S Hardmokem nejen o Hardmoku

  • Číst 3062 krát

Takže začneme tím, jak dlouho jako skupina hrajete a kdo tvoří kapelu? Máte nějaké hudební zkušenosti z období před Hardmokem?
V roce nula – 2010 se po kratší rodičovské odmlce sešel Vladimír se svým kamarádem Zbyňkem „Gejzou“ Udržalem několikrát na pár piveček a začali rozebírat svoje hudební pohnutky. I stalo se, že našli po pár chvílích vzpomínek společnou řeč a dohodli se, že založí zcela novou formaci, která nebude zábavovou přehrávací kapelou objíždějící plesy, zábavy a hrající nedokonale až do rána, ale pokusí se o ryze svou vlastní koncertní tvorbu. Oba zakládající členové zakoupili nahrávací software a začali tvořit kostry prvních hudebních kusů. Zlej život, Báry, Propast, Rachota, to byli první kousky složené touto dvojicí. Následovalo hledání dalších muzikantů a po několika zkouškách přišel do kapely Míra Seda.

To vše byl rok 2011 a hned v následujícím roce 2012 přišel do kapely Libor Vohralík a přinesl pár nových kousků, se kterými se v červnu 2012 odehrálo první vystoupení kapely HARDMOK v Jenišovicích na moto sraze, a aby toho nebylo málo, ještě týž večer se odehrál koncert místních kapel v hostinci u Cervinků v Horních Redicích. To byl koncertní začátek zcela ojedinělý a impozantní. V roce 2012 proběhlo ještě několik dalších koncertů a tvořilo se z vesela.

Na konci roku 2012 oslovili členové kapely posledního člena Mika Voigts na pozici zpěváka s tím, že post vyzkouší. Kapela v tuto dobu natočila první demosnímky se stejnojmenným názvem Hardmok se zpěvem natočeným Vladimírem, které posloužili jako studijní materiál. Mike i pro dlouhodobější sporadickou činnost své původní kapely CHARLOTTE po roce přešlapování přijal. Již první zkoušky naznačily potenciál finálního uskupení a po krátkém oťukávání se začalo pravidelně zkoušet a také záhy – koncem roku 2013 - koncertovat. Zkušebnu si kapela přemístila do Dřítče, kde s laskavou tolerancí a podporou obecního úřadu zkouší doposud. Po několika koncertech došlo i k první konfrontaci na poli autorských kapel, když byla formace počátkem roku 2014, spíše z hecu a omylem, přihlášena svým managerem Petrem „Blexou“ Bolehovským do soutěže Hudební Ligy Města Pardubic. Mezi prvními koly a finále, do kterého se kapela probojovala, uběhlo bezmála ¾ roku a po celou tu dobu kapela vystupovala převážně s revivalovými kapelami nadregionální úrovně, na moto srazech i na klubové scéně a koncertovala od Vrchlabí až po Jihlavu. V tu dobu také došlo k výraznému kvalitativnímu posunu jak v oblasti nástrojové, tak i vokální. Byl natočen další demosnímek, který nadále připravoval kapelu k jedinému cíli a tím je natočení desky. Taktéž byly jeho části použity k propagaci kapely u promotérů festivalů a koncertů. Do vystoupení se vetkla pódiová rutina a klid. Rozšířil se také repertoár kapely až na 20 skladeb a postupně docházelo i k nutnému vyřazení některých kusů a vyhranění stylu. Již tak poměrně hráčsky zkušené a precizní složení do sebe začalo ještě více zapadat a začali se v hojné míře množit i hlasy o potenciálu k dalšímu růstu. V současnosti dochází k cizelování jednotlivých kusů pro nahrávací studio tak, aby průběh nahrávání byl co možná nejhladší. Došlo též k nahrání několika demosnímků v „domácím“ prostředí právě za tímto účelem, které jsou z části k poslechu na internetovém profilu kapely v rámci portálu Bandzone (www.bandzone.cz ) . Mezi hraním v klubech se kapela párkrát objevila i na akcích domovských obcí, kde by se měla v průběhu doby etablovat jako na domácí scéně. Základní veličinou je velké souznění jednotlivých členů a respekt k názorům ostatních a i díky věku je zde velká vůle k nalezení podobné řeči. Každý z členů kapely vnáší do muziky osobitý prvek, který je ceněn ostatními členy. Charakteristickými prvky hudby kapely HARDMOK jsou úderné riffy, melodické zpěvné refrény, zajímavé texty a čtyřhlasé vokály s nakřáplým lead vokálem…

hardmok01

Předloni jste vyhráli hudební ligu města Pardubice. Jak se to podařilo?
Tak ani sami nevíme, prostě to byla taková euforie, všechno nás to bavilo a asi to z nás bylo cítit, krom jednoho kola, ve kterém jsme ztratili jeden hlas od jednoho z porotců, jsme dostali všechny hlasy a porazili i plno kámošů z ostatních kapel. Tahle soutěž byla spíš o tom, že jsme se otrkali a skamarádili s dalšími muzikanty. Bylo to fajn.

