S Liborem Matejčíkem o novém CD Motorbandu

  • Číst 4602 krát

Dlouhých 8 let musel čekat Libor „Máča“ Matejčík na nové CD. Mnohokrát začínal od nuly, mnohokrát se mu slibně rozvíjející se Motorband, který v dobách temna psal společně s Arakain, Torr a dalšími divokými smečkami dějiny heavy metalu v tehdejší ČSSR, rozpadl. Přišly pády, mnohokrát šel hlavou do zdi, ale přesto ho nic nesrazilo na kolena. Nové CD Motorbandu je výsledkem jeho elánu, píle a hlavně víry v sebe sama. Jsem rád, že jsem s tímhle kytarovým mágem a pohodářem z Teplic mohl kdysi projet naši republiku, když byl členem AB Bandu a teď s ním prohodit pár slov o CD. Hrál s kde kým, mohli jsme ho vidět a slyšet v Kreyson, Vitacitu, v bandu Aleše Brichty...ale jeho srdce bylo vždy Motorband.

Ahoj Libore, jsem moc rád, že jsi se dočkal CD! Kontrolní otázka, jak je to dlouho co jsi vydal poslední CD Motorbandu?
Honzo uplynulo 8let od vydání posledního CD Heart of the machine. Jenomže toto CD prakticky v ČR nevyšlo! Německé vydavatelství Čecha Jana Němce nám CD nedodalo - resp. oproti původní domluvě, bez jakéhokoliv jednání zvedlo cenu za kus tak, že nemělo smysl CD pro český trh nakupovat.

A dokážeš spočítat kolik uplynulo let od slavného Made In Germany. Vy jste asi snad byla jedna z prvních kapel, která vydala CD v zahraničí, že jo??
27 let. Hrůza jak to letí. Nakonec CD „venku“ nevyšlo. Natočili jsme ho i v angličtině pro celosvětový trh, podepsali exkluzivní smlouvu na 5 CDs s distribucí po celém světě. No a cca 4měsíce po vydání jsme se rozpadli.

Píšeme rok 2017, pro tebe zlomový, pojďme se bavit o něm. Nové album pro muzikanta = „narozené dítě“. Kdy ses rozhodl, že si „upečeš“ další miminko v podobě CD? Co bylo spouštěcím impulzem?
Honzo u mne je to tak, že o novém CD přemýšlím hned po vydání. Hraju na kytaru každý den a pořád mám nápady. Motorband vydal 5. album za 27 let. Ty pauzy byly dlouhý! Mezi 2.a 3. albem byla pauza 10 let. 10 let Motorband neexistoval!!! Album Motorband „V“ se vlastně začalo připravovat ještě v době, když jsme s Karlem Adamem a Klaudou Kryšpínem hráli v AB Bandu. To bylo v roce 2010. Ale ten pravý impuls přišel s příchodem zpěváka Luďka Struhaře. On mi nalil energii, chuť, víru.

Jak to vypadalo s podporou v tvém okolí, znám pár lidí, kteří nevěřili, že „Máča“ ještě někdy dotáhne kapelu k CD?
Abych řekl pravdu, tak v mém okolí se objevili dva kamarádi, kteří to moje snažení MB dostat zpět sledovali. Těmi kamarády jsou Miloš „Mumli“ Levek a Tomáš Abraham. Dva lidé, bez kterých by nebyl film o mně a Motorbandu a konečně i heavy metalu,který bude uveden v kinech, a nebyly by 2 profi videoklipy a nebylo by CD v takové kvalitě v jaké je. Náklady na vše přesáhly už 650 000.- Kč. Ano vím, že bylo a je hodně lidí, kteří mi nevěřili, pomlouvají mě, nepřejí mi, ale na ty já se-u. Já věřím sobě a klukům v kapele. Jsem na ně hrdý a všem jsem vděčný. Hodněkrát mě podrželi. Těch krizových situací za poslední 2 roky bylo opravdu hodně.

