S Petrem Doležalem o Generaci decibelů

  • Číst 2223 krát

To jsme my Generace decibelů je knižní rocková výpověď Petra Doležala, autora této knihy. S Petrem jsem si popovídal.

Ahoj Petře, co tě vedlo k napsání této knihy?

Ahoj Honzo.
Nejspíš obava, jak snadno by se dalo, na tyhle báječný časy zapomenout.Sám považuji, český rockový, taneční zábavy, za stejnej přínos kultuře, jako jsou jiné lidové projevy veselí.

Při čtení a několika našich rozhovorů jsem měl z knížky pocit, že postava Doliho z knížky je tak nějak tvoje postava. Ty jsi zažil zlatou éru bigbítu, jak na tu dobu vzpomínáš??
Máš pravdu, kniha Generace decibelů je vlastně kousek autobiografie, volně navazující na knihu Chytání na věčné časy. Považuji se za dítě rocku a moc hrdé, že jsem měl to štěstí a mohl bejt u toho, jako sta tisíce kluků a holek.
To se již žádný jiný generaci nepodaří. Víš nostalgicky nelituji, že je toho pořádnej kus pryč, spíš mně je líto, jak to bylo jednoduché. Tato léta považuji, asi jako každej komu bylo těch náct..., za překrásný čas bláhovosti, zarámovanej do pocitu hrdinství, při nošení dlouhých vlasů, džín, vyprávění komoušskejch vtipů a oddanosti hudbě se kterou nám bylo, nad jiné, dobře.

Kam jste chodili na bigbíty? Jak jsem vyčetl, tvůj velký favorit byla kapela Benefit – jako moje, vzpomínáš, kdy jsi je viděl poprvé???
K Benefitu mám zvláštní vztah. Byli to oni, kteří nám servírovali předělávky od kapel o kterejch jsme si mohli nechat akorát tak zdát. Jo měli jsme v oběhu nepovedený fotky z Bravíčka a sem tam nějakou tu desku z „černého trhu“, ale Benefit nám navíc dali i českej rozměr, svejma textama.Dodnes je považuju za první ligu český rockový muziky !! Na zábavy jsme jezdili více směry-Osek, Poděbrady, Nymburk....Převýšov,Újezd, Strášov, Lužec, Lochenice...ach těch míst bylo tolik, ale měli jedno společné : těšení, VB asistenci a nedůvěru místních lidiček, když jsme se někde zjevili v našich uniformách. Nutno však poznamenat, že jsme nic při návratech neničili a byli schopní pro muziku šlapat a našlapat hodně kilometrů !! S Benefitem jsme se setkal záhy při útěku před socialistickým blahem, jistě už v prváku.

Na jaké kapely jsi jezdil, kdo patřil k tvým favoritům????
Víš těch kapel bylo fakt hodně, a já bych se nechtěl žádný party kluků, který se dřeli roky někde ve zkušebnách a obětovali hudbě všechno, dotknout tím, že budu jmenovat jenom některé z nich. Sám jsme také hrál a tak vím o čem to bylo.

Otázce o muzice ses šikovně vyhnul, tak jinak - co máš v přehravači teď? A co vůbec posloucháš v dnešní době?
S hudbou je to jako s kvalitním vínem. Mám několik jistot, který si rád pustím (Helloween, Judas Priest,Saxon,sólovky Ozzyho, Masterplan, Gamma Ray, Uda, WASP, ale také se rád toulám a degustuju i jiný kapely. Dost se mi líbí Sabaton a Primal Fear

Sleduješ trend českých kapel nadále? Našel by jsi mezi nimi favorita?
Hele, česká muzika pro mě kdysi byla v režii Jirky Schelingera (Hrr na ně...) to je úžasná věc, ten se narodit někde jinde, směrem west, tak zakotvil jistě u nějaký velký kapely, dále Citronu a Kernu. A dneska ?
Dívám se na "mladou rockovou krev" na TV Rebel a jsem rád, že do toho furt řežou nový partičky kluků a trpělivě čekám, až se tam objeví někdo jako Lande nebo Rip Ouwens.

Co dnes? Zajdeš ještě na nějakou zábavu????
Já chodím na bigbítky a rád. Nyní nejvíc s knihou Generace decibelů, která se vrací na místa odkud vzešla, ale také pro pocit sounáležitosti ke komunitě, jejímž jsem hrdým členem. Jistě víš, kterou mám na mysli.

Co tě vedlo k napsání té knížky???
Každej kdo to myslí se psaním vážně a překoná takový ty první představy o slávě a penězích, se smí napít z poháru věčnosti. Víš najednou při tvoření příběhů, máš tu výsadu, že můžeš v čase zpět. A to samé jsme prožil u všech svých knih.
Generace decibelů je moje poděkování všem klukům s dlouhejma vlasama a kytarama v ruce, který pro nás, pod pódiem, onen báječný svět stvořili!

Jak douho jsi knihu psal?? Vznikla na základě reálných podkladů??
Napsal jsem ji během půl roku a vycházel částečně z reálu. Samozřejmě, že jsem za fiktivní postavy schoval některé skutečné lidičky z masa a kostí, ale jak říkám, koncepčně by měla vyznít, jako trvalá připomínka času velkých kamarádství a lásek rockerů a být důkazem, že rock zasáhl i ten náš rudej a izolovanej koutek Evropy.

