velké množství peněz jako na natočení celého alba a pokud si myslíte, že daný song je silný a má vyjádření a zhodnotí to stejně i někdo nezávislý, pak máte velkou šanci, že po vydání tento singl zaujme i posluchače. Oproti tomu u alba jste v nejistotě, protože zde mohou být dobré písničky, ale taky slabší, které by mohli působit jako spíš časová výplň. Navíc díky singlům můžeme celkem pravidelně zásobovat fanoušky, kdežto album prostě vydáte a je chvilku haló a pak je ticho do té doby, než bude další, a to může trvat i roky. Nicméně já osobně jsem „albumový“ typ a často si jako posluchač pustím celé album než jednotlivé písničky. Líbí se mi totiž, když je album kompaktní – kdybyste odsud vzali jeden song, tak je průměrný, ale v tom celku to působí zaceleně a o to víc mohutnější a lepší je celé album pro posluchače. Takže kdyby se kluci rozhodli v budoucnu jít cestou alba nebo EP, tak budu rád.

Cesty na koncerty jsou náročné, máš nějaké zkušenosti s takovým cestováním, a jak to vyplňujete?
Několikahodinové cesty jsem už zažil, ale je fakt, že cesta v kapelní dodávce je mnohem komfortnější než jízda busem do Švýcarska (smích). Ale i přesto je to náročné, jsou to prostě hodiny a hodiny času, naštěstí se každý v dodávce může zabavit podle sebe. Klasicky jsou podle sedadel v dodávce tři sekce – v té přední, kde je řidič a spolujezdec se většinou diskutuje nebo pouští nějaká hudba. Prostřední a zadní sekce mnohdy tráví čas koukáním na televizi, případně dochází k menším konfrontacím mezi sekcemi – většinou mezi přední a zadní, jelikož já jsem v té prostřední, tak jsem jen nezávislý divák (smích)

Na závěr nám Luky popiš, jak ses ke kapele dostal?
Všechno to začalo loni v září, kdy mi napsal Kuba, že hledají kytaristu, tak jestli to nechci zkusit. Údajně to bylo i díky doporučení mého učitele kytary Víti Rokyty, který učil i kluky, takže mu za to moc děkuju. Horizont mě v mém hudebním bádání pozvedl mnohem výš, takže si toho vážím, že můžu být členem této kapely. Jsou to pro mě nové zkušenosti, zážitky a taky rozšiřování obzorů v mém hudebním vesmíru.

DSC04013