CD má název V – je myšleno 5ka – jelikož je to páté CD Motorbandu, nebo jdeme do hlubšího významu???
Ano, je to římská „pětka“ a taky „Viktorka“ = vítězství, nebo vytrvej!

Kde bylo CD nahráno?
CD jsme nahráli v Babylon studios - Jeníkov u Teplic u Tomáše Raclavského. Tomáš by zvukovým mistrem a zároveň spoluproducentem.

Pokud vím, zkoušet s Motorbandem jste jezdili někam strašně daleko, proč?
Základna (zkušebna) se pronajímá ve Zlíně. Zpěvák Luděk Struhař a kytarista Honza Jiříček jsou patrioti ze Zlína. Takže většina zkoušek přirozeně probíhala ve Zlíně. Pro mne to znamenalo jet na zkoušku 400km. Několik zkoušek bylo i v Teplicích a jedna ve studiu u Petra Jandy. Hledali jsme azyl, kde se dalo.

Máš spočítáno, jak dlouho jste nahrávali desku?? Vznikala muzika a pak texty, nebo obráceně? Sáhnul jsi do pomyslného šuplíku, nebo jde kompletně o nový materiál?
CD Motorband „V“ byla těžká zkouška odolnosti a charakteru. Před několika dny jsem průběch těch 2 let příprav a natáčení zveřejnil na Facebooku. Odkazuju čtenáře tam. Nebudou chápat co vše jsme prožili.A ano sáhnul jsem do šuplíku, kde je uloženo i teď po vydání dalších 40 nápadů.

Poslední album pokud si pamatuju, vyšlo v roce 2009, šlo o Heart of the Machine, kdy titulku jste dokonce nahráli později s Alešem ještě na jeho album. Tohle album vyšlo jen anglicky. Teď si ses vrátil k českému jazyku. Proč?
Protože po vydání HOFTHM přišlo hodně hlasů od fans, ale i od některých kamarádů v z branže, ve stylu: „vyserte se na tu angličtinu“, zpívejte česky“! Tady to nikoho nezajímá! Na co si to hrajete? Po několika debatách s Tomášem Krulichem a Petrem Jandou, jsme se shodli, že český posluchač (fanoušek) neocení to, že se kapela snaží o víc, než být zavřen na tom našem malém českém rybníčku. Ne všichni, ale velké procento fans uvažuje způsobem….“na co si to hrajou“? co si o sobě myslí? Takže jsme udělali album česky, ale v plánu je natočit 5 - 6 nej songů v angličtině. Proč to neudělat a nabídnout to světu, co?

Heart of the Machine nebylo špatné album, nepřemýšlel jsi někdy o jeho české verzi??
Ne, ale teď řeknu něco, co jsem neřekl ještě ani v kapele. Moc bych chtěl udělat skladbu „Tvý oči lžou“ v angličtině. Nedávno jsem si pustil demo v anglické „svahilštině“ a ta melodie refrénu má mnohem větší sílu, než česká verze.

Ale zpět k novince, na které ještě neoschla barva – jaký je to pocit, mít zase v ruce svoje nové CD?
Radost z narození a kdybys věděl, jaké byly porodní bolesti, chápal bys. Jak už jsem se zmínil výše, popsal jsem na Facebooku průběh téměř dvouletých příprav tohodle CD. Byly to krev, pot a slzy a to do slova a do písmene!

Kolik obsahuje skladeb? 
Je na něm ve finále 13 novinek - resp. 12+ cover songu Relax. Poprvé jsme byli přesvědčeni, aby MB udělal cover. Z asi 30 navrhovaných songů to vyhrál Relax a je to pecka!!!

Jaká skladba šla, jak se říká sama, a jaké byla naopak nejtěžší?
Tak sama nešla žádná, ale některé jsou jednodušší a tím pádem i snažší je nahrát. Těžká pro mne byla skladba Mayday - rychlý shuffle rytmus.