Jak se vůbec taková kniha píše?? Sedl sis a psal, nebo byla fáze příprav, vznikala najednou, nebo jsi ji psal útržkovitě po srovnání vzpomínek?
Psal jsem vsedě, ve stoje, po nocích a ve dnech.Každá myšlenka se točila kolem jednotlivých replik jejich hrdinů, kteří opět ožívali, já je slyšel a prožíval ten příběh znova, vše bylo zarámováno skvělou rockovou hudbou z tehdejších bigbítů.

Zmiňuješ se o knize, která volně navazuje na Generaci - píšeš že je to tvoje autobiografie,..Přibliž nám ji víc, v jakém duchu je psána, jde li opět o příběh....
Kniha Chytání na věčné časy je moje milovaná kniha o kouzelném světě dětství a příchodu na práh dospělosti. Na její děj volně navazuje Generace decibelů.Je napsána podle skutečnosti a zcela vychází z deníku, který jsme si od mala vedl.Žádná růžová knihovna.

Kniha Generace decibelů se točí okolo několika kapel, zaznamenal jsi třeba kapely Diskant, Doteky, které byly kultovní na Semilsku?
To je mně líto, ale my tímhle směrem nikdy nerazili. Jistě to byly skvělý party, ale já se s nima nikdy nepotkal.

Jaká je odezva lidí na knihu??Ať už od těch, kteří to zažili/prožili a máš nějaké reakce od muzikantů samotných??
Překvapivá a mnohdy dojemná. Čtenářky a čtenáři se s knihou ztotožňují, přivlastňují si ten příběh a osazují do děje svoje vlastní kámoše. A to je výborný, protože jak mi napsala jedna ...pro pána já na ty krásný časy málem zapomněla, já se skoro styděla o nich vyprávět.....Největší odezva přišla po odvysílání rozhovoru na TV Rebel. Napsalo mi mnoho muzikantů. První kdo mi zavolal byl Peťan Čejka, napsal Standa Kyselák, o knize se mohli dočíst fandové na stránkách Benefitu a Odyssea rock.

Máš přehled o prodeji?
Protože se psaním živím, je pro nás prodej důležitý, ale čísla raději ponechme stranou.

Já vím, že to není jediná kniha, kterou jsi napsal...o čem píšeš ještě???
Tak sbírám příběhy, který se povalují na ulici a rodí se mi v hlavě. Od realizmu po okultní literaturu. Knih už mám dvacet kousků.

Tvůj spisovatelský rozsah je opravdu široký, není náročné psát na několik různých žánrů a kde bereš inspiraci???
Je to žití na okraji fikce a reálna, mnohdy složité, pro možnost vidět dění z jiného úhlu, ale mít jenom minimální šanci jeho průběh změnit. Námětů mám na desítky knih, jak říkám, povalují se nám přímo pod nohama.

Petře, kde lidé najdou inforamce o tobě? máš nějaký FB porfil, nebo web??
Tak kompletní informace o mých knihách, aktualitách, soutěžích.... si mohou najít na www.knihy-petra-dolezala.cz
nebo
www.skola-spisovatelu-petra-dolezala.cz
FCB
Temne vody, Petr Doležal.
Dost kontaktů je k vyčtení v každé z mých knih.

Zajímalo by mě, co čte člověk, který je sám spisovatelem??? Co bych našel v tvojí knihovně??
Honziku, moje knihovna je fakt big farm, a já ve všech knihách literárních velikánů, stále nacházím onen důkaz, mého celoživotního tušení. Jinak s literaturou pracuji každý den, spravujeme v redakci stránky pro začínající spisovatele a přátele literatury, roky organizujeme dětskou literární soutěž Můj svět slov, jsem také sponzorem a porotcem v soutěži pro postižené, (přál bych ti poznat jejich sílu) a zaštiťuji mým jménem nadaci, která pomáhá neznámým autorům s vydáváním jejich prvotin.

Jak relaxuješ??
Ani vteřinu bych neobětoval něčemu ve svém povedeném životě, co mi pro mě nebylo zároveň relaxem.

Ohledně knihy Generace decibelů se chystá velká akce. Povídej – kdy, kde a proč???
Poděkování a vrácenka do našeho mládí. Pojímáme to jako velkou akci a chceme, aby se tam všem líbilo. A pro muzikanty samotné, máme jedno překvápko. Myslím, že jim kultura našeho státu dluží oficiální díky za vše, co pro ní udělali.

Koukal jsem na výběr kapel – kdo vybíral???
Drželi jsme se nějak scénáře z knihy Generace decibelů. Autenticita musí být co nejvěrnější.

Kapel je tam dost, ví se už, jak dlouho jaká kapela bude hrát?????
Tohle má na starosti můj kamarád Pavel, kterej se jejich potřebám přizpůsobí. Tohle fakt zatím netuším.

Není to slušné, ale je tam šest kapel – řekni mi jednoho tvého favorita!!
Kdybys měl šest dětí, dokázal bys říct, které máš nejraději?

Budou si tam moci lidi i knihu koupit???
Kniha bude na Korunovaci k zakoupení a to hned celá trilogie !!! stejně jako trika, mikiny a ostatní moje knihy. Kniha je k mání na našich stránkách www.knihy-petra- dolezala.cz Je k ní taky zajímavá, poznávací soutěž.

Co vzkážeš čtenářům přes Rockpalác???
Jsme jedné krve!!!