Přesto, že přihlášení nebylo úplně plánové, tak předpokládám, že účasti nelitujete?
No nelitujeme, hrozně nás to nakoplo a to byl ten největší přínos. Sehráli jsme se a takový úspěch na začátku kapelu hodně stmelí…

Vloni jste nahráli vaše debutové album a to ve studiu Hacienda, Miloše Dodo Doležala. Proč zrovna tam? A jak Vám to sedlo?
Jak již bylo napsáno dříve, na poli rockové a hardrockové scény jsou nároky na kvalitu zvuku, produkci, mixáž a podobně asi největší ze současných populárních a undergroundových stylů. Je tedy více než jasné, že natáčení tohoto materiálu by se měl ujmout někdo, kdo již má s tímto nemalé zkušenosti. Kapela pořídila pár nahrávek na software Sonar, které je možné slyšet na některých mediálních výstupech, ale právě tato skutečnost ukázala ve své nahotě potřebu kvalitní nahrávky a kvalitního externisty. Výběr musí zůstat v rukou kapely, protože právě ta se musí ztotožňovat se zvukem, principy práce, vybaveností studia atd. Důvěra, která bude vložena do produkující osoby i do osoby zvukového mistra je zásadním atributem tvorby a nesmí být podceněna. Z minulosti je známo několik případů, kdy se nepovedlo všechny věci správně skloubit a dělaly se kompromisy na nesprávných místech. Na celém dílku toto pak zanechá nesmazatelnou stopu a je to velká škoda. Jednotlivý členové kapely a způsob jejich práce obecně by měly být dostatečnou zárukou kvalitní volby a erudovaného přístupu k věci.

Kapela se při zkouškách zabývá i takovými detaily, které se běžnému posluchači zdají být naprosto nepodstatné, ale je si vědoma, že kvalitní nahrávka je taková, která je nejenom technicky prvotřídní, ale je z ní cítit hlavně atmosféra. To naopak vyžaduje naprosto živelný přístup k věci bez přehnaných analytických závěrů a hypotéz. Je třeba v pravý čas poslechnout i intuici a cit pro věc. Uvolněnost je někdy víc než precizní technický přednes bez emocí. To je potřeba vidět i ve vztahu ke kvalitě reprodukčních možností (malá rádia x profesionální soustavy apod.). Výběr nahrávacího studia byla tudíž jedna z klíčových věcí a otázek dnů současných. Miloš „ Dodo“ Doležal. Skvělý chlap a odborník na slovo vzatý. Zakladatel Vitacitu, kytarista, skladatel, producent a zpěvák, který spolupracoval s mnoha hudebníky na špici českého hard and heavy. Produkoval několik mladých a nadějných kapel. Sám studoval ve státech hru na el. kytaru, zvláště pak hru Jimmyho Hendrixe. Současně je i nositelem velké pohody při nahrávání a dokáže do desek vnést onu očekávanou a potřebnou živelnost a atmosféru. Nahrávat živě podle našeho názoru umí nejlépe právě on a proto ta volba, otázka byla, jestli bude souhlasit i Miloš. Naštěstí souhlasil a vzal nás do azylu, do jeho jedinečného studia Hacienda, kde stvořil i svá vrcholná dílka z novodobé tvorby. Gen Sumerian, Despekt, Ohněm….atd.

hardmok02

Čtrnáct skladeb na albu, to už je pomalu nadstandard. Přičemž jste jich měli připravených asi šestnáct. Takže s tvorbou nových věcí nemáte problém? Kdo u vás skládá a píše?
Většinu tvorby na první desku složili kluci již v samých začátcích kapely, ale postupně docházelo k předefinování některých částí a k vlivu nových členů, hlavní je přinést kytarový rif a nástřel melodické linky. Na riff a na jeho zemitost je kladen zvláštní důraz a pak už je to otázka geneze na zkušebně. Každý kdo s riffem přijde - hlavně oba kytaristi - si hlídá charakter songu a pak nechá tvořit ostatní členy,
Na první desce jsme chtěli dát našim fanouškům opravdu pořádnou porci bigbítu, aby neměli pocit, že za “ hvězdnou sumu 50 Kč nekoupili zajíce v pytli“  a aby naše první deska byla fakt pecka. Jak se to podařilo, to necháme na nich.
S novou tvorbou to zatím jde. Samozřejmě se nepovede vše, ale to je normální geneze, něco se vyřadí nebo prostě odloží na jindy, ale v kostce už se začíná rýsovat materiál na druhou desku, ve které by mělo být o trochu méně kousků, zato bychom rádi přidali na soundu…