Z kolika skladeb jste vybírali a jak volba vypadala? Sedla si kapela, každý si řekl svoje??
Tak tohle byl náročný proces jako prase. 5 skladeb bylo jasných a bylo potřeba dovybrat 7. Ty se vybíraly z 22 nápadů formou tajného anketního hlasování. V týmu Motorbandu je angažovaných 10 lidí. Každý měl těch 22 nápadů doma, poslouchal je a bodoval podle určitých kritérii. Pak se body u každého nápadu sečetly a z toho vyšlo 7 vítězných. Konečné slovo ale měla přesto kapela. Tam došlo k menším úpravám

Najdeme na CD "V" i hosty?
Ano. Dva bývalí bubeníci Motorbandu - Dan Haftstein a Milan Krbec, kteří nám nazpívali sbory u dvou skladeb.

Na kolik nové album ovlivní váš koncertní setlist?
No vypadá to, že ho nacvičíme celý! Protože je fakt skvělý! Haha.

Nová deska automaticky = se křest. Bude? Kde, kdy a s kým? Bude kmotr????
Ano křest je naplánován na 5.9. v Praze a bude jen pro pozvané hosty + pár nej fans. Účast potrdil Petr Janda, Kamil Střihavka, Klauda Kryšpín, Pepa Vojtek mi slíbil, že si v divadle domluví záskok, aby mohl na křest dorazit. Jedním z kmotrů CD bude určitě Petr Janda a druhý? To se bude ještě řešit.

Jak to vypadá s koncerty Motorbandu? Půlka festivalové sezóny je za námi, budete někde k vidění ještě do konce prázdnin:
Docela jistě nás můžete vidět do konce prázdnin na těchto akcích. 12.8. Louny-Lounské vábení, 25.8. Darkovice a 26.8. Orlová Lutyně - festival Rocktherapy.

Mnoho z nás sledovalo „váš život“ okolo alba na FB, kde jste podrobně referovali jak jste daleko. V rámci toho proběhl i nějaký film, dokument o MB. Kde ho můžeme vidět v plné kráse?
Už jsem se zmiňoval výše. Pořád tomu nemůžu uvěřit, ale asociace kin ČR schválila uvední filmu Motorband Restart v kinech po celé ČR. Film je z 90% hotov. Premiéra je 21.9. 20017. Hlavní role: Libor „Máča“ Matejčik haha - ve filmu jsou rozhovory s nejvýznamnějšími osobnostmi české rock - metalové scény. Producent, scénárista a režisér mi říkali, že si mám vzít na premiéru hodně kapesníků.

Vy jste překvapivě vyjeli i s výborným klipem dříve, než bylo samo CD. Kde se klip točil, kdo se na něm podílel?
Miloslav „Mumli“ Levek, jeho pani Katka a Tomáš Abraham a pak asi další 3 asistenti. Klip se natáčel už v červnu v kamenolomu u Brna. Makačka, celý den na slunci, ale vyplatilo se.

Libore, věř, že spousta z nás má z CD velkou radost, jak jsem už psal v úvodu, Motorband byl legendou. Jak to vypadá v kapele po vydání CD. Je chuť do koncertování?
Chuť je obrovská a my věříme, že chuť dostanou i fans a pořadatelé.

Ptát se tě na nový materiál, když nám tiskařská barva ještě teče po dlaních a CD je horké z lisovny asi hloupost, ale doufám, že nás na další CD nenecháš čekat tak dlouhou dobu!
Honzo ty víš, jak to je, a já věřím, že i většina čtenářů ví. Materiál mám na další 4 CD, energii jak ve 20-ti. Akorát po ránu to je horší. Tam tělo jako by říká, bolí, bolí. Ale za 30 minut po rozvičce je vše OK. Bude-li zájem, bude další CD.

Moc ti děkuju za tvůj čas a poslední otázka - kde najdou lidé informace o kapela, koncertech, možnosti nákupu CD....
www.motorband.cz
https://www.facebook.com/officialmotorband/?ref=aymt_homepage_panel

Co vzkážeš našim čtenářům??
Že je máme rádi a že se těšíme, až uvidíme jejich nadšení a radost na koncertech. To je pro nás ta největší odměna. L.M. a Motorband.