Máte za sebou i natáčení prvního videoklipu. Měli jste dopředu jasno, na kterou věc se klip bude točit? Jak natáčení probíhalo?
Nejdříve jsme chtěli první klip točit na písničku Holky motodivoký, ale je to poměrně náročné na výpravu a tak jsme se rozhodli pro vzájemné oťukání při něčem jednodušším na prostory a lidi. Před tím, než jsme se o točení začali bavit, jsme chtěli celou partičku hlavně představit tak, aby příběh nepřebyl duch muziky a členy kapely. Výběr režiséra byl otázkou geneze, při které hrála hlavní roli naše kamarádka a skvělá grafička Francouzka, která se nám stará o design jako celek a je autorkou veškerého grafického zpracování. Právě ona přišla s revoluční myšlenkou dát příležitost Jardovi Beranovi, 22-ti letému mladému režisérovi. Po seznámení se s jeho tvorbou bylo vyřešeno. Jeho přístup je osobitý ale snažili jsme se mu do toho moc nezasahovat a myslím, že se to vyplatilo…
Natáčení jsme zvládli během 18 hodin a probíhalo v naprosté pohodě. Narazil se soudek piva, které jsme si sami nechali vyrobit s naším názvem a pak již jen probíhala ona egomasáž.

Jako jedna z mála kapel u nás máte vlastní značkové pivo - Hardmok. Čí to byl nápad? Bylo to náročné zrealizovat?
Na rovinu, nápad se vlastně zrodil již na samém začátku při vymýšlení nápadu na název kapely. Tak nějak název nebyl vždy prioritou kapely a soustředila se spíše vždy na hudbu, ale nějaký název být musel a tak padla volba na složeninu evokující styl – HARD a pivo jakožto lahodný nápoj – MOK. Poté po pár sporadických pokusech o oživení myšlenky spolupráce s dvěma malými pivovary jsme se dostali až na přelom roku 2016/17. Po dvoudenní anabázi ochutnání, schůzek zaangažovaných lidí a chlapských slov to dopadlo a během měsíce bylo dohodnuto. Křest klipu jsme trochu oddálili a pokřtili klip a jako speciální překvapení i pivo na jednom velkém mejdanu pro 100 lidiček a fanoušků u nás doma ve Dřítči…. Pivo HARDMOK je nefiltrovaný a nepasterovaný klasický pivo s hořkou chutí vyrobený pouze z českých produktů, a v unikátních podmínkách pivovaru Letohradský Jelen. Sládek Zdenek Kalous odvedl mistrovskou práci a pivo je doladěno přesně podle našich představ. Nebolí po něm hlava a má 4,5 % alk. Etiketu dotáhla Francouzka - jak jinak a bylo hotovo. Pivo je v normálním prodeji na objednávku bez jakýchkoliv finančních nároků kapely, naší podmínkou je pouze kvalita a zachování grafických prvků etikety a šíření našeho jména.

Hráli jste například s Törrem, Komunálem, Krausberry. Považujete to za jakýsi profesní úspěch? Ty nabídky přichází z agentur, od interpretů, nebo od Vás?
To je široká otázka, ale odpověď bude asi krátká. Koncerty s takovými kapelami jsou pro nás fakt velká zábava a zatím si to neskutečně užíváme. Zahrajeme, sklidíme aparát a celý večer se bavíme. Prostě super. Lidi nás docela berou a to je asi to nejdůležitější pro nás a i pro kluky ze známějších kapel.
Nabídky jsou po různu, někdy se dohodneme na nějakém hraní, někdy nás osloví pořadatelé, někdy se doptáme sami, prostě směs všeho. Pro kapelu našeho ražení není lehké se prosadit, ale netlačíme na pilu, hlavně si užíváme společný hraní, zkoušky a zábavu. Zas bychom asi nechtěli hrát rutinně dvakrát týdně a ani nevědět kde…. Víš jak…
Často hrajeme na charitativních akcích a beneficích a výtěžek věnujeme přímo na konkrétní věci třeba pro nějaké postižené dítě. Hodně spolupracujeme s nadací Jirky Huga Hučka Naděje z kamionu..

Na závěr se zeptám, co plánujete dál? A kde Vás můžou fanoušci v nejbližší době vidět?
Do budoucna máme pořád stejnou strategii. Hrát svojí autorskou muziku, na své postavené aparáty, které jsou mimochodem z velké většiny naprostými originály, bavit sebe i naše fanoušky naší zábavou a ne tím, co nám diktují všudypřítomné reklamní spoty a pít poctivý český pivo a ne korporátní europiva. To je naše filosofie. Deska č.2 je rozpracovaná a točení klipu na další kousek se připravuje. Je to pro nás prostě zábava a tak se budeme bavit.
Fanoušci nás můžou vidět na živých koncertech, jejichž ucelený seznam se pravidelně aktualizuje na portálu www.bandzone.cz/hardmok, na našich FB stránkách či profilech jednotlivých členů, našich www stránkách www.hardmok.cz a samozřejmě na koncertech kapel s kterými hrajeme apod.

hardmok03